عمومیمعرفی کسب و کار

چه زمانی باید کارتریج خود را شارژ کرد؟

زمان ایده آل برای شارژ مجدد کارتریج لیزری موقعی است که مواد مصرفی آن تمام شده باشد اما کارتریج نباید کاملا خالی باشد و بهتر است قبل از تخلیه کامل آن را تعویض یا شارژ کنید. خالی بودن محفظه برای مدت طولانی باعث کاهش عملکرد کپی و به خصوص کیفیت چاپ می شود. برای تعیین بهترین زمان شارژ کارتریج انواع پرینتر باید نکات دیگری را در نظر بگیرید. در ادامه ضمن نشان دادن زمان مناسب شارژ کارتریج لیزری، نکاتی مهم این عملیات را نیز برای شما بیان می کنیم. در صورت نیاز به تعویض یا شارژ کارتریج لیزری پرینتر می توانید از یک تیم تعمیر دستگاه پرینتر و کپی متخصص کمک بگیرید.

تعیین زمان مناسب برای شارژ کردن کارتریج

به طور معمول، تمام دستگاه های چاپ و پرینتر با نمایش یک پیام، زمان پر کردن کارتریج را به کاربر اطلاع می دهند. با توجه به تجهیزات چاپی که در سازمان ها و ادارات بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، کارتریج چند ساعت طول می کشد تا خشک شود، اما برای مصارف خانگی چند هفته طول می کشد البته این موضوع بسته به میزان استفاده شما از دستگاه های پرینتر دارد.

موضوعی که کاربر باید به آن  حتما توجه کند، تعویض یا شارژ کارتریج لیزری بلافاصله پس از ظاهر شدن پیام است. شما حتما باید به این موضوع توجه کنید تا زمانی که رنگ ها محو نشوند یا چاپ متوقف نشود،  لازم نیست کارتریج جدید خود را شارژ کنید. اگر هنگام پرینت گرفتن کلمات با یکدیگر مطابقت ندارند یا به صورت کم رنگ چاپ می شوند می توانید با توزیع مناسب جوهر در داخل پرینتر به بهبود کیفیت چاپ برگه ها کمک کنید. برای اینکه بتوانید جوهر به طور یکنواخت درون کارتریج پخ شود لازم است محفظه جوهر را بیرون بکشید و به آرامی آن را تکان دهید. وقتی زمان  شارژ کارتریج  لیزری فرا می رسد، علائم دیگری نیز وجود دارد که برخی از آنها در بخش بعدی  این مقاله به شما توضیح داده شده است:

  • شارژ کارتریج لیزری و جوهر افشان زمانی صورت می گیرد که جوهر مخزن کارتریج شما تمام شده باشد
  • اگر از زمان شارژ کارتریج لیزری و جوهر افشان شما مدت 6 ماه گذشته باشد اکنون باید به فکر شارژ کردن کارتریج خود باشید
  • یکی دیگر از زمان های شارژ کارتریج لیزری و جوهر افشان هنگامی است که شاخص جوهر به کمترین مقدار خود می رسد
  • خطا در نمایشگر دستگاه و چراغ چشمک زن مربوط به تونر و کارتریج آن

شارژ کارتریج لیزری

مراحل شارژ کارتریج لیزری به این شکل است که ابتدا باید بدانید که آیا کارتریج شما خالی است یا خیر. پس از آن می توانید ابتدا هر دو طرف کارتریج را که توسط چند پیچ ​​به هم متصل شده اند باز کنید و سپس مخزن تونر را در محل تجمع تونر های سوخته خالی کنید. در مرحله بعد قطعات را مونتاژ کرده و با استفاده از یک پارچه مرطوب مخزن را که شامل درام و فوم است تمیز کنید.

در مرحله دوم شما باید تونر موجود در کارتریج لیزری خود را کاملا خالی وتمیز کنید. لطفا توجه داشته باشید که این تونر حساسیت زا است و گاهی اوقات می تواند باعث ایجاد حساسیت خفیف در افرادی که نزدیک دستگاه هستند شود. در مرحله آخر شما باید شارژ کارتریج لیزری خود را انجام دهید و شروع به ریختن تونر به داخل مخزن پرینتر خود کنید. حتما به این نکته توجه کنید هنگام شارژ کارتریج لیزری از تونرهای باکیفیت برای دستگاه خود استفاده کنید.

شما باید شارژ کارتریچ لیزری خود را به دست تکنسین های آموزش دیده و مجرب بسپارید زیرا این متخصصان به طور ویژه آموزش دیده اند و نحوه شارژ کارتریج لیزری را می دانند. کارتریج کی از قطعات اصلی در پرینترها و دستگاه های کپی است که بدون این قطعه پرینتر قادر به چاپ کردن نیست.

هنگام شارژ کارتریج به چه نکاتی باید توجه کرد؟

اگرچه بسیاری از کاربران هنوز بین این دو روش سرگردان هستند که آیا باید تعویض کارتریج را مد ‌نظر خود قرار دهند یا شارژ کارتریج لیزری خود را، اما پر کردن مجدد تونر هنوز هم گزینه مقرون به صرفه تر برای کاربران دستگاه پرینتر و کپی است. اما نکته مهم این است که علاوه بر تعیین زمان مناسب برای شارژ مجدد کارتریج، به تعداد دفعات انجام این کار بسته به مدل و عملکرد دستگاه خود نیز توجه کنید. بسته به مدل، هر کارتریج را فقط می توان چند بار دوباره پر کرد و پس از آن باید تعویض شود. بنابراین، در هنگام شارژ کارتریج لیزری و جوهر افشان، مشورت با متخصص تعمیر یا تعمیر دستگاه را فراموش نکنید.

نکته مهم دیگر رعایت دستورالعمل شارژ و خرید تونر است. اطمینان حاصل کنید که از تونرهای با کیفیت و اصلی برای دستگاه خود استفاده می کنید و مراحل شارژ کارتریج را با توجه به ساخت و مدل دستگاه خود به دقت دنبال کنید.

با بررسی و سرویس وضعیت کارتریج های تونر دستگاه خود، می توانید از وضعیت آنها اطلاعاتی کسب کنید و زمان مناسب برای پر کردن کارتریج خود یا شارژ کارتریج لیزری را تعیین کنید. انجام به موقع این کار به کارآمد نگه داشتن دستگاه شما کمک می کند.

داشتن تجهیزات لازم در هنگام باز و بسته کردن کارتریج ها

داشتن تجهیزات لازم برای این کار و نحوه صحیح باز و بسته کردن کارتریج ها از مهمترین نکاتی است که هنگام شارژ کارتریج لیزری و جوهر افشان باید به آن توجه کرد. البته عدم دانش و تخصص کافی در این زمینه، بی توجهی به زمان مناسب برای بارگیری کارتریج، استفاده از ابزارهای رایج (مانند انبردست، پیچ گوشتی و چکش) به جای ابزار مخصوص و احیاناً ضربه زدن غیر ضروری به کارتریج باعث از کار افتادن آن می شود.

در این بین کارتریج های پرینتر لیزری و رنگی حساس تر و شکننده تر هستند و نیاز به دقت و تجربه زیادی دارند. پر کردن کارتریج برای پرینترها و تونرها سلیقه ای نیست، یک کار علمی است و باید با در نظر گرفتن تمام پارامترها و شرایط لازم از جمله توجه به زمان مناسب برای شارژ کردن کارتریج انجام شود. نکته پایانی این است که عملیات شارژ کارتریج و تونر لیزری و جوهر افشان بسته به نوع دستگاه متفاوت است و باید طبق استانداردهای مشخص شده توسط سازنده پرینتر انجام شود.

دکمه بازگشت به بالا