جامعه

کاهش کلسترول با داروی جدید

امروزنگار/کراسان رضوی یک گروه تحقیقاتی داروی مولکولی کوچکی را معرفی کرده است که کلسترول را تا 70 درصد در مدل های حیوانی کاهش می دهد.

به گفته ScienceDaily، پس از استاتین ها، دسته بعدی داروهای تنظیم کننده کلسترول، مهارکننده های پروتئین مبدل سوبتیلیسین/ککسین نوع 9 (PCSK9) هستند. این عوامل در کمک به بدن برای حذف کلسترول اضافی از خون بسیار مؤثر هستند، اما بر خلاف استاتین ها که به عنوان داروهای خوراکی در دسترس هستند، مهارکننده های PCSK9 را فقط می توان از طریق تزریق تجویز کرد که مانعی برای استفاده است.

اکنون، تحقیقات جدید محققان بیمارستان‌های دانشگاهی (UH) و دانشکده پزشکی دانشگاه Case Western Reserve، دارویی خوراکی ساخته شده از یک مولکول کوچک را توصیف می‌کند که سطح PCSK9 را کاهش می‌دهد و کلسترول را تا 70 درصد در مدل‌های حیوانی کاهش می‌دهد. این نتایج یک استراتژی ناشناخته قبلی را برای کنترل کلسترول نشان می دهد و ممکن است بر درمان سرطان نیز تأثیر بگذارد.

جاناتان اس. استاملر، محقق ارشد و استاد برجسته نوآوری قلب و عروق و استاد پزشکی و بیوشیمی در دانشکده پزشکی کیس وسترن رزرو می‌گوید: «کاهش کلسترول یکی از مهم‌ترین درمان‌های ما برای افزایش عمر و محافظت از افراد در برابر بیماری‌های قلبی است. . هنوز هم علت اصلی مرگ و میر در جهان غرب است.

استاملر گفت: استاتین‌ها تاکنون فقط کلسترول را کاهش می‌دهند، اما این دسته از داروها هستند که فکر می‌کنیم روش جدیدی برای کاهش کلسترول است. یک رویکرد جدید برای هدف قرار دادن PCSK9.

نتایج تحقیق

مرکز کنترل کلسترول، گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) است که روی سطح سلول های کبد قرار گرفته و کلسترول را از خون حذف می کند که باعث کاهش سطح سرمی می شود. PCSK9 تعداد گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم را در جریان خون با سیگنال دادن به تخریب تنظیم می کند. بنابراین، عواملی که PCSK9 را مهار می کنند، تعداد گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم را افزایش می دهند و کلسترول را حذف می کنند.

اکسید نیتریک مولکولی است که با باز کردن عروق خونی از حملات قلبی جلوگیری می کند. در این مطالعه جدید، استاملر و همکارانش نشان دادند که اکسید نیتریک می تواند PCSK9 را هدف قرار داده و آن را مهار کند. بنابراین باعث کاهش کلسترول می شود. آنها یک داروی مولکولی کوچک را شناسایی کردند که غیرفعال شدن PCSK9 توسط اکسید نیتریک را افزایش می دهد. موش های تحت درمان با این دارو 70 درصد کاهش کلسترول LDL را نشان می دهند.

فراتر از کلسترول تا سرطان

علاوه بر تأثیر بر متابولیسم کلسترول، این یافته ها ممکن است پیامدهایی برای بیماران سرطانی داشته باشد، زیرا شواهد در حال ظهور نشان می دهد که هدف قرار دادن PCSK9 می تواند کارایی ایمنی درمان های سرطان را بهبود بخشد.

به گفته استاملر، نه تنها PCSK9 گیرنده‌های LDL را برای تخریب هدف قرار می‌دهد، بلکه باعث تخریب MHC1 (مجموعه سازگاری بافتی اصلی، مولکول‌های پروتئین در غشای سلولی مختلف در بدن) روی لنفوسیت‌ها می‌شود که برای شناسایی سلول‌های سرطانی استفاده می‌شوند.

PCSK9 به طور موثری از شناسایی سلول های سرطانی توسط لنفوسیت ها جلوگیری می کند. بنابراین اگر PCSK9 را مسدود کنید، می توانید کنترل سرطان را در بدن تقویت کنید. شاید روزی فرصتی برای استفاده از این داروهای جدید برای این نیاز فراهم شود.

نتایج این تحقیق در مجله Cell Reports منتشر شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا