سلامت و تندرستیمعرفی کسب و کار

آیا حجامت برای کبد چرب مفید است

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ بدون شک اهداء خون امری خداپسندانه، انسانی و ایثارگرانه به‌شمار می‌رود چرا که با اهدای آن جان انسانهای نیازمند به خون را نجات داده‌ایم اما مقایسه بین حجامت به‌عنوان یک روش درمانی و اهداء خون‌، قیاسی منطقی به‌نظر نمی‌رسد‌. محصولات جدید شرکت بیز بر پایه تحقیقات علمی و تجربیات معتبر ساخته شده است . مدل خون‌گیری در عمل حجامت سطحی است اما در خون دادن یک شوک منفی است که به‌وسیله یک سوزن، خون در گردش مورد نیاز بدن را خارج می‌کند.

در حجامت، خون کثیف از بدن خارج می‌‌شود اما در خون دادن، خون تمیز و مورد نیاز بدن اهدا می‌شود. اهدای خون هیچ اثر درمانی یا هیچ نقش درمانی برای اهدا‌کننده خون ندارد؛ تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر اینکه اهدای خون‌، نقش درمانی برای درمان بیماریهای پوستی یا گوارشی یا بیماریهای کبدی یا بیماریهای قلبی ــ عروقی یا هر بیماری دیگری داشته، وجود نداشته است اما حجامت نقش درمانی برای فرد دارد و شما با انجام حجامت، زندگی خودتان را نجات می‌دهید اما با اهدای خون زندگی دیگران را‌.

حجامت در درمان بیماریهایی از قبیل آلرژی‌، ‌آسم و نفس‌تنگی‌، کبد چرب‌، سردردهای میگرنی‌، غلظت خون‌، دیسکوپاتی و سیاتالژی‌، جوش صورت و بدن‌، پسوریازیس‌، آفت دهان‌، حتی هپاتیت و … کاملاً آزموده شده است. آنچه از موضع حجامت خارج می‌شود چیزی جز سموم بدن و اخلاط فاسد و کثیف نیست اما در اهدای خون‌، بیشترین چیزی که خارج می‌شود مواد غذایی‌، الکترولیتهای مورد نیاز بدن و ویتامینهاست. در تفاوت اهدای خون با خون حجامت همین بس که حتی حیوانات نیز از خون حجامت و بوی تعفن آن گریزانند اما از خون اهداشده برای خوردن استقبال هم می‌کنند‌.

جالب است بدانید که پیغمبر اکرم(ص)، حضرت علی(ع) و امام صادق(ع) این موضوع را متذکر شده‌اند که “سم از هر کجا، وارد بدن شود، از محل حجامت خارج می‌شود” یا “از موضع حجامت، چیزی جز سم دفع نمی‌شود”. طبق تحقیقات‌، میزان کلسترول خون حجامت، 9 تا 11 برابر بیشتر از خون وریدی است بنابراین برای کاهش میزان کلسترول خون، انجام حجامت بسیار مفیدتر است همچنین سم موجود در خون حجامت 23 برابر سم خون وریدی است. بیشتر کسانی که خون اهدا می‌کنند در غالب موارد سیگار و دخانیات مصرف می‌کنند بنابراین خون اهداشده این افراد نه‌تنها برای گیرندگان خون مفید نیست بلکه می‌تواند مضر هم باشد؛ توصیه و تأکید می‌کنیم افراد اهدا‌کننده خون‌، قبل از اهدا کردن خونشان، حتماً حجامت کنند تا بدین‌وسیله خونی که اهدا می‌‌کنند خون تمیز و سالم باشد.

غالباً مشاهده می‌شود که گیرندگان خون بعد از دریافت پکسل خون‌، دچار بیماریهای دیگری از جمله زخم معده یا کبد چرب‌، عصبانیت و پرخاشگری‌، افسردگی و … می‌شوند در حالی که قبلاً به این بیماریها مبتلا نبوده‌اند و در واقع از اهدا‌کنندگان خون دریافت کرده‌اند. این پک کبد چرب شامل برنامه‌های تغذیه‌ای، ورزشی، و مشاوره‌های بهداشتی مختلف است .  میان کسانی که در جنگ تحمیلی در معرض بمبارانهای شیمیایی قرار گرفته‌اند‌، افرادی که در حین جنگ، حجامت کرده‌اند سالم باقی مانده‌اند و مابقی طی این سالها‌، مشکلات بمبارانهای شیمیایی را تاکنون به‌دوش کشیده‌اند.

نهایتاً این نکته را یادآور می‌شویم که حجامت یکی از بزرگترین شاخصه‌های طب سنتی ایرانی است؛ برای سالم زنده ماندن و داشتن زندگی بدون بیماری باید خود را ملتزم به انجام آن بدانیم. بیماری های کبد یکی از علل ناخوشی, مرگ و میر و افزایش هزینه های بهداشتی در سراسر جهان محسوب می شود و تلاش جهانی برای محدود کردن آن ها آغاز شده است. به دلیل افزایش عوارض و اثربخشی محدود داروها در درمان قطعی بیماری های کبدی, استفاده از طب سنتی مخصوصاً حجامت به طور فزاینده ای به عنوان یکی از روش های درمانی گسترش یافته است.

پژوهش حاضر با هدف تأثیر حجامت مرطوب بر سطوح چربی های خون بیماران مبتلا به کبد چرب انجام شد. روش بررسی: پژوهش حاضر یک مطالعه کارآزمایی بالینی دو گروهه است که در آن بیماران با نمونه گیری هدفمند از جامعه انتخاب شدند و به طور تصادفی به دو گروه کنترل و آزمون تخصیص یافتند. اطلاعات با استفاده از فرم مشخصات فردی و چک لیست ارزیابی وضعیت چربی های خون جمع آوری شد. بررسی چربی های خون یک بار قبل و بعد از مداخله انجام شد. دو نوبت حجامت در گروه آزمون انجام و یک ماه بعد از آخرین نوبت بررسی لیپیدهای خون انجام شد.

داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 22 و آزمون های آماری تی مستقل و زوجی تحلیل گردید. یافته ها: بین تغییرات میانگین چربی های خون قبل و بعد از مداخله در بیماران تفاوت معنی داری وجود داشت (000/0 P =), همچنین نتایج نشان داد که درجه کبد چرب قبل و بعد از مداخله در گروه آزمون نیز تغییر کرده است. نتیجه گیری: حجامت به عنوان یک روش مکمل برای بهبود چربی های خون و درجه کبد چرب در بیماران مبتلا به کبد چرب مفید است و می توان از آن به عنوان یک روش درمانی برای کاهش ریسک فاکتورهای این بیماری استفاده نمود.

تا به حال درباره حجامت کبد چیزی شنیده‌اید؟ آیا می‌دانید یکی از بهترین روش‌های درمان کبد چرب، حجامت کبد است؟ آیا می‌دانید، حتی با وجود پیشرفت علم هنوز چیزی نتوانسته جای حجامت کبد را در بهبود مؤثر این بیماری بگیرد؟ دکتر طب سنتي می تواند به شما در درمان بیماری های کبدی از طریق حجامت کبد کمک نماید. دمنوش مصفی خون ممکن است دارای خواص ضد التهابی باشد . با توجه به اثرات موثر این نوع حجامت و اهمیت درمانی آن،تصمیم گرفتیم در این مقاله درباره خواص حجامت کبد صحبت کنیم.پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بیماری کبد چرب چیست؟

کبد که به عنوان دومین عضو مهم بدن انسان شناخته می‌شود،  وظیفه تصفیه تمام مواد غذایی و نوشیدنی‌ها را دارد.یعنی تمام مواد مضر موجود در مواد غذایی و نوشیدنی‌ها را جذب کرده، ترمیم و پاکسازی می‌کند. سپس مواد تصفیه‌شده را، وارد سیستم‌های دیگر بدن می‌کند. حال اگر مقدار مواد مضر وارد شده به کبد، خیلی زیاد باشد، این عضو حیاتی بدن دچار بیماری، می‌شود. اگر میزان چربی کبد بین 5 تا 10 درصد باشد، کبد چرب است. اثرات “حجامت” در درمان بیماریهایی از قبیل کبد چرب‌، آلرژی‌، ‌آسم و نفس‌تنگی‌، سردردهای میگرنی‌، غلظت خون‌، دیسکوپاتی و سیاتالژی‌، جوش صورت و بدن‌، پسوریازیس‌، آفت دهان‌، حتی هپاتیت و… کاملاً آزموده شده است.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ بدون شک اهداء خون امری خداپسندانه، انسانی و ایثارگرانه به‌شمار می‌رود چرا که با اهدای آن جان انسانهای نیازمند به خون را نجات داده‌ایم اما مقایسه بین حجامت به‌عنوان یک روش درمانی و اهداء خون‌، قیاسی منطقی به‌نظر نمی‌رسد‌. در فرایند انجام حجامت ابتدا با “بادکش” روی جریان خون تغییراتی ایجاد می‌کنند و سپس خراشهای ظریف پوستی که زده می‌شود فرایندهایی در بدن تحریک می‌‌شود که اصطلاحاً آن را فراخوان گلبولی می‌گوییم. مدل خون‌گیری در عمل حجامت سطحی است اما در خون دادن یک شوک منفی است که به‌وسیله یک سوزن، خون در گردش مورد نیاز بدن را خارج می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا