بین المللیمعرفی کسب و کار

لاتاری گرین کارت آمریکا چیست و چگونه ثبت نام کنیم؟

صفر تا صد ویزای لاتاری گرین کارت آمریکا (Diversity Visa Program)

لاتاری (شناخته شده به DV Lottery) به عنوان یکی از راه‌های اخذ گرین کارت و مهاجرت به آمریکا شناخته می‌شود. برنامه ویزای تنوع الکترونیکی آمریکا به جهت ایجاد تنوع نژادی در ایالات متحده به صورت یک قرعه کشی هر ساله توسط دولت آمریکا برگزار می‌شود و سالانه از طریق آن به ۵۵ هزار نفر از سراسر کشورهای جهان و ایران گرین کارت (اقامت دائم آمریکا) اعطا می‌کند. می‌توان گفت مهاجرت به آمریکا از طریق ثبت نام لاتاری آمریکا ساده‌ترین، سریع‌ترین و ارزان‌ترین روش مهاجرتی در تمام دنیا است و هیچ عاملی مانند مدرک تحصیلی، شغلی، مالی و… به برنده شدن شما در لاتاري کمک نمی‌کند جز یک ثبت نام صحیح و اصولی!

گرین کارت

حتما با خودتان فکر می‌کنید اصلا گرین کارت چیست، چرا باید برای لاتاری آمریکا ثبت نام کنیم و چه مزایایی برای شخص برنده دارد؟ گرین کارت یا چاوش مهاجر به علت رنگ سبز آن به این نام خوانده می‌شود؛ اما کارت اقامت دائم امریکاست که شما با داشتن آن می‌توانید درست به مانند یک شهروند امریکایی از تمامی حقوق و مزایایی که دولت امریکا در اختیار شهروندانش قرار می‌دهد بجز حق رأی، استفاده کنید.

در واقع، بر اساس قوانین، دارندگان چاوش مهاجر علاوه بر آنکه مجازند به طور دائمی در آمریکا سکونت داشته باشند و از حق کار در این کشور نیز برخوردار شوند،  می توانند به  186 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنند و برای ورود مجدد به امریکا نیازی به اخذ ویزا ندارند.

همچنین بسیاری از قوانین محدودکننده مثل نیاز به export license که شامل حال ایرانی‌ها هم می‌شود به دارنده گرین کارت اعمال نمی‌شود یا برای تحصیل در امریکا یک دانشجوی ایرانی که ویزای تحصیلی دریافت می‌نماید باید مبالغ هنگفتی به دانشگاه‌ها به عنوان شهریه بپردازد اما دارندگان گرین کارت علاوه بر آنکه شهریه برابر با دانشجویان امریکایی الاصل پرداخت می‌کنند، می‌توانند  از کمک هزینه‌های تحصیلی که دولت امریکا برای شهروندانش فراهم می‌کند، استفاده نمایند.

نحوه قرعه کشی لاتاری

هر ساله لیستی از کشورهایی که اتباعشان مجاز به شرکت در برنامه لاتاری هستند از سوی اداره مهاجرت آمریکا اعلام می‌شود و نام کشور ما ایران نیز همواره جزء کشورهای مجاز به ثبت نام لاتاری قرار گرفته است. معیار اینکه اتباع چه کشورهایی می‌توانند در این قرعه کشی شرکت کنند و چه کشورهایی نمی‌توانند، بستگی به تعداد مهاجران آن کشور به ایالات متحده دارد، زیرا تعداد بسیار زیادی از اتباع کشورها هر ساله از طرق دیگر به آمریکا مهاجرت می‌کنند.

 به بیان ساده‌تر، برنامه شانس آزمایی لاتاری فرصتی مناسب برای کشورهایی است که هر ساله مهاجر کمتری به این کشور دارند تا از این طریق بتواند موازنه‌ای بین نژاد و جمعیت مهاجران بوجود بیاید. به همین سبب، این برنامه ویزای گوناگونی نام گرفته است.

قرعه کشی بلیط لاتاری گرین کارت آمریکا توسط اداره مهاجرت آمریکا ، بین متقاضیان ویزای مهاجرت گوناگونی (DV) به صورت کامپیوتری و رندم و بر اساس تخصیص ویزاهای موجود در هر منطقه و کشور ، از کلیه ورودی‌های ثبت شده انجام می‌شود و در زمان مقرری به افراد شرکت کننده اعلام می شود.

نکته: شرکت کنندگان در قرعه کشی لاتاری میتوانند با مراجعه به سایت چاوش مهاجر از نتایج لاتاری خود آگاهی یابند.

زمان ثبت نام لاتاری

هر ساله برنامه ثبت نام لاتاری از ماه اکتبر مصادف با مهر ماه، آغاز می‌شود و تا نوامبر همان سال، مصادف با آبان ماه، ادامه خواهد داشت.

زمان قرعه کشی لاتاری

هر ساله در ماه مارس (اسفند) قرعه کشی لاتاری گرین کارت توسط اداره مهاجرت آمریکا انجام می‌شود و در ماه می (اردیبهشت) به عموم اعلام می‌گردد. با در اختیار داشتن فایل ثبت نامی ارسال شده و داشتن کانفرمیشن نامبر (کد رهگیری) و اطلاعات درج شده بر روی فایل PDF ثبت نام می‌توانید نسبت به استعلام نتیجه اقدام کنید.

توجه: اداره مهاجرت آمریکا قبولی و یا عدم قبولی متقاضیان را از طریق ایمیل ارسال نمی‌کند و به برگزیدگان اطلاع نمی‌دهد و یا سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های ایالات متحده (America – US Embassy & Consulates) لیستی از برگزیدگان ارائه نمی‌دهند.

شرکت کنندگان در برنامه Diversity Visa می‌توانند از اواسط اردیبهشت ماه (ماه می) تا مهر ماه سال بعد از آن (30 سپتامبر سال بعد) وضعیت قبولی یا عدم قبولی خود را بررسی کنند.

سایت لاتاری

هر ساله متقاضیان ثبت‌ نام لاتاری گرین کارت امریکا با شروع زمان ثبت ‌نام لاتاری نمی‌دانند به کجا برای ثبت نام مراجعه نمایند. مسلما تعداد سایت های غیر رسمی که برای ثبت نام لاتاری فعالیت میکنند خیلی زیاد است و افراد دچار سر در گمی می شوند. اگر شما نیز به دنبال سایت ثبت ‌نام لاتاری معتبر و در جستجوی اطلاعات هستید تا بتوانید شانس خود را برای شرکت در قرعه‌کشی و اخذ گرین کارت امریکا امتحان کنید، با چاوش مهاجر همراه باشید.

با توجه به تغییر آدرس مداوم هرساله سازمان مهاجرت آمریکا، اشخاص به خودی خود نمی‌توانند این کار حساس ثبت نام را انجام دهند. تمام فرم های ثبت نام و تمام روند ثبت نام و امور پس از آن نیازمند ترجمه، عکاسی لاتاری و بررسی کارشناسان مهاجرت است. بنابراین تمام امور خود را باید در یک پرونده مشخص به کارشناسان مهاجرت و ثبت نام لاتاری بسپارید. بنابراین بدیهی است سایت ها و نهادهای مختلفی که درگاه بانکی مشخصی ارائه نمی‌دهند یا با توجیهات غیرواقعی قصد دریافت مبالغ هنگفت برای ثبت نام شما هستند هرگز قابل اعتماد نبوده و نخواهند بود.

چه بسا بسیاری از این نهادها بدون اینکه ثبت نام شما را اصولی انجام دهند این پول را دریافت کرده و بعدتر نیز پیگیری امور شما را نخواهند کرد. لازم است که با نهادی در ارتباط باشید که اطلاعات کامل مهاجرت آمریکا را در اختیارتان بگذارند و مشاوره تخصصی مهاجرت را قبل از انجام ثبت نام لاتاری در اختیارتان بگذارند.

قبولی در لاتاری آمریکا

در صورت قبولی در لاتاری، یک سری هزینه بعد از قبولی لاتاری را برای ترجمه مدارک، تزریق واکسن‌های لازم، ویزیت توسط پزشک معتمد سفارت و دریافت وقت سفارت پرداخت خواهید کرد تا بتوانید با آفیسر حاضر در سفارت انتخابی مصاحبه داشته باشید. لازم به ذکر است برندگان ایرانی لاتاری (green card lottery) می‌توانند از بین سفارت‌های آمریکا در آنکارا، ایروان و ابوظبی یک مورد را به دلخواه انتخاب نمایند. مصاحبه این افراد در سفارت‌های ذکر شده به صورت فارسی با آفیسر فارسی زبان انجام خواهد شد.

علاوه بر هزینه‌های اعلام شده، هزینه بلیط هواپیما جهت حضور در سفارت نیز اضافه می‌شود. در صورت قبولی در مصاحبه و دریافت ویزا نیز، هزینه های دیگری اعمال خواهد شد. Ghjhvd در نظر داشته باشید که این هزینه‌ها تنها برای دریافت وقت از سفارت است و هزینه تنظیم و تکمیل فرم های ارسالی مانند فرم ds 260 نمی‌باشد.

مزایای دریافت گرین کارت

فرد صاحب گرین کارت می‌تواند به‌طور دائم در آمریکا زندگی کند و تحت حمایت قوانین دولت آمریکا قرار گیرد. او می‌تواند بعد از کسب مجوزهای مربوط در آمریکا مشغول به کارشده و شغل خصوصی یا دولتی داشته باشد. همچنین می‌تواند همسر و فرزندان زیر 21 سال خود را به همراه خود به آمریکا ببرد. دارندگان گرین کارت معمولاً بعد از 5 سال می‌توانند برای سیتینزن شیپ (شهروند) شدن اقدام کنند.

در ضمن دارندگان گرین کارت از مزایای داشتن شماره ملی برخوردار می‌شوند، این موضوع برای افرادی که پیش از بازنشستگی دارای 10 سال سابقه کار در امریکا باشند به همراه برخورداری از مزایای بازنشستگی خواهد بود. به‌طورکلی مزایای داشتن گرین کارت امریکا عبارت است از:

  • حق سکونت دائم در کشور آمریکا
  • اخذ شهروندی آمریکا (سیتیزن شیپ)
  • دریافت پاسپورت آمریکایی و امکان سفر به 186 کشور دنیا بدون ویزا
  • حق کار در آمریکا و امکان یافتن مشاغل فدرال
  • حق تحصیل در امریکا و دسترسی به نظام آموزش عالی ایالات‌متحده
  • برخورداری از بیمه و دسترسی به نظام بهداشت و درمان امریکا
دکمه بازگشت به بالا