فرهنگ و هنر

چرا برخی نقاشی ها میلیون‌ها دلار قیمت دارند؟

دامنه هنر بسیار فراتر از آن چیزی است که چشم می تواند ببیند. هنر قاعده و قانون ثابتی ندارد. هنرمند همیشه در معرض چالش های زیادی است. اما چیزی که همیشه نسبت به مردم مشکوک بوده این است که چگونه یک نقاشی می تواند میلیون ها دلار ارزش داشته باشد؟

به گزارش امروزنگار، الجزیره در گزارشی به بررسی علت گرانی برخی تصاویر پرداخت و نمونه هایی از این تصاویر را معرفی کرد.

در این گزارش آمده است: “برای پاسخ به این سوال، باید از زوایای مختلف به این سوال نگاه کنیم، زیرا قیمت عکس ها در طول زمان تغییر می کند.” یکی از دلایل مهم افزایش قابل توجه قیمت بیلبوردها، افزایش تقاضا برای آنها است. یعنی هر گاه تقاضا برای تابلویی بیشتر شود قیمت آن نیز به همان نسبت افزایش می یابد و با کم و زیاد شدن تقاضا قیمت تابلو نجومی و انحصاری می شود.

دلیل گرانی برخی تابلوها این است که نقاشانشان زنده نیستند. وقتی هنرمندی می میرد، ارزش مادی و معنوی کارش به ویژه افزایش می یابد. به همین دلیل است که موزه ها آثار هنرمندان گذشته را خاص نگه می دارند، حتی اگر فقط یک خط ساده باشند!

برخی از افراد ثروتمند، بدون قصد نقاش برای خلق یک اثر هنری، خرید تابلوها را یک سرمایه گذاری آسان می دانند. زیرا قیمت عکس ها به مرور زمان افزایش می یابد. جای تعجب نیست که روی هنر سرمایه گذاری کنیم، بلکه ارزش معنوی اثر و هدف نقاش را نیز درک کنیم.

هنر نقاشی برای هنرمندان این رشته گران تمام می شود و بیشتر هنرمندان زندگی سختی را پشت سر می گذارند. بسیاری از آنها به سختی می توانند تصاویر خود را در طول زندگی خود بفروشند. با وجود همه این مشکلات، برخی از هنرمندان تا پایان عمر به آثار هنری خود وفادار می مانند.

هنر شجاعت و فداکاری می‌خواهد و هنرمند در طول زندگی‌اش با چالش‌های فراوانی روبروست، چه در درون خود و چه در محیطش. بنابراین همه آثار هنری به نوعی ارزشمند هستند.

برای پیگیری این گزارش، تعدادی از گران قیمت ترین عکس های جهان را مشاهده می کنیم:

نقاشی “سالواتوره موندی” – لئوناردو داوینچی

چرا برخی از عکس ها میلیون ها دلار قیمت دارند؟

تابلوی لئوناردو داوینچی “سالواتوره موندی” که تصویری از مسیح را به تصویر می کشد، یکی از گران ترین نقاشی های جهان است.

این اثر بین سال‌های 1763 و 1900 پنهان شده بود و در سال 2005 توسط چندین فروشنده هنری انگلیسی کشف شد. این نقاشی در سال 2011 در موزه ملی لندن به نمایش گذاشته شد. قیمت این نقاشی تقریباً 450 میلیون دلار است.

“Exchange” – ویلم دیکونینگ

چرا برخی از عکس ها میلیون ها دلار قیمت دارند؟

ویلم دکونینگ “Exchange” را با الهام از اقامتگاه خود در نیویورک نقاشی کرد. یک میلیاردر آمریکایی این اثر را به قیمت 300 میلیون دلار خرید. او تابلویی از جکسون پولاک را در همان بازار خرید و در مجموع 500 میلیون دلار برای هر دو تابلو پرداخت.

“بازیکنان” – پل سزان

چرا برخی از عکس ها میلیون ها دلار قیمت دارند؟

“پناهگاه” پل سزان یکی دیگر از تصاویر گران قیمت جهان است که حدود 250 میلیون دلار ارزش دارد.

“چه زمانی ازدواج خواهید کرد” – پل گوگن

«کی ازدواج خواهی کرد» اثر پل گوگن، نقاش امپرسیونیست سابق فرانسوی. این اثر در سال 1892 کشیده شد. این نقاشی تقریباً نیم قرن در موزه Conte در بازل سوئیس نگهداری می شد. پل گون این اثر را در اولین سفر خود به جزیره تاهیتی نقاشی کرد. او مجموعه ای از نقاشی ها با موضوع زنان تاهیتی دارد. نقاشی “چه زمانی ازدواج می کنی” در سال 2016 به قیمت 210 میلیون دلار فروخته شد.

“شماره 17” – جکسون پولاک

چرا برخی از عکس ها میلیون ها دلار قیمت دارند؟

این اثر توسط جکسون پولاک در سال 1948 کشیده شد. تابلوی «شماره 17» در سال 1949 در یک مجله منتشر شد و به معرفی این هنرمند پرداخت. چند ماه بعد، همان مجله مقاله ای را منتشر کرد که در آن می پرسد آیا جکسون پولاک بزرگترین هنرمند زنده در ایالات متحده است؟

در این گزارش اشاره شده است که برخی از آنها کار پولاک را مسخره کرده و به آن احترام می گذارند. “نقاشی شماره 17 در سال 2015 به قیمت 200 میلیون دلار فروخته شد.”

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا