اقتصادیمعرفی کسب و کار

بهترین و پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری فارکس

معرفی 10 تا از بهترین صندوق های درامد ثابت 2023

بهترین صندوق های درامد ثابت یا صندوق های سرمایه‌گذاری (Mutual Fund) یکی از گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری هستند، زیرا در مقایسه با سپرده های بانکی، نرخ سود بالاتری را ارائه می دهند و  ریسک کمتری دارند. برای مثال صندوق درآمد ثابت کیان و صندوق درآمد ثابت ملی پولیش نمونه هایی از صندوق سرمایه‌گذاری در ایران هستند. صندوق کیان درآمد ثابت با بازدهی بالا و ریسک پایین توانسته است بین سرمایه گذاران محبوبیت بالایی را پیدا کند.

صندوق کیان در سال 1401 با بازدهی 20.2 درصد، بهترین بازدهی را در میان صندوق های درآمد ثابت کسب کرده است. صندوق ملی پولیش این صندوق با بیش از ۱۰ سال سابقه فعالیت در حوزه سرمایه گذاری، نرخ سود خوبی را ارائه می دهد و از جمله صندوق های پرطرفدار در بازار سرمایه است. با توجه به نیاز و محتوای سرمایه گذاری شما، پیشنهاد می شود قبل از انتخاب صندوق، به مطالعه دقیق و شناخت عمیقتری از شرایط و ضوابط هر صندوق بپردازید.

صندوق ‌های درآمد ثابت ابزارهای سرمایه‌گذاری هستند که در اوراق بهادار با درآمد ثابت مانند اوراق قرضه و خزانه‌ها سرمایه‌گذاری می ‌کنند که جریانی منظم از درآمد را برای سرمایه‌گذار فراهم می ‌کند. این صندوق‌ ها عموماً سرمایه‌گذاری ‌های کم‌ریسک در نظر گرفته می ‌شوند، که باعث محبوبیت آنها در میان سرمایه‌گذارانی می ‌شود که به دنبال به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض نوسانات بازار هستند. در این مقاله از اسپازیو به ویژگی های صندوق های با درآمد ثابت و نحوه استفاده از آنها برای کاهش ریسک در یک سبد سرمایه گذاری می پردازیم. همچنین بهترین صندوق های درآمد ثابت و انواع صندوق های سرمایه‌گذاری را معرفی می کنیم.

صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری نوعی ابزار مالی است که به سرمایه‌گذاران اجازه می ‌دهد پول خود را جمع کرده و در اوراق بهادار مختلف مانند سهام، اوراق قرضه و سایر دارایی ‌ها سرمایه‌گذاری کنند. این ادغام وجوه به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا به مجموعه ای متنوع از دارایی ها دسترسی پیدا کنند که ممکن است به عنوان سرمایه گذاران فردی به آن دسترسی نداشته باشند.

علاوه بر این، صندوق ‌های سرمایه‌گذاری توسط مدیران صندوق‌ های حرفه‌ای مدیریت می ‌شوند و به سرمایه‌گذاران تخصص در مدیریت دارایی ارائه می ‌دهند. بسته به استراتژی سرمایه گذاری، طبقه دارایی یا ساختار، صندوق های سرمایه گذاری را می توان به انواع مختلفی طبقه بندی کرد. برخی از انواع محبوب صندوق های سرمایه گذاری شامل صندوق های سهام، صندوق های اوراق قرضه، صندوق های شاخص و صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) می باشند.

بهترین صندوق های درامد ثابت چگونه کار می کنند؟

بهترین صندوق های درامد ثابت با تجمیع پول سرمایه گذاران فردی، برای خرید اوراق بهادار مختلف، کار می کنند. مدیران صندوق که مسئولیت مدیریت صندوق را بر عهده دارند، پول را در یک سبد متنوع از دارایی ها سرمایه گذاری می کنند. سپس بازده سرمایه گذاری در صندوق بین سرمایه گذاران بر اساس سهم آنها در صندوق توزیع می شود.

صندوق های سرمایه گذاری طیف وسیعی از مزایای را برای سرمایه گذاران فراهم می کنند، از جمله تنوع، مدیریت حرفه ای و نقدینگی. تنوع با سرمایه گذاری در دارایی های متعدد حاصل می شود که خطر زیان قابل توجهی را کاهش می دهد. مدیریت حرفه ای تضمین می کند که صندوق توسط مدیران صندوق های خبره ای که دانش عمیقی از بازار دارند و می توانند در مورد بهترین استراتژی های سرمایه گذاری راهنمایی کنند، مدیریت می شود.  در نهایت، صندوق ‌های سرمایه‌گذاری نقدینگی ارائه می ‌کنند و به سرمایه‌گذاران اجازه می‌ دهند تا سهام خود را در صندوق در هر زمان بخرند یا بفروشند.

ویژگی بهترین صندوق های درامد ثابت

بهترین صندوق های درامد ثابت چندین ویژگی را ارائه می دهند که آنها را برای سرمایه گذاران جذاب می کند. برخی از مهم ترین ویژگی ها عبارتند از:

·         ریسک کمتر

صندوق‌ های با درآمد ثابت عموماً در مقایسه با صندوق ‌های دارایی سرمایه‌گذاری با ریسک کمتر در نظر گرفته می‌ شوند. این به این دلیل است که اوراق بهادار با درآمد ثابت معمولاً نسبت به سهام و سایر اوراق بهادار دارای نوسان کمتری هستند.

·         درآمد منظم

بهترین صندوق ‌های با درامد ثابت جریان منظمی از درآمد را در قالب سود سهام در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می ‌دهند. این آنها را به گزینه ای جذاب برای سرمایه گذارانی تبدیل می کند که به دنبال ایجاد جریان درآمد پایدار از سرمایه گذاری های خود هستند.

·         تنوع

بهترین صندوق ‌های درامد ثابت در یک سبد متنوع از اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌ کنند که به کاهش ریسک مرتبط با سرمایه‌گذاری در یک طبقه اوراق بهادار یا دارایی کمک می‌ کند.

·         مدیریت حرفه ای

بهترین صندوق های درامد ثابت توسط مدیران حرفه ای صندوق مدیریت می شوند که تخصص و دانش لازم برای انتخاب بهترین اوراق بهادار با درآمد ثابت برای صندوق را دارند.

·         نقدینگی

وجوه با درآمد ثابت عموماً نقدشوندگی بیشتری نسبت به اوراق بهادار با درآمد ثابت فردی دارند. این بدان معناست که سرمایه گذاران می توانند به راحتی در هر زمانی سهام خود را در صندوق خریداری یا بفروشند.

مزایا و معایب بهترین صندوق های درامد ثابت

بهترین صندوق‌ های درامد ثابت یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای افرادی هستند که به دنبال بازدهی قابل قبول و ریسک کم هستند. در ادامه به مزایا و معایب صندوق‌های درآمد ثابت پرداخته خواهد شد:

مزایا

ریسک کم: بهترین صندوق ‌های درامد ثابت به دلیل سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار دولتی و شرکتی با ریسک کمتری همراه هستند.

درآمد ثابت: سرمایه‌گذاران در بهترین صندوق ‌های درامد ثابت به درآمد ثابتی از سود سهام‌داری خود دسترسی خواهند داشت.

معایب

هر گونه سرمایه‌گذاری ریسک هایی دارد که سرمایه‌گذاران باید قبل از اقدام، همه جوانب آن را در نظر گرفته و به درستی در مورد آن تحقیق و بررسی کنند.

انواع صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سهام

صندوق ‌های سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که عمدتاً در سهام یا اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌ کنند. هدف اصلی این صندوق ها ایجاد سود سرمایه از طریق سرمایه گذاری در شرکت هایی است که پتانسیل رشد بلندمدت را دارند. صندوق‌ های سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذارانی ایده‌آل هستند که در ازای بازده بالقوه بالاتر، مایل به پذیرش سطوح بالاتری از ریسک هستند.

صندوق های اوراق قرضه

صندوق های اوراق قرضه جزو بهترین صندوق های درامد ثابت می باشند و در حقیقت صندوق های سرمایه گذاری هستند که عمدتاً در اوراق بهادار با درآمد ثابت مانند اوراق قرضه سرمایه گذاری می کنند. هدف اصلی این صندوق ها تامین درآمد منظم سرمایه گذاران از طریق سرمایه گذاری در اوراق بهادار باکیفیت و درآمدزا است. صندوق‌های اوراق قرضه برای سرمایه‌گذارانی ایده‌آل هستند که به دنبال جریان‌های درآمدی پایدار هستند و مایل به پذیرش ریسک متوسط هستند.

صندوق های شاخص

صندوق‌ های شاخص، صندوق‌ های سرمایه‌گذاری هستند که عملکرد یک شاخص بازار خاص، مانند S&P 500 را تکرار می ‌کنند. صندوق های شاخص به این دلیل محبوب هستند که هزینه های پایین، تنوع بالا و مدیریت غیرفعال را ارائه می دهند.

صندوق های قابل معامله در بورس (ETF)

ETF ها نوعی صندوق سرمایه گذاری هستند که مشابه سهام در بورس معامله می کنند. ETF ها شبیه صندوق های شاخص هستند، زیرا عملکرد یک شاخص خاص را دنبال می کنند. ETF ها طیف وسیعی از مزایا از جمله هزینه کم، تنوع و نقدینگی را به سرمایه گذاران ارائه می دهند.

دکمه بازگشت به بالا