عمومیمعرفی کسب و کار

راهنمای رفع خرابی انواع گاز رومیزی

یکی از مهم ترین و اصلی ترین اجزای یک آشپزخانه، اجاق گاز می باشد. روز به روز تکنولوژی پیشرفت قابل توجهی می‌ کند و انواع مختلف اجاق گاز رومیزی در برندهای مختلفی تولید می شود. ممکن است در اثر استفاده نادرست یا وارد کردن ضربه و عوامل دیگر اجاق گاز شما دچار خرابی شود. در این مطلب قصد داریم علت های خرابی اجاق را ذکر کنیم و راه حلی برای تعمیر خرابی های انواع اجاق های رومیزی را شرح دهیم. ممکن است قطعات دستگاه شما مانند ترموکوپل، فر، فندک و… دچار خرابی شود و نیاز به تعمیر یا تعویض آن داشته باشید. اگر شما هم این مشکل را دارید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

علت خرابی در فندک اجاق و رفع مشکل آن

در برخی مواقع نوسانات برقی علت سوخت جعبه فندک هستند. البته عوامل مختلف دیگر نیز باعث خرابی فندک در اجاق گاز می شوند که می توان به سر رفتن مایعات روی اجاق، شستشوی اجاق با آب فراوان، نگه داشتن و فشار دادن زیاد دکمه های فندک، پایین نگه داشتن ولوم در گاز اشاره کرد. البته اگر اتصال نامناسب و نشتی در مسیر باشد، فندک کار نمی کند.

ممکن است سیم ها متصل کننده ماژول کنترل فندک به شعله در اثر جابه جایی و یا تمیز کردن قطع شوند و همین عامل موجب جرقه نزدن فندک شود. برای رفع این مشکل باید مجددا سیم های قطع شده را متصل کنید. توجه کنید در مرحله اول جریان برق را قطع کنید، سپس به سراغ تعمیر آن بروید. شکستگی میکروسوئیچ و گیر کردن زباله بر روی آن می تواند از دلایل کار نکردن فندک دستگاه باشد. البته شکستگی خار هم می‌تواند از دلایل دیگر باشد.

تعمیر رویه اجاق

 قبل از شروع تعمیر دستگاه را از پریز برق بکشید و در مرحله بعد شیر گاز را ببندید و دستگیره های شعله را بیرون آورید و رویه های فلزی که در شعله ها هستند را باز کنید. در شعله ها یک پیچی وجود دارد که باید آن را باز کنید و شعله را بیرون بکشید. سپس صفحه رویی را بردارید و بعد از اتمام تعمیر از قرار گرفتن حفره را در جای خود مطمئن شوید. توجه کنید در زمان قرار دادن شعله در جای خود به محل مخصوص الکترود در حفره توجه کنید.

در آخر هم پیچ ها را ببینید و در را در جای خود قرار دهید. دستگیره ها و رویه فلزی را در جای خود محکم کنید و در آخر کار می‌توانید شیر گاز را باز کنید و سیم‌ ها را به پریز برق متصل کنید و اجاق گاز را امتحان کنید تا متوجه شوید که آیا تعمیرات شما درست بوده است یا خیر. البته برای تعمیر این مشکل می توانید از خدمات سرویسکاران استفاده کنید.

تعمیر برد کنترل الکترونیکی

در اکثر اجاق های گاز از برد کنترل الکترونیکی برای کنترل عملکرد فر استفاده شده است. این برد کنترل به منظور به کار انداختن شیر ایمنی فر در اجاق گازهای رومیزی استفاده می شود. اگر متوجه شدید در مدار المنت یا مدار فندک برقی وجود ندارد باید قسمت برد کنترل را چک کنید تا متوجه شوید در قسمت خروجی رله وجود دارد یا خیر. البته به این موضوع توجه کنید تعمیر برد کنترل الکترونیکی اجاق گاز های رومیزی تنها باید توسط افرادی که صلاحیت انجام این کار را دارند انجام شود.

اگر این افراد متوجه شوند ولتاژ خروجی وجود ندارد اقدام به تعویض برد کنترل می کنند. شما می توانید برای تعمیر برد کنترل الکترونیکی از متخصصین سرویسکاران کمک بگیرید تا آن ها در سریعترین زمان مشکل شما را به صورت تخصصی حل نمایند.

تعمیر شیر ایمنی اجاق

شیر گازی یا شیر ایمنی فر قسمتی از اجاق گاز است و از آزاد شدن گاز تا وقتی که فندک به درجه حرارتی مناسب برسد و بتواند گاز را روشن کند اطمینان حاصل می کند. خراب شدن شیر ایمنی اجاق یک مشکل بسیار رایج است.

اگر متوجه شدید فندک شعله پخش کن در اجاق جرقه نمی زند باید متوجه شوید که آیا در مدار ولتاژی وجود دارد یا خیر. توجه کنید تعمیر شیر ایمنی فر تنها باید توسط افرادی که در این کار تجربه و توانایی لازم را دارند انجام شود. اگر در پایانه شیر ولتاژ گم شد باید با استفاده از یک مولتی متر پیوستگی بخش دو فلزی شیر را بررسی کنید.

اگر برد الکترونیکی دستگاه خراب شود ممکن است که بخش‌ های مختلف دستگاه مانند فندک آسیب جدیدی وارد شود. این قطعه جریان برق را به بخش های مختلف گاز که احتیاج به برق دارد می رساند تا دستگاه فعالیت مطلوبی داشته باشد.

تعمیر روشن نشدن شعله و دیر روشن شدن آن

 اگر شعله اجاق گاز و روشن نمی شود باید قسمت های مختلف اجاق گاز را بررسی کنید. اگر سوراخ های مشعل یا پیلوت مسدود شده باشد شعله اجاق گاز روشن نمی شود. شما می‌ توانید از یک برس یک وسیله برای تمیز کردن پیلوت کمک بگیرید و اگر نمی توانید آن را تمیز کنید می توانید این قطعه را با یک قطعه سالم تعویض کنید.

در برخی مواقع امکان دارد پیلوت خاموش شده باشد که باید برای رفع این مشکل پیلوت را روشن کنید. اگر متوجه شدید شعله اجاق گاز دیر روشن می شود یا باید زمان زیادی را برای روشن کردن شعله ها صرف کنید باید ترموکوپل یا بوبین و سیم ها را چک کنید. شما می‌ توانید برای رفع این مشکل از خدمات سرویسکاران کمک بگیرید.

جمع بندی

در یک آشپزخانه تجهیزات وسایل زیادی وجود دارد. اما یکی از ضروری ترین تجهیزات آشپزخانه اجاق های رومیزی هستند و اگر خراب شوند و کارایی خود را از دست بدهند آشپزخانه شکل اصلی خود را از دست داده و دیگر نمی توانید اقدام به پخت و پز انواع غذا کنید. اجاق های گاز در خانه های مسکونی اهمیت زیادی دارند و اگر تنها بخشی از آن ها خراب شود کار کردن با آن مشکل می شود و ممکن است دردسر ساز باشد. اگر این وسیله ضروری شما خراب شده است می توانید از خدمات سرویس کاران کمک بگیرید تا اجاق شما به هزینه مناسب به صورت تخصصی تعمیر شود.

ما در تهران سرویس کاران تعمیرات انواع گاز رومیزی را انجام می دهیم.

دکمه بازگشت به بالا