بین المللیمعرفی کسب و کار

چگونه می‌توانید به‌عنوان یک مهاجر در کشور آلمان زندگی کنید؟

آلمان در میان بسیاری از ملیت‌ها به‌عنوان یک کشور محبوب برای مهاجرت شناخته می‌شود؛ اما آیا واقعاً این کشور مکان مناسبی برای زندگی کردن و مهاجرت است؟ زمانی که تصمیم شما برای قطعی شد، احتمالاً بخواهید در مورد زندگی در این کشور کمی تحقیق کنید. تصور کلی از آلمان، یک کشور زیبا با فرصت‌های بسیار برای کار و البته کشوری قانونمند و زیبا است؛ اما این تصور تا چه حد با واقعیت مطابقت دارد؟ طبیعتاً زندگی در آلمان به‌عنوان مقصدی برای مهاجرت، باید مزایای قابل قبولی نسبت به کشور فعلی داشته باشد. در ادامه این مطلب به بررسی ویژگی‌ها و شرایط زندگی در آلمان و نحوه دریافت وقت سفارت یونان و آلمان پرداخته و با قوانین، فرهنگ، مزایا و معایب آن بهتر آشنا می‌شویم.

کمی درباره آلمان

آلمان یکی از کشورهای قاره اروپا بوده و پایتخت آن شهر برلین است. زبان مردم این کشور آلمانی است و زبان انگلیسی تنها برای توریست‌هایی که در شهرها به گشت‌وگذار می‌پردازند، کافی است. برای زندگی در آلمان باید به زبان مردم آن تسلط داشته باشید. با واحد پول یورو در گردش بوده و از فساد پایینی نیز برخوردار است. در سراسر این کشور با وجود بهره‌مندی از مدرنیته، آرامش و سکوت خاصی برقرار است.

سیستم آموزشی خوب، یکی دیگر از دلایل انتخاب کشور آلمان برای زندگی است. آموزش در آلمان کیفیت بالایی داشته و مهم‌تر از همه رایگان است. به احتمال زیاد مجبور نیستید برای دانشگاه شهریه‌ای بپردازید و یا شاید تنها چند صد یورو در هر ترم برای شما هزینه داشته باشد. این موارد تنها چند نمونه از ویژگی‌هایی است که می ‌توان اشاره کرد، و این کشور را برای مهاجرت مناسب می‌کند. در ادامه بیشتر با شرایط زندگی در این کشور آشنا می‌شویم.

شرایط زندگی در آلمان

همه جهان آلمان را می‌شناسد؛ یک کشور در اروپای غربی که تاریخ غنی آن به دو هزار سال قبل می‌رسد. شهرهای معروفی مانند برلین، مونیخ و و فرهنگ مراسمات مختلفی که دارند، از مؤلفه‌های این کشور است. با این حال، شرایط زندگی در آلمان ممکن است برای کسانی که تابه‌حال زندگی در این کشور را تجربه نکرده‌اند، شگفت‌انگیز باشد.

به‌عنوان‌مثال، موارد زیر از بارزترین شرایط زندگی در این کشور هستند:

 • امنیت شغلی کارگران آلمانی
 • شاغل بودن حدود 75 درصد از افراد 15 تا 64 ساله
 • بالا نبودن هزینه زندگی و متوسط درآمد خانوارهای آلمانی
 • پیاده سازی بروکراسی کارآمد و درنتیجه نظم قوی در سراسر کشور
 • استفاده از قوانین سختگیرانه بهداشتی برای تمیز نگه داشتن محل زندگی
 • نقل مکان افراد به شهرهای بزرگ با افزایش میزان بیکاری در روستاها و برخی شهرهای کوچک
 • رضایت از زندگی در میان زنان و مردان (امید به زندگی در زنان 84 سال و برای مردان، 79 سال)
 • بالا بودن حداقل سطح تحصیلات (86.3 درصد از کارگران بزرگسال آلمانی تحصیلات متوسطه را به پایان رسانده‌اند)
 • پیر شدن جمعیت آلمان(طبق مطالعات، آلمان به حداقل 260.000 مهاجر در سال نیاز دارد تا بتواند نیروی کار خود را تامین کند.)
 • بالا بودن حس اجتماعی بودن در بین شهروندان (بیش از 90 درصد آلمانی‌ها حداقل یک نفر را دارند که در مواقع ضروری به او اعتماد کنند.)

با بررسی موارد بالا می‌توان به این نتیجه رسید که آلمان می تواند یکی از و در صدر لیست کشورهای اروپایی باشد.

هزینه زندگی در آلمان

واحد پول آلمان یورو است و هزینه ها در کشور آلمان براساس این واحد پولی محاسبه می‌شوند. علیرغم این واقعیت که آلمان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است، هزینه زندگی آن‌طور که انتظار می‌رود بالا نیست. زندگی در این کشور ارزان‌تر از انگلیس، دانمارک، نروژ، فرانسه یا هلند است. به طور کلی، آلمان به خصوص در مقایسه با میانگین هزینه زندگی در اروپا، کشور گرانی محسوب نمی‌شود. همه چیز به بودجه شما، موقعیت و نیازهای سبک زندگی شما بستگی دارد. شما می‌توانید برای اطلاعات دقیق‌تر، صفحه را مطالعه کنید.

به سختی می‌توان با کمتر از 1000 یورو در ماه در آلمان زندگی کرد و این رقم در شهرهایی که اجاره بها بالاتر است، به 1500 تا 2000 یورو هم می‌رسد. با توجه به رایگان بودن هزینه تحصیل در آلمان دانشجویان معمولاً می‌توانند با حدود 850 یورو، هزینه‌های زندگی خود را در ماه پوشش دهند. خرید خانه، هر کدام هزینه های متفاوتی دارند. جدول زیر که هزینه‌ها را برای زندگی یک فرد محاسبه کرده، اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

هزینه های معمول زندگی در آلمان
هزینه اجاره مسکن از 300 یورو (سالن‌های اقامتی دانشجویی یا اتاق در یک آپارتمان مشترک) تا 700 یورو (منزل یک خوابه در شهر)
امکانات رفاهی (اینترنت، موبایل و …) 220 یورو
سفر از 0 یورو (دانشجویی) تا حدود 100 یورو
خورد و خوراک 150 تا 200 یورو
بیمه درمانی 110 یورو (متوسط نرخ برای دانشجویانی که در سیستم بیمه سلامت عمومی ثبت‌نام کرده‌اند). برای سایرین، این مبلغ می‌تواند بیشتر باشد.
بیرون رفتن و تفریح از 50 یورو تا 150 یورو (بسته به سبک زندگی هر فرد)
سایر موارد 20 یورو
مجموع از 850 یورو تا 1500 یورو

**هزینه زندگی در آلمان برای زوجی که محل اقامت مشترک دارند، حدود 50 درصد بیشتر از مقادیر ذکر شده در جدول است.

بهترین شهر آلمان برای کار و زندگی

کشور آلمان دارای 80 شهر با حداقل 100 هزار نفر جمعیت است. به‌عنوان یک مهاجر، انتخاب کشور آلمان برای زندگی و تصمیم‌گیری برای نقل‌مکان به یکی از این شهرها، می‌تواند سخت باشد. داشتن اطلاعات کافی درباره آلمان، شرایط و شهرهای آن، می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری کمک کند. ازاین‌رو، بهترین شهرهای این کشور را از جنبه‌های مختلف در ادامه دسته‌بندی کرده‌ایم.

بهترین شهرها برای زندگی

 1. آخن (Aachen): ارزان‌ترین شهر برای زندگی در آلمان.
 2. فرانکفورت (Frankfurt): پنجمین شهر بزرگ آلمان، پایتخت بانکی آلمان و اروپا.
 3. (Hamburg): دومین شهر بزرگ آلمان

بهترین شهرها برای کار در آلمان

 1. (Berlin): پایتخت کشور، پرهیاهو و مرکز استارتاپ‌ها.
 2. مونیخ (Munich): گران‌ترین شهر کشور آلمان برای زندگی، درآمد بالا برای شهروندان.
 3. دوسلدورف (Düsseldorf): مرکزی برای کسب‌وکارهای استارتاپی.

بهترین شهر برای خانواده‌ها

، بهترین مکان برای زندگی در آلمان برای خانواده‌ها است. این شهر از مزایای ویژه‌ای از جنبه‌های آموزشی، کار، مقرون به‌صرفه بودن هزینه‌ها، امنیت، داشتن اوقات فراغت و … برخوردار است.

ارزان‌ترین شهرهای آلمان

 • لایپزیگ (Leipzig)
 • بوخوم (Bochum)
 • کیل (Kiel)
 • سیگن (Siegen)

فرهنگ مردم آلمان

آشنایی با فرهنگ مردم آلمان یکی از مواردی است که پیش از مهاجرت به این کشور باید در نظر داشته باشید. به‌عنوان مثال؛ بسیاری از آلمانی‌ها وقت‌شناسی را در اولویت زندگی خود قرار می‌دهند. به همین دلیل است که همه دنیا به نظم و حرکت به موقع سیستم حمل و نقل عمومی آن واقف هستند. مردم آلمان معمولاً صرفه‌جو هستند، عاقل بوده و به حریم خصوصی یکدیگر احترام می‌گذارند و معمولاً ساختار و قوانین جامعه را محترم می‌شمارند.

احترام به قوانین بخشی از فرهنگ زندگی در آلمان است. به‌طور سنتی، مردم آلمان به مفاهیم خانواده و اجتماع اهمیت زیادی می‌دهند. در مورد احترام به جامعه، معمولاً از جایی نشأت می‌گیرد که ماهیت معروف «پیروی از قانون» و نظم مردم آلمان ناشی می‌شود. نکته مهمی که باید در مورد فرهنگ آلمان بدانید این است که از ساکنان انتظار می‌رود به نظم و ساختار جامعه احترام بگذارند. مهم است که به موقع، نه فقط برای محل کار، بلکه برای رویدادهای اجتماعی نیز حضور داشته باشید و از قوانینی پیروی کنید که به نفع همه کسانی که در آنجا زندگی می‌کنند، وجود دارد. این یکی از اصلی‌ترین شرایط زندگی در آلمان است.

قوانین کشور آلمان برای زندگی

آلمان قوانینی دارد که ممکن است در همه کشورها وجود نداشته باشد. همچنین برخی قوانین در آلمان با دقت بیشتری نسبت به جاهای دیگر اجرا می‌شوند. شما به‌عنوان یک مهاجر باید در مورد آن‌ها اطلاع داشته باشید تا سهواً دچار مشکل نشوید. برخی از قوانین زندگی در آلمان که مهاجران باید آن را بدانند، عبارت است از:

 • رجیستری هر فرد مقیم و ثبت اطلاعات محل سکونت؛ که در صورت عدم ثبت به موقع، 1000 یورو جریمه می‌شود.
 • هر فرد بالای 16 سال در آلمان باید دارای مدرک شناسایی معتبر و جدید باشد. افراد دارای تابعیت آلمان یا اتحادیه اروپا، باید کارت شناسایی یا پاسپورت و افرادی که شهروند یک کشور اتحادیه اروپا نیستند، باید پاسپورت معتبر داشته باشند.
 • در آلمان، هر خانوار باید برای تأمین مالی شبکه‌های پخش رادیو تلویزیونی سهمی بپردازد. این هزینه 17.50 یورو در ماه است و فقط یک‌بار برای هر خانوار پرداخت می‌شود.
 • اگر با صاحب خانه شده اید، مالیات پس از گذشت مدت زمان مشخصی به شما تعلق می‌گیرد.

مزایا و معایب زندگی در آلمان

مانند هر کشور دیگری، زندگی و کار در آلمان نیز مزایا و معایبی دارد. اگر را دارید موارد زیر، برجسته‌ترین مواردی است که درباره شرایط زندگی در آلمان لازم است بدانید.

مزایا:

 • حمل‌ونقل عمومی کارآمد
 • رایج بودن دوچرخه‌سواری
 • مقرون به صرفه بودن تحصیلات
 • توجه وقت شناسی و نظم
 • قانون‌مداری و نرخ پایین جرم
 • تعداد زیاد فضای سبز در شهرها
 • سیستم جامع رفاهی
 • امنیت شغلی
 • سیستم بیمه برای همه‌چیز

معایب:

 • آب‌وهوای نه‌چندان خوب
 • بروکراسی گسترده
 • هزینه‌های دولتی پنهان
 • قراردادها طولانی و خروج از آن‌ها سخت است.
 • ضعف در خدمات مشتری

زندگی در آلمان برای ایرانیان

با توجه به روابط حسنه بین این دو کشور زندگی در آلمان برای ایرانیان با مشکلی روبه رو نشده است. به‌عنوان یک ایرانی، زندگی در آلمان برای شما می‌تواند عالی باشد. اگرچه در ابتدا ممکن است سختی قوانین، نظم و نحوه زندگی آلمانی‌ها دشوار به نظر برسد؛ اما به‌مرور عادت می‌کنید؛ مثلا؛ به‌عنوان یک ایرانی که فرهنگ تعارف در ذهن او نقش بسته، در روزهای اول زندگی در آلمان از رُک بودن آلمانی‌ها شگفت‌زده می‌شوید. البته لازم است بدانید که تقریباً در همه موارد، این به معنای توهین یا بی‌ادبی نیست. به‌زودی با این ویژگی فرهنگی که صداقت، صراحت و صمیمیت را در هنگام برقراری ارتباط با یکدیگر تشویق می‌کند، راحت‌تر خواهید شد. اگر قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارید، مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد.

سخن پایانی

مهاجرت به کشور آلمان برای زندگی به معنای داشتن شانس زندگی در یکی از سازمان‌یافته‌ترین و مترقی‌ترین کشورهای روی زمین است، جایی که می‌توانید از استاندارد زندگی در سطح بالایی برخوردار شوید. با این حال، مانند هر جای دیگری، همیشه چند توصیه وجود دارد که می‌تواند کار را برای شما بسیار آسان‌تر کند. مطالب گفته شده در این مقاله از سفریتو، برای کسانی است که قصد مهاجرت به این کشور و زندگی در آلمان را دارند. اگر می‌خواهید با جزئیات بیشتری درباره آلمان آشنا شوید، این مطلب برای شما مفید خواهد بود.

منبع مقاله:

mfa.gr

visa.vfsglobal.com

دکمه بازگشت به بالا