فرهنگ و هنر

پخش آثار هنرمندان موسیقی از صداوسیما به نفع اغلب آنهاست

“این کار هنرمندان کمتر شناخته شده را به مردم معرفی می کند و” در نهایت این به نفع نوازندگان نیز خواهد بود. ”

پیش از این طی گفت‌وگوهای مختلف با هنرمندان موسیقی، لزوم رعایت حق مولف در کشور مطرح شده و بسیاری با اشاره به پیکان نادیده گرفته شدن حق کپی رایت آثار موسیقایی توسط شبکه‌های رسانه ملی، مطرح کرده‌اند. انتقاد از سازمان صدا و سیما برخی از هنرمندان نیز بر این باور بودند که صداوسیما می تواند در زمینه فرهنگ کپی رایت پیشرو باشد و سایر رسانه ها را نیز برای انجام این کار ترغیب کند.

بنابراین تصمیم گرفتیم این ادعای جدی را با مدیر دفتر موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما در میان بگذاریم و نظر او را جویا شویم.

محمدمهدی نراقیان – مدیر دفتر رادیو و موسیقی سرود – چرا صداوسیما برای پخش بسیاری از آثار موسیقی قوانین کپی رایت را رعایت نمی کند؟ وی به امروزنگار گفت: این بحث چیز جدیدی نیست و موضوع مهم خلاء قانونی است. البته ما آن را رعایت کرده‌ایم، اما هیچ قانونی وجود ندارد که به صراحت سازمان و هر رسانه دیگری را برای پخش موسیقی و سازوکار پرداخت حق‌الزحمه هنرمندان تکلیف قانونی کند.

وی در ادامه تاکید می کند: منشأ این قانون رادیو نیست که البته به دنبال شفاف سازی این موضوع بوده ایم، اما یکی از مغفول ترین موضوعات در حوزه موسیقی است.

نراقیان می گوید: نکته دوم این است که سازمان صدا و سیما ماهانه بیش از هزار قطعه موسیقی را از شبکه های اصلی خود پخش می کند. صدا و سیما حوزه ای است که آثار هنرمندان موسیقی را پخش می کند و به استثنای تعداد محدودی از هنرمندان شناخته شده و شناخته شده، فرصتی است تا دیگران نیز آثار خود را از طریق رسانه ملی ارائه کنند و از این طریق شناخته شوند. . که یک لطف خواهد بود.

او ادامه می دهد: از میان همه رسانه های موجود، مهمترین رسانه برای شناخت این هنرمند و موسیقی او زیرنویس تلویزیون و برنامه های تلویزیونی است. فرصتی است برای پخش آثار هنرمندان موسیقی از رادیو که هنرمندان از آن استفاده و استفاده می کنند. برعکس، اگر قانوناً تصمیم به صدور حق چاپ در موسیقی گرفته شود و مراجع قانونی و مجلس شورای اسلامی قانونی برای این منظور تدوین کنند، از آن استقبال کرده و از آن استفاده خواهیم کرد.

این موضوع را با مدیر دفتر موسیقی و سرود صدا و سیما در میان می گذاریم که لزوماً به این معنا نیست که قانون کپی رایت نداریم و توضیح می دهد: با توجه به مطالعات و پیگیری های انجام شده در زمینه موسیقی، هیچ یک از آنها قوانینی هستند که این مبتنی بر آن است، هیچ مبنای روشنی برای آن وجود ندارد. مواردی وجود داشته که هنرمندان شکایت کرده اند و شکایت هایشان تمدید شده است، اما در اکثریت قریب به اتفاق این موارد، صداوسیما محکوم نشده است. من به عنوان مدیر دفتر موسیقی و ترانه سازمان از این کار خوشم نمی‌آید، اما تا زمانی که منشأ کپی رایت رادیو و تلویزیون روشن نشود و وظیفه سازمان در مورد نحوه پرداخت به هنرمندان مشخص شود، نمی‌توانیم کاری برای این مشکل انجام دهیم.

وی ادامه می دهد: ما این موضوع را با اعضای کمیسیون فرهنگ و مرکز پژوهش های مجلس مطرح کرده ایم و نیاز خود و موضوع سوزاندن موسیقی شبیه موسیقی ما در حوزه سینما را مطرح کرده ایم، اما انجام نشده است. ما هنوز به مکانیسم درستی نرسیده ایم.”

با نراقیان هم این سوال را مطرح می کنیم که با وجود خلاء قانونی در این زمینه، حداقل از نظر اخلاقی بهتر نیست سازوکاری با صدا و سیما انجام شود؟ می گوید: به نفع نوازندگان است که موسیقی را به صورت کلان پخش کنند. زیرا در برخی موارد اگر مجبور باشید برای پخش برخی آثار هزینه کنید، هیچکس حاضر به انجام آن نیست. صداوسیما این آثار را پخش می کند و باعث شناخته شدن هنرمندان و موفقیت اقتصادی موسیقی می شود. در هر دو صورت ما آمادگی داریم این مسیر را برای هنرمندان تسهیل کنیم و همچنین هر جا که مشکل قانونی وجود دارد مشاوره دهیم تا به مکانیزم دقیق قیمت گذاری، توزیع و صدور مجوز دست یابیم. در بازیگری شفاف باشید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا