عمومیمعرفی کسب و کار

چگونه بفهمم ظرف شویی خراب شده؟

امروزه ماشین ظرفشویی یکی از وسایل ضروری و بسیار پر کاربرد در هر منزلی محسوب می شود که مانند یک خدمتکار شبانه روزی به داد افراد منزل می رسد. همچنین در صورتی که این وسیله ی محبوب دچار مشکلی شود، خیلی سریع شما متوجه ی آن می شوید و ممکن است بسیاری از کار هایتان لنگ بماند. می توان گفت که یک ماشین ظرفشویی معمولی، تقریبا عمر مفیدی بین 7 تا 12 سال دارد.  اما ممکن است دستگاه شما بخاطر عواملی همچون استفاده ی نا درست و مشکلات فنی احتمالی، قبل از این مدت خراب شود و نیاز به تعمیر داشته باشد. ما بعنوان مرکز تخصصی در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با علام سوختن موتور ماشین ظرفشویی با شما صحبت کنیم. بنابراین اگر شما می خواهید این علائم را بشناسید و این علائم را در ماشین ظرفشویی خود پیدا کنید، ما خواندن این مقاله را به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم. بنابراین همراه ما باشید.

ماشین ظرفشویی چگونه کار می کند ؟

ماشین ظرفشویی با استفاده از سه مولفه ی اصلی یعنی آب، برق و فاضلاب ( قسمت تخلیه ) ظروف شما را شستشو می کند. به این ترتیب که وقتی ماشین ظرفشویی را به برق وصل می کنید و فرآیند شروع شستشو را اجرا می کنید، دستگاه آب را از منبع آب یا همان لوله های وردی آب، آب را وارد دستگاه می کند و سپس در داخل دستگاه، آب را با مواد شوینده که اصولا به صورت قرص می باشد مخلوط می کند و سپس آب و مواد شوینده را با پمپ کردن آب و آب پاشی توسط بازو های اسپری، به اطراف کابینت یا همان فضای داخل دستگاه و روی ظروف می پاشاند. سپس بعد از این مرحله با استفاده از آب، ظروف را کاملا شستشو می دهد. همچنین آب کثیف از طریق پمپ تخلیه و لوله های تخلیه به بیرون دستگاه و به درون فاضلاب منتقل می شود. و در نتیجه آب کثیف از دستگاه خارج می شود. سپس المنت گرمایشی که در درون دستگاه قرار دارد، روشن می شود و رطوبت داخل ماشین ظرفشویی را خشک می کند و باعث می شود تا ظروف کاملا خشک شوند.

How do I know if the dishwasher is broken

وظیفه ی موتور ماشین ظرفشوی چیست ؟

موتور ماشین ظرفشویی از مهم ترین اجزای ماشین ظرفشویی محسوب می شود. در واقع موتور ماشین ظرفشویی آب را از شیر برقی ورودی دستگاه دریافت می کند و این آب را توسط بازو های آب پاش بر روی ظروف اسپری می کند. در واقع موتور شستشو، آب مورد نیاز برای شستشوی ظروف را فراهم می کند و یک واسط بین آب ورودی از شیر برقی و بازو های آب پاش می باشد. خرابی موتور ماشین ظرفشویی به این معنا نیست که شما باید دستگاهتان را به کل عوض کنید، بلکه با تعمیر موتور یا تعویض موتور شما می توانید از ماشین ظرفشویی خود دوباره استفاده کنید. همچنین شما می توانید با استفاده از راهنمایی هایی که ما در این مقاله به شما می کنیم، مشکل دستگاهتان را تشخیص دهید و ایراد را خودتان بر طرف کنید.

از کجا بفهمیم که موتور ماشین شرفشویی خراب شده ؟

اگر ماشین ظرفشویی خور را روشن کردید و متوجه می شوید که دستگاه به درستی کار نمی کند، اولین نشانه برای این که بفهمیم ممکن است مشکلی در موتور ماشین ظرفشویی وجود دارد یا نه، این است که وقتی دستگاه شروع به کار می کند، آب درون دستگاه به گردش در نمی آید یا فشار خروجی آب از پروانه ها ضعیف است. این موارد، از مهم ترین نشانه های خرابی موتور ماشین ظرفشویی می باشند و دستگاه نیاز به بررسی و تعمیر دارد.

علائم سوختن موتور ماشین ظرفشویی چیست ؟

اگر موتور شستشوی دستگاه از کار بیوفتد، کل عمل شستشو متوقف می شود. همچنین صدای وز وز یا یک صدایی مثل ناله از دستگاه شنیده می شود. همچنین بازو های آب پاش دستگاه، آب را اسپری نمی کنند.   بنابراین از مهم ترین علائم سوختن موتور ماشین ظرفشویی می توان به وجود سر و صدای بلند و غیر عادی، اسپری نکردن آب توسط بازو های آبپاش و وجود بوی سوختگی از دستگاه اشاره کرد. ما در ادامه تمام این موارد را به طور کامل توضیح می دهیم. بنابراین تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

علائم سوختن موتور ماشین ظرفشویی به صورت تیتر وار :

  • وجود صدای غیر عادی
  • وجود بوی سوختگی
  • اسپری نشدن آب توسط بازو های آب پاش

وجود صدای غیر عادی

از مهم ترین نشانه های سوختن موتور، وجود یک صدای غیر عادی مثل صدای جیغ کشیدن، وز وز، ناله و صدا هایی این چنین از ماشین ظرفشویی می باشد. در واقع تمام این صدا ها نشان دهنده ی خرابی موتور می باشد. این مشکل می تواند در اثر استهلاک زیاد موتور ایجاد شود.

اسپری نشدن آب توسط بازو های آب پاش

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، وظیفه ی موتور، پاشاندن آب و مواد شوینده به ظروف می باشد. که در نتیجه ی این عمل، ظروف شسته و تمیز می شوند. اما در صورتی که موتور دستگاه خراب باشد هیچ آبی توسط بازو های آب پاش، اسپری نمی شود زیرا هیچ آبی وارد بازو های آب پاش نمی شود. حتی ممکن است چرخه ی شستشو متوقف شود. البته بهتر است در این مورد شیر برقی ورودی آب و نشتی شیلنگ آب نیز بررسی شود و در صورت خراب بودن باید آن ها را تعویض کنید.

وجود بوی سوختگی

بوی سوختگی ناشی از رطوبت و نشتی در ماشین ظرفشویی می تواند علامت خطرناکی باشد و حتما باید به آن رسیدگی کرد. زیرا در صورت عدم رسیدگی می تواند منجربه آتش سوزی شود. بنابراین یکی از مهم ترین علائم و نشانه های سوختن موتور ماشین ظرفشویی، می تواند وجود بوی سوختن و وجود دود باشد. در صورتی که متوجه ی بوی سوختگی از دستگاه می شوید، اولین اقدامی که باید آن را انجام دهید، این است که دستگاه را از برق بکشید. اما حتما توجه داشته باشید، که هنگام کشیدن دستگاه از پریز برق، دستتان به هیچ وجه خیس نباشد. زیرا در این صورت ممکن است احتمال خطر برق گرفتگی وجود داشته باشد.

اما توجه داشته باشید، در صورتی که ماشین ظرفشویی خود را به تازگی خریداری کرده اید، ممکن است در روز های اولیه ی استفاده از دستگاه، متوجه ی یک بویی شبیه بوی گرم شدن پلاستیک به مشامتان بخورد، که وجود این بو کاملا عادی می باشد. در واقع این بو، در اثر عمل گرمایش طی چرخه ی خشک کردن ظروف اتفاق می افتد. این حالت ممکن است برای یک هفته تا دو هفته به طول بیانجامد که بعد از گذشت این مدت، بو بسیار کم می شود و سپس از بین می رود. بنابراین اگر چنین بویی را متوجه شدید نگران نباشید و دستگاه شما مشکلی ندارد. اما در صورتی که بعد از گذشت دو هفته بو ادامه داشت، می توانید مشکل را با یک تکنسین در میان بگذارید.

ابزار مورد نیاز جهت تعویض موتور کدامند؟

برای تعویض موتور دستگاه، شما باید ابتدا دستگاه را از برق بکشید و لوازمی از قبیل یک موتور جدید، مولتی متر، پیچ گوشتی ستاره ای، انبر دست و بست فلزی ( مطابق با مدل دستگاه ) را در کنار خود داشته باشید. هر کدام از این قطعات را می توانید از فروشگاه های لوازم یدکی یا شرکت های فروش قطعات و لوازم ماشین ظرفشویی تهیه کنید.

نحوه ی تعویض موتور ماشین ظرفشویی

موتور ماشین ظرفشویی در پایین دستگاه قرار دارد، بنابراین برای دسترسی به موتور ماشین ظرفشویی باید دستگاه را به بقل بخوابانید تا بتوانید به قسمت پایین آن دسترسی پیدا کنید. اما قبل از این که دستگاه را برگردانید، باید چند تا کار انجام دهید. باید ابتدا سبد و قفسه های موجود در ماشین ظرفشویی را خارج کنید، سپس باید فیلتر را از دستگاه خارج کنید، در این مرحله، هنگام باز کردن فیلتر ممکن است مقداری آب در قسمت فیلتر و در قسمت کف ( سینی کف ) دستگاه مشاهده کنید.

برای جمع آوری آب اضافی می توانید از یک اسفنج استفاده کنید. سپس برای این که بتوانید به موتور دسترسی پیدا کنید، باید ماشین ظرفشویی را به پشت قرار دهید تا بتوانید به قسمت پایین دستگاه دسترسی پیدا کنید. سپس باید پنل پایینی دستگاه را باز کنید. برای باز کردن پنل، ابتدا باید پیچ های پنل را باز کنید. همچنین هنگام جدا کردن پنل، باید ابتدا سنسور نشت را جدا کنید. برای جدا کردن سنسور نشت، باید سیم های متصل شده به سنسور را جدا کنید. سپس می توانید پنل را کاملا باز کنید.

حال که پنل را باز کردید، باید دو تا پمپ را مشاهده کنید. یکی از پمپ ها، پمپ شستشو یا در واقع همان موتور دستگاه نام دارد. موتور دستگاه آب ورودی را از شیر برقی ورودی دریافت می کند، و سپس آب را پمپ می کند، یا به عبارتی آب را با فشار زیاد به سمت ظروف منتقل می کند. همچنین پمپ دیگری، پمپ تخلیه می باشد که آب کثیف را از دستگاه خارج می کند. اندازه ی پمپ شستشو یا همان موتور دستگاه، بزرگتر از پمپ تخلیه می باشد. همچنین برای این که به موتور یا همان پمپ شستشو دسترسی پیدا کنید، باید ابتدا پمپ تخلیه را باز کنید. برای باز کردن پمپ تخلیه نیز باید سیم ها و اتصالات آن را جدا کنید.

در صورتی که مشاهده کنید موتور سوخته یا دچار فرسایش و سایش شده یا این که موتور هر گونه آسیب دیده، باید موتور را تعویض کنید. حالا برای این که بتوانید موتور ( پمپ شستشو ) را خارج کنید، باید کلیپس فنر را جدا کنید، سپس باید بست های فلزی را جدا کنید تا در نهایت بتوانید شیلنگ ها را از پمپ جدا کنید. حالا می توانید موتور را به راحتی خارج کنید. بعد از این که موتور قدیمی را خارج کردید، باید موتور جدید را نصب کنید. برای نصب موتور جدید باید کلیپس فنر را همان گونه که وصل شده بود، وصل کنید.  سپس باید شیلنگ ها را مجدد به موتور جدید وصل کنید. همچنین باید بست ها را نیز محکم کنید و فنر نگه دارنده موتور را نیز نصب کنید و سیم های متصل به موتور را نیز نصب کنید. به عبارتی همه ی اجزا را مانند همان حالت اول سر جای خود نصب کنید. بعد از این که تمام اتصالات را نصب کردید، می توانید پیچ های پنل را نیز ببندید.

نکات مهم هنگام تعویض موتور ماشین ظرفشوییبرای عیب یابی ظرفشویی، رفع مشکلات متداول آن یا ، لازم است دانش تخصصی داشته باشید. بنابراین، در زمینه انجام عیب یابی یا تعمیرات مربوط به ماشین ظرفشویی، حساس بوده، تنها به متخصصین حرفه ای نمایندگی تعمیرات ظرفشویی بوش اعتماد کنید و هرگز خودتان اقدام به رفع مشکل پیش آمده نکنید.

نکاتی که قبل از عیب یابی ماشین ظرفشویی باید بدانید

برای عیب یابی ظرفشویی به موارد زیر توجه داشته باشید:

  1. قبل از بررسی ماشین ظرفشویی حتما دستگاه تان را خاموش کرده و از برق بکشید.
  2. برای عیب یابی ظرفشویی از دفترچه راهنمای دستگاه خود استفاده کنید.
  3. در صورتی که دانش و مهارت کافی در زمینه تعمیرات ندارید، برای جلوگیری از آسیب به قطعات و تعمیر اصولی آن حتما از یک مرکز نمایندگی بوش معتبر راهنمایی بگیرید.

برای دسترسی آسان کاربران، تعدادی از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی و علت احتمالی بروز آنها در جدول زیر گردآوری شده است:

مشکلات ماشین ظرفشویی علت احتمالی
روشن نشدن ماشین ظرفشویی وصل نبودن جریان برق، خراب شدن قفل درب، وجود مشکل در برد الکترونیکی و تایمر
بوی نامطبوع از ظرفشویی انسداد فیلتر و پمپ تخلیه، گرفتگی شیلنگ تخلیه، گیر کردن ذرات مواد غذایی در بازوی آبپاش
نشت آب از ماشین ظرفشویی خراب شدن لاستیک دور درب، انسداد یا پارگی شیلنگ تخلیه، معیوب شدن پمپ ظرفشویی
تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده از مواد شوینده نامناسب، خراب شدن بازوهای آبپاش، باقی ماندن چربی و ذرات غذا داخل دستگاه
تخلیه نشدن آب ظرفشویی گرفتگی فیلتر تخلیه، شیلنگ تخلیه آب یا فاضلاب خروجی آب
آبگیری نکردن ظرفشویی عیوب بودن شیر ورودی آب یا شیر برقی، خراب شدن قفل درب
خشک نشدن ظروف در ظرفشویی خراب شدن المنت گرمایی یا ترموستات
کار نکردن دکمه‌های ظرفشویی فعال بودن قفل کودک، معیوب شدن کنترل پنل یا برد الکترونیکی
خرابی دیسپنسر، متوقف شدن چرخه شستشو، بسته شدن راه ورود قرص

 

دکمه بازگشت به بالا