جامعه

چالش جدی بازنشستگی ۲۰۰ هزار معلم در دو سال آینده

امروزنگار / بوشهر رئیس استانی دانشگاه فرهنگیان بوشهر گفت: بازنشستگی 200 هزار معلم در دو سال آینده چالش بسیار جدی است.

اکبر مولایی در جلسه انتخاب اعضای هیئت مدیره بنیاد پشتیبانی دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر ضمن خیر مقدم به مسئولان و خیرین حاضر در جلسه ، عملکرد ، امکانات و کاستی های دانشگاه را تشریح کرد و گفت: یک لحظه حساس برای تربیت معلم و با سهمیه 25000 دانشجو و معلم جدید در دانشگاه فرهنگیان ، تعداد دانشجویان فعلی ما حداقل با 400 سهمیه افزایش می یابد و تعداد دانشجویان خوابگاهی ما به 1800 نفر می رسد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر گفت: این تعداد پذیرش دانشجو معلم برای اولین بار در تاریخ تربیت معلم که از سال 1342 در استان بوشهر آغاز شد ، در حال بررسی هستیم.

وی با اشاره به اینکه استان بوشهر بیش از 220 هزار دانش آموز و حدود 16 هزار معلم دارد ، اظهار داشت: طی دو سال آینده با بحران بازنشستگی حدود 200 هزار معلم روبرو هستیم که نشان دهنده یک پنجم کل فرهنگیان کشور است. ، “و این آمار در استان ما سالانه حدود 700 تا 1000 نفر است که سال آینده به 1300 بازنشسته خواهد رسید.

به گفته وی ، جایگزینی این تعداد به این معنی است که دانشگاه ما ظرفیت آموزش 1300 دانشجو معلم را در یک سال دارد که باید برای مدت چهار سال در این دانشگاه تحصیل کنند و از این نظر ما نگران هستیم که دانشجویان ما در این موقعیت توسط استان بسته شده است و یا ما باید به یک معلم چند درجه آموزش دهیم.

“آمار نگران کننده این است که هر ساله در اول اکتبر ما بین 80 تا 200 سرباز در سیستم آموزش و پرورش استخدام می کنیم که تخصص لازم برای آموزش دانش آموزان را ندارند و این مسائل باعث می شود فکر کنیم که برای آموزش معلمان برای حل این مشکلات.

رئیس دانشگاه فرهگیان استان بوشهر گفت: وضعیت فعلی دانشگاه فرهنگیان ایجاب می کند که همه بزرگان ، مسئولان ، مربیان و ذی نفعان استان که علاقه مند به تربیت معلم و آموزش هستند باید به ما کمک کنند تا مسئولیتی را که به عهده ما است تحمل کنیم. “بیایید به هدف برسیم.

وی اظهار داشت: احداث پردیس علامه طباطبایی در بوشهر که مرکز تربیت معلم در استان بوشهر است اکنون 46 سال قدمت دارد و باید در آینده نزدیک حداقل 800 دانش آموز پذیرا باشد و ساخت پردیس بینت الهدی صدر بوشهر قدمت آن به سال 1968 بر می گردد. این تقریباً برای 1000 دانش آموز در نظر گرفته شده است و این امکانات طی سالهای گذشته مرمت نشده اند.

اکبر مولایی دلایل این ترحم را بیان کرد و گفت: “ممکن است برخی از دلایل سالها آموزش معلم فراموش شده باشد و متأسفانه هیچ تلاش جدی برای آموزش یا تأمین معلمان از کانالهایی غیر از دانشگاه فرهنگیان صورت نگرفته است و تربیت معلم اجرا شده است. گویی در سال 1988 ما 110،000 کارمند از کانال دیگری غیر از آموزش معلم داشتیم ، بنابراین باید به صراحت اشاره کنیم که بسیاری از خدمات بدون پشتیبانی آموزشی لازم وارد کلاسها می شدند.

این مقام مسئول با اشاره به حضور مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان در اردیبهشت 97 اظهار داشت: این حضور نقطه آغاز تاریخ دانشگاه فرهنگیان و آغاز یک حرکت بزرگ به سمت تحول فراگیر در این دانشگاه بود و مقام معظم رهبری ، در این جلسه تأکید کرد که تنها راه ورود به آموزش و پرورش باید از طریق دانشگاه فرهنگیان باشد و هیچ معلمی بدون تحصیل در این دانشگاه نباید وارد بدنه آموزش و پرورش شود ، و این مسئولیت باعث شده است که برای اولین بار تلاش کنیم منوهای رهبری مطابق با منوها. شرایط لازم برای آموزش معلمان را افزایش دهید.

رئیس دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر گفت: به منظور كاهش مشكلات دانشگاه فرهنگیان و توسعه كمی و كیفی آن در ابعاد مختلف ، بنیاد حمایت از دانشگاه فرهنگیان با اساسنامه كتبی تأسیس و در بسیاری از استانها این بنیاد توسط رئیس هیئت مدیره تأسیس شد. با حضور مدیر ملی این بنیاد در جلسه امروز ، بنیاد خیریه حمایت از دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر تاسیس شد و ما می توانیم با تلاش خیرین برای ترمیم دانشگاه در همه ابعاد آن همکاری کنیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا