عمومیمعرفی کسب و کار

پذیرایی مراسم خاکسپاری

 

اعلامیه ها جزئیات مراسم تشییع جنازه، مراسم ختم یا مراسم یادبود را ارائه می دهند. اطلاعیه های مراسم خاکسپاری قابل خواندن، ساده و بدون جزئیات منحرف کننده هستند. در این نوشته نمونه اعلامیه تشییع جنازه، متن دعوت به مراسم ختم و یادبود و متن عرض تسلیت به بازماندگان آمده است.

برای آشنایی با انواع  سبزینه کلیک کنید.

اعلامیه تشییع جنازه شامل چه مواردی است؟

هنگام نوشتن اعلامیه تشییع جنازه، مخاطبان خود را در نظر بگیرید و جزئیاتی را که افراد برای حضور در مراسم تشییع جنازه یا ارسال تسلیت به آنها نیاز دارند، درج کنید.

نام کامل متوفی را درج کنید. (درصورت لزوم از نام مستعار یا عناوین استفاده کنید)

حتماً تاریخ، زمان و مکان مراسم تشییع جنازه یا مراسم یادبود را ذکر کنید.

اسامی اعضای خانواده بازمانده را ذکر کنید.

در صورت امکان، یک تصویر شخصی از آن مرحوم را در اعلامیه قرار دهید.

متن دعوت به مراسم تشییع جنازه

هوالباقی

همی نالم که مادر در برم نیست، صفا و سایه او بر سرم نیست

مرا گر دولت عالم ببخشند، برابر با نگاه مادرم نیست

با نهایت تاثر و تاسف درگذشت همسری مهربان و مادری فداکار مرحومه مغفوره ———– را به اطلاع کلیه دوستان و آشنایان محترم می رساند.

مراسم خاک سپاری آن مرحوم در روز ———- از ساعت —- از مقابل غسالخانه آرامستان ———– برگزار می گردد.

از طرف همسر، فرزندان، دامادها، خواهران و برادران داغدار

تو همانی که دلم لک زده لبخندش را آنکه هرگز نتوان دید همانندش را

با نهایت تاسف و تاثر در گذشت پدر عزیزمان مرحوم ……. را به اطلاع دوستان و آسنایان و اقوام می رسانیم. مراسم تشییع : ساعت … از صحن انقلاب حرم مطهر رضوی به بهشت رضا.

مراسم ترحیم : روز … ساعت … در مسجد … برگزار می گردد.

حضور شما سروران گرامی موجب شادی روح آن مرحوم و تسلی خاطر بازماندگان خواهد شد.      خانواده های ………

ندیدیم و نشنیدیم کسی جز نیکی  و گرامیداشت از او یاد کند. با قلبی آکنده از غم و اندوه درگذشت شادروان مرحوم ……. را به اطلاع اقوام و آشنایان می رسانیم.

مراسم تشییع آن مرحوم روز … ساعت … از صحن آزادی به طرف خواجه ربیع باغ اول برگزار می گردد. مراسم یادبود آن عزیز در روزهای … و … از ساعت … در مسجد … خواهد بود.  خانواده ……

با نهایت تاسف و تاثر به مناسبت درگذشت مرحوم مغفور شادروان آقای ————- پدر گرامی اینجانبان ———— مراسم تشییع جنازه آن مرحوم روز ———- مورخه ——– ساعت —- در آرامستان ——— برگزار خواهد شد.

و ضمنا مراسم شام غریبان از ساعت —– الی —– در مسجد ——– واقع در ———— برگزار خواهد شد.

شرکت دوستان و آشنایان در این مجلس موجب شادی روح آن مرحوم و تسلی خاطر بازماندگان خواهد شد.

مجلس زنانه نیز همزمان در قسمت خواهران همان مسجد منعقد خواهد شد. خانواده ———–

انالله و انا الیه راجعون . با کمال تاسف و تاثر در گذشت همسر و مادر عزیزمان زنده یاد مرحومه … را به اطلاع کلیه اقوام و آشنایان و دوستان می رسانیم.

مراسم تشییع و خاکسپاری امروز … ساعت … از صحن آزدی حرم مطهر رضوی به سوی آرامگاه ابدی اش واقع در بهشت رضا برگزار می گردد. مجالس بزرگداشت فردا …. و پسفردا … از ساعت ۱۴ در مسجد امام حسن مجتبی واقع در … برگزار خواهد گردید. خانواده های ………………..

بازگشت همه به سوی اوست . بانهایت تاسف و تاثر درگذشت استاد فرزانه جناب آقای دکتر …… بزرگ خاندان ….. را به اطلاع همه دوستان و آشنایان می رسانیم.

مراسم تشییع و خاکسپاری آن زنده یاد ساعت … روز … از محل منزل به سوی حرم مطهر و آرامگاه ابدی اش در صحن جمهوری انجام می گردد. مجلس بزرگداشت و ختم آن عزیز روز … از ساعت … در مسجد الزهرا واقع در … منعقد می باشد. خاندان ……….

انالله و انا الیه راجعون . با نهایت تاسف و تاثر درگذشت بزرگ خاندان شادروان …… را به اطلاع کلیه دوستان و آشنایان می رسانیم. مراسم تشییع ساعت … روز … از مسجد … به زرف حرم مطهر خواهد بود. ضمنا مجالس ترحیم متعاقبا اعلام خواهد شد. بنا به وصیت مرحوم خواهشمندیم بانوان محنرم از حضور در مراسم تششیع و تدفین خودداری تمایند. خانواده های …….

همزمان با ایام سوگواری بانوی دو عالم فاطمه زهرا (س) یکی از کنیزان ایشان مرحومه حاجیه خانم ……. که عمر خود را صرف طاعت و بندگی حضرت احدیت نمود , دار فانی را وداع گفت و به ملکوت اعلا پیوست.مراسم تشییع ساعت … روز … در صحن آزادی حرم مطهر انجام و مراسم ختم در روزهای … و … از ساعت … در مسجد … برگزار می شود. خانواده های ………….

نمونه شعر و متن آگهی ترحیم

نمونه شعر اطلاعیه ترحیم پدر

پدرم

با موهای سپیدش، پاکی قدمش، صفای وجودش

سنگینی سکوتش، نجابت و غرورش، و با زمزمه کلامش در جذبه محراب

گستره وسیع جنت بود، و من فقط پدر می خواندمش

نمونه شعر اطلاعیه ترحیم مادر

مادرم

با موهای سپیدش، پاکی قدمش، صفای وجودش

سنگینی سکوتش، نجابت و غرورش، و با زمزمه کلامش در جذبه محراب

گستره وسیع جنت بود. و من فقط مادر می خواندمش

بازگشت همه به سوی اوست

مادر بهشت من همه آغوش گرم توست                گوئی سرم هنوز به بالین نرم توست

پیوسته در هوای تو چشم در جستجو                   هر لحظه با خیال تو جانم به گفتگوست

نمونه شعر اطلاعیه ترحیم دختر

دخترم

نوگلی پرورده بودم

خاک از دستم ربود

آن چنان در بر گرفت

انگار در عالم نبود

سالها زحمت کشیدم تا گلی پرورده شد

ناگهان پیک اجل آن غنچه را از من ربود

نمونه شعر اطلاعیه ترحیم پسر

پسرم

نوگلی پرورده بودم

خاک از دستم ربود

آن چنان در بر گرفت

انگار در عالم نبود

سالها زحمت کشیدم تا گلی پرورده شد

ناگهان پیک اجل آن غنچه را از من ربود

نمونه شعر اطلاعیه ترحیم همسر

بازگشت همه به سوی اوست

تودر من آتشی هستی که خاموشت نخواهم کرد    به گلزاران گلی هستی فراموشت نخواهم کرد

قسم بر جامه پاکی که از مهرت به تن دارم         که تا جان در بدن دارم فراموشت نخواهم کرد.

متن اطلاعیه مراسم ترحیم

خاندان محترم شهری و سنجری درگذشت جناب آقای مهندس ……. از مفاخر صنعت کشور موجب تاثر و تالم فراوان دوستان و آشنایان ایشان گردید و به همین مناسبت مراسمی در مسجد قبا ( خیام جنوبی ۲۱ ) فردا یکشنبه مورخ … از ساعت … برگزار کی گردد. حضور دوستان و یاران ایشان موجب امتنان خواهد بود. از طرف…………..

بازگشت همه به سوی اوست. با نهایت تاسف و تاثر درگذشت بزرگ خاندان ………. را به اطلاع کلیه دوستان , آشنایان و اقوام محترم می رسانیم. مجالس بزرگداشت و ختم امروز … در مسجد حیدریها و فردا … در مسجد الزهرا احمداباد از ساعت … مردانه و زنانه منعقد خواهد بود.

حضور شما سروران گرامی موجب شادی روح آن مرحوم و تسلی خاطر بازماندگان خواهد بود. خانواده های …………..

بازگشت همه به سوی اوست. با نهایت تاسف و تاثر به اطلاع دوستان دوستان و همکاران می رسانیم که عزیزمان جناب آقای …….. پس از چند روز کاری طاقت فرسا و انجام اعمال جراحی متعدد جهت نجات جان بیماران در صبح روز … به علت ایست قلبی به رحمت ایزدی پیوسته است. او که جامه زیبای طبابت را به دیبای جاوید آخرت بخشید و هیچ گاه از بذل داشته های خویش برای خدمت به دیگران دریغ نکرد. به استحضار می رساند مراسم ختم آن مرحوم در روز … مورخ … از ساعت … در مسجد غدیر باباعلی واقع در مشهد بلوار سازمان آب انتهای ارشاد ۱ برگزار خواهد بود. خانواده های ……………..

انالله و اناالیه راجعون. با نهایت غم و اندوه درگذشت مرحوم مغفور ….. را به اطلاع می رساند. مراسم بزرگداشت آن مرحوم روز … مورخ … از ساعت … در مسجد … برگزار می گردد.      خانواده مرحوم

متن دعوت به مراسم یادبود

ضمن تقدیر و تشکر از همکارانی که در غم در گذشت مرحومه ….. والده اینجانب …… با ارسال پیامک ، آگهی و ….. موجب تسلی خاطر بوده اند به اطلاع می رساند مجلس یاد بودی روز …… مورخ ……. از ساعت …… الی ….. در ……. برگزار می گردد .
تشریف فرمایی شما سروران عزیز موجب شادی روح آن مرحومه و تسلی خاطر بازماندگان خواهد بود . از طرف خانواده …….

هشت سال از درگذشت همسر و پدر عزیزمان حاج ……. سپری شد. یادش را گرامی میداریم. روحش شاد و جایگاهش بهشت برین.

چه سخت است فراق کسی که یاد روحش  همیشه در کنار ماست اما خودش نیست.    نام مرحوم ….. نمیدانی در این سه سال غم هجرانت با ما چه کرد . روحت شاد و یادت جاودان باد. خانواده ات

هوالباقی . دو سال از سفر بازگشت پدر مهربان و دلسوزمان زنده یاد. حاج ……. که همه وجودش سرشار از عشق و ایثار بود گذشت. اندوه فراقش همیشه باقی و مهربانی هایش دردل هایمان تا ابد جاویدان است. برایش طلب آمرزش داریم و به روان پاکش درود می فرستیم. ضمنا هزینه مراسم دومین سالگرد بنا به نیت خیرخواهانه آن مرحوم صرف امور خیریه گردید. خانواده …….

پدرم بعد تو روزها و شب ها بی ماه مانده اما خورشید قصه های تو همواره روشن است. پانزدهمین سالگرد درگذشت شادروان …. را گرامی میداریم.    همسر و فرزندانت

اولین سالگرد درگذشت مادر عزیزمان را گرامی میداریم . روحش شاد. هزینه سالگرد صرف اطعام مستمندان شد.    فرزندان مرحومه

متن عرض تسلیت برای فوت اقوام

جناب آقای دکتر …. با تاسف و تاثر مصیبت وارده را به شما و خانواده محترم تسلیت و تعزیت عرض نموده و از خداوند سبحان برای آن تازه درگذشته طلب رحمت مغفرت و رضوان الهی و برای بازماندگان گرامی صبر و اجر مسالت می نماییم. خانواده مرحوم

درگزشت برادر و عموی عزیزمان جناب سرهنگ …… چنان سنگین و جانسوز است که به دشواری به باور می نشیند ولی در برابر تقدیر خداوند بزرگ چاره ای جز تسلیم و رضا نیست. هستی بخش زندگی بود چه حیف که دیگر نیست ولی طنین صدای دلنینشان همچنان در گوشمان , مهربانیشان در قلب هایمان و چهره شان در یاد ما جاودانه باقی خواهدماند. خانواده ی ……..

هنوز باورمان نمی شود که از میان ما پر کشیده ای و ما را با غم و اندوهی چانکاه و دفتر سمگینی از خاطراتت تنها گذشته ای. درگذشت ناگهانی دوست و همکار گرامی دکتر … متخصص قلب و عروق اسوه علم و اخلاق را به جامعه پزشکی خانواده محترم و همسر گرامی اش تسلیت عرض نموده . برای آن سفر کرده آمرزش و رحمت الهی و برای بازماندگان صبر و شکیبایی آرزومندیم. از طرف دوستان…

هوالباقی . جناب آقای …. با نهایت تاسف و تاثر درگذشت مادر گرانقدرتان را از صمیم قلب تسلیت عرض نموده و برای آن مرحومه رحمت الهی و برای شما صبر و سلامتی مسئلت می نماییم. از طرف …….

خانواده محترم ….. درگذشت حاج …. را تسلیت عرض نموده و ما را در غم خود شریک بدانید. خانواده های ………..

در گذشت پزشک عالیقدر استاد … که عمری در راه خدمت به بیماران تلاش نموده را خدمت خانواده محترم … تسلیت عرض می نماییم.     خانواده ………

خانواده محترم … با نهایت همدردی درگذشت همکار عزیزمان مرحوم … را تسلیت عرض می نماییم و برای آن مرحوم رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و شکیبایی خواستاریم.      جمعی از همکاران

جناب آقای … درگذشت انسانی وارسته و متعهد مرحومه … را به شما و خانواده محترمتان تسلیت عرض می نماییم و آرامش ابدی برای آن مرحومه خواستاریم.      جمعی از دوستان

در این چمن به تفرج دمی چمیدم و رفتم   تحمل گل و خواری خار دیدم و رفتم

پرواز ابدی دوست دیرین و رفیق و شفیق شادروان دکتر … را به خانواده محترم آن مرحوم بخصوص همسر وفادارش و دختر فداکارش تسلیت می گوییم.             ازمراسم خاکسپاری یکی از مراسم هایی می باشد که همه ی ما به اجبار هم که شده یک بار آن را تجربه خواهیم کرد. انجام  خاکسپاری و تدفین میت با توجه به آداب و رسوم هر منطقه صورت می پذیرد.

ولی در کل برخی موارد و آداب عمومی و شرعی وجود دارد که باید حتما رعایت شوند. بعضی اوقات به دلیل زیاد بودن شوک ناشی از سوگ عزیزان، برخی از افراد نمی توانند به درستی برای تدارک پک ترحیم  به صورت شرعی و عرفی تصمیم بگیرند.

در ادامه تمامی مراحل و باید ها و نباید های انجام مراسم تدفین را برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم، تا انتهای محتوا همراه ما باشید.

برگزاری مراسم خاکسپاری چگونه است؟

برگزاری مراسم خاکسپاری یکی از رسم و رسوم های فرهنگ ایرانی می باشد. برگزاری مراسم تدفین به این صورت است که از طرف خانواده و نزدیکان فرد متوفی، مراسمی با عنوان آیین های سوگواری و مراسم تدفین به نشانه ی احترام به شخص متوفی برگزار می شوند.

آیین های سوگواری مربوط به فرهنگ ایرانی شامل مراسم متعددی مانند مراسم خاکسپاری و ترحیم، مراسم سوم و هفتم و و .. می باشند. ما در این محتوا به بررسی کلی در مورد برگزاری مراسم تدفین می پردازیم.

پذیرایی از تشییع کننده ها و عزادارانی که در مراسم تدفین شرکت می کنند، همان تشریفاتی است که برای مراسم خاکسپاری در نظر گرفته می شود.

مراسم تدفین را در ایران قبل از غروب آفتاب و در روز انجام می دهند. برای همین خاطر، چنانچه شخصی بعد از غروب آفتاب دار فانی را وداع کند، یا تدارکات لازم برای تدفین تا غروب ادامه پیدا کند، خاکسپاری آن را روز بعد انجام می دهند.

اهمیت مراسم خاکسپاری

مرگ و از دست دادن یکی از عزیزان یک اتفاق و حادثه ی بیولوژیکی به حساب می آید که در آن بازماندگان طی مراسم و آیین هایی که به نام مراسم ترحیم و خاکسپاری معروف هستند، جنازه ی عزیزان خود را به خوابگاه ابدی در زیر خاک می سپارند.

اهمیت مراسم خاکسپاری یکی از کهن ترین کارهای فرهنگی انسان به شمار می رود، که برای برآورده کردن نیاز غلبه بر رنج و غم و غصه ی مرگ، اقدام به برگزاری آن مراسم می کنند.

برای مراسم خاکسپاری اولی کاری که باید صورت گیرد غسل میت و نماز میت می باشد که ما در این بخش بطور کامل در این باره توضیح داده ایم :

غسل میت

اولین مرحله ی مراسم تدفین می باشد. دلیل اصلی انجام  غسل میت در این است که تطهیر و غسل میت مقدمه ای نمادین جهت تولد دوباره ی انسان به حساب می آید. شست و شوی بدن میت را با آب گرم و کافور و برگ های سدر انجام می دهند تا بدن میت را عاری از هر گونه آلودگی های فیزیکی نمایند.

بعد از اتمام شست و شو، بدن میت را در با پارچه ای مخصوص که به آن کفن می گویند، می پوشانند. هنگام غسل باید مراعات بدن میت را بکنند، چون روح متوفی بالای سر جنازه ی خود حاضر می شود و هنوز نمی داند که مرده است.

نماز میت

مرحله ی بعد از غسل میت در مراسم تدفین، خواندن می باشد. در این مرحله نمازی با 5 تکبیر برای میت خوانده می شود که این تکبیرها نمایان گر پنج وعده از نمازهای یومیه است.

تمامی تشییع کنندگان همراه با خانواده ی متوفی این نماز را به جای می آورند و بعد میت را به سمت خوابگاه ابدی خود همراهی می کنند. نماز میت دارای هیچ گونه رکوع و سجودی نمی باشد.

بررسی دیگر مراحل مراسم خاکسپاری

از دیگر مراحل خاکسپاری و دفن میت و دعا خواندن می باشد .

دفن میت

امام صادق علیه السلام در مورد دفن میت فرموده اند که: میت را در چند قدمی قبر بر روی زمین بگذارید، چند لحظه صبر کنید. بعد دوباره میت را بلند کرده و یک مقدار جلوتر ببرید. برای بار دوم ب روی زمین بگذارید و باز یک مقدار جلوتر ببرید. برای بار سوم هم همین کار را تکرار کنید و در آخر در کنار قبر بر روی زمین بگذارید.

به دلیل این که قبر وحشت زیادی دارد، با این کار او آمادگی پیدا می کند. برای بار آخر میت را بلند کرده و بدن او را به آرامی وارد قبر کنید. بهتر است یکی از خانواده های متوفی او را در داخل قبر بگذارند و او را وقتی داخل قبر می گذارد تکان داده و به او بفهماند که کجا است. به او بگوید که نترس و حواست را جمع کن. وقتی دو تا ملکه به سراغت می آیند این جواب ها را به سوال های آن ها  بده.

دعای خاکسپاری

امام سجاد علیه السلام فرموده اند : هنگامی که میت را وارد قبر می کنید این دعا را بخوانید:

» اَللَّهُمَّ جَافِ اَلْأَرْضَ عَنْ جَنْبَیْهِ وَ صَعِّدْ عَمَلَهُ وَ لَقِّهِ مِنْکَ رِضْوَاناً »

با توجه به این که مرگ ها به دو دسته ی کلی تقسیم بندی می گردد، محل گرفتن جواز دفن برای خاکسپاری هم متفاوت می شود. در مرگ هایی با علت های طبیعی، پزشک معالج که از بیماری فرد متوفی خبر داشته می تواند به راحتی علت طبیعی مرگ را تشخیص دهد و مجاز به صدور جواز دفن می باشد.

ولی در مرگ هایی که با علت های غیر طبیعی، نظیر: خودکشی، حادثه و یا قتل رخ می دهند، جواز دفن برای خاکسپاری را باید پزشک قانونی صادر کند.

در صورتی که شخصی در بیمارستان فوت کند، پزشکان معالج می توانند جواز دفن را صادر کنند. اما اگر بیمار فوت شده به بیمارستان برسد و علت طبیعی فوت برای پزشک مشخص نباشد، علت فوت به وسیله ی پزشک قانونی تعیین می شود.

بهترین زمان برای مراسم خاکسپاری ( دفن میت ) چه زمانی می باشد؟

بهترین زمان برای در روز است. آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به این سوال که دفن میت در شب چه حکمی دارد؟ پاسخ داده است که: هر چند دلیلی بر کراهت این موضوع در منابع وجود ندارد، ولی توصیه می شود که در غیر موارد ضرورت، دفن میت در روز انجام شود.

بعد از مراسم خاکسپاری چه باید کرد؟

بعد از مراسم خاکسپاری توصیه می شود که بر روی قبر آب ریخته و دعاهایی خوانده شود. بهتر است نزدیکان بعد از خاکسپاری انگشت خود را در خاک فرو برده و 10 بار سوره ی قدر را بخوانند.

همچنین بخوانید :

بعد از اتمام مراسم خاکسپاری عموما از مهمانان و تشییع کننده ها پذیرایی می شود. با پک پذیرایی ترحیم که شامل حلوا و خرما می باشد می توانید از مهمان های خود با عزت و احترام پذیرایی نمایید.

آیا تاخیر در دفن میت و خاکسپاری مشکلی دارد؟

آیت الله مکارم شیرازی حکم به تاخیر انداختن دفن میت را به این صورت پاسخ داده است که: تاخیر دفن میت در صورتی که موجب هتک و توهین او باشد، جایز نمی باشد. به طور کلی توصیه می شود که بعد از مرگ در کوتاه ترین زمان ممکن، متوفی دفن شود. چون تاخیر در دفن میت و خاکسپاری موجب سرگردان ماندن روح او در این دنیا می شود.

فرهنگ های مختلف در مراسم خاکسپاری

ما در این بخش بطور کامل درمورد کفن و دفن مرده در فرهنگ های مختلف توضیح داده ایم :

مراسم خاکسپاری در ایران

مراسم خاکسپاری در ایران به این صورت است که در ابتدا میت را غسل می دهند و بعد از خواندن نماز میت، او را به سمت خوابگاه ابدی خود می برند و بعد خاک می کنند.

خاکسپاری در دین یهود

نحوه ی دفن و خاکسپاری مرده ها در دین یهودی به این صورت است که میت را به پشت و رو به بیت المقدس دفن می کنند. یهودیان هم مانند مسلمانان با سوزاندن مرده ها مخالف هستند. یهودیان اجساد را با کتان کفن می کنند و سر او را نیز با دستمال می پیچند.

مراسم خاکسپاری در دین ترکیه

در ترکیه مراسم خاکسپاری به این صورت است که سر میت را رو به مکه می گذارند. خاکسپاری هم در روز انجام می گیرد. بدن متوفی را با روش های مخصوص به خود شست و شو می دهند.

بدن را با کفن پوشانده و در تابوتی که با پارچه ی سبز پوشیده شده است، قرار می دهند. خانم ها برای مراسم تشییع حتما روسری و یا شال سر می کنند. فردی روحانی در این مراسم دعا می خواند و سپس میت را به خاک می سپارند.

آداب دفن میت ارامنه

آداب مراسم خاکسپاری میت ارامنه متفاوت می باشد. ارامنه میت های خود را با لباس عروس و یا دامادی می پوشانند. سپس متوفی را در داخل تابوت چوبی قرار می دهند و به کلیسا می برند. نزدیکان تابوت را با تشریفات مخصوصی به گورستان ارمنی ها می برند.

بعد از خارج کردن لباس از تن میت، او را شست و شو می دهند. بعد از شست و شو میت را یک یا دو روز در کلیسای قبرستان به امانت می گذارند که اگر سکته کرده و یا بیهوش باشد، زنده به گور نشود. بعد از گذشت 48 ساعت با مراسمی که کشیش کلیسا انجام می دهد، میت را به خاک می سپارند.

جهت اطلاع از بهترین تشریفات در ایران کلیک کنید

مراسم خاکسپاری در دین زرتشتیان

زرتشتیان اموات خود را در خاک دفن نمی کنند، بلکه آن ها را در دخمه هایی قرار می دهند تا خوراک حیوانات و پرندگان شود و از بین بروند. در آخر استخوان های باقی مانده از میت را در محل خاصی نگهداری می کنند. دخمه ها را در بالای کوه و به شکل استوانه شکلی از جنس سنگ می سازند.

قسمت داخلی دخمه ی زرتشتیان به سه بخش تقسیم می شود: 1) حلقه ی مردگان مرد 2) حلقه ی مردگان زن 3) حلقه ی مردگان کودک

 

 

دکمه بازگشت به بالا