عمومیمعرفی کسب و کار

مزایای استفاده از دستگاه بالابر برقی  سیم بکسلی

درباره وینچ سیم بکسلی تک فاز بیشتر بدانید

همه ما در خیابان ها زمانی که ساخت و ساز در منطقه یا ساختمانی انجام می شود ممکن است جرثقیل ها از جمله جرثقیل بازویی را دیده باشیم و تا حدودی نیز با کارایی این ماشین های بزرگ آشنا هستیم؛ اما از مکانیزم جرثقیل تک فاز تنها برای قطعات خیلی سنگین و بزرگ استفاده نمی شود. بلکه از جرثقیل ها در سایزهای کوچک تر در بسیاری کارگاه ها و صنایع برای جابجایی قطعات و وسایل نیز استفاده می شود که به آن ها وینچ سیم بکسلی تک فاز نیز گفته می شود که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

وینچ سیم بکسلی تک فاز چیست؟

جرثقیل دروازه ای یا بالابر برقی سیم بکسلی تک فاز نوعی ماشین است که از آن برای جابجایی های مواد در راستای عمودی استفاده می کنند. البته نوع دستی و غیر برقی آن ها نیز وجود دارند که به دلیل استهلاک بالا و سختی کار با آن ها، کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. در صنایع تولید کوچک و کارگاه ها شما هیچ گاه نمی توانید از ماشین های سنگین جرثقیل تک فاز برای جابجایی مواد استفاده کنید و نیاز دارید یک محصول مناسب مانند وینچ سیم بکسلی تک فاز را جایگزین آن ها کنید.

البته درست است که از جرثقیل های بزرگ نمی توان در مصارف صنعتی کوچک استفاده کرد، اما از انواع وینچ سیم بکسلی تک فاز می توان حتی برای جابجایی تجهیزات ساختمانی نیز استفاده نمود. اینکه چه مقدار تجهیزات یا وسایل را می توان با این دستگاه ها جابجا کرد به ظرفیت ماشین جرثقیل بستگی دارد.

 

اجزاء تشکیل دهنده وینچ:

وینچ ها از قسمت هایی مختلفی تشکیل شده اند که در این قسمت به آن میپردازیم:

 • قسمت اول بخشی که مربوط به تولید نیروی محرکه میشود که انواع مختلفی دارد از جمله:دستی،برقی،هیدرولیکی،پنوماتیکی و سوخت های فسیلی که باتوجه به شرایط مختلفی که قرار است مورد استفاده قرار بگیرند میتوان یکی از آن ها را انتخاب کرد.
 • قسمت بعدی گیربکس است که موجب کشش و بلند کردن جسم هایی با وزن های مختلف بر اساس توان ورودی میشود .گیر بکس ها انواع مختلفی دارند که در بین آنها گیربکس حلزونی بیشترین استفاده را دارد که بسته به وزن باری که قرار است جابجا کند ابعاد مختلفی دارد.گیربکس هایی که برای وینچ استفاده میشوند معمولا پوسته های آنها از جنس چدن است.
 • درام:
  از دیگر اجزای اصلی وینچ درام ها هستند که به آنها دوک یا قرقره هم میگویند که با انجام یاتاقان بندی مناسب امکان کشش محصولات مختلف در صنعت های مختلف فراهم میکند.
  درام هایی که قطر بیشتری دارند باعث بیشتر عمر کردن سیم بکسل میشوند.
  علاوه بر این یکی دیگر از مزایای درام های با قطر بالا این است که هرچه قطر درام بیشتر باشد سرعت خطی کشش بالاتر میرود.
 • سیم بکسل:
  سیم بکسل ها از لحاظ قطر انواع مختلفی دارند که به فولادی،کنفی،نواری و تسمه ای با قطرهای 6،8،10 تقسیم میشوند.
 • اینورتر:از اینورتر هم میتوان به عنوان یک بخش اصلی و اجزای مهم در ساخت وینچ سیم بکسلی تک فاز نام برد.

از این وسیله یعنی تابلو برق و یا اینورتر میتوان برای تغییر دور،تبدیل فازو تابلو فرمان برای فرمان دهی بهتر به وینچ استفاده کرد.

پس به طور کلی میتوان گفت برای ساخت یک وینچ سیم بکسلی تک فاز از یک نیروی محرکه،یک گیربکس که به عنوان کاهنده ی دور و افزاینده ی گشتاور دستگاه به کار میرود،یک درام دستگاه به همراه سیم بکسل و سیستم های کنترل کننده که شامل سوییچ حفاظتی و کنترل حرکت وینچ میباشند استفاده میشود که همه ی این اجزا بر روی یک شاسی که جنس آن آهن یا فولاد است در شکل های متفاوت نصب و مونتاژ میگردد.

عملکرد دستگاه وینچ سیم بکسلی تک فاز چگونه است؟

به طور کلی انواع دستگاه وینچ سیم بکسلی تک فاز از یک موتور، درام، گیربکس، ترمز، عامل کششی (مانند زنجیر یا سیم بکسل) و قلاب تشکیل شده اند. این دستگاه ها بسته به ابعاد و ظرفیت هایی که برای آن ها در نظر گرفته می شود در گریدهای فوق سنگین، سنگین، متوسط و سبک تقسیم بندی می شوند. نوع موتوری که در این نوع بالابرها استفاده می گردد همانند موتور جرثقیل سقفی عموماً موتورهای مگنتی یا مخروطی است.

عملکرد دستگاه وینچ سیم بکسلی تک فاز به این شکل است که با جریان الکتریکی که به کمک الکتروموتور متصل شده به گیربکس در ماشین انجام می شود، امکان جذب قطعات با نیروی الکترومغناطیسی ایجاد شده به وجود خواهد آمد.

به همین دلیل دستگاه وینچ سیم بکسلی تک فاز از جمله پرمصرف ترین و پرکاربردترین وسایل حمل بار در کار خانه ها و حتی مصارف خانگی به حساب می آید.

ویژگی های وینچ سیم بکسلی تک فاز

اکثر ماشین های جرثقیل کوچک برای صنایع مختلف ساخت کشور چین هستند و ظرفیت های تحمل بار آن ها بین حداقل 100 کیلوگرم تا حداکثر 1200 کیلوگرم متغیر است.

شما می توانید در هنگام خرید حداقل و حداکثر ظرفیت مورد نیازتان را مشخص کنید تا کارشناسان فروش دفاتر مختلف این دستگاه ها بتوانند بهترین پیشنهاد را به شما بدهند.

به عنوان مثال اگر ظرفیت مورد نیاز شما از 100 کیلو گرم به 200 کیلوگرم باشد به این معنی است که ظرفیت این بالابر سیم بکسلی در شرایطی که از یک لایه سیم بکسل استفاده نماید تنها 100 کیلوگرم و اگر از دو لایه سیم بکسل استفاده کند، 200 کیلوگرم خواهد بود.

نکته ای که باید قبل از خرید حتماً به آن توجه داشته باشید این هست، زمانی که دستگاه وینچ سیم بکسلی تک فاز از دو لایه سیم بکسل استفاده می کند طولی را که می تواند وسایل را جابجا کند نیز به نصف کاهش پیدا خواهد کرد.

شرایط نگهداری وینچ تکفاز چیست و چگونه باید از آن نگهداری کرد؟

 • از وارد کردن هرگونه ضربه و شوک ناگهانی به این دستگاه باید جلوگیری کرد.
 • در وینچ های هیدرولیکی روغن هیدرولیک و شیلنگ ها حتما باید به صورت مداوم بررسی شوند تا در صورت نیاز فوری تعویض شوند.
 • نوسانات و قطع شدن برق میتواند به این دستگاه آسیب برساند.
 • اگر وزن بار استفاده شده از تحمل دستگاه بیشتر باشد قطعا به آن آسیب میرساند پس به این مورد هم حتما باید توجه شود.
 • سیم بکسل هایی که رشته رشته و یا شکسته شده باشند سریعا باید تعویض شوند.
 • نظافت کردن و روغن کاری باید به صورت مرتب انجام پذیرد.
 • از برخورد آب با قطعات الکتریکی این دستگاه باید جلوگیری کرد و مانع مرطوب و خیس شدن آنها شد.

مزایای استفاده از دستگاه وینچ سیم بکسلی تک فاز

استفاده از این دستگاه می تواند فواید بسیار زیادی برای کارفرمایان در محل کارگاه یا کارخانه داشته باشد. برخی از این مزایا عبارت اند از:

امکان استفاده از حالت یک لایه یا دو لایه سیم بکسل

شما می توانید بر حسب نیازتان برای تحمل بار و مسیری که این بالابر سیم بکسلی باید قطعات و تجهیزات مورد نظر را جابجا کند، به اختیار خودتان از حالت یک لایه سیم بکسل یا دو لایه سیم بکسل استفاده نمایید.

قابل استفاده جهت مصارف خانگی و صنعتی

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم مهم ترین مزیت دستگاه وینچ سیم بکسلی تک فاز این است که عملکرد جرثقیل های بزرگ را در مکان های کوچک امکان پذیر می کند. به همین دلیل از این نوع بالابرها در مکان های کوچک که امکان نصب جرثقیل های دیگر وجود ندارد، به راحتی استفاده می کنند.

دارای استانداردهای اروپایی

دستگاه وینچ سیم بکسلی تک فاز بر اساس استانداردهای اروپایی ساخت جرثقیل تولید می شوند. به همین دلیل دارای امنیت و ایمنی بالا هستند و احتمال ایجاد حادثه در حین استفاده از آن ها به حداقل خواهد رسید.

حجم و ابعاد دستگاه وینچ سیم بکسلی تک فاز کوچک است

برخلاف کارایی بسیار زیادی که این جرثقیل ها دارند، حجم و ابعاد آن ها کوچک است.

به همین دلیل استفاده از آن ها بسیار راحت بوده و برای نگهداریشان نیاز به فضای زیادی نخواهیم داشت. به علاوه ظاهر دستگاه وینچ سیم بکسلی تک فاز نسبت به انواع جرثقیل های بزرگ صنعتی بسیار زیباتر است.شایان ذکر است که حجم و ابعاد کوچک این بالابرها امکان نصب آن ها در مکان های سخت و دشوار را آسان نموده است.

ضریب اطمینان دستگاه وینچ سیم بکسلی تک فاز بالاست

همان طور که قبلاً هم اشاره کردیم این دستگاه ها باید طبق استانداردهای مشخص ساخته شوند. به همین دلیل ضریب اطمینان در آن ها نسبت به سایر جرثقیل ها بسیار بالاتر است.

دستگاه وینچ سیم بکسلی تک فاز سبک و قابل حمل است

ابعاد و حجم کوچک دستگاه وینچ سیم بکسلی تک فاز باعث کم وزنی آن نیز می شود. در نتیجه حمل آن به مکان دلخواه بسیار آسان بوده و این دستگاه را بسیار خاص و منحصر به فرد می کند.

دستگاه وینچ سیم بکسلی تک فاز کاربرد گسترده ای دارد

با اینکه این دستگاه کوچک و کم وزن است اما کارایی آن بالاست؛ زیرا در صورت عدم استفاده از دستگاه وینچ سیم بکسلی تک فاز، شما مجبور هستید برای جابجایی تجهیزات و قطعات تولید شده یا مواد اولیه دائماً از نیروهای انسانی استفاده کنید.

در نتیجه احتمال بروز حوادث جانی به دلیل امکان سقوط قطعات یا تجهیزات در حین جابجایی بسیار زیاد است. به علاوه نیروی کار اضافی نیاز به دستمزد دارد که هزینه های تولید شما را افزایش خواهد داد. پس استفاده از دستگاه وینچ سیم بکسلی تک فاز نه تنها بسیار کاربردی است، بلکه توجه اقتصادی نیز دارد.

مقرون به صرفه بودن:

این مدل از بالابرهای برقی سیم بکسلی نسبت به انواع دیگر، قیمت پایین تری دارند و میتوان بسته به نیاز خود با هزینه های نسبتا کمتری آن را از بازار تهیه کرد.

استفاده با سیستم برقی تکفاز:

همانطور که میدانید برای راه انداختن این دستگاه به سیستم برق تکفاز یا همان220 ولت نیاز است و از آنجاییکه این سیستم برقی در همه جا قابل دسترسی است یکی از گزینه های مناسب برای استفاده در مکان های مختلف است.

قابلیت استفاده در ارتفاع و یا بر روی زمین:

برخلاف سایر بالابرها که فقط میتوان از آنها در ارتفاع استفاده کرد این نوع بالابرها را میتوان با کمک یک شاسی کوتاه و یا یک خرک ساده روی زمین نصب کرد تا استفاده از آنها در شرایط مختلف راحت تر شود و میتوان با کمک گرفتن از قرقره های مرکب نیروی کششی وینچ را در جهت هایی که میخواهیم تنظیم کنیم.

از دیگر ویژگی های این این دستگاه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سر و صدا کم
 • ظاهر زیبا
 • مناسب برای موارد مختلف ، می تواند کالاهای زیر 1200 کیلوگرم را بلند کند.
 • برای ساختمانهای بلند
 • ساخت ماشین آلات
 • الکترونیک
 • کشتی سازی
 • مونتاژ قطعه کار
 • خطوط تولید صنعتی مدرن
 • خطوط ماشین های مونتاژ
 • برای انبارها ، اسکله ها
 • کارخانه ها
 • کارگاه ها
 • خانه ها
 • انبارها
 • رستوران ها
 • مراکز خرید
 • دکوراسیون
 • حمل و نقل

کاربرد وینچ در صنایع

در قسمت های قبلی به صورت پراکنده به کاربردهای وینچ در صنایع گوناگون اشاره کردیم؛ اما در اینجا نگاهی دقیق تر به این کاربردها می اندازیم:

کاربرد وینچ در صنایع خودرو سازی

از وینچ ها برای انواع خودرو نیز استفاده می شود وینچ آفرود، جیپ، پاترول، تریلر ها و…

کاربرد وینچ در صنایع نفت و گاز

در صنایع نفت و گاز به وفور از وینچ سیم بکسلی تک فاز استفاده می شود. از این جرثقیل ها بیشتر در نیروگاه ها و پتروشیمی ها، دکل های حفاری و شورپولینگ یا کشش خطوط لوله استفاده می کنند.

کاربرد وینچ در صنایع دریایی

از وینچ سیم بکسلی تک فاز در کشتی‌، لنج‌، اسکله و قایق ها برای مواردی مانند جابجا کردن و بلند کردن بار یا وسایل و به آب انداختن و بالا کشیدن لنگر استفاده می کنند. همچنین گاهی ماهیگیران و صیادان از این دستگاه ها برای سهولت کار و افزایش سرعت عملشان بهره می برند.

در واقع صیادان با کمک این بالابرها نتیجه کارشان یعنی ماهی هایی که صید کرده اند را بدون اذیت و خستگی بالا می کشند؛اما در صورت خرید وینچ سیم بکسلی تک فاز باید به این نکته توجه داشته باشید که این وسیله دائماً با رطوبت در تماس است و جنس بدنه آن باید نسبت به آب مقاوم باشد.

روی این وینچ ها کلاچ خلاص کن برای راحتی باز کردن کابل و ترمز قفل شونده نیز وجود دارد.

کاربرد وینچ در صنایع معدن و حفاری

در صنایع معدن و حفاری از دستگاه های دارای خاصیت کششی و مغناطیسی به وفور استفاده می شود؛ مثلاً از دستگاه های درام مگنت برای خالص سازی مواد استفاده می کنند و از وینچ سیم بکسلی تک فاز نیز برای جابجایی تجهیزات و گاهی مواد استفاده می شود؛ زیرا استفاده از این وسایل تاثیر زیادی در سرعت عمل و افزایش راندمان کار معادن خواهد داشت.

کاربرد وینچ در کابل کشی

یکی دیگر از کاربردهای وینچ سیم بکسلی تک فاز استفاده از آن در پروژه های سیم کشی و کابل کشی است که ممکن است در حالت های هوایی و زمینی اجرا شوند. برای این کار هم از نوع برقی این بالابرها و هم از نوع دیزلی آن استفاده می شود.

کاربرد وینچ در عمران و ساخت و ساز

در عمران و پروژه های ساختمانی برای جابجایی برخی مصالح و تجهیزات از دستگاه وینچ سیم بکسلی تک فاز استفاده می شود. معمولاً برای بالابرهای ساختمانی از ظرفیت های 300 کیلوگرم تا 3 تن نیز ممکن است استفاده شود. در صورتی که بخواهیم به صورت تنی بار جابجا کنیم دیگر وینچ سیم بکسلی تک فاز جوابگو نیست و باید از جرثقیل های سنگین و سه فاز استفاده کرد.

جمع بندی

بلند کردن وسایل سنگین و تجهیزات در قدیم معضلی برای همه تولید کنندگان در صنایع گوناگون بود. با اینکه نیروهای بیشتری به کار گرفته می شدند اما هزینه و خطرات آن نیز بسیار زیاد بود؛ اما اکنون می توان این جابجایی ها را با انواع دستگاه وینچ سیم بکسلی تک فاز به راحتی انجام داد.

عناوین این مقاله مخفی کردن عناوین
دکمه بازگشت به بالا