فرهنگ و هنرمعرفی کسب و کار

صفر تا صد مراحل ساخت قاب چوبی

استفاده از قاب چوبی

قاب چوبی از ساده‌ترین و در عین حال زیباترین وسایل تزیینی برای طراحی دکوراسیون داخلی است. استفاده از وسایل چوبی در کوراسیون محیط اطراف، باعث ایجاد حس زیبایی و آرامش بی‌نظیری در افراد می‌شود. سازه‌های چوبی فراوانی برای استفاده در دکوراسیون منزل وجود دارد، اما می‌توان گفت قاب چوبی برای عکس، آینه، تابلو فرش و نقاشی یکی از بهترین و در عین حال در دسترس‌ترین و ارزان‌ترین اکسسوری‌هایی به شمار می‌رود که می‌تواند زیبایی منزل شما را صد چندان کند.

چوب به کار رفته در ساخت قاب چوبی ممکن است از جنس‌های مختلف باشد، در هنگام خرید قاب چوبی توجه داشته باشید که از چوب بادوام، مرغوب و بدون آفت استفاده شده باشد. همچنین این چوب‌ باید ضخامت مناسب داشته باشد. قاب چوبی باید متناسب با دکور محیط انتخاب شود. در ادامه مراحل ساخت یک قاب چوبی به صورت شرح داده شده است.

ساخت قاب چوبی

برای ساخت قاب چوبی، باید حتما از چوب با کیفیت و مرغوب استفاده شود، تا ماندگاری بالایی داشته باشد. در ابتدا قبل از شروع ساخت قاب چوبی، باید اندازه ابعاد قاب مشخص شود تا طبق آن الوار در اندازه‌های مناسب برش داده شوند. با توجه به ضخامت مورد نظر قاب چوبی، باید از الوارهایی مورد نظر، با استفاده از اره نواری پروفیل‌های کوچکتر ساخته شود. پس از برش باید با استفاده از گندگی، اطراف الوارها صاف و یکدست شوند تا در مراحل بعد مشکلی به وجود نیاید.

سپس باید شیارهایی برای نصب شیشه، بر روی این پروفیل‌ها ایجاد شود. این شیارهای داخلی با استفاده از ابزارهایی مانند تیغه‌های شیار زن اور فرز و یا اره میزی ایجاد می‌شود. انتخاب محل مناسب برای شیار مورد نظر برای نصب شیشه روی قاب چوبی، بسیار اهمیت دارد. در این مرحله اندازه عمق و عرض شیار باید به درستی تعیین شود، این اندازه‌ها به ضخامت شیشه و ابعاد کار بستگی دارد. عمق شیار زنی با استفاده از یک خط کش فلزی، تعیین می‌شود. برای تعیین عمق شیار، فضای مورد نظر برای نصب میخ را نیز در نظر بگیرید، برای مثال اگر شیشه مورد نظر برای این قاب ۴ میلی‌متری در نظر گرفته شده است، باید عمق شیار، حداقل ۱۰ میلی‌متر باشد.

حال بر اساس اندازه عکس یا آینه‌ی مورد نظر، پروفیل‌های آماده شده با استفاده از فارسی بر، در ابعاد مناسب برش داده می‌شوند. برای مثال تصور کنید که تصمیم به ساخت قاب چوبی برای یک عکس با ابعاد 20*30 دارید. باید این ابعاد بر روی چوب مشخص شود، اما توجه داشته باشید، اندازه گیری 30 یا 20 سانتی‌متر باید در قسمت داخلی قاب چوب در نظر گرفته شود. در واقع، ابعاد خارجی قاب چوبی، با توجه به ضخامت حاشیه قاب بزرگتر از 20*30 سانتی‌متر خواهد بود.

برای ساخت قاب چوبی لبه‌های پروفیل‌ها، باید با استفاده از اره فارسی زن با زاویه ۴۵ درجه برش داده ‌شوند. یعنی باید قسمت داخلی 30 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود و لبه دیگر با تنظیم زاویه 45 درجه روی فارسی بر، برش داده می‌شود. دو چوب با اندازه داخلی 30 سانتیمتر برای ضلع‌های بزرگتر قاب و دو چوب دیگر با اندازه داخلی 20 سانتیمتر برای ضلع‌های کوچکتربرش داده می‌شوند. این پروفیل‌ها اگر در کنار هم قرار بگیرند، یک قاب مربع یا مستطیل تشکیل می‌دهند.

البته توجه داشته باشید، پس از برش چوب‌ها باید این پروفیل‌ها را به خوبی بررسی کنید که کاملا به اندازه باشند؛ زیرا حتی یک میلی‌متر بزرگ و کوچک بودن پروفیل‌ها، ممکن است در پایان کار و هنگام نصب قاب، باعث به وجود آمدن مشکل شود.

پس از اطمینان از صحیح بودن ابعاد چوب و نشستن کامل آن‌ها روی هم، باید بخش‌های مناسب به هم متصل شوند. اتصال قسمت‌های مختلف ممکن است به روش‌های مختلفی انجام شود. روش اتصال قاب چوبی بر اساس زمان، هزینه، ابزار در دسترس، کیفیت مورد نظر تفاوت دارد. استفاده از میخکوب و منگنه کوب ساده‌ترین و سریع‌ترین روش ساخت قاب چوبی است، اما باعث کاهش کیفیت قاب چوبی نسبت به استفاده از گیره‌های مخصوص ساخت ابزار آلات چوبی می‌شود. برخی از روش‌ها اگر چه زمان‌بر هستند ولی کیفیت کار عالی‌تر خواهد بود.

روش دیگر برای اتصال قسمت‌های مختلف در ساخت قاب چوبی، استفاده از چسب چوب است. لبه‌های قاب چوبی که با زاویه 45 درجه برش خورده‌اند باید به چسب چوب آغشته شود. استفاده از چسب یک، دو، سه در کنار چسب چوب باعث می‌شود که قاب چوبی استقامت بیشتری داشته باشد. پس از خشک شدن چسب‌ها، باید از قسمت پشت قاب دو قطعه کناری با استفاده از منگنه محکم‌تر شوند.

می‌توانید با استفاده از میخکوب، لبه‌های قاب را میخ کرد. برای زیبایی کار باید قسمت‌های سوراخ شده، با استفاده از بتونه پر گردند تا محل میخ‌ها قابل مشاهده نباشد. گاهی اوقات در هنگام ساخت قاب چوبی، برای استحکام بیشتر، در قسمت وسط هر ضلع قاب با استفاده اره رومیزی، یک شیار ایجاد می‌کنند، سپس زهوار چوبی را به چسب چوب آغشته کرده و در داخل  این شیارها قرار می‌دهند. زهوار چوبی یک ازابزارهای پرکاربرد در تولید صنایع چوبی است. زهوار یک نوار چوبی است که از چوب راش یا صنوبر ساخته شده است و برای استحکام بخشی به قطعات مختلف چوب، استفاده می‌شود.

دقت بالا و کیفیت یراق آلات مورد استفاده در ساخت انواع منسوجات چوبی بسیار مهم است. امروزه انواع شلف چوبی دیواری با بالاترین کیفیت و دقت در مجموعه قاب نقاشی ساخته میشود.

مراحل پایانی ساخت قاب چوبی

پس از پایان مرحله اتصال قسمت‌های مختلف قاب چوبی، باید لبه قاب گرد شود، تا ظاهر زیباتری داشته باشد. با استفاده از فرز دستی و تیغه مورد نظر می‌توان طرح دلخواه را روی قاب اجرا کرد. همچنین می‌توان با استفاده از اورفرز ، قاب چوبی را ابزار زد تا حالت منحنی داشته باشد. پس از اجرای طرح مورد نظر بر روی قاب، باید با پلشیر (سنباده برقی) قاب را پرداخت کرد؛ این مرحله سبب می‌شود که چوب کاملا صاف و صیقلی شود. حال که مراحل ساخت قاب چوبی پایان یافت باید به زیباسازی بیشتر قاب پرداخت.

در این فرایند ساخت قاب چوبی و یا قاب نقاشی به مرحله آسترکشی قاب می‌رسیم. قاب چوبی باید به خوبی آسترکشی شود تا برای رنگ‌کاری پایانی آماده شود. در پایان کار باید رنگ مورد علاقه بر روی چوب پیاده شود تا کاملا برای استفاده آماده گردد. استفاده از روغن جلا پس از ساخت قاب چوبی باعث می‌شود که زیبایی آن بی‌نظیر شود. قرار دادن یک بست نگهدارنده در پشت قاب نباید فراموش گردد. از این بست برای نگهداری قاب چوبی بر روی دیوار استفاده می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا