ورزشی

یحیی گل‌محمدی؛ مرد تصمیم‌ها و انتخاب‌های غیرمنتظره!

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری امروزنگار؛ امسال نیز مانند سال گذشته یحیی گل محمدی هدایت پرسپولیس را بر عهده دارد. گل محمدی که در اواسط سال گذشته به جای کالدرون سرمربی پرسپولیس شد ، توانست قهرمانی لیگ نوزدهم را به رنگ پایتخت بیاورد. در سری بیستم ، یحیی برای دفاع از قهرمانی و تیم خود نیز روی نیمکت پرسپولیس می نشیند.

به دنبال این کار ، کارنامه و رزومه این مربی جوان را مرور خواهیم کرد.

شروع ناامید کننده

یحیی گل محمدی ، 50 ساله ، در سال 1988 وارد رشته مربیگری شد. یحیی مربیگری فوتبال را از 39 سالگی ، یعنی 11 سال پیش آغاز کرد. وی در سال 1987 بازیکن صبا بود ، اما پس از استعفا محمد حسین ضیایی از سرمربیگری صبا ، وی به عنوان مربی مسئولیت هدایت تیم را برای ادامه مسابقات بر عهده گرفت.

گل محمدی در 10 بازی باقیمانده صبا را هدایت کرد و توانست صبا را در رده سوم جدول لیگ برتر قرار دهد. اگرچه به نظر می رسید یحیی با صبا ادامه می دهد ، اما این اتفاق نیفتاد و گل محمدی تیم دسته اول تربیت یزد را در اختیار گرفت ، اما نتوانست این تیم را به لیگ برتر بیاورد ، بنابراین ترک او یزد شد و سرمربی تیم دسته اول شد. دیگری پذیرفته می شود. یحیی در سال 2010 به عنوان سرمربی تیم نساجی مازندران انتخاب شد اما هنوز سابقه قابل قبولی در این تیم نداشت و نتوانست پارچه را به لیگ برتر بیاورد.

گل محمدی پس از یک فصل شکست دوباره تیم خود را تغییر داد و در اقدامی عجیب دستیار علی دایی در راه آهن شد. او در راه آهن دوام نیاورد و در پایان فصل کادر مربیگری راه آهن را ترک کرد تا برای دومین بار هدایت تیم فوتبال صبای قم را بر عهده بگیرد.

صبا را رها کنید و در پرسپولیس دستیار شوید

گل محمدی در چهارمین سال فعالیت مربیگری به تیمی بازگشت که مربیگری را از آنجا آغاز کرد. یحیی فصل را در صبا به پایان نرساند و اگرچه به بهانه بیماری قلبی از سمت سرمربیگری در صبا استعفا داد اما چند روز بعد به عنوان دستیار مانوئل ژوزه در پرسپولیس انتخاب شد.

پس از مدتی ژوزه به دلیل نتایج بد از پرسپولیس اخراج شد و مدیران پرسپولیس گل محمدی را به عنوان سرمربی انتخاب کردند. گل محمدی 20 بازی روی نیمکت پرسپولیس نشست و فقط 2 بازی را برد.

یحیی در فینال جام حذفی نیز به سپاهان باخت و به دلیل انتقادات زیاد تصمیم گرفت پرسپولیس را ترک کند.

مردی با انتخاب های عجیب

با شروع سیزدهمین دوره لیگ برتر خلیج فارس ، یحیی گل محمدی سمت سرمربیگری تیم نفت تهران را پذیرفت. یحیی در آن فصل سر نفت فریاد کشید و عنوان قهرمانی سوم لیگ خود را بدست آورد و در سال 1993 توسط اتحادیه مربیان فوتبال ایران به عنوان سرمربی برتر ماه انتخاب شد.

گل محمدی در لیگ چهاردهم با ذوب آهن قهرمان جام حذفی شد و مقام چهارم لیگ برتر را از آن خود کرد. وی در سال 1995 برای دومین سال پیاپی تیم ذوب آهن را به فینال جام حذفی رساند.

بعد از این قهرمانی دوباره او تصمیم عجیبی گرفت و به لیگ یک رفت. دوران مربیگری او در اکسین کرج نیز کوتاه بود و چند ماه پس از شروع آن فصل به دلیل نتایج ضعیف از تیم اخراج شد.

انتخاب بعدی یحیی هم عجیب بود. وی در سالی که فیفا پنجره نقل و انتقالات تراکتور تبریز را بست ، سرمربی این تیم بود. تراکتور نتوانست بازیکنی پیدا کند و بازیکنان زیادی را از دست داد. این گل محمدی را مجبور کرد پس از نتایج ضعیف در این تیم و به دلیل فشار تماشاگران پس از هفته هجدهم ، کار خود را در این تیم به پایان برساند و او برای نیم سال به بازیکن تیم میزبان تبدیل شود. فصل ها.

77

باز هم جانشین یک بیگانه

گل محمدی پس از یک نیم فصل حضور در لیگ نوزدهم سرمربی شهر خودرو شد. یحیی با شهر خودرو نتایج خوبی می گرفت اما با رفتن کالدرون تصمیم گرفت جای سرمربی پرسپولیس را بگیرد تا بعد از 7 سال دوباره نیمکت پرسپولیس را تجربه کند. او توانست با تیمی که اکثر پیشکسوتان پرسپولیس معتقدند توسط برانکو ایوانکوویچ انتخاب و پرداخت شده است ، لیگ 19 را فتح کند.

گل محمدی یکی از مربیان جوانی است که طی 11 سال حضور در فوتبال ایران موفق به کسب دو جام حذفی و قهرمانی در لیگ شده است. البته نکته جالب در مورد او زندگی کوتاه مربیگری او در تیم های مختلف است نه دو سال حضور در ذوب آهن ، بقیه فصل. مربیگری او سرانجام یک فصل و نیم یا یک فصل بود.

هرج و مرج: گل محمدی باید تحمل بیشتری داشته باشد

فرزاد آشوبی پیشکسوت پرسپولیس در مورد یحیی گل محمدی به خبرنگار گفت گروه ورزشی خبرگزاری امروزنگار گفت: یحیی از نسلی از مربیان جوان و جدید فوتبال ایران است. برخی می گویند او تیم آرام و هماهنگ کالدرون و برانکو را در اختیار گرفت و قهرمان شد ، اما منکر تلاش های او نیست. یحیی سعی کرده در پرسپولیس موفق باشد اما باید سال آینده خودش را نشان دهد. فصل بعد تیم پرسپولیس تعطیل شد و هر اتفاقی که برای پرسپولیس در فصل آینده بیفتد ، مسئولیت آن بر عهده گل محمدی است.

آشوبی در ادامه با اشاره به اینکه سرمربی پرسپولیس باید تحمل بیشتری داشته باشد ، اظهار داشت: گاهی اوقات یحیی واکنشهایی را نشان می دهد که به وضوح تحت فشار هستند ، اما آموزش فشار مداوم به معنی استرس و فشار در باشگاه های بزرگ بسیار بیشتر است. وقتی مسئولیت تیم بزرگی مثل پرسپولیس را به عهده می گیرید ، باید آماده کنار آمدن با انواع فشارها باشید و گل محمدی باید مقاومت خود را افزایش دهد. 4

دکمه بازگشت به بالا