اقتصادیمعرفی کسب و کار

بیت کوین (BTC) چگونه استخراج می شود؟ آموزش رایگان

همانطور که از اطرافیان و نزدیکان خود می‌شنوید، استخراج بیت کوین یکی از مباحث روز دنیا است و افراد بسیاری مشتاق هستند تا از این طریق به سود و درآمدزایی برسند. اگرچه راه هم برای به دست آوردن این ارز علاوه بر استخراج آن وجود دارد ولی نوپا بودن صنعت ماینینگ بیت کوین (BTC) باعث شده است تا علاقه مندان به رمزارزها و دنیای بلاک چین بیش از پیش به دنبال آموزش استخراج بیت کوین باشند. قبل از هر چیز بهتر است بدانید که بیت کوین یک ارز دیجیتال و شبکه غیر متمرکز است. این رمز ارز به هیچ کشور یا شرکت خاصی وابسته نیست و هر کسی از هر جای دنیا می‌تواند به شبکه بیت کوین متصل شود و اقدام به انجام تراکنش کند.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین نوعی پول دیجیتالی است که به شما این امکان را می دهد که آن را مانند تراکنش های بانکی خود، برای دیگران ارسال کنید. با این تفاوت که هیچ یک از بانک ها و یا موسسات مالی متمرکز نیز از معاملات شما با خبر نخواهند شد. می توان گفت کارکرد ارز دیجیتال بیت کوین، مشابه دلار آمریکا است. هر بیت کوین، توسط یک الگوریتم ریاضی تولید می شود. الگوریتم ریاضی بیت کوین، تکنولوژی رمزنگاری شده ای است که بر پایه بلاک چین می باشد.

از آنجایی که کنترل و تامین امنیت بیت کوین بر عهده‌ی خود کاربرانش است، افرادی به عنوان استخراج کننده یا به اصطلاح انگلیسی ماینر، داوطلب می‌شوند تا تراکنش‌های بیت کوین را تایید و امنیت آن را حفظ کنند. برای آشنایی کامل با ساز و کار اعتبارسنجی تراکنش ها و آموزش استخراج بیت کوین در ادامه ی این مقاله با ما همراه شوید.

یک ماینر بیت کوین چگونه کار می کند؟

یک ماینر به زبان ساده در واقع مجموعه‌ای از یکسری سخت افزار و نرم افزار قدرتمند برای پردازش و حل معادلات پیچیده است. این معادلات توسط ماینرهای دیگر شبکه بیت کوین و تایید تراکنش های قبلی ایجاد شده و زمانی که شما بخواهید اقدام به استخراج بیت کوین کنید باید معادله‌ای که شبکه در اختیار شما قرار می‌دهد را با استفاده از قدرت محاسباتی و پردازشی سیستم خود محاسبه و حل کنید. اما این معادلات دقیقا چه هستند؟

معادلاتی که از آنها حرف می‌زنیم سند درستی انجام یک تراکنش هستند. فرض کنید کاربری در حال انتقال بیت کوین از یک حساب به یک حساب دیگر است. همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم، تامین امنیت بیتکوین بر عهده کاربران است و به مرکز خاصی وابسته نیست؛ حال زمانی که کاربری قصد انجام تراکنش داشته باشد باید تراکنش وی در شبکه اعتبار سنجی شود تا مبادا تراکنشی تقلبی (مانند خرید کالا با اسکناس تقلبی) انجام دهد.

در همین راستا کسانی که به صورت داوطلبانه اقدام به محاسبات، اعتبار سنجی و جلوگیری از انجام تراکنش های تقلبی می‌کنند، از شبکه بلاک چین به صورت رایگان بیت کوین پاداش می‌گیرند. این پاداش و روند دریافتی آن دقیقا همان استخراج بیت کوین نام دارد.

نرخ هش یا هش ریت چیست؟

نرخ هش یعنی اینکه دستگاه یا سخت‌افزار موردنظر، با چه سرعتی معادله را حل خواهد کرد. این نرخ به ازای هر ثانیه محاسبه می‌شود. هر چقدر این نرخ بالاتر باشد، درآمد بیشتری از استخراج بیت کوین به دست خواهید آورد.

به ‌طور مثال برخی از واحدهای شمارش نرخ هش به صورت زیر می‌باشد:

برخی از واحدهای نرخ هش (نمادها) مفهوم فارسی
KH/s یک هزارم هش در ثانیه (کیلوهش در ثانیه)
MH/s یک میلیون هش در ثانیه (مگاهش در ثانیه)
GH/s یک بیلیون هش در ثانیه (گیگاهش در ثانیه)
TH/s یک تریلیون هش در ثانیه (تتراهش در ثانیه)
PH/s یک کوادریلیون در ثانیه (پتاهش در ثانیه)

بیایید تا در مبحث آموزش استخراج بیت کوین و مفاهیم اساسی مرتبط به آن عمیق تر شده تا در نهایت به ملزومات مورد نیاز برای انجام آن برسیم.

چه مقدار بیت کوین برای ماینینگ وجود دارد؟ پاداش این استخراج چگونه محاسبه می‌شود؟

طبق پیش بینی هایی که می شود همه ی بیت کوین های جهان تا سال ۲۱۴۰ استخراج خواهند شد. وقتی همه بیت کوین‌ها استخراج ‌شوند، ماینرها فقط از کارمزد شبکه سود دریافت خواهند کرد.

رقابت در استخراج بیت کوین به چه صورت است؟

همانطور که گفتیم ماینرها از تراکنش‌های معتبر، بلاک هایی تولید می‌کنند و با اتصال آنها به بلاک چین پاداش می‌گیرند. یعنی هر کسی می‌تواند با یک کامپیوتر قدرتمند، نرم افزار بیت کوین را اجرا کند و با مشارکت در انتقال اطلاعات و صحت سنجی آنان به شبکه بیت کوین کمک کند. آنها با کارشان به اصطلاح یک گره (NODE) ایجاد می‌کنند. شما برای ایجاد یک نود می‌توانید نرم افزار رایگان بیت کوین را دریافت کنید و با اختصاص برق و فضای ذخیره سازی کامپیوترتان، اقدام به ایجاد نود کنید.

کامپیوترهای قدرتمند ماینر، اعداد را یکی پس از دیگری در معادله می‌گذارند تا به جواب برسند. تابع هش یک راهکار است که به ماینر این امکان را می‌دهد تا خروجی را راحت تر پیش‌بینی کند؛ ماینرها باید اعداد را روی این تابع امتحان کنند تا به نتیجه برسند. توجه داشته باشید که کد هش معادله ایجاد شده باید با چند صفر شروع شود و این باعث می‌شود تا کار حدس زدن دشوارتر شود.

بنابراین از آنجایی که در جهان چند ماینر در حال حدس زدن جواب معادله هستند، این فرایند یک فرایند رقابتی است و اولین ماینری که به جواب برسد، برنده می‌شود و برنده شدن خود را به بقیه نودها اعلام می‌کند.

با این حساب سایر ماینرها از کار بر روی این بلاک دست می‌کشند و برای بلاک بعدی رقابت شروع می‌شود. هر برنده با توجه به قوانین و پروتکل تعیین شده، پاداشی را بابت برنده شدن خود دریافت می‌کند. این جایزه یا پاداش مقدار معینی بیت کوین و البته کارمزد تمام تراکنش‌های یک بلاک خواهد بود.

جالب است بدانید ماینرها می‌توانند با هم متحد شوند تا به قدرت پردازشی بیشتری برسند. برای اینکار محل‌هایی مجازی به نام استخر استخراج وجود دارد. در این استخرها از همه‌ی قدرت پردازشی دستگاه‌های عضو استفاده شده و در نهایت بر اساس توان پردازشی هر کدام از دستگاه‌ها، به آنها با نسبتی عادلانه سود داده می‌شود. امروزه بدون پیوستن به این استخرها، ماینر شانس کمتری برای استخراج بیت کوین خواهد داشت.

سختی شبکه چیست و چه کمکی به ماینرها می‌کند؟

زمان بلاک بیت کوین ۱۰ دقیقه است؛ یعنی تقریبا هر ۱۰ دقیقه بیت کوین‌های جدیدی تولید می‌شوند. اگر سیستمی بسیار قدرتمند باشد و بتواند در مدت زمان کمتری جواب معادله را پیدا کند، در کار شبکه و استخراج اختلالی ایجاد خواهد شد؛ بنابراین اینجا است که سختی شبکه به کمک دیگر ماینرها می‌آید.

سختی شبکه به معنای این است که شبکه به صورت خودکار به نسبت قدرت پردازشی سیستم ها، سختی حل معادله را کم و زیاد می‌کند تا ماینرها در همان ده دقیقه به جواب برسند و زمان حل معادله کمتر یا بیشتر از ده دقیقه نشود. البته به مقدار خیلی جزئی ممکن است این زمان کم و زیاد شود.

سختی شبکه بعد از هر ۲۰۱۶ بلاک تنظیم می‌شود؛ یعنی حدودا هر دو هفته یکبار این اتفاق خواهد افتاد.

پس به‌طور کلی برای اینکه امنیت بیت کوین به خوبی حفظ شود، ماینینگ به طوری طراحی شده است که ماینرها باید مسائل ریاضی را با استفاده از قدرت پردازش خود حل کنند و اگر کسی بخواهد با بر هم زدن این زمان بندی امنیت شبکه را به خطر اندازد باید قدرت پردازشی بسیار بالایی داشته باشد؛ یعنی قدرتی به اندازه بیش از نصف ماینرهای شبکه لازم خواهد داشت.

ملزومات استخراج بیت کوین چه چیزهایی هستند؟

برای استخراج ارز دیجیتال باید ملزومات آن را آماده کنید. این ملزومات شامل موارد زیر می‌باشند:

  • یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ که قدرت پردازش بالایی دارد. (سیستم‌هایی قدرتمند که مخصوص بازی و یا کارهای گرافیکی هستند، بد نیستند اما اگر یک با قدرت بالا و با استفاده از سخت افزارهایی مانند ASCI ببندید خیلی بهتر است.) توجه داشته باشید کامپیوترهای معمولی به‌صرفه نخواهند بود؛ زیرا برق زیادی مصرف خواهند کرد و هزینه زیادی خواهند داشت. همچنین احتمال آسیب دیدن دستگاه و سوختن آن نیز وجود دارد.
  • نرم افزار بیت کوین کور را از وب سایت بیت کوین دانلود کنید و بر روی سیستم خود نصب نمایید. ()
  • پس از دانلود و نصب این نرم افزار می‌توانید از سیستم خود به عنوان ماینر استفاده کنید.
  • توانایی این را داشته باشید که سیستم خود را به مدت طولانی روشن بگذارید. هر چه‌ قدر بتوانید سیستم را روشن نگهدارید و نرم‌افزار استخراج را اجرا کنید، درآمد بیشتری خواهید داشت.
  • اتصال به اینترنت بدون قطعی و با پایداری بالا؛ اتصال به اینترنت از ملزومات استخراج بیت کوین است. البته همان اینترنت معمولی که همه روزه از آن استفاده می‌کنید، برای استخراج ارز دیجیتال کافی است؛ تنها به این مسئله دقت کنید که اتصال باید پایدار باشد تا در میان فرایند استخراج قطع و وصل نشود.

پس با فراهم کردن این ملزومات باید ثبت نام و نرم‌افزار مربوط به استخراج را بر روی کامپیوتر خود نصب نمایید. پس از اینکه نرم‌افزار را اجرا کردید، فرایند استخراج شروع می‌شود. نرم‌افزار قدرت سیستم را بررسی خواهد کرد و با توجه به توانایی سیستم و بازار ارزهای دیجیتال، بهترین ارز مناسب شما را به صورت خودکار استخراج می‌کند.

در مرحله بعد برای ارز مورد نظرتان یک کیف پول مانند تراست ولت ایجاد کنید تا پس از انجام فرایند استخراج، بیت کوین یا همان ارز دیجیتال به کیف پولتان منتقل شود.

آیا استخراج بیت کوین در ایران قانونی است؟

استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری در ایران قانونی است، اما باید برای انجام آن از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت کنید؛ استخراج ارزهای دیجیتال در ایران بدون مجوز غیر مجاز اعلام شده است.

واردات غیر قانونی دستگاه های استخراج در سال ۹۸ ممکن شد اما این کار هم نیازمند اخذ مجوز است. به دلیل سخت بودن واردات قانونی دستگاه ها و مدت ها ممنوعیت واردات عمده دستگاه های استخراج ارز دیجیتال، خیلی از ماینرهای موجود در ایران قاچاق محسوب می شوند و قانونا حق ضبط و توقیف دستگاه های قاچاق وجود دارد.

بنابراین به طور کلی استخراج رمزارز در ایران یک صنعت بوده و قانونی است اما باید مجوز های لازم را از وزارت صنعت دریافت کرد، در غیر این صورت وزارت نیرو می تواند جلوی استفاده از برق برای این فعالیت را بگیرد و همچنین نیروی انتظامی حق ضبط دستگاه ها و حتی انجام اقدامات قضایی را خواهد داشت.

جمع بندی

در سایت https://donyaye-arzdigital.com/ یک آموزش استخراج بیت کوین مناسب در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم برایتان مفید واقع شود و بتوانید به راحتی بیت کوین به دست بیاورید. به یاد داشته باشید که هرچه سیستمی قدرتمندتر در اختیارتان باشد در زمان کوتاه تری می‌توانید رمزارزهای خود را ماین کنید. همچنین اگر توانایی بستن یک سیستم استخراج رمزارزی نبودید، می‌توانید از طریق اوکی اکسچنج به مورد نظر خود بپردازید و آن را به راحتی به دست بیاورید.

 

دکمه بازگشت به بالا