اقتصادی

کمک جهاددانشگاهی علم و صنعت به چاه‌های نفت پیر شده‌ی کشور

مدیر گروه تحقیقات الکترومکانیکی علوم و فناوری جهاددانشگاهی با اشاره به پروژه طراحی و ساخت سیستم شیرین سازی روغن الکترواستاتیک در این واحد جهاددانشگاهی ، گفت: “با ساخت یک مدل صنعتی موفق ، این پروژه فناوری به بلوغ کامل رسیده است. در داخل کشور و منطقه تلاش کنید.

به گزارش امروزنگار ، علیرضا غلامی ، مدیر گروه تحقیقات الکترومکانیکی جهاددانشگاهی علم و فناوری و یکی از محققان جوان جهاد دانشگاهی که پروژه را برای طراحی و ساخت سیستم شیرین سازی الکترواستاتیک روغن در جهاد علوم و فناوری دانشگاه دانشگاه مدیریت می کند فرآیند مقدماتی مقدماتی با حضور رهبر معظم انقلاب در سال 2011 آغاز شد. به دنبال تحقیقات اولیه ، شبیه سازی های مختلفی از جنبه های مختلف مهندسی موضوع انجام شد. سپس با انعقاد تفاهم نامه با معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و کمک مالی این معاون رئیس جمهور ، موضوع با جدیت بیشتری مورد توجه قرار گرفت و یک شبیه ساز نمک زدایی در مقیاس کارگاهی ایجاد شد.

مدیر گروه تحقیقات الکترومکانیکی جهاددانشگاهی علم و صنعت با اشاره به اینکه این شبیه ساز با موفقیت زمینه حضور جهاددانشگاهی را در حوزه صنعت هموار کرده است خاطرنشان کرد: با جهاددانشگاهی تلاش و تلاش فراوان شد و در مورد توانایی پروژه پردازش پیش ساخته کارون غربی داده شد.

وی در مورد نیاز جهاددانشگاهی برای اجرای این طرح در کشور گفت: “پیر شدن چاههای نفتی ایران منجر به افزایش آب و نمک همراه با روغن شده است و همینطور نمک زدایی نفت خام. علاوه بر صادرات روغن ضروری برای جلوگیری از خوردگی. “روغن همچنین در تجهیزات پایین دستی بسیار مهم است.

دکتر مراجعه کرد. غلامی به مشکلات و موانع پیش روی تکمیل این پروژه اشاره کرد و گفت: مهمترین مانع عدم اعتماد صنعت به دانش و فناوری بومی است. همچنین ممکن است مقداری مقاومت در برابر استفاده از کالای خانگی برای منافع مادی برخی از افراد از خرید وجود داشته باشد.

این محقق ادامه داد: برای غلبه بر این مشکلات باید قوانین مربوط به حمایت از تولید داخل که طی سالهای اخیر پیشرفت خوبی داشته اند ، رعایت شود. ثانیاً ، باید انگیزه هایی در اختیار مدیران و شرکتهای کارفرمایی قرار گیرد که خطر استفاده از دانش و فناوری بومی را به جان می خرند. ثالثاً ، با صنعت بیمه ، خطر استفاده از دانش و فناوری بومی باید کاملاً پوشانده شود. چهارم ، برای گروه های فناوری مانند جهاد دانشگاهی ، باید کرسی به بخشهای تصمیم گیری در صنایع اصلی مانند صنعت نفت اختصاص یابد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی ، وی در مورد زمان اتمام این پروژه تصریح کرد: پس از ساخت موفقیت آمیز یک مدل صنعتی می توان گفت که این پروژه فناوری به بلوغ کامل رسیده است. متعاقباً باید تلاش ها و اصول معقولی در زمینه بازاریابی این طرح ، هم در داخل کشور و هم در منطقه صورت گیرد.

مدیر گروه تحقیقات الکترومکانیکی جهاددانشگاهی در علم و فناوری در پاسخ به این سوال که به نظر شما شرایط فعالیت ، اعتماد به نفس و اعتقادات جوانی در جهاد دانشگاهی چیست؟ وی گفت: جهاد دانشگاه علم و صنعت در این سالها فعالیتهای مهم خود را به جوانان محول کرده است که من در آنها فعالیت داشته ام و نتایج بسیار خوب و فداکارانه ای کسب کرده ام.

وی در مورد نقش جهاددانشگاهی در حل مشکلات کشور گفت: جهاددانشگاهی می تواند نقش بسیار بزرگتری در حل مشکلات کشور در بخشهای مختلف داشته باشد و باید از قابلیت های آن استفاده کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا