ورزشی

پاسخ ایران معقول بود، پاسخ آمریکا چگونه است؟!

هماهنگ کننده اتحادیه اروپا که اظهارات ایران را منطقی اعلام کرده بود، در مورد ماهیت پاسخ ایالات متحده اظهار نظری نکرد و مشخص نیست که آیا از منظر او، پاسخ های ایالات متحده به اندازه نظرات منطقی است یا خیر. ایرانی یا غیر ایرانی

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا، پس از ارائه ایده های هماهنگی اتحادیه اروپا، مقامات و رسانه های غربی اعلام کردند که متن نهایی به ایران تحویل داده شده است و طرف های مذاکره تنها می توانند به آن پاسخ مثبت یا منفی بدهند.

در همان زمان اعلام شد که به گفته ایران، هنوز هیچ سندی متن نهایی نیست و تهران نظرات ارائه شده از سوی هماهنگ کننده اتحادیه اروپا را بر اساس خطوط قرمز مشخص خود بررسی و نظرات خود را به تفصیل اعلام خواهد کرد.

به گفته هماهنگ کننده اتحادیه اروپا، دیدگاه های ایران در یک زمان و چارچوب «معقول و سازنده» اعلام شد.

با تاخیری قابل توجه که مورد انتقاد بورل نیز قرار گرفت، آمریکا پس از ده روز نظر خود را به اتحادیه اروپا اعلام کرد.

واشنگتن نیز پاسخ خود را به بله یا خیر محدود نکرد و نظرات خود را به تفصیل ارائه کرد.

با این حال هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا که دیدگاه‌های ایران را منطقی دانسته است، هنوز درباره ماهیت پاسخ آمریکا اظهار نظر نکرده است و به نوبه خود مشخص نیست که آیا آمریکا پاسخ داده است یا خیر. دولت ها به اندازه دیدگاه های ایران منطقی هستند.

از روز گذشته چهارشنبه پس از اعلام سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان مبنی بر دریافت پاسخ دولت آمریکا به اظهارات ایران برای حل مسائل باقی مانده در مذاکرات لغو تحریم ها از طریق هماهنگ کننده اروپایی، اظهارنظرهای متعددی در داخل و فعالان رسانه های خارجی و همچنین برخی رسانه ها مطرح شد که همواره جهت گیری مغرضانه ای نسبت به مذاکرات داشته اند که کذب یا نادرست و مبتنی بر گمانه زنی است.

به گفته مقامات ذیربط، بررسی متن ارائه شده از سوی هماهنگ کننده اتحادیه اروپا که حاوی پاسخ های آمریکایی ها است، در تهران آغاز شده و تا زمانی که لازم باشد ادامه خواهد داشت.

پس از جمع بندی نظرات کارشناسی، گزارش نهایی به سطوح تصمیم گیری ارائه می شود.

نکته قابل توجه در این بخش این است که بازنگری های صورت گرفته در ایران صرف نظر از مهلت ها و حدود و خلأهایی که اغلب در جریان مذاکرات اعلام می شد و البته تاثیری در روش کارشناسی و موضوع اظهار نظر ایران نداشت. زمان. مبنای غیرقابل تغییر ایران برای بررسی پاسخ های ارائه شده تنها با خطوط قرمز اعلام شده و تامین منافع مردم ایران سازگار است.

جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است؛ وی توافقی را محکم، باثبات و قابل اعتماد می داند که ضمن تضمین حقوق قانونی کشورمان در زمینه فعالیت های صلح آمیز هسته ای و پایان دادن به ادعاهای بی اساس دفاعی، منافع اقتصادی قابل اعتماد و تضمین شده ای را برای کشور به همراه داشته باشد.

منبع: نورنیوز

انتهای پیام/4129/

دکمه بازگشت به بالا