عمومیمعرفی کسب و کار

بهترین آجر نسوز نما

آجر نسوز چیست؟

آجر نسوز نوعی آجر است که از خاک های چینی و نسوز ساخته شده و با ساختار مولکولی متراکم و ظریف می باشد. نحوه تولید این نوع آجر به این صورت بوده که ابتدا سنگ ها را آسیاب کرده و سپس به خاک نرم تبدیل می شود و بعد از ۳ روز پخت در کوره در دمای بالای ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد تولید می شود.

این نوع آجر ها با مقاومت حرارتی بالایی که دارند در کوره ها و پاتیل ها و عایقکاری صنعتی از کاربرد فراوانی برخوردارند. همچنین از نوع معمولی آن نیز امروزه در نماهای آجر ساختمان ها استفاده می شود. آجر نسوز نیز از انواع مصالح ساختمانی می باشد که معمولاً  برای نما ساختمان ها و بنا ها مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به سبک جدید ساختمان سازی از آجر های نسوز به عنوان نمای ساختمان استفاده می شود. مواد اولیه برای ساخت آجر نسوز خاک نسوز است و این نوع از خاک رس در معادن کشور یافت می شوند و در قیمت آجر نسوز نما موثر می باشد.

انواع آجر های نسوز

آجر های نسوز شامل انواع مختلفی می شوند. باتوجه به نوع ماده به کار برده شده در ترکیبات آن ها، گستره‌ های مختلفی را تحمل می‌ کنند. قیمت آجر نما نیز با توجه به عوامل مختلفی متغیر است. انواع آجر های نسوز شامل:

آجر سیلیسی

همانطور که از اسم آن مشخص است به آجر هایی که از خاک سیلیسی تشکیل شده اند، آجر های سیلیسی گفته می شود. به خاک های سیلیسی در اصطلاح کورتزیت نیز گفته می شود که مواد تشکیل دهنده آن ها حاوی اکسید سیلیسیوم به مقدار خیلی زیاد و مابقی آن ها اکسید کلسیم، اکسید تیتانیوم و اکسید آهن که برای تهیه این ترکیب از کوارتز خالص استفاده می کنند. از این نوع آجر های نسوز برای پوشش درونی کوره های فولاد سازی نیز استفاده می شود.

همچنین آجر های نسوز سیلیسی در تولید شیشه، سرامیک و همچنین کوره های کک سازی هم کاربرد دارند، که این امر به علت این است که این نوع آجر ها رسانایی گرمایی بالایی در نفوذ ناپذیری مقابل گاز ها دارند. آجر سیلیسی در دمای ۱۴۲۰ تا ۱۴۸۰ درجه سانتی‌ گراد با یک منحنی پخت کنترل‌ شده پخته می‌ شود. این آجر ها در طول پخت خود دارای ۴ تا ۵ درصد انبساطی خطی خواهند بود که از تغییر فاز مواد اولیه در طول پخت ایجاد می‌ شود.

آجر نسوز ویژه

میزان مقاومت آجر نسوز ویژه در برابر حرارت بالا بوده و به صورت کلی استحکام بیشتری نسبت به دیگر آجر های معمولی دارد. در ساخت آجر های نسوز از نوعی چینی یا سرامیک و خاک نسوز استفاده می‌ شود. آجر های نسوز نسبت به آجر های سفالی تراکم بیشتری دارند و درجه حرارت پخت آن‌ ها حدود ۱۵۰۰ درجه سانتی‌ گراد می باشد. این آجر ها نوعی از آجر های نسوز هستند که تهیه شده از فلزات واسطه می باشند و کاربرد های خاصی در صنعت دارند. آجر های نسوز ویژه شامل موارد زیر می باشند:

  • آجر نسوز اکسید کروم
  • زیرکونیوم
  • اکسید کروم
  • آلومینیومی
  • ویژه قلیایی

جدید ترین رنگ های آجر نما در سال ۲۰۲۲

ترکیب رنگ های آجر نما به قدری چشم نواز است که شاید فکرش را هم نکنید که یک آجر نمای ساده بتواند اینطور دل انگیز باشد. رنگ های آجر نما در سال ۲۰۲۲ اغلب به صورت ترکیبی استفاده می شوند.

ترکیب رنگ های آجر نما گرم و سرد

استفاده از رنگ قرمز برای آجر نما در کنار سنگ یکی از ایده های جدید در سال ۲۰۲۲ است. بخش هایی از ساختمان از آجر نمای قرمز استفاده می شود که در کنار سنگ جلوه ای بی نظیر می گیرد. رنگ قرمز در لیست رنگ های گرم قرار دارد و در کنار سنگ یک تعادل خارق العاده ایجاد می کند. این ترکیب برای نمای ویلا بسیار عالی است. نمای ساختمان قرمز به معنی نشاط و شور بیشتر است. معمولاً رنگ قرمز به میزان محدودتر استفاده می شود تا آرامش نما گرفته نشود. دقت کنید که هر یک از رنگ های آجر نما زیبایی خاص خود را دارند اما رنگ های گرم این روزها باب میل بانوان خوش سلیقه ایرانی است.

رنگ های آجر نما خنثی

کسانی که علاقه به دنیای خنثی دارند، معمولاً در لیست رنگ های آجر نما، به سراغ آجرنما طوسی می روند. طوسی از دسته رنگ های لاکچری محسوب می شود و با بسیاری از رنگ های دیگر ترکیب خواهد شد. استفاده از نمای طوسی برای ویلاهایی که دارای باغ و حیاط هستند بی نظیر است. رنگ طوسی ترند سال ۲۰۲۲ بوده و بیشترین تقاضا در بین انواع رنگ های آجر نما، مربوط به رنگ طوسی است. معمولاً رنگ های طوسی برای لبه های ساختمان بسیار عالی هستند و در نهایت رنگ های تیره جلوه خاصی می گیرند. در ساختمانی که از آجرنما طوسی استفاده شده است معمولاً اجرای شیشه برای تزیین و دکوراسیون بسیار عالی خواهد بود.

افزایش کنتراست رنگی در نمای ساختمان

معمولاً رنگ های آجر نما روشن به نسبت تیره در یک سطح می تواند کنتراست بسیار عالی فراهم سازد. استفاده از رنگ سنگ سفید و آجری در کنار هم سبب وسعت بیشتر دیوارهای ساختمان می شود و جذابیت کار را دو چندان می کند این رنگ ها معمولاً بر اساس سلیقه کاربر انتخاب می شود. ترکیب رنگ آجر نما سفید با هر رنگ دیگری بسیار مناسب و قابل قبول است و در این زمینه محدودیتی دیده نمی شود اما آجر نما سفید و خاکستری تیره سهم بزرگی در طراحی نمای بیرونی یک ساختمان لاکچری دارد. اگر دقت داشته باشید بسیاری از ساختمان های با ارزش و مشهور در دنیا رنگ سفید را انتخاب بی نظیری برای نما می دانند.

طرح آجرنما قدیمی

در بازسازی بسیاری از ساختمان های نوستالژی از طرح آجرنما قدیمی استفاده می شود این طرح به صورتی است که انگار آجرهای قدیمی به همان شکل استفاده شده است و همان رنگ قهوه ای یا نارنجی مشهور خود را دارد اما سبک مدرنی به آن افزوده است که هم فضای قدیمی ساختمان حفظ می شود و هم طراحی آن بسیار عالی و خاص خواهد بود.

اجرای آجر نما رسی با دو ترکیب بی نظیر

آجرنما رسمی در دو سبک رسی گلبهی و رسی زرد عرضه می شود. این مدل از آجرنما مشهور به آجر نما سه سانتی است و این موضوع به خاطر ابعاد آن است. معمولاً این ترکیب رنگ برای ساختمان های هنری و کتابخانه ها و مراکز تئاتر انتخاب بسیار خوبی است. این مدل از آجر نما جنبه تزیینی دارد و شاید از نظر کیفیت چندان قابل قبول نباشد. البته که نوع اجرای آن بسیار مهم است.

اجزای آجر نما نسوز در سه رنگ جذاب

آجرنما نسوز یک انتخاب کاملاً هوشمندانه است این آجرنما از خاک چینی تهیه می شود و در رنگ سفید مشخص است اما سه رنگ بی نظیر صورتی و نارنجی و قرمز نیز برای آن دیده می شود. تنوع رنگی برای این مدل از آجرنما زیاد است و تحمل دما تا ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد را دارد و ارزش آن بسیار بالا است. معمولاً به رنگ های قرمز انگلیسی و سفید و شاموتی دسته بندی می شود. در تهران در بین ، رنگ سفید عسلی این آجرنما بسیار مورد توجه است البته بسیاری از افراد سفید بلدرچینی را دوست دارند که ساختار مخصوص به خود دارد. ضخامت این مدل از آجرنما معمولاً بالا است.

آجر نما رستیک دو رنگ

نوعی از آجرنما وجود دارد که مشهور به سند بلاست است این آجرنما به طور کلی نوع تکمیل شده مدل پلاک است و یک مرحله فرآوری را پشت سر گذاشته است. سطح این آجر زبر بوده و دانه دانه است. به طور کلی این محصول از نظر بافت شرایط متفاوتی دارد و قیمت آن نیز کمی گرانتر است. رنگ کرم روشن به همراه نارنجی متمایل به قهوه ای رستیک بیشترین تقاضا را به خود اختصاص داده است و برای نمای ساختمان های بلند استفاده می شود.

 آجر نما با رنگ بندی نامنظم

می دانیم که ایده های نامنظم از ترندهای محبوب سال ۲۰۲۲ است و در لیست پرفروش قرار گرفته است. مثلاً آجر نسوز نما آنتیک یکی از پیشنهادات عالی محسوب می شود. این آجرها شامل یک مرحله پردازش روی آجر نسوز تایل هستند و به طور کلی دارای لبه های تیز آجر بوده و مقداری انحنای کم به آن داده می شود. این مدل از آجرها به صورت سنتی اجرا می شوند و همین نامنظم بودن در رنگ سبب جذابیت بیشتر آن شده است. به طور کلی وقتی به ظاهر این مدل از سنگ ها نگاه می کنید اینطور به نظر می رسد که سال ها در معرض باد و باران بوده اند.

آجر نمای آنتیک برای بخش های داخلی منزل استفاده می شود اما در برخی از سبک ها در نمای خارجی نیز استفاده می شود.

 رنگ جدید صخره ای ترند سال ۲۰۲۲

رنگ صخره ای، رنگ عجیبی است! در واقع رنگی از ترکیب طوسی، خاکی، قهوه ای، خاکستری و دودی که شاید در نهایت به هیچ از این موارد شبیه نباشد اما در لیست رنگ های آجر نما سال ۲۰۲۲ قرار گرفته و تقاضا برای آن زیاد است. فرم این سنگ ها به صورت صخره ای یا گیوتین است به طوری که ساختار نسبتاً سختی دارد اما برای برخی از بخش های ورودی ویلاها استفاده می شود و جذابیت زیادی دارد.

راهنمای انتخاب بهترین رنگ آجر نما

اگر در بین رنگ های آجر نما، نمی دانید کدام مورد برای ساختمان شما مناسب است میتوانید مدل های ترکیبی را انتخاب کنید که با سلیقه همه افراد خانواده سازگار باشد و هم شاخصی در اجرای درست رنگ داشته باشد. دقت کنید که رنگ های آجر نما بر اساس سبک ساختمان انتخاب می شود. برای ساختمانی های مدرن قطعاٌ آجرنما طوسی و سفید بی نظیر است در حالی که برای ساختمانی های کلاسیک رنگ های کرم و انتخاب جالب تری خواهد بود پس باید همه جوانب را در نظر بگیرید و سپس انتخاب کنید.

منبع : ایران نیاز

دکمه بازگشت به بالا