جامعه

واکنش ترکیه در خصوص منشاء گرد و غبار در ایران

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه گفت: غیرعلمی است که سدهای کشورش در اثر طوفان شن در ایران ایجاد شده است.

به گزارش امروزنگار، به نقل از خبرگزاری آناتولی، تانجو بیلگیچ، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه ای کتبی در واکنش به اظهارنظر ایران مبنی بر اینکه ترکیه هوای ایران را با طوفان های شن و گرد و غبار آلوده کرده است، گفت. این ادعا که سدهای ترکیه باعث ایجاد طوفان شن و گرد و غبار در جغرافیای ما می شوند، غیرعلمی است. طوفان های شن تا حد زیادی یک پدیده طبیعی هستند و به طور کلی پذیرفته شده اند.

واکنش ترکیه به منشا گرد و غبار در تهران

وی علت اصلی طوفان های شن در ترکیه و ایران را گرد و غبار بیابانی آفریقا و خاورمیانه می داند که دو منبع مهم گرد و غبار در جهان هستند. در واقع، این طوفان ها با تخریب زمین، جنگل زدایی، بیابان زایی و خشکسالی ناشی از تغییرات آب و هوایی نیز ترکیب می شوند.

بیلگیچ افزود: این تقاضا که سدهای ساخته شده توسط ترکیه باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی ناشی از طوفان های شن و گرد و غبار اخیر در ایران شده و اوج آلودگی هوای تهران در رسانه های ایران اوج خود را نشان داده است. این موضوع در دستور کار سیاستمداران نیز قرار دارد.

وی ادامه داد: مقصر دانستن ترکیه در حوادث طبیعی از سوی دولت تهران رویکردی واقع بینانه نیست. برای جلوگیری از طوفان های شن و گرد و غبار و کاهش اثرات منفی آن، هر کشوری باید ابتدا به وظیفه خود عمل کند و اقدامات لازم را برای استفاده پایدار از منابع آب و خاک انجام دهد.

بیلگیچ گفت: «ترکیه رویکردی بسیار انسان دوستانه به موضوع آب دارد. ترکیه معتقد است که آب های فرامرزی عنصری از همکاری هستند تا درگیری بین کشورهای ساحلی. ترکیه همواره قوانین بین المللی را رعایت کرده است.

وی گفت: ترکیه آماده هرگونه همکاری منطقی و علمی با ایران در این زمینه است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا