عمومیمعرفی کسب و کار

طراحی ویلا در سطح زمین شیبدار چطور انجام می شود؟

اگر قصد طراحی ویلا در سطح زمین شیبدار داشته باشید، لازم است بدانید که این موضوع با لحاظ مواردی خاص و استاندارد در زمینه طراحی و ساخت ویلا در زمین های شیب دار انجام شده و از سایر قواعد مربوط به طراحی ویلا نیز تبعیت می کند. از این روی اهمیت زیادی دارد که انجام آن را به بهترین طراحان باغ و محوطه سازی در تهران سپرده و اطمینان حاصل کنید که تیم طراحی و ساخت شناخت و دانش کافی نسبت به نحوه ساخت و ساز در زمین های شیب دار را دارا هستند.

در نظر داشته باشید که اگر چه ساخت ویلا در زمین های غیرمسطح و دارای شیب، دارای جذابیت بیشتری بوده و به نحوی باعث می شود تا کاربری ویلا به طبیعت نزدیک تر شده و حال و هوای جذاب تر یداشته باشد، اما به همان اندازه نیز باید از استانداردسازی آن، اطمینان خاطر حاصل نمایید. در ادامه با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانیم.

طراحی ویلا در سطح زمین شیبدار

برای طراحی ویلا روی زمین شیب دار، باید پیش از هر چیزی نقشه برداری به درستی انجام شود. با در نظر گرفتن وضعیت یک زمین دارای شیب بیشتر، می دانیم که نقشه برداری آن نیز در مقایسه با زمین های مسطح و معمولی کاملا متفاوت است و نمی توان انتظار داشت که کار به همان سادگی و به شکل روتین پیش برود.

از این روی باید دقت مهندس یا مهندسانی که برای نقشه برداری در محل زمین حاضر می شوند، به مراتب بیشتر از چیزی باشد که در شرایط معمولی داریم.

بعد از به پایان رسیدن عملیات نقشه برداری، باید طراحی با در نظر گرفتن استانداردهای ساخت و ساز در زمین های شیب دار به انجام برسد. بسته به این که مشتری چه طرحی برای ساخت ویلای خود در نظر گرفته و چه سبکی از ویلا را سفارش داده باشد، این طراحی با رعایت المان های مرتبط با ساخت ویلا در سطوح شیب دار، پیش خواهد رفت.

در این خصوص باید حتما موضوع فرسایش خاک که در واقع یکی از فاکتورهای اصلی در این شرایط است، از سوی طراحی در نظر گرفته شده و با توجه به آن نسبت به طراحی عمارت ویلایی اقدام کند.

نکته مهم: یکی از نکات مهمی که در این خصوص رعایت می شود این است که در طراحی ویلا روی زمین های شیب دار، نباید به هیچ وجه ویلا و شیب در یک راستا قرار بگیرند، بلکه لازم است که خط موازات آن ها نسبت به یکدیگر مختلف و متفاوت باشد. حال این که چقدر زاویه این دو نسبت به یکدیگر فاصله داشته باشد، با توجه به وزن عمارت و تعداد طبقات و مساحت آن و همین طور میزان شیب زمین محاسبه خواهد شد.

از این روی پیش از آن که وارد فاز طراحی شویم، باید این موارد به درستی به وسیله مهندسان محاسبه شده باشد و مطابق با آن تصمیم گیری های بعدی شکل بگیرد.

مقاومت بالا در طراحی ویلا روی زمین های شیب دار

زمانی که موضوع طراحی ویلا در سطح زمین شیبدار باشد، باید مقاومت بالایی برای ساخت ویلا در نظر گرفته شود. در نظر داشته باشید که در این شرایط بارها بیشتر و سخت گیرانه تر از شرایط معمولی باید پیش بینی های لازم در خصوص سیل و زلزله صورت گرفته و مطابق با آن پیش برود. از این روی داشتن مهارت بالا و تخصص کامل در این حوزه، باعث می شود که بتوان طراحی پلان ویلا را با دقت بیشتری انجام داده و کلیه این موارد را در آن لحاظ کرد.

زهکشی زمین های شیب دار

یک قانون اصلی و کلی در این خصوص وجود دارد که مطابق آن برای ساخت ویلا یا خانه در زمین های دارای شیب قابل توجه که بتوان نام زمین های شیب دار را بر آن ها نهاد، زهکشی زمین است. به این شکل در صورتی که در یک زمین شیب دار، پوشش گیاهی زیادی وجود نداشته باشد، ریسک فرسایش خاک بسیار بالا بوده و پس از مدتی، اوضاع وخامت بیشتری نیز پیدا می کند. از این روی لازم است که حتما در خصوص فرسایش خاک بررسی های لازم صورت گرفته و به زهکشی زمین نیز به شکل تخصصی پرداخته شود.

به طور مثال ایجاد راه آب های افسارگسیخته در مسیر زمین، موجب رسوب گذاری در لایه های زیرین خاک شده و موجب فرسایش بیشتر دامنه زمین خواهد شد. از این روی باید زهکشی به درستی انجام شده و تیم طراح و سازنده این موضوع را در زمان بندی فعالیت های خود دیده باشد.

استفاده از مصالح بیشتر در ساخت ویلا در زمین های شیب دار

یک نکته جالب توجه وجود دارد و آن این است که معمولا برای ساخت ویلا در زمین های شیب دار، از مصالح بیشتری استفاده شده و به علاوه این مصالح باید دارای مرغوبیت بالاتری بوده و دوام بیشتری نیز داشته باشند. البته غالبا در خصوص نوسانات آب و هوایی و شرایط جغرافیایی نیز ملاحظات به خوبی در نظر گرفته شده و در نهایت بهترین مصالح تعیین می گردند.

اما در نهایت می توان گفت که اصولا ساخت ویلا در زمین شیب دار باید با مقاومت مصالح بیشتری طراحی گردد که این امر نسبت به مصالح بکار گرفته شده در زمین صاف و هموار بیشتر است. و در نهایت هر چه مصالح و لوازم بکار گرفته شده در راستای مقاوم سازی ویلاها بیشتر باشد، قیمت تمام شده نیز به تبع آن بیشتر خواهد شد.

کلام آخر

تهران گاردن، بهترین طراحان ویلا در تهران را در تیم تخصصی خود داشته و مشاوره پیش از شروع به طراحی و ساخت را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. به این شکل می توانید بهترین تجربه طراحی و ساخت ویلا در زمین های شیب دار را داشته و نتیجه دلخواه خود را به دست آورید.

دکمه بازگشت به بالا