عمومیمعرفی کسب و کار

پودر گلوتامین را چگونه مصرف کنیم؟

گلوتامین فراوان ترین آمینو اسید موجود در پلاسما و ماهیچه های اسکلتی است و بیش از 60 درصد از کل اسیدهای آمینه آزاد در ماهیچه ها را تشکیل می دهد. گلوتامین در ماهیچه ها سنتز می شود. گلوتامین یک آمینو اسید ضروری شرطی است! این بدان معنی است که بدن ما می تواند آن را تولید کند، اما ممکن است همیشه نتواند به اندازه کافی از این اسید آمینه تولید کند. گلوتامین به عنوان ماده ذخیره سازی گلوتاتیون در نظر گرفته می شود و در صورت نیاز، گلوتاتیون از تبدیل گلوتاتیون تولید می شود. گلوتاتیون یکی از مهم ترین آنتی اکسیدان های بدن است که می تواند بدن را در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کند. نشان داده شده است که مصرف گلوتامین می تواند ذخایر گلوتاتیون را افزایش دهد و منجر به افزایش قدرت آنتی اکسیدانی بدن شود.

مصرف پودر گلوتامین یونیورسال نوتریشن می تواند ایسکمی خونرسانی مجدد را کاهش دهد. ایسکمی؛ این وضعیتی است که ابتدا بافت به دلیل کمبود اکسیژن و مواد مغذی آسیب می بیند، سپس به دلیل افزایش جریان خون دوباره آسیب بیشتری رخ می دهد. به نظر می رسد که افزایش بیش از حد جریان خون پس از ایسکمی ممکن است باعث التهاب و آسیب اکسیداتیو ناشی از استرس اکسیداتیو شود. در بسیاری از مطالعات، اثرات مثبت گلوتامین در بهبود عملکرد دستگاه گوارش، بهبود زخم معده و مشکلات روده نشان داده شده است. این ماده در شکل آزاد خود یعنی ال گلوتامین نیز در ضدعفونی و از بین بردن باکتری های مضر دستگاه گوارش نقش دارد.

اخیرا بر اساس یک پروژه تحقیقاتی از گلوتامین به عنوان مکمل آنتی اکسیدانی برای درمان برخی بیماری ها مانند کبد چرب و سوختگی استفاده می شود. گلوتامین توسط آنزیم های تشکیل دهنده گلوتامین از گلوتامات و آمونیاک تولید می شود. بیشترین درصد تولید گلوتامین در ماهیچه ها اتفاق می افتد، اما مقادیر کمی گلوتامین نیز از مغز و ریه ها آزاد می شود.

گلوتامین چیست؟

گلوتامین باید فقط زمانی استفاده شود که سطح پلاسمایی آن پایین باشد، یعنی بین 500 تا 750 میکرومول در لیتر. معمولاً این حالت در حین تمرینات سخت و شدید ایجاد می شود. دوز توصیه شده گلوتامین 0.1-0.3 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است که بسته به شرایط زیر متفاوت است:

شدت ورزش

وضعیت تغذیه

سایر مکمل های مورد استفاده

سطح رقابتی بازیکن

بیماری مزمن کلیوی

روش مصرف گلوتامین به شرح زیر است

مهم ترین و موثرترین زمان های طلایی برای مصرف گلوتامین به شرح زیر است که هر کدام دلیل خاص خود را دارند. پس از فعالیت ورزشی شدید، بدن در حالت ضعیف است. ملتهب می شود، سیستم ایمنی ضعیف می شود و ماهیچه ها از بین می روند. مصرف گلوتامین می تواند تا حدی این فرآیندها را معکوس کند. از تجزیه عضلات جلوگیری می کند، سیستم ایمنی را تقویت می کند و با تسریع روند بهبودی التهاب بدن را کاهش می دهد.

پس از بیدار شدن از خواب، بدن برای مدت طولانی دارو دریافت نکرده است و به همین دلیل عضلات در حال تخریب هستند. این روند را می توان با خوردن یک صبحانه مغذی حاوی گلوتامین معکوس کرد.

تحقیقات و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف گلوتامین، آرژنین و غذاهای پروتئینی و کم کربوهیدرات قبل از خواب می تواند باعث افزایش ترشح هورمون رشد و افزایش سطح تستوسترون شود. بنابراین می توانید یک بار قبل از رفتن به رختخواب گلوتامین مصرف کنید.

بعد از آموزش

بعد از صبحانه

قبل از خواب

معمولاً مکمل بدنسازی و رشته های قدرتی در روزهای تمرین، وعده غذایی صبح و بعد از صبحانه است. یک قسمت بلافاصله بعد از تمرین استفاده می شود. در روزهای استراحت یک بار بعد از صبحانه و یک بار قبل از خواب از گلوتامین استفاده می شود. یک پیمانه مکمل گلوتامین معمولاً 3 تا 5 گرم است و یک پیمانه در هر وعده کافی است.

به خاطر داشته باشید که اگر فردی مقادیر کافی پروتئین، کربوهیدرات و چربی های سالم، ریزمغذی های مختلف مبتنی بر ریز مغذی ها را برای بدن خود تامین نکند، استفاده از گلوتامین به تنهایی تاثیر زیادی نخواهد داشت.

به گفته مهندس پوریا حسنی موسس و بنیانگذار مجموعه بادی من، استفاده از مطالب بدون ذکر منبع (Body Man) و برای مقاصد تجاری پیگرد قانونی دارد.

دکمه بازگشت به بالا