جامعه

چرا ورزش‌کردن آی‌کیو را تقویت می‌کند؟

ما فکر می کنیم که بدن هیچ ربطی به مغز ندارد، اما هر روز آشکارتر می شود که این فرضیه اشتباه است. طبق مطالعات انجام شده، ورزش یکی از بهترین راه ها برای تقویت هوش و حفظ آن تا سنین بالا است.

به گزارش امروزنگار، فرادید او نوشت: «اگر می‌خواهید ضریب هوشی خود را بهبود ببخشید، باید ورزش کنید. اما چگونه ورزش عضلات به قدرت مغز کمک می کند؟ ما فکر می کنیم که بدن هیچ ربطی به مغز ندارد، اما هر روز آشکارتر می شود که این فرضیه اشتباه است. طبق مطالعات انجام شده، ورزش یکی از بهترین راه ها برای تقویت هوش و حفظ آن تا سنین بالا است.

مطالعه ای که در آلمان انجام شد نشان داد که افراد مسنی که ورزش های سبک مانند باغبانی انجام می دهند 50 درصد کمتر در سنین پیری دچار زوال شناختی می شوند.

آزمایش دیگری نشان داد که سالمندانی که در طول هفته چند دقیقه پیاده روی آهسته داشتند، در آزمون های توجه و حافظه نمره بهتری کسب کردند. اما این تنها افراد مسن نیستند که از چنین ورزش هایی سود می برند. کودکانی که پیاده به مدرسه می روند، نسبت به همکلاسی های خود که با ماشین به مدرسه می روند، تمرکز بیشتری دارند و در آزمون ها نمره بهتری کسب می کنند.

یکی از دلایل این است که ورزش گردش خون (و البته اکسیژن رسانی) به مغز را بهبود می بخشد که انرژی بیشتری برای تفکر فراهم می کند.

دلیل احتمالی دیگر این است که ورزش باعث رشد سلول‌های عصبی و احتمالاً ترشح برخی از انتقال‌دهنده‌های عصبی و هورمون‌های رشد می‌شود که برای سلامت کلی مغز ضروری هستند. “همه این چیزها منجر به تمرکز و حافظه بهتر می شود.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا