اقتصادی

بررسی چالش‌های حوزه آب در دستور کار هیات اندیشه‌ورز بنیاد نخبگان اصفهان

بررسی چالش‌های حوزه آب با هدف ارائه توصیه‌های سیاستی نخبگان و متخصصان حوزه آب برای سیاستگذاران استانی و ملی در دستور کار «هیات اندیشه‌ورز آب» بنیاد نخبگان اصفهان است.

به گزارش امروزنگار، سجاد انتشاری، دبیر «هیات اندیشه ورز آب» بنیاد نخبگان اصفهان، گفت: نخبگان و افراد خبره در حوزه آب به کمک سیاستمداران و تصمیم سازان می‌آیند و ساز و کار این فرایند در استان آغاز شده است. در این فرایند که با مشارکت «هیات اندیشه‌ورز آب» بنیاد نخبگان و «دبیرخانه فرهنگی زاینده‌رود» و با حمایت استانداری آغاز شده است، مهمترین چالش‌های حوزه آب، بررسی و راهکارهای رفع آن طبقه‌بندی می‌شود.

وی افزود: هدف از این فرایند انتقال توصیه‌های سیاستی نخبگان و متخصصان حوزه آب برای سیاستگذاران استانی و ملی است و این پشتوانه تخصصی و علمی بطور یقین راهگشا و همچون چراغ روشن پیش پای سیاستگذاران مدیریت آب خواهد بود.

دبیر«هیات اندیشه ورز آب» بنیاد نخبگان اصفهان، گفت: نتایج نشست‌های تخصصی به نهادهای دولتی استان و کشور همچنین نمایندگان استان در مجلس منعکس می‌شود. «بهره‌وری سیستم‌های آبیاری کشاورزی» نخستین موضوعی بود که در دستور کار قرار گرفت و جلسات آن با حضور اساتید دانشگاه، شرکت‌های دانش‌بنیان و اعضای بنیاد نخبگان برای رسیدن به توصیه سیاستی مشخص ادامه دارد.

وی با بیان اینکه به دنبال هدفمند کردن نشست‌ها و انتقال نتایج به مسؤولان و تصمیم سازان بالادستی هستیم، اضافه کرد: راهکارهای تامین مالی اجرای سیستم‌های آبیاری نیز بررسی می‌شود و به اطلاع دولتمردان و تصمیم سازان خواهد رسید.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیر زمینی و کنترل برداشت‌های غیرمجاز از رودخانه در اولویت‌های بعدی این فرایند قرار گرفته است. کارشناسان نهادهای دولتی مربوطه از جمله آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی نیز در این جلسات حضور دارند و ۲ نماینده استان اصفهان نیز آمادگی خود را برای ارائه طرح‌ها و تصمیم‌های این هیات اندیشه‌ورز در مجلس اعلام کرده‌اند.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با استفاده از روش‌های پیشرفته تحلیل، تمام تلاشم را می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما بتوانید در مورد مسائل اقتصادی تصمیم‌گیری کنید.
دکمه بازگشت به بالا