عمومیمعرفی کسب و کار

چرا کلاه کاسکت ردلاین و راپیدو ایمن نیستند!

رانندگی با موتورسیکلت در کنار تمام هیجاناتی که دارد، گاه می‌تواند، بسیار خطرناک باشد. بررسی آمار تصادفات نشان‌دهنده میزان بالای آسیب‌های مغزی در موتورسواران است. برای جلوگیری از این آسیب‌های جبران ناپذیر توصیه می‌شود در هنگام رانندگی با موتورسیکلت حتما کلاه ایمنی موتور داشته باشید. در قوانین رانندگی کشور ما داشتن این کلاه اجباری است. حتما می‌پرسید که چگونه می‌توان کلاه کاسکت خوب انتخاب کرد؟ در این مقاله می‌توانید با اصول انتخاب کلاه کاسکت موتور آشنا شوید. با ما همراه باشید.

راهنمای انتخاب کلاه کاسکت موتور

کلاه کاسکت انواع مختلفی دارد. جنس آن طیف بزرگی از کلاه‌های پلاستیک فشرده –ترمو پلاستیک- تا مدل‌های فیبر کربن پیشرفته را شامل می‌شود. بعضی از آنها ارزان و برخی دیگر گران‌قیمت و بسیار حرفه‌ای هستند.

با انتخاب کلاه کاسکت مناسب برای موتور سیکلت از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

قسمت‌های مهم کلاه کاسکت

کلاه کاسکت از سه بخش اصلی تشکیل شده‌است:

لایه داخلی کلاه: این بخش کلاه را معمولا از یونولیت می‌سازند. یونولیت قابلیت جذب بالایی در گرفتن ضربه دارد. روی آن را نیز با پارچه‌ای می‌پوشانند که در فرد ایجاد حساسیت نکند.

طلق: این بخش کلاه را معمولا از موادی با ضریب شفافیت 85 درصد می‌سازند. طلق در دید موتورسوار مانند شیشه جلوی ماشین عمل می‌کند.

فاکتورهای اصلی خرید کلاه کاسکت مناسب

در خرید کلاه کاسکت، اصلی‌ترین فاکتورها دقت به سایز و کاربری آن است. برای انتخاب سایز مناسب، فقط یک متر نیاز دارید تا سرتان را اندازه بگیرید. در مورد کاربری و جنس نیز لازم است به قیمت، نوع موتورسیکلت و کاری که با آن انجام می‌دهید، دقت کنید. مثلا: اگر موتور 10 میلیونی دارید و صرفا برای کار از آن استفاده می‌کنید، لازم نیست کلاه 1 میلیونی بخرید. در این مثال سرعت شما معمولا در حدی نیست که در صورت تصادف، آسیب جدی ببینید. پس هنگام انتخاب کلاه، دقت به موارد زیر کافی به نظر می‌رسد:

 • کلاه اندازه سرتان باشد.
 • ایمنی شما را در تصادفات احتمالی حفظ کند.

نکات موبوط به سایز سر

همان‌طور که گفته شد، سایز جزو اصلی‌ترین فاکتورهای خرید کلاه کاسکت است. برخی از موتورسواران به علت اینکه کلاه سایزشان نیست از آن استفاده نمی‌کنند. جدول زیر در انتخاب سایز مناسب به شما کمک می‌کند:

بزرگ 580 تا 600 میلی‌متر
متوسط 560 تا 580 میلی‌متر
کوچک 540 تا 560 میلی‌متر
ظرفیت مخزن(میزان گودی کلاه) 700 سی‌سی

ابتدا دور سر خود را اندازه بگیرید بعد با کمک این جدول سایز مناسب خود را پیدا کنید.

نکته: بهتر است کلاه کاسکت اندکی تنگ باشد؛ چون مانند کفش به مرور زمان، جا باز می‌کند. کلاه گشاد هر چقدر هم که ایمنی و جنس خوبی داشته باشد با اولین ضربه از سر خارج می‌شود.

نکات مربوط به شکل سر

علاوه بر سایز، شکل سر نیز در انتخاب کلاه، موثر است. سر افراد معمولا در سه دسته زیر قرار می‌گیرد:

 • سرهای بیضی شکل بلند
 • سر های بیضی شکل متوسط
 • سرهای بیضی شکل گرد

برای تشخیص نوع آن می‌توانید از اطرافیان خود بخواهید، عکسی از بالای سرتان بگیرند.

سایر معیارهای مهم در خرید کلاه کاسکت

فاکتورهای اصلی برای خرید کلاه کاسکت را معرفی کردیم. در این بخش می‌خواهیم سایر معیارهای مهم در انتخاب کلاه ایمنی موتور سیکلت را برایتان شرح بدهیم. این معیارها شامل موارد زیر است:

 • قیمت کلاه
 • جنس کلاه
 • وزن کلاه کاسکت
 • مارک کلاه کاسکت
 • طلق کلاه
 • عایق صدا
 • زاویه دید
 • تهویه مطبوع
 • قابلیت‌های کلاه
 • داشتن امکاناتی جانبی
 • داشتن استانداردهای ایمنی
 • ویژگی‌های آیرودینامیک
 • ضمانت‌نامه

به طور کلی توصیه می‌شود موقع انتخاب کلاه ایمنی موتور، هر کدام از معیارهای بالا را در کنار فاکتورهای اصلی قرار دهید. معمولا جنس و وزن کلاه مهم‌تر از سایر معیارها در نظر گرفته می‌شود.

انواع کلاه کاسکت

اولین معیار مهم در انتخاب کلاه کاسکت موتور، نوع آن است. کلاه‌کاسکت به 6 نوع زیر تقسیم می‌شود:

 • کلاه فک‌دار (Full Face)
 • کلاه فک متحرک (Modular)
 • کلاه‌کاسکت بدون فک (Open Face)
 • کلاه نیمه (Half)
 • کلاه آفرودی (Off-Road)
 • کلاه‌کاسکت دوال اسپرت (Dual Sport)

نکته: برای مدیریت قیمت کلاه در هنگام خرید به کاربری آن دقت کنید.

این کلاه به لحاظ ایمنی تمام سر را می‌پوشاند. در صورت تصادف، سر و گردن را به خوبی محافظت می‌کند. تهویه مناسبی دارد و در هوای گرم به موتورسوار احساس خفگی نمی‌دهد. این کلاه بخاطر ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند انتخاب همه باشد.

این کلاه خیلی به مدل فک‌دار شبیه است ولی می‌توان آن را به صورت کشویی جمع کرد. دقیقا همین تمایز باعث شده تا کارایی شهری‌تری داشته باشد.

اگر اسکوتر سوار یا کافه‌ریسر هستید، این کلاه برای شما طراحی شده‌است. کلاه بدون فک، طلق شیشه‌ای دارد که به راحتی بالا می‌رود. این قابلیت به جریان هوا و تهویه هوا در کلاه کمک می‌کند. درجه ایمنی این کلاه پایین است، چون از فک محافظت نمی‌کند.

نمونه‌ای از کلاه ایمنی موتور سیکلت بدون فک

در صورت تصادف ممکن است فک موتورسوار روی آسفالت کشیده شود. همچنین شیشه‌ای بودن طلق دومین عیب آن است و در هنگام تصادف باعث خرد شدن آن در صورت فرد می‌شود.

همان‌طور که از اسم کلاه پیداست، کل سر را نمی‌پوشاند. ایمنی آن پایین است و توصیه می‌شود فقط برای دوچرخه‌سواری از آن استفاده کنید.

این کلاه، از سطح ایمنی خوبی برای موتورسواری در کوهستان و جنگل برخوردار است. کسانی که به قصد آفرود به جنگل می‌روند، توصیه می‌شود حتما از عینک هم استفاده کنند. کلاه کاسکت آفرود معمولا از جنس کامپوزیت‌های کولار، فایبرگلاس و فیبر کربن ساخته می‌شوند. وزن سبکی دارند و اگر یک روز کامل از آن استفاده کنید، خسته نمی‌شوید.

این کلاه را نوع پیشرفته مدل آفرودی می‌دانند. استحکام و ایمنی بالایی دارند. در حالیکه نسبت به کلاه آفرودی عایق صدای بهتری دارد اما محافظ چانه آن برجسته نیست.

قیمت کلاه ایمنی موتور

قیمت کلاه به عوامل زیادی بستگی دارد: جنس مواد مورد استفاده در کلاه، نوع کلاه و… . اگر کاربری شما از موتورسیکلت در دسته پرخطر قرار دارد، قید کلاه‌های ارزان‌قیمت را بزنید؛ زیرا هیچ چیزی جای سلامتی شما را نمی‌گیرد.

جنس کلاه

جنس کلاه ایمنی موتور سیکلت در دو سطح لایه بیرونی و نوع تودوزی (جنس داخل کلاه) بررسی می‌شود. این عامل بر وزن، ایمنی و قیمت کلاه تاثیرگذار است. جنس فیبرکربن، الیاف شیشه‌ای و پلی‌کربنات از نظر ایمنی، سبکی و قیمت به ترتیب از بالا به پایین طبقه‌بندی می‌شوند. همچنین بهتر است کلاهی را انتخاب کنید که پد و روکش داخلی قابل شستشو، جداشونده و ضد حساسیت داشته باشد.

وزن کلاه

اکثر موتورسواران معمولا با وزن کلاه ایمنی موتور سیکلت، مشکل دارند. توصیه می‌شود وزن کلاه بین 1.3 تا 1.6 کیلوگرم باشد. برای محاسبه وزن کلاه از دستان خود استفاده نکنید. کلاه کاسکت را روی سر خود بگذارید. اگر به گردن‌تان فشار نیاورد و با آن احساس راحتی داشتید، احتمالا وزن متعادلی را انتخاب کرده‌اید. برای اطمینان بیشتر 10 الی 15 دقیقه کلاه را روی سرتان نگه دارید. توجه داشته باشید که وزن کلاه در جدول مشخصات آن درج شده‌است.

مارک کلاه ایمنی موتور

طلق کلاه کاسکت موتور سیکلت

ضریب شفافیت، ضد ضربه و ضد خش بودن از جمله مهم‌ترین شاخصه‌های طلق کلاه است. رنگ دودی نیز به عنوان بهترین گزینه برای آن پیشنهاد می‌شود.

عایق صدا

صدای باد یکی از آزاردهنده‌ترین صداها در هنگام رانندگی با است. بهتر است کلاهی را انتخاب کنید که عایق بهتری برای صدا باشد.

زاویه دید کلاه ایمنی موتور سیکلت

زاویه‌ی دید در کلاه کاسکت در دو حالت زیر باید استاندارد باشد:

 • زاویه دید جانبی موتورسوار را بیش از 105 درجه پوشش دهد.
 • زاویه دید بالای موتورسوار نباید کمتر از 7 درجه باشد.

تهویه مطبوع

ورود و خروج هوا مخصوصا در فصل‌های گرم سال برای کلاه کاسکت حیاتی است. معمولا ورودی و خروجی در قسمت کناره‌ها، بالا و پشت کلاه تعبیه می‌شوند. همچنین در برخی کلاه‌ها روی چانه نیز دریچه‌ای می‌گذارند تا از مه‌گرفتگی درون کلاه، جلوگیری شود. در هنگام خرید حتما از باز و بسته شدن خروجی و ورودی هوا مطمئن شوید.

قابلیت‌های کلاه ایمنی موتور

برخی کلاه‌ها قابلیت‌هایی چون: اتصال به گوشی‌های هوشمند، دوربین، بلوتوث، کنترل صوتی و… دارند. بر اساس نوع کاربری می‌توانید این قابلیت‌ها را در نظر بگیرید.

داشتن امکانات جانبی

برخی کلاه‌های ایمنی امکانات جانبی از قبیل: بادشکن، سایه‌بان، شبرنگ و… دارند.

داشتن استانداردهای ایمنی

یکی از مهم‌ترین معیارها در انتخاب کلاه کاسکت موتور، توجه به استانداردهای ایمنی جهانی است. استانداردهایی چون: ECE، Fmvss218، Snell و DOT کیفیت کلاه ایمنی را می‌سنجند.

ویژگی‌های آیرودینامیک

علم آیرودینامیک به بررسی جریان هوا در اطراف اجسام و تاثیرات آن می‌پردازد. اگر در طراحی کلاه، ویژگی‌های آیرودینامیکی لحاظ شود در هنگام رانندگی به گردن موتورسوار بیش از حد فشار وارد نمی‌شود.

ضمانت‌نامه

در مارک‌های مختلف، شرایط ضمانتی متفاوتی تعریف شده‌است. در هنگام خرید به این نکته هم دقت کنید تا در صورت ایراد در کلاه دچار مشکل نشوید.

یکی از هیجان انگیزترین تفریحاتی که می‌توان با موتو سیکلت داشت، مسافرت با این وسیله نقلیه است. اگر علاقه‌مند به مسافرت با موتور هستید، پیشنهاد می‌کنیم، مقاله را مطالعه نمایید.

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

داشتن کلاه ایمنی می‌تواند بخشی از ریسک حوادث رانندگی با موتور را پوشش دهد. اما عقل سلیم و قانون می‌گوید خود را برای هر شرایطی آماده کنیم. از جمله بیمه‌های اجباری، بیمه شخص ثالث موتور سیکلت است که پوشش‌های خوبی برای مدیریت مالی ریسک تصادفات رانندگی دارد. مطابق قانون راهنمایی و رانندگی نداشتن کلاه کاسکت و بیمه موتور سیکلت باعث توقیف موتورسیکلت شما می‌شود.

در صورتی که موتور سیکلت شما توقیف شود، مراحلی را برای ترخیص آن باید طی کنید. ما برای شما مطلبی جامع در این باره تهیه کرده‌ایم. می‌توانید برای کسب اطلاعات جامع در این خصوص، دو مقاله و برای شما آماده شده است.

خرید بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

بیمه دات کام یک کارگزاری آنلاین خرید انواع بیمه‌نامه است. شما عزیزان برای به صفحه محصولات سایت بروید. در آنجا می‌توانید بر اساس نوع موتور، بیمه خود را انتخاب کنید.

موتورسواری یکی از هیجان‌انگیزترین کارهای دنیا است. رعایت موارد ایمنی در هنگام موتورسواری موجب آسودگی خاطدر بازار کلاه کاسکت‌های چینی در کشور برندهای زیادی به بازار آمده‌اند و خیلی سریع نیز به دلیل عدم استقبال خریداران، واردکنندگان از استمرار واردات آن برندها منصرف شده‌اند. اما همواره دو برند ردلاین و راپیدو از گذشته تا کنون در بازار کشور سهم زیادی دارند و حضور همیشگی‌شان نوید بخش عملکرد مناسب‌شان است. در این مقاله قصد داریم دو مارک راپیدو و ردلاین را مقایسه کنیم و ببینیم برای خرید کدام یک ایمنی و استاندارد بیشتری را دارد.

مدل‌ها و تاریخچه 

در ایران هر ساله مدل‌های مختلفی از هر دو مارک وارد بازار می‌شود و هر ساله با توجه به نیاز موتور سواران مدل‌ها بروز می‌شود. در حال حاظر از کد NSN، NSP،VES و از کد 950، 852 وارد بازار شده است و بفروش می‌رسد. توجه کنید هر کدام از کدها دارای ویژگی‌های خاصی است و هر کدام از آن‌ها دارای طراجی ظاهری متفاوتی هستند.

ویژگی هر یک از کلاه‌ها

تقریباً از لحاظ ویژگی هر دو کلاه شباهت‌های زیادی در کدهای مشابه با هم دارند. برای مثال در مدل‌های فک متحرک ردلاین و راپیدو هر دور دارای عینک یووی متحرک، پدهای درون کلاه با قابلیت شستشو، طلق یا شیلد قابل تعویض و قابلیت نصب میکرون هستند. یکی از مزیت‌های اصلی هر دو برند نسبت به بقیه برندهای چینی در لوازم جانبی است که دارند.

در ارگونومی نیز چند تفاوت بسیار مهم بین این دو مارک وجود دارد. اول اینکه در کلاه ایمنی ردلاین ارگونومی شکسته و تهاجمی‌تری در نظر گرفته شده است ولی در کلاه‌های راپیدو این چنین نیست و صیقل و گردی بیشتری در کلاه وجود دارد. همچنین در فضای داخل کلاه کاسکت، ردلاین بیشتر به سر چفت می‌شود ولی راپیدو فضای خالی بیشتری دارد. در نگاه کلی نیز اگر یک سایز از کلاه ایمنی راپیدو و ردلاین را کنار هم بگذارید، راپیدو کمی بزرگتر از ردلاین بنظر می‌رسد.

مقایسه ایمنی

چرا این دو مارک کلاه کاسکت از رقبای چینی خود بهتر هستند؟

بالاتر اشاره کمی کردیم که کلاه‌های چینی زیادی وارد بازار ایران شده‌اند ولی به دلیل عدم استقبال بازار واردکنندگان آن‌ها بیخیال استمرار واردات آن مارک شده‌اند، از جمله این برندها که همگی چینی و در یک رنج قیمتی هستند و رقیب اصلی راپیدو و ردلاین هستند می‌توان به لیست زیر اشاره کرد:

 • انرژی
 • دابلیو استاندارد
 • لیورو
 • دی ای وان
 • ایندکس

همانطور که می‌بینید شاید با نام این برندها آشنا نباشید و حتی با جستجو فراوان نتوانید آن‌ها را در بازار پیدا کنید.

نکته مهمی که می‌توان به آن اشاره کرد استمرار واردات ردلاین و راپیدو باعث شده است در پی آن لوازم جانبی مخصوص این دو کلاه کاسکت نیز در بازار بیاید و از طرفی برای تعمیرات آن‌ها امکان پذیر باشد، از طرف دیگر به دلیل فراوانی قیمت این هر دو آن‌ها معقول و مقرون به صرفه باشد.

بهتر از راپیدو و ردلاین چه برندی می‌شود؟

کلاهی که بعد برندهای چینی به شما پیشنهاد می‌دهیم، برند هندی SMK است. برای باید تقریباً 20 درصد بیشتر نسبت به مدل مشابه راپیدو آن هزینه کنید اما از نظر ما خرید آن معقول‌تر است. کلاه SMK دارای ویژگی و کیفیت ساخت بسیار بهتری نسبت به راپیدو و ردلاین است که در عکس پایین می‌توانید آنان را مشاهده کنید:

نتیجه‌گیری

از لحاظ ظاهری تنها شما هستید که باید با توجه به سلایق خود توجه کنید که سادگی را ترجیح می‌دهد یا طرح‌های اسپرت را ولی توجه کنید برای افرادی که لاغر اندام هستند کلاه کاسکت‌های ردلاین را بیشتر پیشنهاد می‌کنیم زیرا طراحی آن‌ها کمی تهاجمی و کم حجم‌تر است و باعث بزرگتر شدن سر شما نسبت به اندام‌تان نمی‌شود همچنین از طرفی سبک بودن ردلاین یک مزیت برای افراد کوچک اندام است و از خستگی بیش از حد گردن جلوگیری می‌کند.

کلاه‌های راپیدو نیز برای افراد دیگر به دلیل ایمنی بیشتر به دلیل ضخیم بودن لایه بیرونی توصیه می‌شود البته این تفاوت زیاد فاحش نیست و هر دو کلاه دارای استاندارد DOT هستند از اینرو کیفیت‌شان در حد استاندارد جهانی است.

توجه کنید اگر می‌توانید کمی بیشتر هزینه کنید از برند SMK غافل نشوید!

توجه: حتماً کلاه کاسکت‌های راپیدو و ردلاین را از نمایندگی معتبر خریداری کنید که کلاه را همراه با جعبه به شما تحویل دهند تا لوازم جانبی آن مانند کاور نگهدارنده را در اختیار داشته باشید. استار سیکلت نمایندگی رسمی برند ردلاین و راپیدو است و شما با بهترین قیمت می‌توانید هر دو برند را در فروشگاه استار سیکلت خریداری کنید.

ر ما می‌شود. داشتن کلاه کاسکت و بیمه شخص ثالث از جمله موارد ایمنی مهم در رانندگی با موتور است. تنوع کلاه ایمنی در بازار بسیار بالاست. به همین دلیل در این مقاله انتخاب کلاه کاسکت موتور را ارائه کردیم. اگر در این باره ابهامی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناس‌های بیمه دات کام در اولین فرصت پاسخگوی شما هستند.

خرید اینترنتی کلاه کاسکت راپیدو مدل کلاه فک متحرک و قیمت انواع کلاه کاسکت راپیدو از فروشگاه آنلاین ما موجود شد

حتما بخوانید: کلاه کاسکت ردلاین

دکمه بازگشت به بالا