اقتصادیمعرفی کسب و کار

کارواش اتوماتیک بخار چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

از محیط‌های صنعتی تا ساختمان‌های عمومی و مراکز و معابر شهری برای شستشو نیازمند ابزارآلات کارآمد و با مصرف بهینه هستند. سیستم‌های شستشوی مختلف از نظر مصرف انرژی و ماده شوینده متفاوت عمل می‌کنند. فشار بخار کم‌مصرف‌ترین و در عین حال اثرگذارترین امکان برای شستشو در این سطح را به دست می‌دهد و در موقعیت‌های متنوع کارآیی دارد. جهت اطلاعات بیشتر از کارواش لیزری کلیک کنید.

کارواش بخار چیست؟

که آن را بخارشوی صنعتی نیز می‌نامند در حال حاضر جدیدترین و پیشرفته‌ترین سیستم شستشو است که کاربرد اصلی آن برای شستشوی اتومبیل است. در ساختار این دستگاه بویلر یا دیگ بخار به عنوان مخزن اصلی حرارت آب را افزایش می‌دهد و آن را به بخار تبدیل می‌کند. بخار تولید شده در مخزن توسط شلنگ مخصوص و نازل تحت کنترل متصدی دستگاه درمی‌آید. با هدایت بخار روی بدنه اتومبیل یا هر سطح کثیف دیگر می‌توان آلودگی‌ها را از میان برداشت. کارواش بخار قابلیت صفرشویی بیرونی و داخلی اتومبیل را دارد و شستشو را در بالاترین سطح ممکن انجام می‌دهد. کارواش بخار ابعاد متفاوتی دارد و کارواش بخار سیار در مقیاس کوچک و قابل حمل است.

نحوه عملکرد کارواش بخار چگونه است؟

کارواش بخار از آب به عنوان ماده اصلی سیستم عملکرد خود بهره می‌برد. بنابراین اتصال دائمی دستگاه به منبع آب برای تامین آب مورد نیاز مهم‌ترین مورد است. بعد از آن اتصال به برق برای روشن کردن دستگاه انجام می‌گیرد. مشعل وظیفه تامین حرارت دیگ بخار را به عهده دارد. این حرارت به وسیله سوخت حاصل از احتراق گاز و یا گازوییل در مشعل ایجاد می‌شود. هنگامی که دستگاه روشن می‌شود مدت زمانی در حدود سی تا چهل دقیقه برای رسیدن به فشار مورد نیاز برای کارکرد اصلی آن باید طی شود. پس از آن تبدیل آب درون دستگاه به بخار به تدریج و. منظم صورتد می‌گیرد و در صورت تمام شدن آن آب مورد نیاز از طریق منبع تامین می‌شود. به این ترتیب کارواش بخار قابلیت کارکرد بدون توقف خواهد یافت.

انواع کارواش بخار

کارواش بخار در انواع مختلف تولید می‌شود و برای معرفی نمونه‌های مختلف آن می‌توان از کارواش سیار بخار، کارواش ثابت یا دیگ بخار، کارواش اتوماتیک بخار و کارواش نانو بخار نام برد.

کارواش سیار بخار

کوچکترین نوع کارواش بخار کارواش سیار بخار است که در ابعاد کوچک و قابل حمل ساخته می‌شود. از این دستگاه بیشتر در مصارف خانگی و در کارگاه‌های کوچک استفاده می‌شود. کارواش سیار بخار همچون نمونه‌های بزرگتر آن قابلیت شستشوی اتومبیل، ابزارآلات کارگاهی، سطوح کف و دیوار و… را دارد.

کارواش ثابت (دیگ بخار)

دیگ بخار وظیفه تامین بخار لازم برای دستگاه کارواش ثابت بخار را به عهده دارد. وزن بالای دیگ بخار امکان جابجایی آن را ممکن نمی‌کند و دستگاه باید در جای ثابتی مستقر شود. در کارواش‌های بزرگ و یا محیط‌های صنعتی از کارواش ثابت برای شستشو استفاده می شود.

کارواش اتوماتیک بخار

کارواش اتوماتیک بخار سیستم پیشرفته و تمام خودکاری است که تمام مراحل عملیات شستشو را به صورت اتوماتیک و با کنترل از راه دور انجام می‌دهد. به این ترتیب نیروی انسانی کمتری در این سیستم به کار گرفته می‌شود که می‌تواند آورده مالی بیشتری برای متولی آن به همراه داشته باشد. همچنین مصرف آب و انرژی در این سیستم در مقایسه با نمونه‌های دیگر کاهش چشمگیری دارد.

کارواش نانو بخار

تفاوت کارواش نانو بخار با نمونه‌های دیگر کارواش بخار در استفاده از تکنولوژی نانو همراه بخار برای از میان بردن لکه‌ها است. مواد شوینده با تکنولوژی نانو بخار در ترکیب با بخار آب ظرفیت بیشتری برای از میان بردن لکه‌های قوی‌تر می‌یابند.

مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از کارواش بخار چیست؟

کارواش بخار مزیت‌های فراوانی دارد که آن را به انتخاب اول خریداران تبدیل کرده است. یکی از مهم‌ترین این مزیت‌ها که مورد توجه استفاده‌کنندگان از آن قرار دارد مصرف بهینه‌ای است که در مقایسه با نمونه‌های دیگر دارد. مسئله مهم دیگر سرعت انجام کار است که کارواش بخار از این جهت بهتر از رقیبان خود عمل می‌کند و در سریع‌ترین زمان ممکن بهترین عملکرد را ارایه می‌دهد. برای معرفی مهم‌ترین مزیت‌های کارواش بخار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

کاهش چشمگیر مصرف آب و پسماند فاضلاب

با صرف کمترین میزان آب بیشترین کارایی ممکن را ارائه می‌دهد. مصرف آب در دستگاه کارواش بخار آب تا هشتاد درصد پایین‌تر از نمونه‌های دیگر است که از جنبه اقتصادی و زیست‌محیطی اهمیت به سزایی دارد. کاهش مصرف آب کاهش تولید پسماند فاضلاب را در پی دارد. به این ترتیب پسماند فاضلاب در سیستم کارواش بخار در مقایسه با سیستم سنتی و کارواش آبی تا حدود ۹۵ درصد کاهش می‌یابد.

کاهش میزان مصرف مواد شوینده

در سیستم کارواش بخار استفاده از مواد شوینده در مواردی به صفر هم می‌رسد. بخشی از این کاهش مصرف به دلیل کاهش مصرفذ آب و بخشی از آن به دلیل عملکرد بهتر بخار در مقایسه با آب است. به این ترتیب از نظر اقتصادی و همسویی با محیط زیست عملکرد کارواش بخار قابل تحسین است.

کاهش مصرف برق

برق تک فاز که در سیستم کارواش بخار به کار می‌رود در مقایسه با برق سه فاز و سیستم‌های سنتی کارواش مصرف پایین‌تری دارد. سیستم‌های سنتی به دلیل استفاده از پمپ واترجت مجبور به بهره‌گیری از برق سه فاز و مصرف بیشتر برق هستند. بنابراین کارواش بخار از نظر مصرف برق هم صرفه‌جویی قابل توجهی دارد.

سرعت بالای شستشو

دستگاه کارواش بخار  این ظرفیت را دارد که کاربر ماهر می‌تواند سرعت عملکرد آن را تا حد زیادی افزایش دهد. در نتیجه سرعت کار این دستگاه در مقایسه با کارواش سنتی بسیار بالاتر خواهد بود.

بهبود کیفیت شستشو

کیفیت شستشو در سیستم به ویژه در صورت استفاده از تکنولوژی نانو تا حد زیادی بالاتر از نمونه‌های دیگر خواهد بود. همچنین کارواش بخار امکان دسترسی به نقاط بیشتری از بدنه بیرونی و داخلی اتومبیل را دارد. اثر تمیزی آن نیز بر روی بدنه اتومبیل تا مدت زمان بیشتری حفظ خواهد شد.

کاهش سر و  صدای دستگاه

حذف آب از سیستم کارواش بخار سر و صدای دستگاه را به شدت کاهش داده است. جریان آب مهم‌ترین عامل صدای بالای سیستم کارواش سنتی است. کارواش اتوماتیک نسبت به کارواش عادی  دارای سابقه چندان طولانی نیستند و چند سالی است که وارد کشور ما شده است .

در کارواش اتوماتیک شستشوی خودرو بدون دخالت دست و با سرعت بیشتری در یک پروسه کاملا اتوماتیک صورت می گیرد.

برای خرید کارواش اتوماتیک مقاله زیر را بخوانید، کارواش های تمام اتوماتیک با کاهش نیروی انسانی، افزایش سرعت و بهبود کیفیت کار، توانسته اند جایگزین روش های سنتی گردند.

