حوادث

«پلاک تاریخی» برای خودروهای بالای ۳۰ سال

انجمن جهانگردی و اتومبیلرانی اعلام کرد: دارندگان خودروهای تاریخی که حداقل 30 سال از عمر آنها می گذرد و دارای اصالت فیزیکی و سلامت فنی هستند می توانند نسبت به دریافت پلاک تاریخی اقدام کنند.

به گزارش امروزنگار، به نقل از روابط عمومی انجمن جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، اردشیر درویشی – مدیرعامل انجمن اتومبیلرانی و جهانگردی – به تشریح عملکرد کارگروه شناسایی و حفاظت از خودروهای تاریخی در هفت سال گذشته پرداخت. ماه. . وی گفت: حفاظت از خودروهای تاریخی تمام تلاش خود را برای حفظ این بخش از میراث فرهنگی و صنعتی کشور به کار گرفته است. خودرو 30 سال به بالا است و برای بازرسی و صدور شناسنامه ثبت شده است.

وی گفت: از میان خودروهای ثبت نامی، در پی بازرسی های تخصصی با کارشناسان پلیس راهور ناجا، کارگروه شناسایی و حفاظت از خودروهای تاریخی و نمایندگان انجمن جهانگردی و اتومبیلرانی، 45 خودرو واجد شرایط ضوابط اجرایی و احراز هویت شناسایی شدند. «و برای گرفتن پلاک تحویل پلیس راهور شدند.

درویشی نقش صدور شناسنامه و پلاک تاریخی را در حفظ خودروهای تاریخی و کلاسیک برشمرد و گفت: در فاصله فروردین تا آنلاین 1400 برای 45 خودرو اسناد تاریخی صادر شد تا این میراث در گذشته تخریب و به فراموشی سپرده شود.

وی یکی از وظایف کارگروه شناسایی و حفاظت از خودروهای تاریخی را صدور مجوز خروج از کشور برای خودروهای دارای سن فرسودگی عنوان کرد و گفت: بر اساس وظایف این کارگروه، در سال 1400 مجوز مرخصی موقت برای 898 مورد وسایل نقلیه “.

درویشی به عضویت انجمن جهانگردی و خودروسازی در کارگروه شناسایی و حفاظت از خودروهای تاریخی اشاره کرد و افزود: در 31 استان کشور تاریخ ساز شده است که وظیفه این کمیته ها مدیریت و اداره علاقه مندان است. از خودروهای کلاسیک به نوعی لذت می برد و با کمک اسپانسرها در استان ها همایش ها، نمایشگاه ها، نشست ها و رالی ها را برگزار می کند.

به گفته مدیر حوزه خودرو انجمن جهانگردی و اتومبیلرانی، دارندگان خودروهای تاریخی با حداقل 30 سال سن و اصالت فیزیکی و سلامت فنی می توانند برای ثبت نام خودرو به آدرس اینترنتی www.taci.ir مراجعه کنند. سیستم پلاک تاریخی

بر اساس مصوبه هیأت وزیران، در اردیبهشت 1389 آیین نامه شناسایی و حفاظت از وسایل نقلیه تاریخی (با اصلاحیه 17 شهریور 1395) به تصویب رسید. کارگروه حاضر با حضور نمایندگانی از وزارت میراث فرهنگی به ریاست گردشگری و صنایع دستی، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت ورزش و جوانان (فدراسیون موتور سیکلت)، ترافیک و رانندگی رفاه جمهوری اسلامی ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت. و تجارت و انجمن گردشگری و خودروی اسلام جمهوری ایران تاسیس شد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا