فرهنگ و هنر

چه شوخی بگویی چه جدی همیشه عده‌ای ناراحت‌اند

عباس محبی ، نویسنده و نویسنده یک برنامه شبان و برنامه موسیقی “نیشتر” برای رادیو با رویکردی انتقادی ، می گوید: “همیشه کسانی هستند که ناراحت هستند ، چه جدی و چه مضحک ، و البته شخصی که انتقاد را قبول می کند که سوال باید دارای معایبی باشد!

عباس محبی – تبلیغ کننده و بازیگر یک کمدی رادیویی – که مدتی است با برنامه کمدی رادیو سلامت “نیشتر” به مسائل پزشکی و بهداشتی می پردازد ، در مصاحبه با امروزنگار درباره این برنامه توضیح داد: “ما سعی می کنیم موضوع عامیانه و قابل درک است به طوری که همه می توانند از این برنامه استفاده کنند “نیشتر” بهانه ای است برای هشدار به جامعه پزشکی و بیماران. هشدار و هشدار خطوط قرمز قرمز به بیمارستان ها و مراکز درمانی از اتاق عمل گرفته تا مدیریت بیمارستان و مدیریت بهداشت جامعه ؛ ما سعی می کنیم برای التیام زخم های این سیستم ، عیب یابی و ایرادات آن را به صورت شوخ طبعی بیان کنید.

محبی درباره نام برنامه رادیویی “نیشتر” توضیح داد: عنوان برنامه “نیشتر” است. در گذشته از پستانداران چرکی برای بازکردن نوک پستانها استفاده می شد و پس از تشخیص و مشخص شدن میزان بیماری ، برای بیمار دارو تجویز می شد. این برنامه به دلیل موقعیتی که برای خودش ایجاد کرده بود “نیشتر” بود.

این هنرمند سابق ، که همچنین نویسنده برنامه “نیشتر” بود ، در مورد اینکه آیا ممکن است نگاه خنده دار به مشکل کرونا پیامی را که باید به مخاطب برساند منتقل نکند؟ وی گفت: ما به عنوان نویسنده برنامه با کارگردان (خانم خواجه نصیر) و دیگر نویسندگان صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که اگر بخواهیم در یک برنامه طنز به طور جدی صحبت کنیم ، دیگر اصلاً یک کمدی نیست. این کار طنز است؛ به گفته یکی از دوستان ، شوخ طبعی مانند کپسولی است که داخل آن داروی تلخی وجود دارد اما روی آن یک پوشش شیرین وجود دارد تا بیمار بتواند آن را بخورد و از تعمید تلخ دارو در امان باشد و احساس خوبی داشته باشد. در دنیای کمدی سعی می کنیم تا جایی که می توانیم هوشیار باشیم. در ترانه هایی که بیشتر خودم می نویسم ، سعی می کنم نظرات پزشکی و مواردی را که پزشکان برای راهنمایی و فرهنگ سازی بسیار تأکید می کنند ، در نظر بگیرم. سعی می کنم به هشدارهای پزشکی و آموزش پزشکی توجه داشته باشم و در عین حال جنبه خنده دار کار را از دست ندهم و البته بخندم ، مادامی که زشتی مسئله به وجود نیاید.

این راوی در ادامه با بیان اینکه در حوزه های مختلف در شبکه های مختلف فعالیت می کند و در زمینه های مختلف کم تحمل طنز انتقادی را دیده است ، گفت: “برخی از افراد هرچه به شوخی بگویید یا بگویید ناراحت می شوند و به هیچ وجه منتقد نیستند. ” متأسفانه همه ایرانی ها توانایی انتقاد زیادی ندارند. با فکر کردن در مورد برنامه ها و تماس های انجام شده ، متوجه می شویم که برخی افراد این کار را دوست ندارند و می گویند چرا شما همیشه می خواهید به ما مشاوره دهید. در مورد محیط زیست و چراغ های قرمز و عبور و مرور نیز همین واکنش را داریم. برخی از مردم دوست دارند جبهه بگیرند و در مقابل مردم بایستند. آنها دفاعی می شوند و فکر می کنند که ما سرگرم می شویم.

محبی گفت: “کسی که منابع هجوآمیز می گیرد مطمئناً متوجه خود نخواهد شد ، خواه یک تاج باشد ، یک نظر یا چیزهای دیگر.” اگر انتقادپذیر باشیم و به سخنان یکدیگر گوش فرا دهیم و خود را اصلاح کنیم ، این مشکلات بوجود نمی آیند یا کمتر نمی شوند. سعی می کنیم تا جایی که می توانیم لبخند بزنیم و صحبت کنیم.

تبلیغ کننده و نویسنده برنامه رادیویی “نیشتر” همزمان با اشاره به نقایص برنامه ، خاطرنشان کرد: “ما با محتوای برنامه” نیشتر “مشکلی داریم. ما در یک شبکه بهداشتی تخصص داریم من در زمینه های مختلف پزشکی ، تحت نظارت مدیریت شبکه ، شکایت کرده ام که ضبط کننده ما باید به عنوان یک پزشک متخصص عمل کند تا هنگام استفاده از اصطلاحات پزشکی و صحبت در مورد موضوعات تخصصی ، به ما مشاوره دهد. ما این مشکلات را داریم و آنها را قبول می کنیم. این برنامه بی عیب است ؛ به امید انتقاد مردم ، ما خودمان گوش می دهیم تا نظریه “نیشتر” و سایر برنامه ها بررسی شود تا بتوانیم با همکاری مردم برنامه های بهتری را به آنها ارائه دهیم.

محبی در پایان درباره فعالیت های رادیویی خود گفت: من علاوه بر برنامه “نیشتر” در رادیو سلامت و برنامه “صبح جمعه” ، در رادیو فرهنگ نیز کار می کنم و هر هفته برنامه ای مانند ” نیشتر “به مدت دو ساعت و نیم فعال است که در آن ما به موضوعات فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی می پردازیم. این برنامه زنده و موسیقی است. ما همچنین با شنوندگان از طرق مختلف ارتباط برقرار می کنیم و برنامه مورد بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا