عمومیمعرفی کسب و کار

جاهای دیدنی هزارجریب بهشهر

اگر جاهای دیدنی بهشهر را زیاد نشناسید، فکر می‌کنید این شهر فقط طبیعتی سبز دارد و هوایی خوش. بله، دیدنی های بهشهر و چنین ویژگی را دارند اما راستش این ویژگی‌ها همه جذابیت‌های این شهر را توصیف نمی‌کند. من در این مطلب از می‌خواهم با توصیف جاذبه های گردشگری بهشهر از تاریخ ارزشمند، طبیعت سرسبز، بازارها و مکان‌های تفریحی جذابش برایتان بگویم تا با یک دید عمیق و روشن به این شهر سفر کنید و سرسری از هیچ جای آن نگذرید.

بهشهر از جاهای دیدنی مازندران و یادگار شاه‌عباس صفوی است که کلکسیونی از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و تفریحی ایران را در خودش جای داده. آبشار، غار، تالاب، جنگل و دریا و آتشکده، موزه و کاخ و کشتی همه این‌ها از دیدنی های بهشهر هستند. جذابیت جاهای دیدنی بهشهر به این است که حتی در بناهای تاریخی و قدیمیش هم فضایی سرسبز و هوایی خوش برای لذت‌بردن وجود دارد. خب پس بی‌جهت نیست که این شهر را به نام بهشهر یعنی بهترین شهر صدا می‌زنند.

بهشهر یکی از شهرهای استان مازندران است که در نزدیکی تالاب میانکاله، ساری، گلوگاه و دامنه‌ کوه‌های البرز قرار دارد.

بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در بهشهر کدام است؟

روستای پاسند و یخ‌کش، منطقه حفاظت‌شده هزار جریب، آبشارهای اسپه‌او، شرشر و سنگ نو و چشمه پلنگ‌خیل بهترین مکان‌ها برای طبیعت‌گردی در بهشهر هستند.

بهترین جاهای دیدنی بهشهر کدام‌ است؟

غارهای هوتو کمربند و علی‌تپه، تالاب میانکاله و گز و چشمه عمارت بهترین جاهای دیدنی بهشهر هستند. برای دیدن این جاهای دیدنی باید حتما اقدام به اجاره  ویلا در بهشهر نمایید.

معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی بهشهر کدام است؟

مجموعه تفریحی عباس‌آباد، پارک ملی پابند و تپه نارنج‌باغ از معروف‌ترین مراکز تفریحی بهشهر هستند.

بهترین جاهای تاریخی و دیدنی بهشهر کدام است؟

موزه گوهرتپه، کاخ صفی‌آباد، آتشکده کوسان، مجموعه تاریخی عباس‌آباد، چشمه عمارت، قبرستان تاریخی سفیدچاه، باغ چهلستون اشرف، خانه شهریاری و کشتی صفوی بهترین جاهای تاریخی بهشهر هستند.

جاهای دیدنی بهشهر؛ طبیعت‌گردی

اگر اهل گشت‌وگذار در طبیعت باشید از رفتن به جاهای دیدنی بهشهر کیف می‌کنید. طبیعت بهشهر همه جوره با آبشار، تالاب، جنگل، غار و روستاهای سرزنده و سرسبزش از شما پذیرایی می‌کند.

روستای یخ کش

یخ‌کش روستایی قدیمی از جاهای دیدنی بهشهر در ۴۰ کیلومتری بهشهر و منطقه‌ای به نام هزار جریب است که از قسمت شمالیش به جنگل هیرکانی می‌رسد. اقامت در این روستا برای شما خیلی راحت و بی‌دردسر است چون یک اقامتگاه بوم‌گردی با امکانات ایدئال مثل حمام و سرویس بهداشتی، تلویزیون، وسایل سرمایشی و گرمایشی، آشپزخانه و پارکینگ دارد.

فامیلی خیلی از اهالی روستای یخ‌کش را که بپرسید، همین اسم روستا را به شما می‌گویند چون در زمان قدیم و قاجار کار مردم این روستا یخ‌فروشی بوده و هم‌چنین آنها یخ‌ها را به مناطق نزدیک روستا مثل بندر گز، رستم‌کلا و خلیل‌شهر می‌فرستادند.

فکر می‌کنم حالا خوب برایتان جا افتاد که چرا اسم این روستا از جاهای دیدنی بهشهر یخ‌کش شده است. اگر در تابستان به روستای یخ‌کش رفتید به آبشارهای معروف نزدیک این روستان مثل سمبی و یانه‌سر هم سر بزنید و از آب‌وهوای خنک این دیدنی های بهشهر لذت ببرید.

در روستای یخ‌کش انواع درختان بلندقامت مثل افرا، ممرز، انجیلی و سرخ‌دار را می‌بینید و احتمالا حیواناتی مثل پلنگ، خرس، روباه، گرگ، شغال و پرندگان مختلف به چشمتان بخورد.

روستای آهنگرکلا

اگر می‌خواهید به روستایی خوش آب و هوا و سرسبز از جاهای دیدنی بهشهر بروید، روستای آهنگرکلا چنین روستایی‌ است. این روستا در یکی از نواحی بهشهر به نام یانه‌سر و دهستانی به نام عشر ستاق قرار دارد. فصل بهار بهترین زمان برای رفتن به روستای آهنگرکلاست چون طبیعتی سرسبز با هوایی خوش عجین شده است.

در روستای آهنگرکلا از جاهای دیدنی بهشهر ممکن است حیوان‌هایی مثل گوزن، پلنگ، خرس، گربه وحشی، شغال، گرگ، خرگوش و انواع متنوعی از پرندگان را ببینید.

روستای پاسند

روستای پاسند از جاهای دیدنی بهشهر همان ویژگی‌هایی را دارد که شما از سفر به شمال انتظار دارید؛ آب‌وهوای معتدل و مرطوب، جنگل‌های سرسبز و رودخانه پرآب. درباره نام روستای پاسند می‌گویند نام این روستا در اصل پاسنگ بوده و این نام برگرفته از زمین‌های سنگی روستاست.

برای رفتن از تهران به روستای پاسند از جاهای دیدنی بهشهر باید اول به شرق مازندران یعنی بهشهر بروید. بعد از بهشهر در سمت راست اتوبان، تابلوی راهنما شما را برای رفتن به روستا کمک می‌کند. بعد از تابلوی راهنما دو راهی وجود دارد که سمت راست آن مسیر رسیدن به روستای پاسند است.

روستای پاسند محل زندگی پرندگانی مثل عقاب، شاهین، کرکس، هدهد، بلدرچین و جانورانی مثل پلنگ، خرس، شغال، گرگ و روباه است.

منطقه حفاظت شده هزار جریب

هر جا بعد از اسم یک منطقه‌ عبارت حفاظت‌شده را دیدید، مطمئن باشید که آن منطقه منابع طبیعی ارزشمند و گونه‌های جانوری و گیاهی خاصی را دارد. هزار جریب از جاهای دیدنی بهشهر هم در مازندران چنین منطقه‌ای است که در سراسر آن پوشش گیاهی، دره‌های پرآب، چراگاه‌های ییلاقی و جانوران کم‌یاب به چشم می‌خورد.

موقعیت مکانی منطقه حفاظت شده هزار جریب از جاهای دیدنی بهشهر دقیقا در استان مازندران نیست و جاهایی از این منطقه به استان سمنان هم کشیده است. هزار جریب با بزرگی ۶۱۹۵ هکتار در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته و آب‌وهوایی نیمه‌معتدل و مرطوب دارد.

برای رفتن به منطقه حفاظت‌شده هزار جریب باید به سمت جنوب بهشهر بروید و از مسیر روستای محمدآباد به این منطقه برسید.

یکی از دلایل مهمی که هزار جریب به منطقه حفاظت‌شده تبدیل شده این است که جای زندگی انواع موجودات زنده کم‌نظیر زیر است:

 • مرال (گوزن قرمز یا گاو کوهی)
 • شوکا (کوچک‌ترین گوزن ایرانی)
 • بز
 • پازن (بز کوهی)
 • پلنگ
 • خرس قهوه‌ای
 • گراز
 • روباه معمولی
 • شغال
 • تشی (نوعی حیوان جونده با بدنی پوشیده از خار)
 • گربه وحشی (گربه‌سانی کوچک)
 • سمور جنگلی
 • رودک
 • کبک
 • تیهو (نوعی کبک)
 • توکا (نوعی پرنده از گنجشک‌سانان)
 • دلیجه (پرنده‌ای شکاری از سرده شاهین)
 • سارگپه (نوعی پرنده شکاری با جثه‌ای نسبتا بزرگ، بال پهن و دمی کوتاه)
 • بلوط، شمشاد، ممرز، راش، انجیلی، زرشک، ازگیل کوهی، سیب وحشی و آلوچه از درختان روییده در منطقه هزار جریب هستند. در این منطقه گیاهان دارویی معروف و مفیدی مثل گل‌گاوزبان و آویشن هم پیدا می‌شود.

اگر دوست داشتید حوالی منطقه حفاظت‌شده هزار جریب اقامت داشته باشید، سراغ اقامتگاه نگین هزار جریب بروید که یکی از نزدیک‌ترین اقامتگاه‌ها به این منطقه است.

هزار جریب از زمان قدیم دو بخش به نام‌های چهاردانگه و دودانگه داشته و بخش چهار دانگه آن شامل قسمت‌های زیر می‌شود:

 • چهاردانگه سورتیجی
 • چهاردانگه مسعودالملک
 • چهاردانگه شهریاری

اگر به منطقه حفاظت‌شده هزار جریب از جاهای دیدنی بهشهر رفتید، به جاذبه های گردشگری بهشهر مثل رودخانه زارم‌رود هم سری بزنید.

غار هوتو کمربند

با رفتن به غار هوتو کمربند از جاهای دیدنی بهشهر یک ماجراجویی جذاب را در یکی از جاهای دیدنی مازندران شروع می‌کنید و به دنیای انسان‌های ما قبل تاریخ قدم می‌گذارید. غار هوتو کمربند نام دو غار در روستای تروجن بهشهر است که فقط ۵۰ متر با هم فاصله دارند. شکل غار هوتو این‌طور است که دو دهنه یا ورودی دارد و یک سوراخ هم در قسمت سقف آن دیده می‌شود.

چیزی که غارهای هوتو و کمربند را از نظر تاریخی ارزشمند و دیدنی کرده، پیداشدن اسکلت‌هایی با قدمت بیشتر از ۱۰ هزار سال است به همین دلیل این غار حکم معدن طلا را برای محققان انسان‌شناسی دارد. یک لحظه عمیق به جمله‌ای که گفتم فکر کنید. در این غارها اسکلت مرد و زن‌هایی پیدا شده که ۱۰ هزار سال پیش در این غارها زندگی می‌کردند. حتی فکرکردنش هم حیرت‌انگیز است!

اولین بار در سال‌های ۱۳۲۷ تا ۱۳۲۹ یک گروه باستان‌شناس آمریکایی، اسکلت‌های انسان در غارهای هوتو و کمربند از جاهای دیدنی بهشهر را پیدا و کشف کردند. این گروه را یکی از استادهای دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا به نام پرفسور کارلتون استیونز کون رهبری و سرپرستی می‌کرد.

اسکلت آهوی قرمز و فک خزری جزو اولین چیزهایی بودند که گروه باستان‌شناسی آنها را کشف کردند. بعد از اسکلت حیوانات، سه اسکلت از یک مرد، یک زن میانسال و یک دختر نوجوان پیدا شد. در مرحله دوم حفاری غار کمربند در سال ۱۳۲۹ اسکلت‌هایی از یک مرد و زن پیدا شد.

شاید باورتان نشود، اما اسکلت زن همراه نوزادی پیدا شد که آن را مادرانه در آغوش کشیده بود. علاوه بر اسکلت انسان از غار کمربند که از جاهای دیدنی بهشهر است، پارچه‌هایی با قدمت حدود ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد پیدا شد که تحقیقات نشان می‌دهد انسان‌های ساکن در غار کمربند این پارچه‌ها را از پشم گوسفند و بز می‌بافتند.

غار علی تپه

نزدیک غارهای هوتو و کمربند، غاری به نام علی‌تپه قرار گرفته که آثار به‌جامانده از این غار به دوران پارینه سنگی (حدود سه میلیون سال پیش) و هشت هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردد. برای بازدید از غار علی‌تپه یادتان باشد که با یک آدم حرفه‌ای غارنورد و با تجهیزات کامل همراه شوید تا مسیر سخت غار به شما آسیبی نرساند.

غار علی‌تپه از جاهای دیدنی بهشهر زمانی محل زندگی آدم‌ها بوده اما هم‌زمان با آخرین دوره یخبندان یعنی حدود ۹۳۰۰ سال پیش، خراب می‌شود و ساکنانش به سمت‌ دشت‌های اطراف کوچ می‌کنند.

دریای چهار فصل

دریای چهار فصل دریایی از جاهای دیدنی بهشهر قسمت پایینی دریای خزر است که شبه‌جزیره میانکاله را در آغوش گرفته و اگر دقیق‌تر بخواهم بگویم آرام گرفته چون وجود شبه‌جزیره باعث شده تا این دریا هیچ موج و تلاطمی نداشته باشد.

قبل از رفتن به دریای چهار فصل بهشهر حتما چک کنید که امکان بازدید از آن وجود داشته باشد چون اخیرا چنین امکانی وجود نداشته است.

چشمه پلنگ خیل

چشمه پلنگ‌خیل از جاهای دیدنی بهشهر چشمه‌ای در نزدیکی کاخ صفی‌آباد بهشهر است. در زمان صفوی برای اینکه هوای کاخ صفی‌آباد خنک شود از آب این چشمه استفاده می‌کردند. معماران آن زمان از خروجی چشمه به سمت کاخ آبراهه‌هایی طراحی کرده بودند تا آب چشمه پلنگ‌خیل به کاخ صفی‌آباد برسد. آب چشمه پلنگ‌خیل بعد از کاخ صفی‌آباد به زمین‌های کشاورزی می‌رفته تا برای کشت‌وکار مردم استفاده شود.

آبشار اسپه‌او

آبشار اسپه او که به زمان محلی به معنی آب سفید است با داشتن حوضچه‌های آهکی هفت‌طبقه‌ای و شکل پلکانی و کاسه‌ایش‌، به یکی از جاهای دیدنی بهشهر تبدیل شده. این آبشار بیشتر از ۳۰ متر ارتفاع دارد و منشا آب آن از دل چشمه‌ای می‌جوشد که زیر شکاف یک سنگ و درختی قدیمی قرار دارد.

برای رفتن به آبشار اسپه‌او از جاهای دیدنی بهشهر باید تا نزدیکی بهشهر بروید و در چند کیلومتری این شهر به سمت روستای پاسند حرکت کنید. به پاسند که رسیدید به سمت رودخانه نکا بروید و بعد تا آبشار اسپه‌او پیاده‌روی کنید.

تفریحات مجموعه عباس آباد

عباس‌آباد همان‌طور که گفتم یک بنای تاریخی و از جاهای دیدنی بهشهر است، اما فضای باغ آن جنبه تفریحی دارد و ساعت‌ها می‌توان در میان درختان سرسبز و دورتادور دریاچه‌اش قدم بزنید و لذت ببرید. برای تفریح در مجموعه عباس‌آباد می‌توانید در دریاچه‌اش قایق‌سواری کنید و تاریخ دوران صفوی را با ریتمی ملایم در میان آب و بنای چهار طاقیش به تماشا بنشینید.

تپه نارنج باغ

تپه نارنج باغ از جاهای دیدنی بهشهر با قدمتی که از دوران ایران باستان دارد قبلا یکی از جاهای تاریخی نزدیک بهشهر بوده اما حالا به یک پارک تفریحی تبدیل شده که از بالای آن می‌توانید تمام شهر را تماشا کنید.

تپه نارنج باغ امکانات رفاهی، ورزشی و تفریحی متنوعی مثل استخر، زمین چمن مصنوعی، شهربازی کودکان، بوفه، سینما، ایستگاه نقاشی کودکان و کافی‌شاپ دارد. این مجموعه تفریحی از شنبه تا جمعه از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۲ شب باز است.

مراکز خرید بهشهر

بیشتر مراکز خرید بهشهر در فاصله کمی از هم قرار دارند و معروف‌ترین آنها شامل بازارهای زیر می‌شود.

مرکز خرید تندیس

مرکز خرید تندیس از جاهای دیدنی بهشهر یک پاساژ پرزرق‌و برق و نسبتا مدرن در بهشهر است که از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱:۳۰ ظهر و از ۵ عصر تا ۹ شب می‌توانید به آن سر بزنید. در نزدیکی این مرکز خرید فست‌فود، داروخانه، کافه سنتی و بازار روز میوه قرار دارد.

مجتمع تجاری خاتم

از شنبه تا پنج‌شنبه ۹ صبح تا ۱ ظهر و ۴ بعدازظهر تا ۹ شب می‌توانید از مجتمع تجاری خاتم‌الانبیا از جاهای دیدنی بهشهر خرید کنید. در اطراف مجتمع تجاری خاتم تعدادی بیمارستان و داروخانه، کتاب‌‌فروشی و بازار روز قرار دارد.

بازار روز بهشهر

حیف است به بهشهر سفر کنید و به بازار روز این شهر با آن همه میوه و سبزی تروتازه سر نزنید. بازار روز از جاهای دیدنی بهشهر یک بازار با حال و هوای قدیمی است که فروشندگانش با صدایی بلند و لهجه محلی مازندرانی، شما را برای خرید تازه‌ترین سبزیجات و میوه‌جات سر ذوق می‌آورند. ساعت کاری این بازار هر روز از ۷ صبح تا ۹ شب است.

توصیه‌هایی برای تجربه سفر خاطره‌انگیز به بهشهر

فصل بهار و بعد از تعطیلات عید از نظر خوش‌آب‌وهوایی و خلوتی بهترین زمان برای سفر به جاهای دیدنی بهشهر است. برای رفتن به آبشارهای بهشهر حتما کفش مناسب پیاده‌روی بپوشید تا مسیر پرفرازونشیب اذیتتان نکند. اگر به بهشهر رفتید حتما کامتان را با شیرینی‌های خوشمزه محلیش مثل زیک شیرین کنید.

دکمه بازگشت به بالا