جامعه

١۴٠ تصادف اتوبوسی در ٩ماهه اول سال/ کمبود نیروی انسانی مهمترین چالش اورژانس 

رئیس سازمان اورژانس کشور از تصادف 140 اتوبوس و 120 مینی بوس در 9 ماهه امسال خبر داد. وی گفت: در این مدت 580 هزار ماموریت ترافیکی داشتیم و 505 هزار نفر را به مراکز درمانی منتقل کردیم.

به گزارش امروزنگار، دکتر جعفر میعادفر با گرامیداشت سالگرد انقلاب اسلامی ایران گفت: اورژانس کشور با قدمتی حدود 40 سال در سال 1364 تاسیس شد. در زمان انقلاب اما حدود 20 پایگاه داشتیم و اورژانس فقط در چند شهر وجود داشت.

وی گفت: خوشبختانه در 40 سال پس از پیروزی انقلاب اقدامات موثری انجام شده است. اورژانس موتور نیز برخی از خدمات شهری را ارائه می دهد. همچنین تغییرات عمده ای در پاسخ 15 ایجاد کردیم.

میعادفر در خصوص این تغییرات گفت: پرستاران و پزشکان در شهر سئولتا مستقر هستند و در عین حال که همیشه به سوالات همکلاسی های خود پاسخ می دهند، اقدامات مشاوره ای را نیز بر عهده دارند.

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: در سال‌های اخیر ارجاع‌های تخصصی برای بیماران قلبی و مغزی راه‌اندازی شده است تا علاوه بر پزشکانی که قبلاً حضور داشتند، متخصص قلب نیز در آدرس‌ها حضور داشته باشد تا بیماری مورد نیاز باشد. . اقدامات موثر، ما می توانیم نوار را وصل کنیم. فواید قلب از تشخیص متخصص قلب.

وی گفت: سالانه 4.5 میلیون ماموریت در کشور انجام می شود و حدود 1200 پایگاه اورژانس شهری و حدود 2 پایگاه جاده ای وجود دارد.

میعادفر در خصوص تعداد نیروهای اورژانس موتوری و فعالیت آن ها گفت: اکثر اورژانس های موتوری در تهران فعال هستند اما برخی شهرهای بزرگ دیگر نیز به این نوع خدمات مجهز هستند. فرآیند تامین و خرید تقریباً 3 خط موتور در حال انجام است که از اوایل سال 84 در شهرستان ها راه اندازی می شود و امیدواریم بخشی از مدیریت زمان خود را که یکی از چالش های پیش رو است برطرف کنیم.

میعادفر افزود: حدود 200 موتور پرتاب فعال در تهران وجود دارد که از این تعداد حدود 150 موتور هنوز فعال و 50 موتور کمکی هستند.

وی در خصوص توسعه اورژانس هوایی در کشور گفت: در ابتدا که اورژانس هوایی راه اندازی شد، عمدتاً برای پوشش حوادث رانندگی و مناطق صعب العبور استفاده می شد. اما اکنون با تغییر چیدمان و توسعه شهرها، این اورژانس بسیار موثر بوده است، اورژانس هوایی در بحث برف و سیل و به خصوص انتقال مادران باردار بسیار کمک کننده بوده است. از ابتدای سال تاکنون بیش از 300 مادر باردار از مناطق صعب العبور به مراکز درمانی منتقل شده اند.

میعادفر ادامه داد: پیش بینی می کنیم در ماه های آینده تا 70 حلقه لاستیک اورژانس هوایی داشته باشیم، البته هزینه های اورژانس هوایی بالاست و نمی توان انتظار داشت در هر شهری یک پایگاه اورژانس هوایی وجود داشته باشد. اورژانس هوایی مانند اورژانس زمینی نیست و شعاع عملیاتی خاص خود را دارد.

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: برای 50 حلقه لاستیک اورژانس هوایی حدود 250 میلیارد تومان هزینه شده است و از دولت و مجلس می خواهیم برای اورژانس هوایی بودجه ای در نظر بگیرند.

میعادفر ادامه داد: اورژانس از ابتدای سال یعنی در سه ماهه اول بیش از 3 هزار ماموریت هوایی انجام داده که 68 درصد آن تصادفات رانندگی و غیرترافیکی بوده است.

وی در خصوص پیوند اعضای پیوندی با اورژانس هوایی گفت: یکی دیگر از ماموریت های اورژانس هوایی بحث پیوند اعضا برای اهدای عضو است که از ابتدای سال تاکنون حدود 50 پرواز برای بحث اهدای عضو انجام شده است.

رئیس سازمان اورژانس کشور درباره مهمترین چالش پیش روی اورژانس کشور گفت: در بحث اورژانس، نیروی انسانی، آمبولانس و فضای فیزیکی سه چالش اساسی داریم که در اورژانس با آن مواجه هستیم.

میعادفر ادامه داد: به دلیل نداشتن نیرویی که توان فعالیت در اورژانس را داشته باشد، با کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم. البته امسال قرار است دوره های فوریت های پزشکی در بهترین دانشگاه های کشور راه اندازی شود و مهمتر از آن جذب نیروهای بومی در شهرستان ها شود. در برخی شهرها از شهرهای دیگر نیرو می آیند و گاهی به دلیل اینکه فرهنگ و زبان آن شهر را نمی دانیم با چالش مواجه می شویم.

وی در خصوص کمبود آمبولانس ادامه داد: حدود 4 سال است که آمبولانس جدیدی به ناوگان اضافه نکرده ایم. ما 5500 آمبولانس داریم که 3000 تای آنها شلوغ و بالای 14 سال هستند. 350 آمبولانس بین پنج تا شش سال وجود دارد.

رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به اورژانس فیزیکی فضایی گفت: در مناطق شهری در تامین پایگاه ها با مشکل جدی مواجه هستیم که دولت می تواند کمک مالی کند و خیران می توانند یکی دیگر از آنها را اهدا کنند. و مدارس و بیمارستان ها.» کمک به ساخت پایگاه های اضطراری نیز بسیار ارزشمند است.

میعادفر در خصوص تامین اعتبار مناسب نیز گفت: مردم در فوری ترین زمان با اورژانس تماس می گیرند و تعداد این افراد نیز مشخص نیست. در سطح جهانی اعتبار فوریت های پزشکی بر اساس عملکرد تخصیص می یابد، اما در ایران اینطور نیست که بخواهیم روند تخصیص بودجه را بهبود ببخشیم.

وی با بیان اینکه 24 هزار نیروی فعال در اورژانس وجود دارد که از این تعداد 21 هزار نفر عملیاتی هستند، گفت: سایر نیروهای اورژانس در محل لنج ها حضور دارند. بنابراین اضطراری اضافی هزینه ای ندارد.

وی در خصوص حضور اورژانس در بحث واکسیناسیون گفت: اورژانس، اورژانس پزشکی است اما واکسیناسیون نیاز به جهاد داشت. اورژانس نیز تصمیم گرفتند وارد پارک شوند. نزدیک به سه ماه است که اورژانس به بحث واکسیناسیون پرداخت و پس از بهبود شرایط واکسیناسیون در کشور، با موافقت وزیر بهداشت به ماموریت اصلی خود بازگشتیم و در حال حاضر در بحث واکسیناسیون فعال نیستیم. واکسیناسیون . البته در صورت لزوم الان وارد این بحث می شویم.

میعادفر در خصوص آمادگی اضطراری در 5 بهمن ماه نیز گفت: اورژانس در 5 بهمن ماه آماده هرگونه برنامه ای است که ستاد کرونا و دولت در نظر گرفته اند و خودمان نیز هماهنگی های لازم را انجام داده ایم.

وی در خصوص زمان رسیدن به بالین بیمار یا مجروح گفت: در شهرهای کوچک 8 دقیقه و در جاده ها 14 دقیقه به محل حادثه می رسیم. در 9 ماهه 580 هزار ماموریت ترافیکی داشتیم و 535 هزار نفر را به مراکز درمانی منتقل کردیم. استان تهران بیشترین آمار تصادفات رانندگی را دارد.

وی گفت: در 9 ماهه امسال 140 اتوبوس و 120 مینی بوس تصادف کرده اند و تصادفات رانندگی اصلا خوب نیست.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا