عمومیمعرفی کسب و کار

چگونه با خاک تسبیح درست کنیم؟

آوازه تسبیح‌های ساده‌ای که بی‌بی‌سلطان به این شکل، از مهرهای شکسته می‌سازد، مدت‌هاست که نه فقط بین اقوام و آشنایان بی‌بی که بین در و همسایه‌هایش هم پیچیده است و خیلی‌ها مشتری ثابت تسبیح‌های بی‌بی شده‌اند؛ ‌تسبیح‌هایی که به قول خود بی‌بی دوام زیادی هم دارد: «خیلی وقت‌ها شده غریبه‌ها در خانه ما می‌آیند،‌ مهرهای شکسته‌شان را به من می‌دهند و می‌گویند بی‌بی برای ما هم تسبیح بساز. یا این که از دوست و آشناهایشان شنیده‌اند من تسبیح می‌سازم، می‌گویند بی‌بی به ما هم تسبیح بده. آن وقت اگر در خانه هم تسبیح دست‌ساز آماده نداشته باشم، از جانماز خودم تسبیحی را که ساخته‌ام برمی‌دارم و به آنها می‌دهم.»

تسبیح هسته خرما زندان بافت

قبل از بررسی تسبیح هسته خرما زندان بافت،بهتر است ابتدا به معرفی تاریخچه ای از تسبیح بپردازیم. طبق اعتقاد شیعیان،حضرت زهرا (سلام الله علیه),اولین کسی بوده اند که تسبیح در دست داشته اند. تسبیح یک وسیله بسیار لازم در تمام خانه ها می باشد. مشهور ترین تسبیح،تسبیح تربت امام حسین(علیه السلام)می باشد که از تهیه شده و از ارزش معنوی بسیار بالایی برخوردار می باشد. تاریخچه تسبیح به کشورهای آسیایی بر می گردد،البته باز هم به طور کامل این مطلب ثابت نشده است. تسبیح از دیرباز در بسیاری از تمدن های مختلف وجود داشته و بعنوان ابزاری برای شمارش ،ثبت اعداد،روزها و ..کاربرد دارد. امروزه از تسبیح بیشتر برای فرستادن ذکرهای مختلف و در موارد محدودی بعنوان گردنبند نیز استفاده می شود. قبل از بوجود امدن تسبیح،مردم چین باستان برای کاربردهای مختلف مثل شمارش و موارد دیگر از یک نخ استفاده می کردند که هر گره ان بمعنی یک دانه از مفهوم مورد نظرشان بوده است.

زنان آفریقای مرکزی امروزه روزها و ماه‌های بارداری خودشان را توسط یک نخ گره زده مشخص می کنند. در بسیاری از جوامع قدیمی مثل مصر،یونان،هند و روم از تسبیح برای ارزشمند شدن روزها و جشن های مختلف ، تزیین مکان های مختلف مثل محل زندگی و یکسری تجهیزات برای قشنگی و تزئین لباس های شان استفاده می کردند. در عصر حاضر از تسبیح بیشتر برای مسائل دینی و مذهبی استفاده می شود. امروزه علاوه بر سایت های مختلف و پیج های اینترنتی که اقدام به تهیه و فروش تسبیح می کنند در نزدیک تمام اماکن متبرکه مثل حرم امام رضا (ع),حرم حضرت معصومه(س),حرم امام حسین (ع) و سایر امام زادگان مغازه های زیاد و با تنوع محصول بسیار بالا ،انواع و اقسام تسبیح ها را در معرض دید زیارت کنندگان و برای فروش قرار داده اند.

در زندان تا زمان اتمام دوره محکومیت ،زندانیان می توانند بصورت رایگان و بسته به علاقه فردی و داشتن مهارت یادگیری در زمینه های مختلفی مثل منبت کاری،ساخت انواع دستبند و تسبیح و آموزش های دیگر ،در کلاس ها شرکت کرده و پس از اتمام دوره آموزشی در زندان مشغول بکار تهیه و تولید شوند. نحوه محاسبه حق الزحمه هم اینگونه می باشد که هر فردی با توجه به میزان تولیداتش توسط یک واسط محصولات که یک مسئول زندان می باشد، محصولاتش را به بیرون از زندان برای فروش می رساند و درامد حاصل از این کار به حساب آن فرد یا فرد مد نظر زندانی ریخته شده و بدین ترتیب خانواده های زندانی ها می توانند یک مقدار محدودی کمک خرج داشته باشند.

تسبیح هسته خرما زندان بافت نیز یک تسبیح می باشد که توسط دانه های خرما ساخته شده است. نحوه ساخت این تسبیح را در چند قسمت پایین تر بصورت کامل شرح داده ایم. چگونه روی هسته خرما حکاکی کنیم
قبل از بررسی روش حکاکی بر روی هسته خرما لازم است ابتدا در مورد حکاکی کردن کمی توضیح دهیم. منظور از هنر حکاکی،ایجاد یکسری طرح ،نقشه بر روی انواع و اقسام وسایل مثل فلز،چوب،کاشی ، هسته خرما و دیگر موارد می باشد. روش حکاکی با توجه به جنس هر کار بسیار متفاوت می باشد. از انواع شیوه های حکاکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

How to make a rosary with clay

حکاکی سنتی

حکاکی سنتی از دیرباز به عنوان یک هنر اصیل و سنتی در کشور ما رواج داشته است. حکاکی سنتی بیشتر بر روی فلزات مثل برنج،مس ،روی و …انجام می شود. برای انجام این نوع حکاکی در ابتدا پشت کار بصورت کامل یک لایه قیر می کنند تا از سر خوردن و خراب شدن طرح جلوگیری شود، سپس به وسیله چکش مخصوص طرح دلخواه را بر روی یک کاغذ کشیده و با کمک ابزار نیم بر شروع به برداشتن قسمت های اضافه و برجسته کردن طرح می کنند.

حکاکی مدرن

یکی دیگر از انواع حکاکی ها حکاکی مدرن می باشد که بر روی انواع سطوح مختلف فلزی،چوبی،کاشی و موارد دیگر قابل انجام می باشد. در این روش پس از کشیدن طرح بر روی کاغذ و پیاده کردن ان بر روی وسیله مورد نظر به کمک چاقو،مغار یا هر وسیله دیگری که می تواند پیچ گوشتی هم باشد قسمت های اضافه برداشته می شوند و عمل حکاکی انجام می شود. امروزه یکسری دستگاه های جدید برای حکاکی بوجود امده اند که بصورت قلم و از جنس تنگستن می باشند و کار با ان ها کمی سخت می باشد. برای انجام عمل حک می توان طبق کامپیوتر و با کمک هوش مصنوعی موجود در نرم افزار مخصوص عمل حک بر روی کامپیوتر به ان فرمان داد و یا اینکه به کمک خود دستگاه و با کمک حروف و ارقام موجود بر روی آن و طبق راهنمای مربوط به قلم اقدام به حک کاری های ساده بر روی کار مورد نظر خود نمود.

حکاکی لیزری

حکاکی لیزر یک روش جدید می باشد که از یک پرتو لیزر استفاده کرده و می تواند سطح یک شی را با کاهش ضخامت و برجسته نمودن عمل حک را انجام دهد. از این روش حکاکی برای تابلوهای تبلیغاتی،جاسوئیچی ،فلش و …می توان استفاده نمود.

زهرا سلام‌الله علیها از خاک مزار جناب حمزه، عموی پیامبر صلی‌الله علیه و آله که در جنگ احد به شهادت رسید، سبیحی تهیه کردند و با آن ذکر می‌گفتند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ، عبادت و ستایشی مخلصانه را باید در سیره و سبک زندگی فاطمی جست؛ عبادتی که برخاسته از ایمانی محکم و قلبی مخلص بود که هیچ چیز از زیبایی‌های دنیایی او را از عبادت خدا نهی نمی‌کرد. سیره و سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها در ابعاد و جنبه‌های گوناگون تعریف و تفسیر می‌شود، اما در یک نگاه کلی به زندگی آن حضرت این نکته به دست می‌آید که سیاست ایشان برخاسته از روح ایمان بود، همان طور که زندگی خصوصی، تربیت فرزند، همسرداری، واکنش‌های اجتماعی و رویکرد فرهنگی ایشان همگی نشأت گرفته از ایمان و اسلام محض و خاص بود. با این رویکرد، اگر سبک زندگی فاطمی را به درستی بشناسیم و آن را الگو و سرمشق زندگی خود قرار بدهیم، می‌توانیم مطمئن باشیم که موضع‌گیری‌های انقلابی و سیاسی ما، فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی، زندگی خصوصی و شخصی ما و سایر ابعاد زندگی‌مان همگی با نور ایمان روشن شده و رنگ و عطر الهی به خود گرفته است.

در گفت‌وگو با دکتر طاهره محسنی، استاد حوزه و دانشگاه و پژوهشگر دینی، به بررسی سیره عبادی و ایمانی حضرت زهرا سلام‌الله علیها پرداخته است. آن طور که این کارشناس اسلامی توضیح می‌دهد، در روایت‌ها نوشته شده که وقتی جناب حمزه علیه السلام، یعنی عموی پیغمبر اکرم صلی‌الله علیه و آله به شهادت رسید، حضرت زهرا سلام الله علیها به سمت مکان واقعه احد می‌رفتند و در آن مکان عزاداری کرده و برای شهدا دعا می‌کردند. در آن زمان بود که بعد از دفن جناب حمزه، آن بانوی مکرم از خاک مزار ایشان تسبیحی شبیه تسبیح امروزی ما درست کردند.

تسبیحی از خاک شهدا

عبادت‌های مخلصانه حضرت زهرا سلام الله علیها یکی از نکات مهمی است که در منابع تاریخ اسلام بسیار بر آن تأکید شده است. ظاهراً آن بانوی گرامی تسبیحی شبیه آنچه ما امروزه از آن استفاده می‌کنیم، داشته‌اند. آیا چنین مطلبی صحت دارد؟ بله. در روایت‌ها نوشته شده که وقتی جناب حمزه علیه السلام، یعنی عموی پیغمبر اکرم صلی‌الله علیه و آله به شهادت رسید، حضرت زهرا سلام الله علیها به سمت مکان واقعه احد می‌رفتند و در آن مکان عزاداری کرده و برای شهدا دعا می‌کردند. در آن زمان بود که بعد از دفن جناب حمزه، آن بانوی مکرم از خاک مزار ایشان تسبیحی شبیه تسبیح امروزی ما درست کردند.

یعنی درست کردن تسبیح را از آن حضرت آموخته‌ایم؟

ظاهراً قبل از حضرت صدیقه کبری سلام الله علیها هم تسبیح‌هایی با این نحو تهیه می‌شد؛ اما وقتی ایشان از خاک مزار مطهر جناب حمزه تسبیح تهیه کردند، رسم میان مردم بر این شد که از آن خاک مطهر تسبیح بسازند و با آن ذکر بگویند. تا اینکه واقعه عاشورا و شهادت امام حسین علیه السلام روی داد و از آن تربت پاک تسبیح ساخته شد.

تسبیح حضرت زهرا سلام الله علیها پیش از جنگ احد

حضرت زهرا سلام الله علیها قبل از شهادت جناب حمزه علیه السلام، چگونه تسبیح تهیه می‌کردند؟ درواقع می‌خواهیم بدانیم که ایشان چگونه ذکرهای خود را داشتند؟

حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها دائم‌الذکر بودند. به این معنا که اعمال و رفتار و گفتار ایشان در مسیر الهی بود و از آن عدول نمی‌کرد، بلکه حتی زبان ایشان دائم مشغول ذکر و تسبیح بود. چون تسبیح یکی از اقسام ذکر لفظی است که در سیره همه معصومین علیهم السلام این روش و منش وجود داشته است. حضرت زهرا سلام الله علیها به منظور شمردن و داشتن نظم در تعداد ذکرهای خود و برای اینکه تقید بیشتری به این کار داشته باشند، تسبیحی از نخ درست کرده بودند. آن طور که در منابع روایی و تاریخی نوشته شده، آن حضرت از نخ پشمی تسبیح درست کرده بودند، به این صورت که چندین گره بر روی نخ زده بودند و آن را گردانده و تسبیح و تکبیر می‌گفتند. برای خرید تسبیح در اواع مدل ها با تنوع بالا می توانید به تسبیح استور سر بزنید در این فروشگاه تسبیخ های درست شده با خاک متبرک نیز وجود دارد.

دکمه بازگشت به بالا