سلامت و تندرستی

پیشگیری از سرطان روده با یک داروی روان‌پزشکی

به گزارش شفاف ، این متخصصان معتقدند داروی لیتیوم می تواند به سلامت سلول های بنیادی در سیستم هضم کمک کرده و آنها را در برابر اثرات مضر جهش های سلولی ایجاد کننده سرطان مقاوم کند.

این نتیجه شروع یک آزمایش بالینی جدید برای لیتیوم است ، یک داروی رایج که برای درمان انواع بیماری های روانی استفاده می شود و احتمالاً لیتیوم از رشد سرطان روده بزرگ جلوگیری می کند.

این آزمایش افراد مبتلا به ژن “خانواده آدنوماتوز پولیپوز” (FAP) را مورد مطالعه قرار می دهد.

FEP یک اختلال ژنتیکی نسبتاً غیر معمول است که از هر 7 تا 22 نفر یک نفر را درگیر می کند. این وضعیت تقریباً همیشه منجر به سرطان روده می شود مگر اینکه کل روده بزرگ با جراحی برداشته شود.

تصور می شود که اکثر موارد سرطان روده ناشی از جهش ژنتیکی به نام EPC باشد.

نشان داده شده است که سلولهای بنیادی روده تحت تأثیر جهشهای EPC عملکرد بهتری دارند و همتایان سالم آنها را از بین می برند.

به گفته متخصصان ، این روند منجر به رشد نامشخص سلولهای جهش یافته و تشکیل توده های سرطانی می شود. بیماران مبتلا به FEP دارای جهش ژنتیکی EPC هستند و صدها پلی کانی و توده غیر سرطانی را در روده تولید می کنند.

پروفسور لوئیس ورمیلن ، نویسنده اصلی مقاله منتشر شده در ژورنال Nature می گوید: “ما اولین قدم در رشد توده های سرطانی در روده را شناسایی کرده ایم.”

وی گفت: ما پس از جهش در ژن مهمی كه سلولهای بنیادی روده را تنظیم می كند ، دریافته ایم كه این سلولها سلولهای متقلبی هستند كه به طور فعال سلولهای طبیعی محیط را مهار می كنند. این درک کاملاً جدید است زیرا همیشه تصور می شده سلولهای جهش یافته ای که می توانند باعث سرطان شوند سریعتر رشد می کنند یا در برابر مرگ سلولی مقاومت بیشتری دارند. اما تحقیقات ما نشان می دهد سلولهایی که در آستانه بدخیمی هستند می توانند سلولهای بنیادی را حذف و بهبود دهند. این را رقابت عالی می نامیم.

دکتر گفت: “یافته های پروفسور ورمیلن و تیم وی تأثیر عمده ای در درک ما از سرطان روده دارد.” هلن ریپن ، مدیر آژانس بین المللی تحقیقات سرطان. ما از دیدن نتایج این آزمایش بالینی و پیامدهای آینده آن برای افراد مبتلا به سرطان ارثی بسیار خوشحالیم.

به گزارش ایندیپندنت ، سرطان روده چهارمین نوع شایع سرطان در انگلیس است که هر ساله بیش از 48000 نفر مبتلا به سرطان روده می شوند.

علائم سرطان روده شامل تغییر در عادات روده ، درد شکم و خون در مدفوع است.

دکمه بازگشت به بالا