بین المللی

واشنگتن: در زمان مناسب به پیشنهاد ایران پاسخ می‌دهیم/ از توقف تحقیقات آژانس حمایت نمی‌کنیم

ساموئل وربرگ، سخنگوی منطقه‌ای وزارت امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه الشرق گفت: حتی در صورت بازگرداندن برجام، آمریکا سازوکارها و ابزارهای لازم را برای مقابله با چالش‌های امنیتی ایران به‌ویژه برنامه در اختیار خواهد داشت. موشکی که تهدیدی برای امنیت آمریکا و متحدانش در خاورمیانه است». است

وی گفت: آمریکا از پیشنهاد بسته شدن پرونده تحقیقاتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران که شرط تهران برای بازگشت به برجام است، حمایت نمی‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد: واشنگتن بر این باور است که تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی نباید به شرایط بازگشت به توافق هسته ای مرتبط باشد، زیرا بر اساس معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای، ایران موظف است با او همکاری کند آژانس بین المللی انرژی اتمی .

وربرگ همچنین خاطرنشان کرد که کشورش در حال رایزنی با متحدان خود در خصوص پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای احیای برجام است و پس از پایان این رایزنی ها، آمریکا پاسخ خود را به اتحادیه اروپا که او رابط است ارسال خواهد کرد. و هماهنگ کننده مذاکرات .

وی با اشاره به اینکه آمریکا در حال رایزنی با متحدان اروپایی خود و اعضای برجام یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان است، خاطرنشان کرد: باید پاسخ ایران را بررسی کنیم و در زمان مناسب با مداخله اروپایی پاسخ دهیم.

این مقام آمریکایی گفت: تاخیر در امضای توافق هسته‌ای خطر فعالیت‌های ایران را افزایش می‌دهد، هر روزی که بدون نظارت و محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران می‌گذرد این فرصت را به دولت ایران می‌دهد تا از برنامه هسته‌ای خود برای توسعه، گسترش و تقویت خود استفاده کند. آی تی.

سخنگوی منطقه‌ای وزارت امور خارجه آمریکا همچنین در خصوص فعالیت‌های ایران در خاورمیانه گفت: واشنگتن از ابتدای مذاکرات برای احیای برجام با متحدان خود در خاورمیانه رایزنی کرده است. با توجه به فعالیت های بی ثبات کننده ایران و حمایت از تروریست ها در منطقه، نباید اجازه دهیم این کشور به سلاح هسته ای دست یابد.

وربرگ افزود: توافق هسته ای باعث نمی شود برنامه موشکی ایران را فراموش کنیم زیرا خطر بزرگی برای آمریکا و متحدانش در منطقه است.

وزارت امور خارجه ایران صبح روز جمعه اعلام کرد که نظرات جمهوری اسلامی ایران در مورد واکنش آمریکا به متن پیش نویس احتمالی توافق در مورد لغو تحریم ها ارائه خواهد شد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: پس از دریافت پاسخ آمریکایی ها، تیم کارشناسی جمهوری اسلامی ایران آن را به دقت مورد بررسی قرار دادند و پس از ارزیابی در سطوح مختلف، پاسخ های ایرانیان تدوین و انجام شد. تحویل داده شده. برای هماهنگ کننده پنجشنبه شب

مجله پولیتیکو همچنین گزارش داد که یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا اعلام کرد که واشنگتن در حال بررسی پاسخ تهران است و مدعی شد که این نتیجه دلگرم کننده نیست.

مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین در توییتی از واکنش این مقام آمریکایی که مدعی شده پاسخ ایران «مشارکتی» نبوده انتقاد کرد.

محمد مرندی روز جمعه در توئیتی نوشت: ایران طبق وعده خود پاسخ داد. اکنون وقت آن است که تیم بایدن تصمیم جدی بگیرد. برای آمریکا «مناسب» به معنای پذیرش شرایط آمریکاست. (مطلوب) یعنی دستیابی به یک توافق عادلانه تضمین شده برای ایران. اگر ایالات متحده تصمیم درستی بگیرد، توافق می تواند به سرعت منعقد شود.

310310

دکمه بازگشت به بالا