بین المللی

وقفه در میانجیگری مصر در پی مخالفت جهاد اسلامی با هشدارهای رژیم‌ صهیونیستی

نشست نخست هیئت جنبش جهاد اسلامی فلسطین و رئیس دستگاه اطلاعات مصر درباره تلاش‌ها برای حفظ آتش‌بس و ممانعت از تشدید درگیری‌ها در اراضی فلسطینی نتیجه‌ای نداشت.

به گزارش امروزنگار، به نقل از العربی الجدید، منابع فلسطینی در قاهره اعلام کردند: هیئت جنبش جهاد اسلامی فلسطین به موضع خود درباره لزوم توقف یورش‌های دولت رژیم صهیونیستی به اردوگاه‌ها و شهرهای کرانه باختری و اقدامات دیگر این رژیم پایبند است.  قاهره پیامی را از سوی اسرائیل به جنبش جهاد اسلامی منتقل کرد مبنی بر اینکه مقامات اسرائیلی تا زمانی که باندهای وابسته به جهاد اسلامی در کرانه باختری به فعالیت خود ادامه دهند به حملاتشان ادامه خواهند داد.

رهبر جنبش جهاد اسلامی نیز اعلام کرد: آتش‌بس در کرانه باختری باید در چارچوب یک توافق واضح باشد نه صرفا تفاهم‌ها یا دستوراتی از سوی دولت اسرائیل. مسؤولان مصری نیز تأکید کردند که باید پرونده فلسطین از رویکردها و تغییرات منطقه‌ای دور بماند و سرنوشت فلسطینی‌ها به تصمیمات کشورهای دیگر مثل ایران ربط داده نشود.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین این پیام و هشدار را به رژیم صهیونیستی داد که هرگونه حمله به رهبران نظامی و سیاسی آغاز جنگی گسترده است و در آن صورت هیچ میانجیگری نتیجه نخواهد داد.

سفر هیئت جهاد به مصر بعد از یورش نیروهای اسرائیلی به اردوگاه جنین که به شهادت ۱۰ فلسطینی منجر شد، صورت گرفت. به دنبال آن دو عملیات در قدس علیه اسرائیلی‌ها صورت گرفت که منجر به کشته شدن ۹ شهرک نشین شد. همچنین مقاومت فلسطین موشکی را از غزه به سمت شهر عسقلان شلیک کرد.

مصر برای حفظ آتش‌بس در غزه و ممانعت از وقوع انتفاضه جدید در کرانه باختری تلاش می‌کند و با کشورهای عربی از جمله اردن و قطر در این راستا تماس برقرار کرده است.

مصر قصد دارد بقیه گروه‌های فلسطینی در غزه را به قاهره دعوت کند. هیئت حماس امروز (دوشنبه) به مصر می‌رود. هیئت نخست شامل روحی مشتهی، عضو دفتر سیاسی حماس است و بقیه هیئت با ریاست اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس وارد قاهره می‌شود. همچنین مصر برای مذاکرات جدیدی با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین آماده می‌شود که قرار است به قاهره برود.

به گفته منابع، عباس با بیشتر پیشنهاداتی که میانجیگران درباره بحران اخیر به او دادند مخالفت کرد. او تأکید کرد که سیاست تل‌آویو مفید نیست.

اسامه القواسمی، عضو کمیته سیاسی سازمان آزادیبخش فلسطین(ساف) اعلام کرد که عباس با تمام فشارها برای کنار گذاشتن اقدامات خود درباره روابط با اسرائیل از جمله توقف هماهنگی امنیتی مخالفت کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا