عمومیمعرفی کسب و کار

ورق ضد سایش ولدوکس چیست ؟ انواع و کاربرد ها

دسترسی سریع به محتوای مقاله ورق‌های فولادی استفاده فراوانی در صنایع مختلف دارند و ازآنجایی‌که در صنایع، همواره به تحمل بار و استحکام بالاتری نسبت به ساخت‌وسازهای مسکونی نیاز است، این ورق‌ها باید از استحکام، سختی، قابلیت جوشکاری و شکل‌پذیری مطلوبی برخوردار باشند. ورق ولدوکس نوعی ورق ضد سایش استحکام بالا است که به دلیل قابلیت جوشکاری مطلوب آن، به این نام خوانده می‌شود و در صنایع خودروسازی و ساخت ماشین‌آلات سنگین کاربرد دارد. در ادامه به معرفی انواع گریدهای ورق ولدوکس و خواص و مشخصات آن‌ها می‌پردازیم. برای مشاهده به این لینک مراجعه نمایید.

ورق ولدوکس چیست ؟

ورق‌های ولدوکس با مقدار حداقل استحکام تسلیم آن‌ها نام‌گذاری می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، فولاد ولدوکس 700 دارای حداقل 700 مگاپاسکال استحکام تسلیم است. این مقدار، پایین‌ترین میزان استحکام تسلیم برای ورق‌های ولدوکس است و این امر، استحکام فوق‌العاده این ورق‌ها را متذکر می‌شود. با افزایش شماره گرید، درواقع مقدار مقاومت و استحکام تسلیم و کششی این ورق‌ها نیز افزایش می‌یابد. مهم‌ترین گریدهای ورق ولدوکس عبارت‌اند از:

 • ورق ولدوکس 700
 • ورق ولدوکس 900
 • ورق ولدوکس 960
 • ورق ولدوکس 1100
 • ورق ولدوکس 1300

ورق ولدوکس 700 ورق ولدوکس 700 یک فولاد سازه‌ای برای کاربردهای عمومی و عضوهای باربر با حداقل استحکام تسلیم 700 مگاپاسکال است که این مقدار با توجه به ضخامت این ورق‌ها متفاوت است. Weldox 700 از نظر گرید، خواص و ضخامت از الزامات استاندارد EN 10025 تبعیت می‌کند. ورق ولدوکس 700 در سه گرید با پسوندهای D، E و F موجود است. ورق ولدوکس 900 ورق ولدوکس 900 نیز یک ورق سازه‌ای برای عضوهای باربر با حداقل استحکام تسلیم 900 مگاپاسکال است. همانند فولاد ولدوکس 700، ولدوکس 900 نیز در انواع حالت‌های D، E و F تولید و عرضه می‌شود. قابلیت خم‌کاری سرد و جوشکاری خوب از ویژگی‌های بارز این نوع ورق است. ضمن اینکه، فولاد ولدوکس 900 از چقرمگی ضربه بسیار خوبی تا دمای منفی 60 درجه سانتی‌گراد برخوردار است.

ورق ولدوکس 960 ورق ولدوکس 960 با حداقل استحکام تسلیم 960 مگاپاسکال، در دو گرید D و E تولید می‌شود که گرید D دارای قابلیت چقرمگی ضربه‌ای مطلوب تا دمای منفی 20 درجه سانتی‌گراد بوده و گرید E نیز چنین قابلیتی را تا دمای منفی 40 درجه سانتی‌گراد ارائه می‌کند. فولاد ولدوکس 960 در سازه‌های باربری که در آن‌ها وزن کم و استحکام بالا موردنیاز است، مورداستفاده قرار می‌گیرد. ورق ولدوکس 1100 ورق ولدوکس 1100 با حداقل استحکام تسلیم 1100 مگاپاسکال، یکی از ورق‌های بسیار مستحکم فولادی است که برای استفاده در کاربردهایی که نیاز به استحکام بسیار بالا دارند، مناسب است. فولاد ولدوکس 1100 در گریدهای E و F تولید می‌شود که به ترتیب دارای چقرمگی ضربه مطلوب تا دماهای منفی 40 و منفی 60 درجه سانتی‌گراد هستند. این ورق از قابلیت خمش سرد و نیز جوشکاری مناسبی برخوردار است. از مهم‌ترین مزایای فولاد ولدوکس 1300 می‌توان به موارد زیر اشاره رد:

 • قابلیت جوش‌پذیری خوب به همراه چقرمگی و استحکام عالی در ناحیه HAZ
 • دارای تلرانس ابعادی دقیق در حالت ورق و صفحه
 • چقرمگی ضربه بالا که مقاومت خوبی در برابر شکستگی ایجاد می‌کند.
 • خمش پذیری و کیفیت سطح عالی

خواص و مشخصات ورق ولدوکس

مهم‌ترین مشخصه ورق‌های ولدوکس، استحکام فوق‌العاده آن‌هاست که از حضور عنصر بور در ترکیب شیمیایی آن‌ها ناشی می‌شود. درعین‌حال، این استحکام فوق‌العاده بالا با مقدار کربن کم در ساختار همراه است و این یعنی قابلیت جوش‌پذیری عالی؛ همان عاملی که سبب معرفی ورق‌های ولدوکس به این نام شده است. ضمن اینکه، وجود عنصر نیکل در این ورق‌ها سبب شده است تا نمودار DBTT ورق‌های ولدوکس به سمت چپ شیفت پیدا کرده و چقرمگی ضربه آن‌ها بسیار قابل توجه شود؛ به‌طوری‌که برخی از گریدهای آن از چقرمگی ضربه مطلوب تا دمای منفی 60 درجه سانتی‌گراد برخوردار هستند. در ادامه جدول ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی گریدهای مختلف ورق‌های ولدوکس قابل رویت است.

کاربردهای ورق ولدوکس

ازآنجایی‌که گریدهای ورق ولدوکس دارای استحکام عالی، چقرمگی ضربه مطلوب و قابلیت جوشکاری خیلی خوبی هستند، در کاربردهای متنوع صنعتی قابل‌استفاده هستند. یکی از مهم‌ترین این کاربردها، استفاده به‌عنوان عضوهای باربر است که در عین سبک بودن، نیازمند استحکام بالا هستند. ضمن اینکه، قابلیت جوشکاری فولاد ولدوکس با اکثر گریدهای ورق‌های فولادی سبب استفاده از آن‌ها در ساخت ماشین‌آلات سنگین صنعتی، ادوات کشاورزی، صنایع خودروسازی، تجهیزات مربوط به صنایع نفت و گاز و غیره شده است.

سؤالات متداول

1- ورق ولدوکس چیست؟ نوعی ورق فولادی با استحکام بسیار بالا که از قابلیت جوش‌پذیری مطلوبی نیز برخوردار است. مهم‌ترین گریدهای ورق ولدوکس کدام اند؟ این ورق‌ها در گریدهای 700، 900، 960، 1100 و 1300 موجود هستند. ورق ولدوکس از جمله انواع ورق هاردوکس است که در گریدهای گوناگون در بازار عرضه می‌گردد. خواص ورق ضد سایش ولدوکس همچون استحکام بالا، سختی، جوشکاری و … موجب شده تا از آن در صنایعی که به مقاومت بالا و تحمل بار نیاز است، استفاده شود. از این رو افرادی که در صنایع ساختمان‌سازی، خودروسازی و … فعال هستند، به خرید ورق مقاوم به سایش ولدوکس احتیاج داشته که برای تهیه آن توانسته به صفحه در مراجعه کنند. در ادامه شما را با این نوع فولاد ضد سایش بیشتر آشنا می‌کنیم.

معرفی ورق مقاوم به سایش ولدوکس

در ضمن این ورق اگرچه در دسته قرار دارد اما دارای سختی و مقاومت به سایش کمتری می باشد. شما برای اطلاع از فرق این دو نوع فولاد ضد سایش می توانید بر روی لینک “” بزنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد «» روی لینک داده شده کلیک کنید.* طبقه بندی گریدهای ورق weldox براساس مقدار حداقل استحکام تسلیم صورت می‌گیرد و پایین‌ترین استحکام تسلیم 700 بود ه و بالاترین آن 1300 اس که به‌عنوان مستحکم‌ترین و مقاوم‌ترین ورق ولدوکس شناخته می‌شود. در ادامه شما را با آن‌ها و خواص ورق ضد سایش ولدوکس در هر گرید آشنا می‌کنیم.

فولاد ضد سایش ولدوکس 700 میزان استحکام تسلیم آن 700 مگاپاسکال بوده و برای کاربردهای عمومی و عضو باربر استفاده می‌شود. ضخامت و خواص این نوع براساس استاندارد EN 10025 است و در سه گرید با پسوند E، D و  F در بازار موجود هستند. ورق ولدوکس 900 ولدوکس 900 در انواع حالت‌های E، D و  Fدر بازار عرضه می‌گردد. از خواص ورق ضد سایش ولدوکس 900 این است که قابلیت خم‌کاری سرد و جوشکاری خوب داشته و چقرمگی بالای در برابر ضربه تا دمای منفی 60 درجه سانتی‌گراد داشته باشد. ورق ولدوکس 1300 اگر شما به دنبال خرید مقاوم‌ترین ورق مقاوم به سایش ولدوکس در بین گریدها هستید، گرید 1300 به‌دلیل برخورداری از حداقل 1300 مگاپاسکال استحکام کششی بالاترین استحکام را دارد. برخی از مزایای ورق ضد سایش ولدوکس شامل موارد زیر است:

 • قابلیت خمش پذیری و کیفیت سطح عالی
 • تلرانس ابعادی دقیق در حالت ورق و صفحه
 • توانایی جوش پذیری بالا به‌همراه چقرمگی و استحکام عالی در قسمت HAZ
 • قابلیت چقرمگی بالا و مقاومت در برابر شکستگی.

برای آشنایی بیشتر با ورق‌های ضد سایش هاردوکس به دسته مقالات “” مراجعه نمایید. ورق weldox به‌دلیل داشتن عنصر بور و ترکیب شیمیایی بالا، استحکام بسیار خوبی داشته و همچنین به‌خاطر میزان کربن کم قابلیت جوش‌پذیری بالای دارد. در ضمن در ساختار ورق مقاوم به سایش ولدوکس عنصر نیکل است که باعث شیف شدن نمودار DBTT به‌سمت چپ شده و موجب عالی شدن چقرمگی ضربه آن شده است. با توجه به خواص ورق ضد سایش ولدوکس همچون استحکام، چقرمگی، سختی بالا و … باعث شده تا در کاربرد‌های صنعتی از آن استفاده کنند. به عنوان نمونه به دلیل سبک بودن و استحکام بالا، آن ر برای عضو باربر به کار می‌گیرند. از کاربرد‌های فولاد ضد سایش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تولید ماشین آلات صنعتی
 2. ساخت ادوات کشاورزی
 3. صنایع خودرو‌سازی
 4. ساخت تجهیزات نفت و گاز.

جان کلام

ورق ولدوکس نوع دیگری از ورق مقاوم به سایش همچون ورق ضد سایش راک استار و سیدور بوده که همگی از انواع ورق هستند. فولاد ضد سایش weldox در ضخامت 40 تا 130 میلی‌متر و با استحکام تسلیم بین 700 تا 1300 مگاپاسکال در بازار توزیع می‌شود. از خواص ورق ضد سایش ولدوکس، قابلیت ماشینکاری، برش با لیزر، جوش پذیری، خم پذیری و … بوده که موجب راحتی در استفاده از آن در صنایع گوناگون شده است. شما در زمان تهیه این محصول باید با توجه کاربردتان یکی از گرید‌های آن را انتخاب کرده و قیمت هر گرید متفاوت است. از این رو شما برای اطلاع از به روزترین قیمت انلاین اهن و ورق ولدوکس می توانید به صفحه “” از مراجعه نمایید.  نام هر گرید، بر میزان حداقل استحکام تسلیم این ورق‌ها دلالت دارد. ورق ولدوکس در چه ضخامت‌هایی موجود هستند؟ کمترین ضخامت برای این ورق‌ها 4 میلی‌متر بوده و بیشترین ضخامت برحسب نوع گرید، متفاوت است.

دکمه بازگشت به بالا