بین المللی

پارلمان عراق استعفای الحلبوسی را رد کرد

به گزارش شبکه تلویزیونی النجباء عراق، فعالیت پارلمان عراق که دو ماه پیش و پس از دستگیری آن توسط حامیان جنبش صدر متوقف شد، از امروز چهارشنبه آغاز شد و در اولین جلسه بررسی استعفای این شورا مطرح شد. محمد الحلبوسی، رئیس مجلس، به انتخاب معاون اول رئیس جمهور رای داد.

در این جلسه استعفای محمد الحلبوسی رئیس کنونی مجلس رای گیری شد و به گزارش خبرنگار النجبا، نمایندگان مجلس حاضر به استعفا از الحلبوسی نشدند و تنها 13 نفر از نمایندگان وی موافقت کردند. دست برداشتن از

دستور جلسه دوم انتخاب نایب رئیس اول مجلس است.

در نشست امروز نمایندگانی از چارچوب هماهنگی نیروهای شیعه (به جز جنبش صدر) و محمد شیعه السودان نامزد این چارچوب برای تصدی پست نخست وزیری حضور داشتند.

این نشست تحت تدابیر امنیتی در اطراف محوطه سبز مرکز برگزار خواهد شد. مقر پارلمان عراق در این منطقه قرار دارد. پل های السانک و الجمریه منتهی به این منطقه نیز بسته شده و نیروهای امنیتی در میدان تحریر و الخالانی نزدیک منطقه سبز مستقر هستند. برخی منابع خبری نیز از تجمع گروهی در نزدیکی پل الجهمهریه خبر می دهند.

عصام حسین کارشناس سیاسی عراق در توییتی نوشت: الحلبوسی می‌خواهد طبق چارچوب هماهنگی استعفا دهد، اما نمایندگان با این استعفا مخالفت خواهند کرد.

این کارشناس بر این باور است که خروج از این امر این است که الحلبوسی با چارچوب هماهنگی پاسخی به جنبش صدر و حامیان آن که مخالف دولت ائتلافی او هستند خواهد داشت.

مجید شنگالی، یکی از اعضای حزب دمکرات کردستان عراق نیز پیشتر در توئیتی نوشت: استعفای الحلبوسی تنها به تجدید رای اعتماد به وی و کسب آرای کسانی است که پیش از این به وی رای نداده اند.

پس از نامگذاری «محمد شیعه السودان» در چارچوب هماهنگی نیروهای شیعه عراق (به استثنای مقتدی صدر) برای تصدی پست نخست وزیری و در آستانه برگزاری جلسه پارلمان برای معرفی وی به نمایندگان، حامیان مقتدی صدر، رهبر جنبش صدر، در 27 ژوئیه اعتراض کرد. نامزد سودانی وارد سالن پارلمان در منطقه سبز بغداد شد و یک ماه در آنجا نشست تا سرانجام آنها این منطقه را به دستور صدر در 30 اوت ترک کردند. .

311311

دکمه بازگشت به بالا