عمومیمعرفی کسب و کار

آشنایی با مستربچ کمک فرآیند

مستربچ کمک فرایند به عنوان یکی از انواع مستربچ‌های افزودنی نقش مهمی در صنعت پلاستیک و پلیمرها ایفا می‌کند. در واقع این مستربچ همانطور که از نام آن مشخص است، در صورت افزودن به پلیمرها، موجب ارتقا سطح کیفی محصولات تولید شده می‌شود. این مستربچ همچنین افزون بر بهبود سطح کیفیت محصول، کاهش هزینه‌های تولید و قیمت تمام شده آن‌ها را به دنبال دارد. با وجود این توضیحات اگر قصد دارید با ویژگی‌ها، قیمت و کاربرد مستربچ کمک فرایند بیشتر آشنا شوید در این مطلب همراه ما باشید.

معرفی مستربچ کمک فرایند

این روزها محصولات پلاستیکی و پلیمری به دلیل برخورداری از ویژگی‌هایی همچون زیبایی، انعطاف‌پذیری و شفافیت در صنایع مختلفی کاربرد دارند. البته برای ایجاد این ویژگی‌ها در آن‌ها لازم است از یک سری افزودنی‌ها استفاده کرد. مستربچ کمک فرایند از جمله افزودنی‌هایی است که در انواع مختلف روان کننده، عامل لغزش و بهبود دهنده سطح به بازار عرضه می‌شوند. این مستربچ در صورت نیاز، به برخی از محصولات پلاستیکی هنگام فرایند شکل‌دهی افزوده می‌شود.

استفاده از مستربچ کمک فرایند در فرایند تولید محصولات مزیت‌هایی دارد که در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • یکی از مهم‌ترین مزیت‌های مستربچ کمک فرایند نقش ویژه آن در بهبود عمل فرایند سازی محصولات تولیدی است.
 • مستربچ‌های کمک فرایند همچنین به تلفیق هرچه بهتر اجزای معدنی با مواد آلی کمک می‌کنند.
 • سطح فیلم‌های پلیمری با کمک این دسته مستربچ‌ها شفافیت بیشتری خواهد داشت.
 • استفاده از مستربچ کمک فرایند باعث می‌شود دمای مورد نیاز جهت ذوب کردن و تولید محصولات که استهلاک ماشین آلات و دستگاه‌ها را به دنبال دارد کم شود.
 • مستربچ کمک فرایند بین مواد مذاب پلیمری و دیواره فلزی ماشین آلات، لایه‌ای به وجود می‌آورد که مانع از احتراق و سوختن سطح محصولات تولیدی می‌شود.
 • این مستربچ همچنین راندمان تولید را افزایش می‌دهد و از طرفی منجر به بالا رفتن طول عمر ماشین آلات تولید محصول می‌شود.
 • در نهایت استفاده از مستربچ کمک فرایند باعث خواهد شد قیمت تمام شده محصول کاهش پیدا کند.

کاربرد مستربچ کمک فرایند

حال که با مزیت‌های استفاده از مستربچ کمک فرایند آشنا شده‌اید شاید بد نباشد کمی در مورد کاربرد این نوع مستربچ در صنایع مختلف بدانید. کاربرد مستربچ کمک فرایند تنها محدود به صنایع پلاستیک نمی شود و از این ماده در جهت بهبود تولیدات صنایع مختلف استفاده خواهد شد. از مهم‌ترین کاربردهای این افزودنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کاربرد مستربچ کمک فرایند در صنعت نساجی
 • استفاده از مستربچ کمک فرایند در تولید انواع لوله‌های پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن
 • استفاده از افزودنی مستربچ کمک فرایند در تولید انواع سیم و کابل‌ها
 • کاربرد مستربچ کمک فرایند در تولید فیلم‌های پلیمری بسته‌بندی
 • استفاده در تولید فیلم‌های پلیمری کشاورزی
 • کاربرد در تولید انواع گونی، کارتن پلاست، فیلم‌های معمولی و ضخیم، لوله‌های PP و پلی الفین‌ها
 • و بسیاری از موارد دیگر

قیمت مستربچ کمک فرایند

قیمت مستربچ کمک فرایند به عوامل مختلفی بستگی دارد و هزینه آن‌ها غالباً متناسب با وزنی که دارد محاسبه می‌شود. از طرفی در شرکت‌های مختلف، قیمت این مستربچ نیز بر اساس قیمت نوع مواد اولیه متغیر است. این روزها با توجه به افزایش رشد مصرف پلاستیک در صنایع مختلف، خرید و فروش مستربچ کمک فرایند هم بالا رفته است. از این رو شرکت‌های تولید کننده آن، قیمت این مستربچ را با توجه به قیمت جهانی روز بازار تعیین می‌کنند.

با توجه به این مطلب برای خرید مستربچ کمک فرایند قبل از هرچیز بهتر است از شرکت‌های معتبر فروش آن قیمت را استعلام بگیرید سپس اقدام به خرید کنید.

جمع‌بندی

مستربچ افزودنی کمک فرایند یکی از انواع افزودنی‌های پر مصرف در صنایع مختلف است که در مدل‌های متنوع روان کننده، عامل لغزش و بهبود دهنده سطح، تولید می‌شوند. استفاده از هرکدام از انواع آن با توجه به نوع کاربرد متفاوت است‌. به عنوان مثال استفاده از افزودنی کمک فرایند روان کننده موجب روان شدن و افزایش خروجی اکسترودر خواهد شد. در مواردی نیز مستربچ کمک فرایند در نوع عامل لغزش منجر به کاهش اصطکاک سطح و چسبندگی می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا