اقتصادی

تجربه بدترین سال برای دومین اقتصاد بزرگ جهان

سود شرکت‌های صنعتی چین در دوره ژانویه تا نوامبر کاهش بیشتری یافت زیرا محدودیت‌های سختگیرانه مرتبط با کووید-19 بر عملیات کارخانه‌ها و زنجیره‌های تامین تأثیر گذاشت، اما تحلیلگران پیش‌بینی کردند که چشم‌انداز اقتصادی بلندمدت روشن‌تری به دنبال چرخش در سیاست کووید-19 وجود داشته باشد.

به گزارش امروزنگار، بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی اداره ملی آمار چین، سود صنعتی امروز (سه شنبه) از ژانویه تا نوامبر با 3.6 درصد کاهش نسبت به سال گذشته به 7.7 تریلیون یوان (1.5 تریلیون دلار سنگاپور) رسید. این در مقایسه با کاهش 3 درصدی برای ژانویه تا اکتبر است. بر اساس بیانیه این دفتر، ژو هونگ، یک آمارگیر ارشد NBS، تکرار شیوع کووید-19 و تقاضای ضعیف در ماه نوامبر را برجسته کرد که باعث کاهش تولید صنعتی و افزایش فشار بر شرکت‌های چینی شد.

تحلیلگران به کاهش سود ناشی از محدودیت‌های ویروسی در مراکز تولیدی عمده و ادامه وزن طولانی مدت بحران مسکن و کاهش صادرات اشاره کرده‌اند، اما انتظار می‌رود که با بازگشایی اقتصاد، بهبودی قوی ایجاد شود، اگرچه احتمالاً جمعیت بیشتری در اقتصاد وجود خواهد داشت. کوتاه مدت با کاهش محدودیت ها، افزایش می یابد و موارد جدی عفونت ایجاد می کند.

تولید صنعتی در ماه گذشته تنها 2.2 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت که انتظارات برای افزایش 3.6 درصدی در نظرسنجی رویترز را از دست داد و نسبت به رشد 5 درصدی در اکتبر کاهش چشمگیری داشت.

با وجود اینکه پکن برخی از سخت‌ترین محدودیت‌های ضد ویروسی جهان را در اوایل دسامبر لغو کرد و روز دوشنبه اعلام کرد که قرنطینه برای مسافران ورودی در 8 ژانویه به پایان می‌رسد، انتظار می‌رود که اقتصاد در ماه‌های زمستان به مشکل ادامه دهد زیرا بخش بزرگی از جمعیت تسلیم شده‌اند. به جامعه آنها آلوده می شوند و در طول بهبودی نمی توانند کار کنند.

تحلیلگران جی پی مورگان گفتند که بازگشایی داخلی زودتر و سریعتر از حد انتظار به معنای بهبود پایدار بالاتر از روند سه ماهه دوم است. در اوایل ماه جاری، آنها پیش بینی خود از نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی چین برای سه ماهه جاری را از 2.7 درصد به 2.2 درصد کاهش دادند، اما پیش بینی خود را برای رشد کامل در سال آینده از 4 درصد به 4.3 درصد افزایش دادند.

سود شرکت های بخش خصوصی در دوره ژانویه تا نوامبر 7.9 درصد کاهش یافت که نسبت به کاهش 8.1 درصدی در 10 ماهه اول بهبودی جزئی داشت. سود تولیدکنندگان در 11 ماه اول 13.4 درصد کاهش یافت که با کاهش ژانویه تا اکتبر مطابقت داشت. یک نظرسنجی در هفته گذشته نشان داد که اعتماد تجاری در چین به پایین ترین سطح خود از ژانویه 2013 رسیده است که منعکس کننده تأثیر افزایش موارد کووید بر فعالیت اقتصادی است.

به گزارش رویترز، رشد اقتصادی چین در سه ماهه اول سال جاری تنها 3 درصد بود و انتظار می‌رود این نرخ برای کل سال باقی بماند که یکی از بدترین رشدهای نزدیک به نیم قرن اخیر است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا