جامعه

پلمب ۱۲ هزار و ۳۲۰ عملیات ساختمانی در مشهد از ابتدای امسال 

امروزنگار/ خراسان رضوی رئیس دادگاه ویژه شهرسازی مشهد گفت: شهرداران منطقه مشهد از ابتدا تا 30 آذرماه سال جاری حدود 12 هزار و 320 حکم پلمب صادر کردند و عملیات عمرانی پلمب می شود.

فرزاد بهشتی در برنامه تلویزیونی «اشاره» که شب گذشته ۱۹ دی ماه از شبکه خراسان رضوی پخش شد، اضافه کرد: بله.

وی ادامه داد: اگر طرح تفصیلی پاسخگوی نیاز مردم باشد این همه مجرم و مجرم نخواهیم داشت. اکثر مراجعین به دادگاه شهرسازی گزارش می دهند که شهرداری برای آنها مجوز صادر نمی کند. ابتدا ساختمان خود را بسازید و سپس جریمه را بپردازید. پس از انجام این مراحل، متقاضیان می توانند درخواست دهند. این عملا یک دور باطل است. خواسته بزرگ ما این است که کمیسیون ماده پنج که در حال به روز رسانی و تهیه طرح های تفصیلی است، نیازهای مردم را در حوزه های مختلف به طور جداگانه بررسی کند.

بهشتی تندری درباره طرح های تفصیلی و جامع شهر مشهد گفت: طرح مدیریت هر شهر، طرح جامع و تفصیلی آن شهر است. سومین طرح جامع مشهد در سال 1396 پس از بحث های فراوان ابلاغ شد، اما جمع بندی و انتشار طرح های هفتگی تفصیلی این شهر و محدوده خاص توس با گذشت 13 سال هنوز به پایان نرسیده است.

وی افزود: پرونده هایی که دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان و دبیر شورای دفاع از حقوق بیت المال موظف شده اند طرح های تفصیلی و خروجی آن را تنظیم کنند. مطابق با نیاز مردم محقق شد.«در این راستا طرح تفصیلی جنوب غرب مشهد در 9 شهریور 1400 تصویب شد و به مرحله خروجی رسید؛ با تصویب این طرح یکی از طرح ها به مرحله خروجی رسید. برنامه هفتگی مشهد تا ماه آینده آماده می شود.

نبود طرح های دقیق منجر به رانت، فساد و عدم شفافیت شده است

معاون دادستان کل و انقلاب خراسان رضوی با تاکید بر اینکه نبود طرح های تفصیلی منجر به رانت، فساد و عدم شفافیت می شود، گفت: درباره ماهیت طرح های تفصیلی نظری نداریم. قطعاً انتقاداتی به این طرح‌ها وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد، اما اصل برای ما این است که شهروندان وظایف خود را بدانند. باید شفافیت وجود داشته باشد و کسی تصمیم نگیرد. این سوال یکی از جدی ترین ادعاهای دادستان است. مشهد پتانسیل بالایی در زمینه صنعت ساختمان دارد، اما متأسفانه نبود طرح های تفصیلی به روز و منطبق، مانع مشهد می شود.

بهشتی تندری در پاسخ به این اظهارات که برخی کارشناسان معتقدند به دلیل علاقه شهرداری و درآمد آن از این موضوع، طرح های تفصیلی به روز نیست، گفت: . در کنار هم از راه های دیگر می توان این کار را انجام داد.» وی در نظر داشت که شهرداری به این موضوع علاقه مند بوده است، در واقع تصور می شود که طرح های تفصیلی پاسخگوی نیاز مردم نیست زیرا مربوط به سال های گذشته است، بنابراین شهرداری به این موضوع پرداخته است. برخی از نیازهای مردم را با یکسری رویه‌ها برآورده می‌کند و برای آن‌ها مجوز صادر می‌کند، البته یکی در راستای طرح‌های تفصیلی و دیگری در قسمت ناهماهنگ با طرح؛ مثلاً شخصی که می خواهد یک طبقه مازاد بسازد باید دو بار و دو بار هزینه را به شهرداری بپردازد.

وی ادامه داد: بنابراین اگر طرح های تفصیلی به روز نباشد و شهرداری بتواند درآمد خود را از راه های دیگر تامین کند و به اصطلاح طرح های تفصیلی را دور بزند، طبیعی است که به این موضوع علاقه داشته باشد و نخواهد. برای رفع نیازهای شهروندان برنامه ریزی دقیقی انجام دهید.» اما در غیر این صورت شهرداری ذی نفع محسوب نمی شود.

معاون دادستان کل خراسان رضوی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا موافق صدور مجوز برای 40 متر زمین هستید، گفت: ما جوامع کوچک زیادی در قلب شهر داریم که باید پاسخگوی نیاز این جوامع باشد. اگر نیازشان برآورده نشود به صورت غیرمجاز و شبانه اقدام به ساخت و ساز می کنند. نه تنها می توان قاعده محدود کننده، بلکه نیازهای مردم را نیز تعیین کرد.

وی درباره تمدید زمان صدور پروانه ساختمانی در شهرداری خاطرنشان کرد: دو نهاد نظام مهندسی و آتش نشانی زمان بیشتری را برای صدور پروانه ساختمانی صرف کرده اند که باید به روند آنها سرعت بخشد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا