عمومیمعرفی کسب و کار

ویژگی سی پی یو core i9

با کاربرد سی پی یوcore i9  بیشتر آشنا شوید

همانطور که خودتان هم می‌دانید خرید پردازنده Core i9 به نیاز شما بستگی دارد، زمانیکه کامپیوتری تهیه می‌کنید که از سی پی یو Core i9 برخوردار است حتما دلیل وجود آن برایتان اهمیت دارد.

ویژگی سی پی یو core i9 : این پردازنده از 18 هسته پردازشی برخوردار است، از سوی دیگر این پردازنده برای کاربرانی مناسب است که قصد دارند به صورت همزمان از چند برنامه سنگین استفاده کنند و یا صوت و تصویر را با استفاده از چندین برنامه فوق حرفه‌ای ادیت می‌کنند. اما کاربرانی که از کامپیوتر فقط کارهای روزمره را انجام می‌دهند و برنامه‌هایی که باز می‌کنند سبک است می‌توانند از پردازنده 2 هسته‌ایی هم استفاده کنند و به هیچ وجه به پردازنده 18 هسته‌ایی احتیاجی ندارند.

ویژگی‌های پردازنده Corei9

بسیاری از کاربران معمولا به کارهای گرافیکی سنگین مشغول هستند و معمولا چند برنامه سنگین را روی سیستم باز می‌کنند و سیستم آن‌ها از دو، سه و یا حتی چهار کارت گرافیک نیز برخوردار است. در حقیقت هرچقدر پردازنده دارای خطوط PCI-e باشد، قابلیت اینکه کاربر بتواند از چند کارت گرافیک استفاده کند را نیز دارد، از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های پردازنده سی پی یو اینتل نسل 9 این است که دارای حداقل 44 خط PCI-e است. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های سی پی یو Corei9 هایپرتردینگ است، این ویژگی به معنی این است: تبدیل هر هسته فیزیکی به دو هسته مجازی برای سرعت بخشیدن به پروسه پردازش اطلاعات است.

مشخصات فنی سی پی یو Core i9

معماری معماری x86 و 64 بیت
ریز معماری اسکای لیک
تکنولوژی ساخت CMOS از نوع لیتوگرافی 14 نانومتری
سرعت کلاک از 2.1 تا 4 گیگاهرتز

پردازنده‌های ۱۸ هسته‌ای Core i9 7980XE و ۱۶ هسته‌ای Core i9 7960X توسط سایت‌های معتبر مورد آزمایش قرار گرفته‌اند (تست‌های سایت پی‌سی ورلد را از مشاهده کنید)، تنها نتیجه‌ای که می‌توان از این تست‌ها گرفت، این است که پردازنده‌ی 7980XE بدون هیچ تردیدی قویترین پردازنده‌ی موجود است. طرفداران ای‌ام‌دی می‌توانند قیمت ۲ هزار دلاری پردازنده‌ی 7980XE را به چالش بکشند؛ ولی آن‌چه مسلم است، پردازنده‌ی 7980XE در تست‌های تک و چند تِرِدی در صدر قرار می‌گیرد.

 یکی از نکات این بررسی، کاربرد پردازنده‌ای با این تعداد هسته است. تعداد هسته‌های زیاد، پردازنده‌های Core i9 را برای انجام کارهای چندتِرِدی (مانند انجام، ضبط و استریمینگ ) یا ایجاد محتوا مناسب کرده است. در غیر این صورت پردازنده‌های تردریپر، یک راه حل با قیمت بسیار پایین‌تر هستند (پردازنده‌های تردریپر برنده‌ی نسبت کارایی به قیمت هستند).

ویژگی‌های جدید CPU Corei9

در کنار افزایش کارایی که در این پردازنده قرار گرفته است، ویژگی‌های جدیدی هم به آن اضافه شده است. در تراشه‌های قدیمی‌تر Broadwell-E شرکت اینتل از فناوری با نام تکنولوژی توربو بوست مکس استفاده می‌کرد که بهترین هسته را بین سایر هسته‌ها می‌نامید. در حالیکه تراشه نیازمند افزایش فرکانس بود، به نوعی بهترین هسته به صورت پویا انتخاب و در نهایت اورکلاک می‌شد، ویژگی جدیدی که اخیرا برای بسیاری از تراشه‌های کورای9 در نظر گرفته شده است و اینتل آن را به صورت یک فناوری توربو بوست مکس 3 نامگذاری و معرفی کرده است، دو هسته را به صورت بهترین هسته انتخاب کرده و فرکانس آن‌ها را افزایش خواهد داد.

قیمت سی پی یو core i9 + نمودار قیمت

قیمت پردازنده Core i9 از بهمن ماه سال 1400 تا 6 اردیبهشت 1401 کش و قوس‌های زیادی داشته است. برای آشنایی با قیمت اخیر این پردازنده می‌توانید به صفحه محصول مراجعه کنید.

انواع سی پی یو core i9

انواع پردازنده‌های Corei9 متشکل از: پردازنده 18 هسته‌ای Core i9 7980XE و 16هسته‌ای Core i9 7960X. اگر بخواهیم بین پردازنده‌های بالا قوی‌ترین پردازنده را معرفی کنیم باید گفت براساس مقایسه‌هایی که به واسطه سایت معتبر صورت گرفت می‌توان گفت سی پی یو 7980XE بدون هیچ تردیدی قوی‌ترین پردازنده موجود است.

Core i9 Extreme Edition:

Core i9-7980XE: (2.6GHz, 4.4GHz burst) 18 cores/36 threads, $1,999
Core i9:

Core i9-7960X: (2.8GHz, 4.4GHz burst) 16 cores/32 threads, $1,699
Core i9-7940X: (3.1GHz, 4.4GHz burst) 14 cores/28 threads, $1,399
Core i9-7920X: (3.1GHz, 4.4GHz burst) 12 cores/24 threads, $1,199
Core i9-7900X: (3.3GHz, 4.5GHz burst) 10 cores/20 threads, $999

لپ تاپ با سی پی یو Core i9

تعداد زیادی از لپ تاپ‌های کور آی9 در بازار موجود نیست، زیرا این تراشه از همان ابتدا برای کامپیوترهای رومیزی طراحی شده است و توان طراحی گرمای آن‌ها بالا است و حتی بهترین لپ تاپ این سری به سیستم‌های خنک‌کننده پیشرفته نیاز دارد. با این وجود لپ تاپ‌های Core i9 به لحاظ قدرت پرداشی و سرعت رقیب خاصی ندارد. لپ تاپ‌هایی که از پردازنده کورآی 9 برخوردار هستند، معمولا این نوع لپ تاپ برای گیمرها و افرادی که از لپ تاپ برای رندرینگ و طراحی استفاده می‌کنند، منماسب و کاربردی است.

خرید سی پی یو i9

خرید پردازنده کورای9 جزو پنج سری از خانواده پردازنده‌های کامپیوتر خانگی محسوب می‌شوند. این پردازنده یکی از قوی‌ترین تراشه‌های این خانواده است که از قیمت و کارایی بالایی برخوردار است. هرچند معلوم نیست چه چیزی پردازنده‌های Core i9 را از سایر پردازنده‌ها متمایز می‌شود. به عنوان مثال پردازنده‌های Core i9 7900X از 10 هسته و 20 ترد برخوردار است. به همین ترتیب پردازنده Core i7 6950X از سری قبل از همین تعداد هسته و ترد استفاده کرده است. با این وجود اگر به اسمبل و ساخت یک سیستم با کارایی بالا نیاز دارید و قصد دارید از یک پردازنده اینتل استفاده کنید، آسان‌ترین راه خرید پردازنده Core i9 است.

 سی پی یو Core i9 چه کاربردی دارد؟

شاید این پرسش برای شما هم ایجاد شده باشد که پردازنده Core i9 چه کاربردی دارد و آیا واقعا لازم است که از آن استفاده کنیم؟ استفاده از پردازنده Core i9 یا خرید کامپیوتری که پردازنده آن Core i9 باشد به نیاز شما بستگی دارد. پردازنده Core i9 دارای 18 هسته پردازشی است. از این‌رو این پردازنده برای کاربرانی مناسب است که هم زمان چندین برنامه فوق‌العاده سنگین را بر روی سیستم خود باز می‌کنند و یا صوت و تصویر را با چندین برنامه فوق‌حرفه‌ای ادیت می‌کنند. اما کاربرانی که به انجام کارهای روزمره و استفاده از برنامه‌های سبک می‌پردازند با یک پردازنده دو هسته‌ای به راحتی می‌توانند نیازهای خود را برطرف کنند و به هیچ‌وجه به پردازنده‌ای 18 هسته‌ای نیاز ندارند.

سی پی یو Core i9 چه ویژگی‌هایی دارد؟

پشتیبانی از 44 خط PCI-e

برخی از کاربران که به انجام کارهای گرافیکی فوق‌العاده سنگین مشغول هستند و هم زمان چندین برنامه فوق‌سنگین را بر روی سیستم خود باز می‌کنند از دو یا سه و حتی چهار کارت گرافیک بر روی سیستم خود استفاده می‌کنند. درواقع هرچه قدر پردازنده از خطوط PCI-e بیشتری برخوردار باشد امکان اینکه کاربر بتواند از چندین کارت گرافیک به صورت هم زمان استفاده کند وجود دارد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پردازنده سی پی یو اینتل نسل نهم این است که حداقل از 44 خط PCI-e پشتیبانی می‌کند. از این‌رو کاربرانی که از سی پی یو Core i9 استفاده می‌کنند، می‌توانند هم زمان از بیش از چهار کارت گرافیک بر روی سیستم خود استفاده کنند که واقعا فوق‌العاده است.

برخوردار بودن از هایپرتردینگ

یکی دیگر از ویژگی‌های فوق‌العاده پردازنده Core i9، هایپرتردینگ بودن آن است. منظور از هایپرتردینگ، تبدیل شدن هر هسته فیزیکی به دو هسته مجازی برای سرعت بخشیدن به پروسه پردازش اطلاعات است. لازم به ذکر است که می توانید برای مقاله های مرتبط را در همین سایت مطالعه نمایید. به گونه‌ای که یک هسته فیزیکی دارای دو هسته مجازی است و چهار هسته فیزیکی دارای 8 هسته مجازی هستند. پردازنده‌های Core i9 که حداقل دارای 18 هسته فیزیکی هستند با برخوردار بودن از ویژگی هایپرتردینگ دارای 36 هسته مجازی هستند. از این‌رو از سرعت پردازشی فوق‌العاده‌ای برخوردارند. بنابراین با استفاده از این پردازنده می‌توانید 45 برنامه سنگین را به صورت هم زمان بر روی سیستم خود باز نگه دارید.

آنلاک بودن

با وجود اینکه سرعت پردازنده‌های Core i9 فوق‌العاده است، اما اگر باز هم بخواهید سرعت پردازش اطلاعات آن‌ها را افزایش دهید به راحتی می‌توانید این کار را بکنید چراکه تمامی مدل‌های پردازنده Core i9 آنلاک هستند. از این‌رو به راحتی می‌توانید همه آن‌ها را جهت افزایش سرعت پردازش اطلاعات اورکلاک کنید.

 اطلاعات پایه: فرکانس و تعداد هسته،  قیمت،  تاریخ عرضه و  توان مصرفی

در این بخش، اطلاعاتی که بیشترین ارتباط را با کارایی یک را دارد، مطرح می‌کنیم. فرکانس پایه‌ی یک پردازنده، نشان‌دهنده‌ی سرعت عمل آن در انجام کارهای مختلف است؛ درحالی‌که تعداد هسته و ترد، نشان می‌دهد که چه تعداد تسک و ترد به‌صورت همزمان قابل اجرا است. سری Core i9 از اعداد و ارقام بالایی در این معیارها بهره می‌برند؛ ولی برای استفاده از این پتانسیل، باید رقم بالایی پرداخت کنید.

اکنون فرکانس کاری پردازنده‌ها و مشخصات کامل آن‌ها در دسترس است. تمام این پردازنده‌ها آنلاک هستند و برای اورکلاکرها گزینه ایده‌آلی به شمار می‌روند. در ادامه، تعداد هسته‌ها، فرکانس کاری و قیمت تراشه‌های Core i9 را در کنار سایر پردازنده‌های جدید این پلتفرم مشاهده می کنید:

Core i9 Extreme Edition:

Core i9:

  • Core i9-7960X: (2.8GHz, 4.4GHz burst) 16 cores/32 threads, $1,699
  • Core i9-7940X: (3.1GHz, 4.4GHz burst) 14 cores/28 threads, $1,399
  • Core i9-7920X: (3.1GHz, 4.4GHz burst) 12 cores/24 threads, $1,199
  • Core i9-7900X: (3.3GHz, 4.5GHz burst) 10 cores/20 threads, $999

Core i7: 

  • Core i7 7820X (3.6GHz, 4.5GHz burst), 8 cores/16 threads, $599
  • Core i7-7800X (3.5GHz, 4.0GHz burst), 6 cores/12 threads, $389
  • Core i7-7740X (4.3GHz, 4.5GHz burst), 4 cores/8 threads, $339

Core i5:

  • Core i5-7640X (4.0GHz, 4.2GHz burst), 4 cores, 4 threads, $242

پردازنده‌های Core i9  قیمت بالایی دارند، ولی محبوب هستند. پردازنده‌های Core i9-7940X و i9-7960X و i9-7980XE در سایت معتبر نیواگ؛ یا پیش‌فروش می‌شوند یا به اتمام رسیده‌اند.

پردازنده‌های سری ایکس Core i7 و پردازنده‌ی Core i9 7900X از تاریخ ۲۰ ژوئن قابل پیش‌سفارش بودند. پردازنده‌ی ۱۲ هسته‌ای Core i9 7920X  از تاریخ ۲۸ آگوست و پردازنده‌های ۱۴، ۱۶ و ۱۸ هسته‌ای اینتل از  تاریخ ۲۵ سپتامبر قابل خرید بودند.

در ابتدا توان مصرفی تراشه‌های جدید بین ۱۱۲ تا ۱۴۰ وات اعلام شد (با توجه به نوع تراشه) که نیازمند خنک‌سازی با خنک‌کننده‌ی آبی بود. پس از آن، اینتل از وجود تراشه‌ای با توان مصرفی ۱۶۵ وات خبر داد. این پردازنده‌های ۱۶۵ واتی در ماه آگوست و با نام‌های i9-7980XE ،i9-7960X و i9-7940X معرفی شدند. پس از معرفی این محصولات و با بررسی آن‌ها معلوم شد که توان مصرفی این پردازنده‌ها قطعا بیشتر از پردازنده‌های تردریپر است.

مهم‌تر از آن، تمامی تراشه‌های Core i9‌ (منظور از Core i9 در اکثر قسمت‌های این مقاله، کل خانواده‌ی اسکای‌لیک ایکس و کبی‌ لیک ایکس است) از سوکت جدید R4 که یک سوکت ۲۰۶۶ پینی از نوع LGA است استفاده می‌کنند. به این معنی که برای استفاده از این پردازنده‌ها نیازمند خرید یک مادربرد جدید هستید. همچنین این چیپست با سوکت‌های قبلی سازگار نیست؛ بنابراین شما نمی‌توانید از پردازنده‌های اسکای‌لیک یا کبی‌ لیک روی این محصولات استفاده کنید.

سؤالاتی که بیشتر پرسیده شده‌اند

Core i9 چیست؟

در کامپیوتکس و در تاریخ ۳۰ می، کمپانی اینتل به‌صورت رسمی تراشه‌های رده بالای این شرکت را معرفی کرد. پردازنده‌های جدید از معماری اسکای‌لیک ایکس با ۱۰، ۱۲، ۱۴، ۱۶ و ۱۸ هسته استفاده می‌کنند. پردازنده‌های Core i7 با ۸ و ۶ هسته نیز در این خانواده قرار می‌گیرند. این قسمت، کار را کمی پیچیده می‌کند. تمامی پردازنده‌های جدید اینتل  از سوکت LGA2066  پشتیبانی می کنند؛ ولی پردازنده‌های Core i7 با ۴ هسته و ۸ ترد، پردازنده‌ی Core i5 و پردازنده‌ی Core i3 در خانواده‌ی کبی‌ لیک ایکس قرار می‌گیرند؛ درحالی‌که معماری ساخت آن‌ها مشابه است.

چه زمانی پردازنده‌های X299 در دسترس هستند؟

 پردازنده‌های سری ایکس Core i7 و پردازنده‌ی Core i9 7900X از تاریخ ۲۰ ژوئن قابل پیش‌سفارش بودند. پردازنده‌ی ۱۲ هسته‌ای Core i9 7920X از تاریخ ۲۸ آگوست و پردازنده‌های ۱۴، ۱۶ و ۱۸ هسته‌ای اینتل از  تاریخ ۲۵ سپتامبر قابل خرید بودند.

پردازنده‌های Core i9 برای چه کاربردهایی مناسب هستند؟

همانطور که از قیمت این پردازنده‌ها مشخص است، این محصولات برای هر شخصی مناسب نیستند. شما به پردازنده‌ای با ۱۸ هسته و ۳۶ ترد نیاز نخواهید داشت مگر اینکه سراغ پردازش‌های سنگین و چند تردی، مانند پردازش‌های ویدیویی، بازی یا ایجاد محتوا بروید.

ارزان‌ترین پردازنده پلتفرم X299 چه قیمتی دارد؟

ارزان‌ترین پردازنده‌ی سری جدید اینتل، Core i5-7640X با قیمت ۲۴۲ دلار است. پردازنده‌های Core i7 بین ۳۳۹ الی ۵۹۹ دلار قیمت دارند. قیمت تراشه‌های Core i9  از ۹۹۹ دلار شروع می‌شود و تا ۱۶۹۹ دلار ادامه دارد. گران‌ترین پردازنده‌ی این سری از نوع «Extreme Edition» است و Core i9-7980XE نام دارد؛ این پردازنده با قیمت ۱۹۹۹ دلار به فروش می‌رسد.  جالب است بدانید که برخی از پردازنده‌های گران‌قیمت و پرقدرت این سری با تعداد محدودی به بازار عرضه می‌شوند که منجر به افزایش قیمت اصلی آن‌ها می‌شود.

این پردازنده‌ها از کدام واحد پردازش گرافیکی مجتمع استفاده می‌کنند؟

باید بگوییم این تراشه‌ها واحد پردازش گرافیکی ندارند.

پردازنده‌های Core i9 چه جایگاهی بین پردازنده‌های سری «Core» اینتل دارند؟

پردازنده‌های Core i9، پنجمین سری از خانواده‌ی پردازنده‌های کامپیوتر خانگی هستند. این پردازنده‌ها از سری آغاز و به تراشه‌های Core i3 ،Core i5 ،Core i7 و Core i9 ختم می‌شوند. همان‌طور که از شماره‌ی خانواده‌ها می‌توان حدس زد، پردازنده‌های Core i9 قوی‌ترین تراشه‌ها را برای کامپیوترهای خانگی به کار می‌برند و کارایی و قیمت بالایی دارند.

البته معلوم نیست دقیقا چه چیزی پردازنده‌های Core i9 را از پردازنده‌های دیگر متمایز می کند. برای مثال پردازنده‌ی Core i9 7900X دارای ۱۰ هسته و ۲۰ ترد است؛ به همین ترتیب پردازنده‌ی Core i7 6950X از سری قبلی نیز از همین تعداد هسته و ترد استفاده می‌کند. با این حال اگر به دنبال ساخت و اسمبل یک سیستم با کارایی بسیار بالا هستید و می‌خواهید از یک پردازنده اینتل استفاده کنید، آسان‌ترین راه، خرید یک پردازنده‌ی Core i9 است.

Core i9 چه ارتباطی با -E دارد؟

Core i9، جایگزینی برای پردازنده‌های Broadwell-E است. قدرتمندترین پردازنده‌ی پلتفرم رده بالای اینتل، Core i9 Extreme Edition نام دارد. این پردازنده عضوی از خانواده‌ی Core i9 با کارایی بسیار بالا به شمار می‌رود. در حال حاضر تنها یک تراشه با این پسوند وجود دارد: پردازنده‌ی Core i9 Extreme Edition i9-7980XE.

آیا برای استفاده از پردازنده‌های Core i9 نیاز به مادربرد جدیدی داریم؟

بله. برای استفاده از تمامی پردازنده‌های جدید سری ایکس اینتل، نیازمند سوکت جدید R4 هستیم که یک سوکت LGA جدید با ۲۰۶۶ پین است؛ بنابراین برای استفاده از سوکت جدید، باید مادربرد جدیدی تهیه شود. همچنین پردازنده‌های خانواده‌ی X299 قابلیت بازگشت‌پذیری ندارند؛ به این معنی که نمی‌توانید از پردازنده‌های اسکای‌لیک یا کبی‌ لیک، روی این محصولات استفاده کنید. در حال حاضر فقط یک چیپست از خانواده‌‌ی جدید سری X پشتیبانی می‌کند: چیپست X299 و مادربردهایی که از این چیپست استفاده می‌کنند.

عناوین این مقاله مخفی کردن عناوین
دکمه بازگشت به بالا