سلامت و تندرستیمعرفی کسب و کار

پماد پسوریازیس چه کاربردی دارد؟

پسوریازیس شایع و مزمن با بثورات پوسته دار است که در تمام سنین مشاهده می‌شود. شیوع این بیماری در حدود 2 ٪ از کل جمعیت می‌باشد. زمینه این بیماری ژنتیکی است بنابراین در خانواده، نسل اندر نسل منتقل می‌شود. همچنین در بسیاری از عوامل محیطی نیز موثر هستند. این بیماری مسری نیست و به دلیل آلرژی ایجاد نمی‌شود.

شایع ترین سنین برای بروز اولیه پسوریازیس در نوجوانانی و در اواخر دهه پنجم زندگی است. این بیماری پوستی در بین زنان و مردان به طور مساوی مشاهده می‌شود، هر چند در کودکان، در دختران بیشتر از پسران دیده می‌شود. بیماری پسوریازیس اغلب اوقات خفیف است به طوری که بیمار به سختی متوجه ابتلا خود به بیماری می‌شود ، اما گاهی این بیماری می‌تواند چنان شدید باشد که بیمار باید برای درمان در بیمارستان بستری شود.

بیماری پسوریازیس ممکن است باشد. حدود 5 ٪ از افراد مبتلا به پسوریازیس به درد مفاصل (ورم مفاصل پسوریاتیک) مبتلا می‌شوند که ممکن است یک یا چند مفصل را درگیر کند. در این حالت بیماری پسوریازیس می‌تواند بسیار ناتوان کننده باشند.

علائم بیماری پسوریازیس چیست؟

مشخصه بیماری پسوریازیس ضایعات پوستی به رنگ قرمز است که توسط پوسته‌های فلس مانند پوشیده شده و لبه ضایعات به خوبی مشخص می‌باشد. این ضایعات اغلب به صورت متقارن در هر دو طرف بدن قرار دارند. پوسته‌ها معمولاً سفید نقره‌ای هستند ولی در مناطقی از بدن مانند زیربغل یا در مصرف مرتب توسط بیمار این پوسته‌ها وجود ندارد و ضایعات به احتمال زیاد صاف و براق هستند.

پسوریازیس معمولا بسیار خفیف است و باعث ضایعاتی در ناحیه آرنج و زانو یا حالت پوسته پوسته شدن در پوست سر می‌شود. با این حال، این بیماری می‌تواند هر منطقه از پوست را درگیر کند یا بسیار شدید باشد.

علت بیماری پسوریازیس چیست؟

اینکه دقیقاً چه چیزی موجب بیماری پوستی پسوریازیس می‌شود به طور کامل کشف نشده است، اما بسیاری از تحقیقات در این زمینه در حال انجام است. چیزی که مشخص است این است که سیستم ایمنی بدن در این بیماری درگیر بوده و به نظر می‌رسد فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی باعث ایجاد التهاب می‌شود. التهاب منجر به ایجاد بسیاری از اثرات روی ، از جمله رشد عروق خونی اضافی در داخل پوست (که باعث ایجاد رنگ قرمز می‌شود) و تکثیر بیش از حد سلول‌های پوست (که باعث ایجاد پوسته پوسته شدن می‌شود) میگردد.

اثر ژنتیک

مانند بسیاری از بیماری‌ها، بیماری پسوریازیس از صفات ارثی متاثر است. در حدود 50 ٪ از افراد مبتلا به پسوریازیس دیگر اعضای خانواده نیز مبتلا هستند. در بیماران با سابقه خانوادگی پسوریازیس بیماری معمولاً زودتر شروع می‌شود.

استرس

استرس جسمی و روحی ممکن است باعث تشدید پسوریازیس شود بنابراین باید این بیماران از شرایط استرس زا اجتناب کنند.

عفونت

عفونت ممکن است باعث عود پسوریازیس شود. گاهی اوقات، درمان عفونت ممکن است باعث پاک شدن یا بهبود پسوریازیس شود.

جراحت و ضربه

پسوریازیس ممکن است در تمام مناطق آسیب‌های فیزیکی (مثل ضربه) و شیمیایی ، عفونت و التهاب ایجاد شود (پدیده کوبنر).

هورمون‌ها

رابطه هورمون‌ها با پسوریازیس دقیقاً مشخص نیست. حوالی سن بلوغ زمان شایع برای شروع بیماری پسوریازیس است. بارداری نیز ممکن است باعث شدت یافتن پسوریازیس یا بهبود آن شود. بیماری پسوریازیس مادر بر جنین تأثیری ندارد.

داروها

چند دارو می‌تواند باعث تسریع و یا تشدید پسوریازیس شود:
لیتیم (استفاده از inositol ممکن است این حالت را کاهش دهد)
مسدود کننده‌های رسپتور بتا (مورد استفاده در درمان فشار خون)
ضد مالاریا مثل هیدروکسی کلروکین
قطع کورتیکواستروئیدهای خوراکی
قطع کورتیکواستروئیدهای موضعی قوی

اشعه فرابنفش

نور خورشید معمولا برای پسوریازیس سودمند است (به جز افراد حساس به نور خورشید )

چاقی

بسیاری از مطالعات پسوریازیس نشان داده است که بسیاری از بیماران پسوریازیس مبتلا به شدید هستند. اخیراً روشن شده است که شدت بیماری پسوریازیس با مقاومت به انسولین ، که یکی از ویژگی‌های سندرم متابولیک است، مرتبط است. بیماری پسوریازیس با خطر بیشتر آنژین و حمله قلبی ، سکته مغزی و بیماری عروق محیطی همراه است.

الکل و سیگار

بین مصرف الکل و استعمال دخانیات و پسوریازیس شدید ارتباط مستقیم وجود دارد. با این حال، اینکه الکل و سیگار باعث ایجاد بیماری است یا معلول آن مشخص نیست.

آیا بیماری پسوریازیس درمان پذیر است؟

تا امروز هیچ درمان کاملی برای بیماری پسوریازیس وجود ندارد ولی امکان کنترل رضایت بخش پسوریازیس برای اکثر بیماران وجود دارد.
برخی از افراد تنها یک بار مبتلا به پسوریازیس می‌شوند که پس از چند ماه بهبود می‌یابند و هرگز تکرارنمی‌شود. در مورد پسوریازیس قطره‌ای که معمولا پس از گلودرد استرپتوکوکی ایجاد می‌شود نیز به همین صورت است.

در اکثر فرم‌های پسوریازیس بیماری با دوره‌های بهبود و عود مشاهده می‌شود. ممکن است چندین سال بین عودهای بیماری فاصله باشد. تعداد کمی از بیماران پسوریازیس، شدید و دائمی است که درمان آن بسیار دشوار است.

بی‌تردید بسیاری از همشهریان عزیز در پی مراجعه به کلینیک‌های پوست و مو، برای افزایش حجم یا رفع چین و چروک در نواحی مختلف صورت و بدن، به دنبال بهترین در اصفهان، می‌باشند. به همین منظور، با مراجعه به مراکز تخصصی پوست و اطمینان از مهارت و توانایی ، بهترین نتایج تزریق چربی را با حداقل عوارض تجربه کنید.

چه كساني از بيماران مبتلا به پسوريازيس حمايت می كنند؟ سایت درمانی پسوریازیس با هدف کنترل بیماری پوستی پسوریازیس به معرفی و ارائه داروهای شناخته شده در این زمینه فعالیت میکند. از جمله فعالیت های این وبسایت اطلاع رسانی سریع و به روز از جدید ترین دارو ها و شیوه های درمان و کنترل بیماری پوستی پسوریازیس می باشد.

پماد کورتیکواستروئید برای درمان پسوریازیس

پماد پسوریازیس به دلیل داشتن قابلیت کاهش التهاب و تسکین خارش، برای استفاده به همراه دیگر روش‌های درمانی مناسب هستند. پماد کورتیکواستروئید برای نواحی حساس بدن مانند صورت تجویز می‌شود و برای درمان پوست آسیب دیده و لکه‌های ناشی از آن موثر است

دکمه بازگشت به بالا