سلامت و تندرستیمعرفی کسب و کار

راهنمای نگه داری از لباس کار

9 نکته درباره اصول نگهداری از لباس

امروز ما می‌خواهیم به شما اصول نگهداری از لباس و نکات خرید لباس ایمنی را یادآوری کنیم، نکاتی که در یک کلاس به دانشجویان آموزش داده می‌شود، این‌که چگونه دوام لباس را حفظ کنیم؛ شاید ابتدا به نظرتان کاری مهم و اساسی نباشد، اما واقعیت این است که رعایت اصول نگهداری از جلیقه ایمنی در نهایت به اقتصاد خانواده و جامعه کمک می‌کند. اگر رعایت این اصول همه‌گیر شود. آنگاه باید به آمار تغییر میزان صادرات و تغییر درآمد در سطح کلان نگاهی بیاندازیم تا بتوانیم به میزان تاثیر رفتارهای‌مان پی ببریم و اما 9 نکته:

۱. پارچه بادوام بخرید:

پارچه خوش‌جنس به طور طبیعی بادوام است و نیاز به مراقبت زیادی ندارد. خرید جنس خوب اولین بخش از اصول نگهداری لباس است. در صورتی‌که پارچه مناسب نباشد حتی با مراقبت‌های شما نباید انتظار دوام زیادی داشت.

 ۲. لباس‌ها را به طور مکرر بشویید.

 تعداد شستشو را افزایش دهید و مدت شستشو را کم کنید. این کار به دوام لباس کمک می‌کند. در اصول نگهداری از لباس لازم است به عادات روزمره خود توجه کنید. شاید به نظرتان بیاید که شستشوی مداوم کار درستی نیست اما به شما یادآوری می‌کنیم که مدت شستشو اهمیت بسیار بیشتری خواهد داشت.

۳. سعی کنید تا در اسرع وقت لباس‌ها را تعمیر کنید.

مثلاً درزی که شکافته‌شده و یا دکمه‌ای که افتاده، اگر قرار است اصول نگهداری از لباس را بدانید کمی خیاطی لازم است.

4. زیپ و دکمه‌ها را ببندید.

اگر لباس‌تان زیپ و یا دکمه دارد، در موقع پوشیدن و یا آویزان کردن زیپ و دکمه را ببندید فرم لباس بهتر حفظ می‌شود.

5. به محض این‌که لباسِ بیرون را عوض می‌کنید آن را به جارختی (رخت‌آویز) بیآویزید.

عادت گذاشتن لباس بر روی مبل و غیره باعث می‌شود تا شما بیشتر لباس را اتو کنید و اتو کشیدن زیاد دوام لباس را کم می‌کند.

6. جیب‌ها را خالی نگه دارید.

از اصول نگهداری از لباس، یک مورد مهم این است که از جیب‌ها به جای کیف استفاده نکنید. لباس از فرم می‌افتد. اگر دستمال کاغذی برای طولانی‌مدت در جیب باشد پرز می‌دهد. حواس‌تان به جزئیاتی مانند این باشید.

۷. در خشک کردن لباس عجله نکنید.

تا آنجا که امکان دارد از خشک‌کن استفاده نکنید. برای خشک کردن  لباس‌ها اگر از گرمای طبیعی محیط استفاده کنیم، لباس‌ها تر و تازه‌تر خشک شده و نو می‌مانند. خشک کردن با خشک‌کن بعد از مدتی 25 درصد از عمر لباس‌ها کم می‌کند. اگر قرار باشد طبق اصول نگهداری از لباس پیش بروید احتمالاً کمی وقت لازم است.

۸. در زمان شستشو، زیپ و دکمه‌ها را ببندید.

گفتیم که زمان پوشیدن و یا آویزان کردن لباس‌ها دکمه و زیپ آن‌ها را ببندید. در زمان شستشو هم همین کار را انجام دهید.

9. دسته‌بندی لباس‌ها را فراموش نکنید.

برای شستشوی لباس‌ها، آن‌ها را دسته‌بندی کنید. همه لباس‌ها مانند هم نیستند، پس برای شستن آن‌ها دسته‌بندی ضرورت دارد.

لباس‌های رنگی و غیررنگی:

این دو دسته لباس را از هم جدا کنید و بعد بشویید. این روش خوبی برای دوام لباس‌ها است.

برای رعایت اصول نگهداری از لباس می‌توان به جنس لباس اشاره کرد. مثلاً ما می‌توانیم جدولی از لباس‌ها با جنس‌های مختلف تهیه کنیم و بعد نحوه شستشوی هر یک را به دقت رعایت کنیم:

اصول نگهداری از لباس ابریشمی:

لباس ابریشمی را با دست و با آب سرد بشویید و آن را خشک نکنید. لباس را کمی جمع کنید و برای خشک شدن در یک سینی قرار دهید. لباس ابریشمی را با شامپو بشویید.

لباس‌های ظریف، باید با احتیاط بیشتری شسته شود. لباس زیر و لباس شنا را با دست بشویید، اگر قصد دارید تا اصول نگهداری از لباس را مراعات کنید، این نوع لباس‌ها را با شامپو و یا خرده صابون بشویید. یادتان باشد، آب‌نمک و کلر موجود در آب استخر، الیاف لباس را تجزیه می‌کند. پس برای شستن آن‌ها ابتدا از آب سرد به اندازه کافی استفاده کنید.

اگر اصول نگهداری از لباس به درستی رعایت شود، عمر مفید لباس‌ها افزایش می‌یابد.

طرز شستشوی لباس جین:

لباس جین را با آب سرد بشویید، حرارت آب سبب می‌شود تا تار و پود جین سُست شود و عمر مفیدش کم شود.

طرز شستشوی لباس حوله‌ای و نخی:

از آب با درجه حرارت ۴۰ یا کمی بیشتر برای شستشوی لباس‌های حوله‌ای و نخی استفاده کنید. از مایع لباسشویی ملایم استفاده کنید. درجه خشک‌کن را روی متوسط قرار دهید.

با دانستن اصول نگهداری از لباس، به اقتصاد و محیط زیست خدمت می‌کنید.

در به نگرش‌های زیست‌محیطی زیادی در طراحی لباس و نگهداری لباس اشاره می‌شود. از جمله این‌که در صورتی‌که بتوانید عمر لباس را افزایش دهید هم به اقتصاد خود و جامعه کمک شایانی کرده‌اید و هم به حفظ محیط زیست. علاقه‌مندان به آموزش طراحی لباس یاد می‌گیرند که تولید پارچه از مخرب‌ترین صنایع برای محیط زیست است و تخریب بسیار زیادی برای خاک و منابع آب دارد. اگر تولیدات به اندازه نیاز مردم مدیریت شود و پارچه عمر بیشتری داشته باشد این تخریب کاهش خواهد یافت.

از کهنه شدن لباس جلوگیری کنید.

به هرحال آنچه مهم است، تجربه در حفظ و نگهداری لباس و تأثیر چشمگیر آن است. در زمینه اصول نگهداری لباس با خیال راحت به تجارب مادرها و مادربزرگ‌ها بیشتر تکیه کنید. اگرچه کسانی که برای آموزش طراحی لباس زمان زیادی را صرف می‌کنند، احتمالاً طراحان زبردستی از کار در می‌آیند، اما آن‌ها لزوماً آگاهی زیادی در زمینه نگهداری از لباس ندارند. ، دانشجویان را برای طراحی لباس آموزش می‌دهند. حتی متقاضی آموزش طراحی لباس ممکن است را به پایان برده باشد و یا در زمینه آموزش طراحی لباس با مدرک بین‌المللی هم فارغ‌التحصیل شود، اما اصول نگهداری لباس علاوه‌بر این‌ها نیازمند تجربه عملی است.

نکات پایانی

اگرچه دانستن چند اصل می‌تواند کمک حال افراد باشد. به عنوان مثال، در شستن و خشک کردن لباس‌ها سعی کنیم تا لباس کِش نیاید و تاب بر ندارد. برای این کار می‌توانیم از چوب‌رختی کمک بگیریم. اگر سعی کنید تا هرچه بیشتر، از این وسیله جادویی استفاده کنید، کمک زیادی به تازه ماندن لباس‌های‌تان کرده‌اید. یکی دیگر از علائم کهنه شدن لباس، رنگ باختن آن است. برای اینکه این اتفاق نیافتد، تا آنجا که امکان دارد، از آب سرد و شوینده‌های ملایم استفاده کنید. از اصول نگهداری لباس، دسته‌بندی لباس‌ها و انبار کردن فصلی آن‌هاست.

دلیل استفاده از لباس کار

 • پوشیدن به شما کمک می کند که خود را در برابر مواد و سموم بسیار مضر ایمن کنید. از این رو، حفظ و نگهداری از لباس کار حائز اهمیت می باشد.
 • پیش از کار کردن با مواد شیمیایی مندرجات پرچسب ظرف حاوی ماده را به خوبی مطالعه کنید. طبق قانون موظف هستید که حد الامکان از لباس های ذکر شده روی ظروف در زمان کار استفاده کنید.
 • لباس کارو تجهیزات مناسب می تواند شامل موارد زیر باشد:
 1. لباس کار
 2. دستکش مقاوم در برابر مواد شیمیایی
 3. پیش بند مقاوم در برابر مواد شیمیایی
 4. کفش مقاوم در برابر مواد شیمیایی
 • طبق انچه روی برچسب مواد شیمیایی نوشته شده، شاید نیاز باشد که از پیراهن استین بلند و شلوار بلند استفاده کنید.

نحوه بررسی لباس کار

 • پیش از اماده سازی و هر بار استفاده از لباس کار خود را با دقت بررسی کنید.
 • در زمان بررسی، سعی کنید که به دنبال پیدا کردن هر گونه شکاف، چاک، پاره گی و همچنین تغییر رنگ و یا هر گونه نقص و خسارت دیگری باشید.
 • در صورت مشاهده ی مشکل و نقصی در لباس کار ، از پوشیدن آن به کلی صرف نظر کنید. کار را متوقف کرده و مورد برای رسیدگی به اطلاع سرپرست کار برسانید.
 • پیش از استفاده از لباس کار جدید، بدن خود به طور کامل شستشو دهید.
 • مطمئن شوید که لباس کار جدیدی که استفاده می کنید، عاری از هر گونه آلوده گی سمی و شیمیایی می باشد.
 • پس از اتمام کار، لباستان را به خوبی شستشو دهید و آن را در جای مناسب نگهداری کنید.

نحوه شستشو و تمیز کردن لباس کار

پوشیدن لباس کار گاهی اوقات نمی تواند مانع از الوده شدن لباس های دیگر شما جلو گیری کند و این لباس ها امکان دارد که تا حدودی الوده به سم و ماده ی شیمیایی شوند. این جاست که پاک سازی موثر لباس های الوده مهم می شود. در زمان شستشو و تمیز کردن لباس های آغشته و آلوده به مواد شیمیایی به نکات زیر توجه کنید:

 • در پایان هر روز کاری، لباس های الوده ی خود را در یک محفظه ی جداگانه قرار دهید. پس از پایان روز کاری، هیچ گاه با لباس کار خود در حالی که آن را به تن دارید، خانه نروید.
 • لباس های الوده را دور از اعضای دیگر خانواده و حیوانات نگهداری کنید.
 • لباس های کار را جدا از لباس های دیگر اعضای فامیل شستشو دهید.
 • در زمان جابجا کردن لباس ها و تجهیزات حفاظت فردی، از دستکش استفاده کنید.
 • وقت شستشو، فقط تعداد کمی از لباس را با یکدیگر شستشو دهید.
 • میزان آب ماشین لباس شویی را به بالاترین حد خودش قرار دهید و از آب زیادی استفاده کنید.
 • از پودر لباسشویی و آب گرم برای شستشو استفاده کنید.
 • پس از اتمام فرایند شسشتو در ماشین لباسشویی، لباس ها را به خوبی آبکش کنید.
 • اگر فکر می کنید که لباس های شما به شدت آلوده شده اند، پس بنابر این لباس های خود را برای دو مرتبه شستشو دهید و اگر اینکه میزان آلوده گی بی اندازه شدید بود، به سرپرست خود اطلاع دهید.
 • در صورت امکان، لباس های خود را بیرون و روی بند لباس اویزان کنید و از خشک کردن آنها توسط دستگاه خشکن و یا ماشین لباس شویی خودداری کنید. امکان دارد که این مواد در داخل بدنه ی این دستگاه ها رسوب کنند.
 • پس از شستشو ی لباس ها، ماشین لباسشویی را به خوبی تمیز کنید و شستشو دهید. برای این منظور از آب گرم و  پودر لباس شویی استفاده کنید.

بایدها:

 • پوشیدن و استفاده از لباس کار مناسب و تجهیزات حفاظت فردی در هر روز کاری
 • جدا سازی و نگهداری و ششتشوی جداگانه ی لباس های آلوده به سموم و مواد شیمیایی از سایر لباس ها
 • توقف هر چه سریع کار در صورت مشاهدی هر گونه پاره گی، چاک و نقص دیگری روی لباس کار و اطلاع دادن مورد به سرپرست کار

نباید ها:

 • شستشو لباس هایی که به شدت بسیار بالا به مواد سمی و شیمیایی آلوده شده اند.
 • تماس مستقیم با دست به سطح لباس آلوده.
 • نگهداری لباس های تمیز به همرا لباس های آلوده و آغشته به مواد سمی و شیمیایی و یا در یک محل آلوده و کثیف.

منبع:

michbelles.com

دکمه بازگشت به بالا