تفاوت کارواش اتوماتیک با عادی در چیست؟

زمان شستشوی خودروی شما در کارواش اتوماتیک و عادی متفاوت است . در حالیکه شستن خودرو در کاوراش اتوماتیک توسط دستگاه ها 5 تا 10 دقیقه طول می کشد, مدت زمان شستشو در کارواش عادی بسیار طولانی تر و از 30 تا 40 دقیقه متفاوت است . بنابراین از لحاظ صرفه جویی در وقت می توان گفت کارواش اتوماتیک نسبت به کارواش عادی برتری دارد و شما به راحتی می توانید در مدت 5 تا 10 دقیقه خودروی خودتان را بشویید.

شستشوی خودرو در کارواش اتوماتیک بسیار دقیق تر و تمیزتر صورت می گیرد و تمام قسمت های ماشین شست و شو خواهد شد.

در کارواش اتوماتیک خشک کردن خودرو در یک پروسه سریع و بدون دخالت دست و با استفاده از دستگاه های دمنده پر قدرت انجام می شود که تمام لکه های روی بدنه و شیشه های خودرو را پاک کرده  و خودرو را برق می اندازد.

نکته مهم: برای اطلاعات تکمیلی درباره کارواش اتوماتیک عبارت “فروش اقساطی کارواش اتوماتیک” را جستجو کنید و روی سایت استیم پاور کلیک کنید.

مزیت کارواش اتوماتیک

مصرف آب در کارواش‌های اتوماتیک بخار، نسبت به سایر روش‌ها، بسیار به‌صرفه‌تر است. جایگزین شدن بخار به جای آب، دلیل کم مصرف بودن این دستگاه است.این دستگاه می‌تواند مصرف آب را تا ۹۰ درصد کاهش دهد. همچنین مصرف حامل برق و گاز با راه‌اندازی کارواش‌های تمام خودکار به حداقل می‌رسد.

افرادی که تجربه راه‌اندازی و کار در کارواش‌های سنتی را دارند می‌دانند که سرعت پایین، مشکلات کمبود فضا و مشکلات کمبود نیروی انسانی کارآمد از جمله اصلی ترین موانع برای پیشرفت در این نوع کسب و کار است. کارواش اتوماتیک تعداد پرسنل بسیار کمتری لازم دارد. کارواش اتوماتیک فضایی به اندازه یک سوم کارواش سنتی لازم دارد. درآمد کارواش اتوماتیک حدود 3 برابر کارواش سنتی است.

طرز کار کارواش اتوماتیک بخار

عملیات شستشو در کارواش های اتوماتیک شامل بخش های مختلف زیر می باشد. مانند :

  • زیرشویی
  • پیش شستشو
  • پاشش مواد شوینده کارواش و فوم،
  • بخارشویی
  • آبکشی نهایی
  • خشک کن

با توجه به مدل و نوع دستگاه کارواش اتوماتیک تعدادی از این بخش ها ممکن است وجود داشته باشد. نازل های پاشش آب و فوم تقریباً در تمام مدل های بهترین کارواش اتوماتیک هستند. بستگی به کیفیت و ویژگی دستگاه دارد.

انواع کارواش اتوماتیک:

کارواش اتوماتیک دروازه ای

ساختار کارواش اتوماتیک دروازه ای به گونه ای است که ابتدا خودرو در محل تعیین شده قرار می گیرد و تمام اجزای کارواش اتوماتیک بر روی یک ساختار دروازه ای بر روی ریل حرکت می کند و به شستشوی خودرو می پردازد. در صورتی که فضای مورد نیاز برای راه اندازی کارواش کم باشد و تعداد خودرو هایی که در طول روز شستشو داده می شوند زیاد نباشد، بهتر است از کارواش ریلی (دروازه ای) که کوچک تر بوده و تعداد کمتری خودرو را در روز شستشو می دهد استفاده کرد. در این دستگاه هر ماشین جداگانه شستشو می شود و فاصله ای در مراحل شستشو وجود نخواهد داشت.

کارواش اتوماتیک تونلی

در کارواش اتوماتیک تونلی بر خلاف کارواش دروازه ای تمام اجزای کارواش به صورت جدا از هم و پشت سر هم بر روی یک قالب تونلی قرار گرفته اند و خودرو بر روی ریل از میان این اجزا به صورت اتوماتیک حرکت داده می شود. با توجه به فضای کارواش، در صورتی که محدودیتی برای اندازه دستگاه نباشد و تعداد ماشینی که قرار است در روز شستشو شود بالا است، بهره گیری از کارواش تونلی گزینه مناسبی می باشد. به همین ترتیب چند خودرو به طور همزمان شستشو شده و سرعت نظافت بالا می رود. مزیت این مکانیزم امکان شستشوی تعداد بیشتری خودرو در طول یک روز می باشد.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا