اقتصادیمعرفی کسب و کار

اتصال به سرور با ipv6

این که بعد از ، تصمیم به اضافه کردن IP جدید در بگیرید، کاملاً عادی است چون دلایل زیادی برای این کار وجود دارد که اختصاص IP های متفاوت برای دو کاربر و استفاده از IP های جدا برای هر موضوع مختلف از مهم ترین آنها هستند. جهت آگاهی از سفارش سرور اختصاصی ایران کلیک کنید.

کاربران متناسب با نیاز و خواسته خود می توانند از چند IP استفاده کنند و هیچ مانعی در این زمینه ندارند. در کل، دو روش برای افزودن IP جدید در سرور مجازی وجود دارد که مراحل هر کدام از آنها ساده و کوتاه هستند.

به هر دلیلی که باشد، شما نیاز به اضافه کردن IP جدید در سرور مجازی ویندوز دارید که به سمت این صفحه هدایت شده اید. پس بیایید این آموزش را شروع کنیم:

آدرس IP چیست؟

قبل از این آموزش، بهتر است یک بررسی کلی و سریع از آدرس IP داشته باشیم. IP یا همان Internet Protocol، آدرسی است که رایانه ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر در هر شبکه ای از جمله اینترنت استفاده می کنند. مثلاً، اداره پست بدون داشتن آدرس فرستنده و گیرنده، بسته ای را ارسال نمی کند. آدرس گیرنده برای تحویل بسته و آدرس فرستنده هم برای برگشت بسته (درصورت ایجاد مشکل در تحویل) لازم است.

دستگاه های موجود در شبکه هم برای ارسال و دریافت داده ها باید آدرس IP یکدیگر را بدانند در غیر این صورت، داده ای با موفقیت ارسال نخواهد شد.

های IP به دو نسخه و تقسیم می شوند. با توجه به هر دستگاه موجود در شبکه باید آدرس IP داشته باشد، نیاز به آدرس های IP بیشتری است و همین باعث شد که علاوه بر IPV6 ،IPV4 هم وارد عمل شود.

IPv4 از آدرس 4 قسمتی و برای هر قسمت هم از سیستم شماره گذاری (0 تا 255) استفاده می کند ولی IPV6 از آدرس 8 قسمتی و سیستم هگزادسیمال استفاده می کند. دو مثال:

IPv4: 192.158.1.24

اگر در زمینه آدرس IP به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، می توانید مقاله “ را مطالعه کنید.

نحوه اضافه کردن IP جدید در سرور مجازی ویندوز

قبل از اینکه بتوانید IP جدید در سرور مجازی ویندوز خود اضافه کنید، اول باید به سرور مجازی متصل شوید که برای انجام درست این کار می توانید از مقاله ” ” کمک بگیرید.

برای اضافه کردن IP جدید می توانید از 2 روش مختلف استفاده کنید:

1) GUI

  1. کنترل پنل را باز کنید.
  2. روی ” Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)” کلیک کنید و بعد دکمه ” Properties” کلیک کنید.
  3. با کلیک روی Ok، پنجره مربوط به (TCP/IPv4) Properties را هم ببندید.

توجه داشته باشید که اضافه کردن IP های جدید در ویندوز سرور کافی است همین مراحل را طی کنید و برای اضافه کردن آدرس IPv6 فقط باید در بخش properties، گزینه ” Internet Protocol version 6(TCP/IPv6)” را انتخاب کنید و بقیه مراحل برای هر دو آدرس یکی است.

2) PowerShell

با انجام مراحل زیر، ویندوز را باز کنید.

  1. با فشار دادن کلید ترکیبی windows+R، محیط RUN را باز کنید.
  2. در کادر باز شده، powershell.exe را تایپ کنید و Enter را بزنید.
  3. دستور زیر را وارد کنید.

$ New-NetIPAddress -InterfaceIndex “IndexNo” -IPAddress “IP Address” -PrefixLength “subnet mask” -DefaultGateway “Gateway Adress”

IndexNo: ایندکس مربوط به یک رابط شبکه را مشخص می کند که قرار است IP جدیدی برای آن ایجاد شود.

یک مثال:

$ New-NetIPAddress –InterfaceInde 8 -IPAddress 198.168.1.38 -PrefixLength 24 -DefaultGateway 192.168.1.1

توجه! اگر دوست دارید که در کنار داشتن یک IP ثابت خارجی برای کنار گذاشتن محدودیت های مربوط به حوزه هایی مثل ترید، توسعه وبسایت، پرداخت های خارجی و کارهای فریلنسری بین المللی، در زمینه تغییر و ایجاد IP جدید در سرور هم دستتان باز باشد، می توانید از سرورهای مجازی شرکت آسام سرور استفاده کنید.

این سرورها با لوکیشن های متفاوت، سخت افزارهای قدرتمند و اختصاصی و همچنین هزینه مقرون به صرفه آماده ارائه خدمات به شما عزیزان هستند. کافی است به صفحه مراجعه کنید و با انتخاب پلن مناسب، قدم بزرگی در مسیر پیشرفت خود بردارید.

کلام آخر

اضافه کردن IP جدید در سرور مجازی ویندوز با اهداف مختلف انجام می شود و در کل، کار بسیار راحتی است. دو روش برای انجام این کار وجود دارد که به صورت کامل در مورد مراحل هر کدام اIPv6 چیست ؟

ابتدا، بیایید درباره Ipv6 بیشتر بدانیم و بررسی کنیم که چرا IPv6 مهم است. از آنجایی که دستگاه ها یک آدرس IP منحصر به فرد را برای شناسایی و مکان یابی تعاریف اختصاص می دهند، آدرس های بیشتری برای اتصال دستگاه ها نیاز است. IPv4 اولین نسخه استفاده عمومی از پروتکل اینترنت بود، اما محدودیت های آن باعث شد که IETF پروتکل جانشین را رسمی کند. و این جانشین، IPv6 بود. IPv6 علاوه بر فضای آدرس دهی بزرگتر، مزایای فنی دیگری نیز ارائه می دهد. IPv4 و IPv6 به گونه ای طراحی نشده اند که قابلیت همکاری داشته باشند. بنابراین، ارتباط مستقیم بین آنها غیرممکن است و انتقال به IPv6 را پیچیده می کند. با این حال، چندین مکانیسم انتقال برای این موضوع ابداع شده است. در این مقاله میخواهیم شما را با فعال کردن و افزودن IPv6 در سرور مجازی CentOS آشنا کنیم.

برای اینکه این آموزش را بهتر متوجه شوید، میتوانید سرور مجازی خود را در صفحه ، سفارش دهید.

مزایای IPv6

استفاده از IPv6 به شما امکان می دهد اتصالات سریعتر و دیتا های بهتری را تجربه کنید. به دلیل یک باور نادرست، افراد IPv6 را برای افزایش سرعت اتصال به اینترنت خود غیرفعال می کنند، اما غیرفعال کردن آن این کار را انجام نمی دهد. با این حال، ممکن است یک راه حل سریع باشد اما مطمئناً مشکلاتی را بعداً بوجود می آورد. به‌طور پیش‌فرض، IPv6 در ویندوز، لینوکس و سایر سیستم‌عامل‌ها فعال است، زیرا همه از IPv6 پشتیبانی داخلی دارند. شما باید به جریان حرکت به IPv6 بپیوندید. نه تنها غیرفعال کردن IPv6 می تواند مشکلاتی ایجاد کند، بلکه باید IPv4 را با IPv6 جایگزین کرد. تفاوت اصلی IPv6 این است که از یک آدرس IP 128 بیتی استفاده می کند (می تواند 2^128 آدرس اینترنتی را پشتیبانی کند).

مزایا و ویژگی های IPv6 :

1- دیگر DHCP وجود ندارد، مدیریت آسان تر

2- دیگر از ترجمه آدرس شبکه خبری نیست

3- دیگر از برخورد آدرس خصوصی خبری نیست

4- تأیید هویت داخلی و پشتیبانی از حریم خصوصی

5- قالب هدر ساده تر

6- مسیریابی چندپخشی بهتر

7- پیکربندی خودکار

8- مسیریابی ساده و کارآمدتر

9- کیفیت واقعی خدمات (QoS) که “برچسب گذاری جریان” نیز نامیده می شود.

10- فضای آدرس بزرگتر

11- توسعه پذیری

12- زیرساخت آدرس دهی و مسیریابی کارآمد و سلسله مراتبی

13- امنیت داخلی

14- پروتکل جدید برای تعامل گره همسایه

نحوه اضافه کردن IPv6 در سرور CentOS

همانطور که یاد گرفتید، IPv6 برای مقابله با مشکل فرسودگی IPv4 که مدت ها پیش بینی می شد، توسعه داده شد. در این بخش، یاد خواهید گرفت که چگونه IPv6 را به سرور CentOS خود اضافه کنید تا از مسیریابی بهتر، جریان های داده هدایت شده، پیکربندی شبکه ساده، امنیت و موارد دیگر استفاده کنید.

نحوه بررسی وضعیت IPv6 در CentOS

همانطور که اشاره کردیم، IPv6 معمولاً به طور پیش فرض در لینوکس فعال می شود. با این حال، می توانید به دو روش بررسی کنید که آیا Ipv6 در سیستم CentOS شما فعال است یا خیر.

روش اول با اجرای دستور زیر به شما نشان می دهد:

sudo sysctl -a | grep ipv6.*disable

در خروجی دستور بالا، مقدار 0 به این معنی است که IPv6 در گره شما فعال است و 1 نشان دهنده غیرفعال شدن IPv6 است.

روش دوم برای بررسی فعال بودن IPv6 با مشاهده رابط شبکه در دایرکتوری /etc/network-scripts/ است. بنابراین. از دستور زیر استفاده کنید:

cat /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-enps03

گزینه های IPV6

از آنجایی که گزینه های IPv6 را در خروجی دستورات بالا خواهید دید، بیایید معنی هر کدام را ببینیم:

IPV6INIT=yes: این رابط را برای آدرس دهی IPv6 مقداردهی اولیه می کند.

IPV6_DEFROUTE=yes: این نشان می دهد که مسیر پیش فرض IPv6 به رابط اختصاص داده شده است.

هنگامی که مطمئن شدید IPv6 فعال است، از دستور زیر برای بررسی آدرس IPv6 رابط های خود استفاده کنید:

ip a

یا :

ip -6 addr

چگونه IPv6 را در CentOS غیرفعال و فعال کنیم ؟

می توانید IPv6 را روی سرور خود به طور موقت غیرفعال کنید. برای این کار از دستورات زیر استفاده کنید:

sudo sysctl -w net.ipv6.conf.all.disable_ipv6=1

ip -6 addr

برای اعمال تغییرات، باید سیستم خود را ریبوت کنید.

و برای فعال کردن IPv6 دستور زیر را اجرا کنید:

sudo sysctl -w net.ipv6.conf.all.disable_ipv6=0

sudo systemctl restart NetworkManager

جمع بندی

در این مقاله IPv6 به شما معرفی شد و نحوه افزودن IPv6 در CentOS را یاد گرفتید. امروزه اکثر سیستم ها به آرامی از IPv4 فاصله میگیرند. به شما توصیه نمی شود که پیکربندی را به صورت دستی انجام دهید زیرا پیکربندی دستی IPv6 مستعد خطا است و بسیار سخت است.

22رای – امتیاز 4.6 ممنون از امتیازی که دادید..!

ز آنها صحبت کردیم.

از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، از شما متشکریم. امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال، درخواست و نیاز به راهنمایی، می توانید با ثبت نظر خود، با ما وارد ارتباط شوید تا هر چه زودتر به شما پاسخ دهیم.

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا