جامعه

۱۳ نکته درباره گونه‌های درخطر انقراض ایران

حفاظت از گونه های در حال انقراض فرآیندی است که تنها با مشارکت سازمان های دولتی و مردم امکان پذیر است. برخی از گونه ها در کشور ما به عنوان گونه های اصلی در معرض انقراض نامیده می شوند و حفاظت از آنها از ابعاد مختلف قابل بررسی است.

به گزارش امروزنگار، همزمان با روز جهانی حیات وحش (12 اسفند)، 13 نکته در مورد حفاظت از گونه های در حال انقراض در ایران ذکر شده است:

* برخی از گونه ها در سطح ملی، برخی در سطح بین المللی و برخی هر دو در معرض خطر انقراض هستند.

* پرندگانی مانند آهوی سیبری، بلسان، اردک سفید، گوسفند مرغ، عقاب طلایی، اردک مرمری و چندین گونه دیگر در کشور در حال انقراض و در خطر انقراض هستند.

*گوسفند مرغ در ایران بیش از هر گونه دیگری حتی یوزپلنگ در حال انقراض است اما در بعد جهانی وضعیت مساعد است.

* در رده پستانداران گور ایرانی، یوزپلنگ ایرانی، خرس سیاه و گوزن زرد در خطر انقراض قرار دارند.

یوزپلنگ آسیایی یک گونه در معرض خطر انقراض ملی و بین المللی است، باروری گربه مانند یوزپلنگ پس از جفت گیری زیاد نیست و این می تواند روند احیای گونه را پیچیده کند.

* آرامگاه ایرانی که قبلا در اکثر دشت های ایران مرکزی پراکنده شده بود، از سمنان جنوب فارس و در نواحی شرقی کشور است، اما به دلیل شکار بی رویه و تخریب زیستگاه ها به دو نقطه توران، سمنان و بهرام محدود شده است. مقبره پارس

* تغییر اقلیم و تخریب زیستگاه جان بسیاری از موجودات از جمله گوزن زرد دریاچه ارومیه را به طور مستقیم به خطر انداخته است.

از رده خزندگان در پنج راسته لاک پشت، تمساح، مارمولک، کرم، مارمولک و مار تا به امروز ۲۲۵ گونه شناسایی شده است که گونه های در معرض خطر انقراض افعی افعی و افعی دواوندی هستند.

قاچاق زندگی بسیاری از گونه ها مانند عنکبوت ها را به خطر انداخت.

* افعی دم عنکبوتی گونه ای خاص است که فقط در عراق و ایران یافت می شود.

تا به امروز 20 گونه دوزیست از جمله وزغ، قورباغه و سمندر در کشورمان گزارش شده است و گونه هایی مانند سمندر لرستانی، سمندر کردستانی، سمندر ایرانی و سمندر آذربایجانی در وضعیت بحرانی یا در خطر انقراض قرار دارند.

* سمندر لرستانی در سال های اخیر به دلیل ظاهر زیبا و متأسفانه در سبد خرید شب عید در آکواریوم ها ظاهر شده و در چندین کشور دیگر خرید و فروش شده است.

* در بین ماهیان پنج گونه خاویار دریای خزر وضعیت خوبی ندارند و در معرض خطر انقراض قرار دارند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا