بین المللی

گزارش مالی به کنگره درباره مذاکرات وین؛ برخی نمایندگان قانع نشدند

جالینا پورتر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در واشنگتن گفت که رابرت مالی که برای مذاکرات غیرمستقیم تهران-واشنگتن در وین به سر می برد، حتی از راه دور به اعضا گزارش می دهد.

رسانه‌های راست‌گرای واشنگتن فری بیکن روز چهارشنبه به وقت محلی گزارش دادند: «نشست محرمانه رابرت مالی درباره توافق هسته‌ای ایران، بیشتر از پاسخ‌ها، پرسش‌هایی را مطرح کرد».

رسانه های آمریکایی گزارش دادند که نزدیک به اعضای سخت کوش کنگره، سه شنبه پس از اولین نشست اطلاعاتی رابرت مالی در کنگره، سوالات بیشتری از حداقل یک وکیل جمهوری خواه پرسیده شد.

فری بیکن نوشت که رابرت مالی که پس از بیش از یک سال مذاکره با تهران تا روز سه‌شنبه از ارائه مدرک در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان اجتناب می‌کرد، با پرسش‌های بسیاری از سوی قانون‌گذاران جمهوری‌خواه در مورد تصمیم کاخ سفید مواجه بود. هفته گذشته در مورد اعطای تحریم های ایران.

قانونگذاران آمریکایی بر این باورند که معافیت های تحریمی به کشورهایی مانند روسیه و چین امکان می دهد تا برنامه هسته ای غیرنظامی تهران را توسعه دهند.

کلودیا تونی جمهوری خواه نیویورک، عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، رهبری فشار بر رابرت مالی برای شهادت در کنگره را بر عهده دارد. او بعدازظهر سه شنبه گفت که این دیدار سوالات بیشتری را برای او ایجاد کرده است و رابرت مالی باید فوراً در یک جلسه عمومی شهادت دهد تا مردم آمریکا بدانند دولت آمریکا در ازای توافق جدید چه قولی به ایران داده است.

نماینده جمهوری خواه در مجلس شورای اسلامی گفت: تا به امروز راب مالی در کمیته روابط خارجی علنی یا پنهانی حاضر نشده است تا به سوالات ما پاسخ دهد و به مردم آمریکا توضیح دهد که چرا تحریم ها به طور کامل علیه ایران اعمال نمی شود. متأسفانه، این جلسه از من سؤالات بیشتری پرسید. اگرچه این جلسه آغاز شده است، اما هنوز کافی نیست.

311311

دکمه بازگشت به بالا