حوادثمعرفی کسب و کار

تجهیزات ایمنی چیست ؟

هنگامی که صحبت از ایمنی در کار می شود اولین سوالی که مطرح می شود این است که چگونه می توانیم شرایط ایمن در حین کار را به وجود بیاوریم. تجهیزات ایمنی مجموعه ای از وسایل دارای جنس های گوناگون هستند که از آنها در مشاغل مختلف برای محافظت از فرد استفاده می شود و شامل مواردی همچون: عینک، ماسک، کفش، دستکش و … هستند. استفاده از انواع تجهیزات ایمنی در حین کار ضروری و الزامی بوده و کاربران موظف به استفاده از آنها هستند.

تجهیزات فردی (PPE)مخفف Personal Protective Equipment است و به معنای مجموعه ابزار هایی هستند که از انسان در برابر خطرات احتمالی هنگام کار محافظت می کنند. انواع تجهیزات ایمنی فردی دارای مدل ها و جنس های مختلفی هستند که از قسمت های حساس بدن مانند سر، دست ها و پاها و .. مراقبت می کنند. این ابزار شامل کلاه کار، لباس کار، ماسک، دستکش، ماسک، کفش کار و … می باشد. با توجه به اینکه طیف وسیعی از مشاغل پر خطر وجود دارند و احتمال آسیب رسیدن به فرد نیز بسیار است، در ادامه به معرفی کاربرد های وسایل ایمنی و چگونگی محافظت آنها از فرد در زمان کار می پردازیم.

لباس کار

پوشاک و لباس کار جز البسه ای می‌ باشد که افراد هنگام وارد شدن به محل کار باید از آن استفاده نمایند. این لباس‌ها بسیار راحت و از همه مهمتر ایمن هستند و از افراد به خوبی محافظت می نمایند.

لباس ایمنی جز لباس‌هایی می ‌باشد که برای مشاغل پرخطر کاربرد دارد و استفاده از آن اهمیت به­سزایی دارد. لباس‌ها طرح‌ها و مدل‌های مختلفی دارند که هر کدام برای محیطی کاربرد دارند و مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

پوشاک و لباس کار پوششی استحفاظی است که افراد در شرایط کاری ویژه در حین کار از آن استفاده می‌کنند. یک لباس کار مناسب باید دارای مشخصه‌های خاصی باشد تا بتواند از افراد در برابر خطر محافظت کند. این لباس‌ها به صورت سراسری باید دست‌ها و پاها را پوشش داده و به صورت یک تیکه یا دو تیکه باشند.

لباس کار پوشاکی است که در هنگام کار استفاده می‌شود، به خصوص کارهایی که شامل کارهای دستی و فنی است. غالباً افراد شاغل در صنایع مایلند که مجهز به لباس کار باشند زیرا این محصولات برای تأمین ایمنی بدن در شرایط کاری مختلف تولید شده‌است.

کفش کار

کفش ایمنی یا کفش کار نوعی کفش است که برای استفاده در محیط‌های کار طراحی و ساخته می‌شود. پرکاربردترین آن مجهز به زرهی فولادی یا کامپوزیت در جلو کفش است که مقاومتی بالاتر از 200 ژول دارد از آسیب دیدگی و قطع احتمالی انگشتان پا در موقع افتادن اجسام سنگین جلوگیری می‌کند. کفش کار یکی از اولین ضروریات برای رعایت ایمنی کار است.

در محیط‌های کاری افتادن اشیاء امری عادی تلقی می‌شود. وظیفهٔ کفش ایمنی محافظت از پا در مقابل خطر سقوط اشیا، محافظت در مقابل خطر سر خوردن، لغزش پا است. افتادن مختص به مکان خاصی نیست اما کف محیط‌های که مواد روغنی آغشته می‌شود رایج تر است، از وظایف کفش ایمن محافظت در برابر جریان الکتریکی، مواظبت از پا در برابر خستگی و جلوگیری از سوختگی پا است.

بنابراین در محیط‌های کاری، خرید کفش کار برای حفظ امنیت کارکنان و آسودگی خیال کارفرمایان امری ضروری است.

کلاه کار در ارتفاع

کلاه ‌کار در ارتفاع یکی از ابزار ضروری در محیط های صنعتی و ساختمانی به شمار می رود. که بسیاری از افراد و کارگران موظف به استفاده از این محصول کاربردی هستند. وظیفه اصلی کلاه کار در ارتفاع، ایجاد حفاظت در برابر ضربات وارده به سر در جین افتادن اجسام و یا در حین سقوط است.

با استفاده از کلاه ایمنی در ارتفاع، می توانید از هر گونه خطر احتمالی پیشگیری نمایید و محیط کار خود را ایمن نمایید. این ابزار به منظور جلوگیری از خطراتی مثل آسیب رسیدن. به سر و مغز در زمان سقوط افراد یا اشیا، در هنگام وجود شوک های الکتریکی، برخورد اجسام و سوختگی مناسب هستند.

کلاه ‌کار در ارتفاع به عنوان یکی از اکسسوری های کار در ارتفاع، دارای استانداردهای ایمنی بالایی است. و از کیفیت بالایی برخوردار هستند و باید بدون لبه طراحی شود تا کاربر میدان دید بالایی را داشته باشد.

از دیگر مشخصات این ابزار کار در ارتفاع، مجهز بودن به بند زیر چانه است زیرا باعث می شود. که این کلاه به دلیل تحرک زیاد کارگر و کاربر، بر روی سر ثابت مانده و از روی سر نیفتد.

از دیگرمواردی که در حین تهیه این کلاه باید در نظر داشت، رگلاژ هارنس داخل کلاه  است. که کاربر می تواند آن را بر روی سر خود رپلاژ نموده و از سر خود برندارد. در نهایت این کلاه باید بسیار ایمن و سبک باشد تا در حین کار، مصرف کننده دچار خستگی نشود.

5 نکته مهم در خرید تجهیزات ایمنی حفاظت فردی

برای انتخاب تجهیزات ایمنی حفظت فردی ابتدا باید عواملی چون خطرهای احتمالی، افراد در معرض خطر و نظارت‌ها و کنترل‌های موجود مورد بررسی قرارگیرند. در نتیجه‌ی این بررسی‌ها تصمیم‌گیری‌های لازم اتخاذ و تجهیزات مورد نیاز تهیه می‌شوند.

اما نکاتی هم وجود دارد که به شما کمک می‌کند بتوانید بهترین نوع تجهیزات حفاظت فردی را تهیه نمایید. در ادامه با ۴ نکته‌ی مهم در این زمینه آشنا می‌شویم.

  • تمامی وسایل حفاظت فردی باید بر اساس آخرین فناوری و تکنولوژی موجود تولید گردد.
  • در صورت بروز هر گونه مشکلی در تجهیزات ایمنی به هیچ وجه تا زمان رفع عیوب از آن استفاده نشود.
  • این تجهیزات در هر دسته‌ای دارای انواع متفاوتی است. و شما باید بر اساس میزان شدت، سختی و الزامات هر شغل بهترین نوع آن را انتخاب و استفاده شود.
  • افراد باید در رابطه با نحوه‌ی استفاده از تجهیزات حفاظت فردی تمامی آموزش‌های لازم را ببینند تا بتوانند به صورت صحیح از آن‌ها استفاده نمایند.
  • مهمترین نکته در تهیه تجهیزات ایمنی، خرید از مراکز معتبر است. فروشگاه آنلاین ایمنی‌ها یکی از معتبرترین مرکز عرضه تجهیزات ایمنی به صورت تخصصی می‌باشد.

درنهایت باید اشاره کرد که استفاده از لوازم ایمنی آخرین مرحله در مدیریت خطرات و پیشگیری از آسیب‌های احتمالی است و صرف استفاده از تجهیزات حفاظت فردی نباید به عنوان اقدامات کنترل خطر تلقی شود، بلکه با مدیریت درست باید از رخ دادن حوادث جلوگیری کرد.

دکمه بازگشت به بالا