عمومیمعرفی کسب و کار

درخت بادام بعد از چند سال میوه می دهد

بعد از چند سال بار می دهد ؟ میزان باردهی نهال بادام چقدر است ؟ نهال بادام باردهی تجاری دارد ؟

نهال بادام که یکی از پرسودترین و بهترین ارقام نهال است میزان باردهی قابل توجهی داشته و با این نهال می توان به یک سود عالی و اقتصادی و تجاری رسید.

به گفته نوین گردو به موضوع زمان باردهی نهال بادام می پردازیم.

بیوگرافی درخت بادام

درخت بادام یک قدمت بسیار بالا و قدیمی دارد که به حدود 4000 سال پیش بر می گردد و بقدری این درخت قدیمی است که زمان آن به مصر و باستان می رسد.

وقتی نهال بادام بسیار مورد اهمیت و استقبال مردم قرار گرفت در نهالستان ها سعی شد ارقام اصلاح شده و بی نظیر در باردهی زیادی تولید شود که امروزه شاهد تعداد بالایی از نهال بادام مناسب با هر منطقه سردسیر و گرمسیر هستیم.

تعداد ارقام نهال بادام با بازدهی و عملکرد متفاوتی در نهالستان ها وجود دارد که هر کدام به نوعی باردهی از خود نشان می دهند.

میزان باردهی نهال بادام در هر رقم نهال با دیگری متفاوت است.

زمان باردهی نهال بادام

ارقام زیادی از نهال بادام در ایران وجود دارد که هر کدام با توجه به گونه و نوعی که دارد شروع به باردهی می کند.اینکه نهال بادام بعد از چند سال بار می دهد بستگی به نوع رقم نهال بادامی است که انتخاب و خریداری می کنید.

معمولا نهال بادام بین 3 تا 12 سال بار می دهد.این زمان باردهی بستگی به نوع نهال و فاکتورهای مهم کاشت دارد.

معمولا چند رقم از نهال بادام وجود دارد که از لحاظ باردهی و کیفیت و زمان بازدهی عالی می باشد. به این چند رقم اشاره می کنیم :

یکی از ارقام نهال بادام های زودبازده که باردهی بالایی دارند و در سال های سوم کاشت می توان بازدهی خوبی را از آن شاهد بود است.مقاوم به سرما بوده و درصد دوقلو بودن آن نسبت به دیگر ارقام بالاست.

دومین رقم نهال بادام که در سال های سوم باردهی را آغاز می کند و بعد از چند سال باردهی تجاری می شود است.باردهی اقتصادی و عمر خوب این نهال عالی می باشد.پوست کاغذی و با وزن 3 گرم است.

سومین نهال بادام زودبازده که بار و عملکرد آن تجاری است می باشد.این رقم نهال بادام زودرس و دیرگل است.درصد مغز بادام حدود 38 درصد رقم خورده است.

یکی دیگر ار ارقام نهال بادام که باردهی زودرس دارد و مقاوم به سرما است می باشد.وزن بادام تونو 4 گرم است و میزان باردهی در هر هکتار 4 تن است.

نهال بادام خوشه ای – نهال دیرگل – نهال بادام شاهرودی نیز جزو ارقام زودرس هستند که عملکرد بسیار خوبی دارند.

میزان باردهی نهال بادام چقدر است ؟ میزان باردهی نهال بادام بستگی به نوع نهال دارد.

میزان باردهی نهال بادام چقدر است ؟

با توجه به گونه های متفاوتی از نهال بادام که وجود دارد میزان باردهی در هر نهال نیز متفاوت است. میزان باردهی نهال بستگی به رقم نهالی که انتخاب کرده اید و ررسیدگی و توجهات بعد از کاشت دارد.

  • میزان باردهی نهال بادام مامایی :

این رقم که جزو بهترین ارقام نهال بادام است در سن بالغ شدن از هر درخت بین 25 تا 30 کیلوگرم بار گردو می توان برداشت کرد.

  • میزان باردهی نهال بادام فرانیس :

نهال بادام فرانیس در سن بالغ شدن از هر درخت می توان حدود 30 تا 35 کیلوگرم بادام را برداشت کرد.

  • میزان باردهی نهال بادام تونو :

درخت بادام تونو باردهی تجاری دارد و از هر درخت بین 25 تا 30 کیلوگرم می توان بادام برداشت کرد.

  • میزان باردهی نهال بادام پوست کاغذی :

درخت بادام پوست کاغذی از 25 تا 35 گرم بازدهی دارد و در سن بالغیت می توان شاهد این بازدهی تجاری از درخت بود.

  • میزان باردهی نهال بادام دیرگل :

نهال بادام دیرگل با توجه به مقاومت خوبی که دارد در اقلیم سرد و شرایط مناسب از هر درخت می توان بین 30 تا 35 کیلوگرم بادام را برداشت کرد.

میزان باردهی نهال بادام به رسیدگی های باغداران از آبیاری – هرس – کوددهی بستگی دارد.

فاکتورهای مهم در باردهی نهال بادام

بعد از انتخاب و خرید نهال بادام مناسب بایستی یکسری از فاکتورها و عوامل را در نظر داشته باشید تا بتوان به بازدهی سریع تر و بهتری رسید.

در نظر گرفتن یکسری از شرایط به افزایش باردهی و زودبازده بودن نهال کمک می کند. در ادامه به این فاکتورها مهم می پردازیم.

کمبود آب یکی از عوامل کاهش باردهی نهال و کیفیت آن می باشد.اگر می خواهید نهال ها  زودتر به باردهی برسند و شاهد عملکردی بی نظیر از آن باشید بایستی به آبیاری توجه داشته باشید که بهترین روش آبیاری می تواند قطره ای باشد.

درخت بادام جزو درختان بسیار نورپسندی است که برای رشد بهتر بسیار علاقه به نور دارد.لازم نیست درخت بادام خیلی در سایه باشد. میزان زیادی قرار گرفتن درخت بادام در سایه موجب از بین رفتن گل های درخت بادام می شود.

بهتر است در زمان احداث باغات بادام خود مکان یابی را طوری قرار بدهید که نور به اندازه کافی به درخت برسد.

اگر خاک نامناسب باشد و با کمبود عناصری رو به رو باشد و یا پی اچ آن خیلی بالا باشد و شور باشد درخت با کاهش کیفیت و باردهی طرف می شود.کیفیت محصولات درخت کاهش پیدا کرده و در نهایت شاهد عملکرد پایین از درخت خواهیم بود که دیرتر به بازدهی می رسد.

هرس کردن برای درخعت بادام یک انگیزه است هم شاخه های اضافی را حذف می کند که موجب نوررسانی بهتر و در نهایت رشد سریع تر و بهتر نهال می شود و هم یک آرایش زیبا به درخت می دهد.

یکی از عوامل و فاکتورها که موجب باردهی سریع تر نهال بادام می شود هرس درخت بادام است.

تاثیر آب و هوا در میزان باردهی و عملکرد نهال بادام

آب و هوا یکی از مهم ترین نقش ها را در افزایش باردهی و عملکرد درخت بادام دارد.درختان بادام برای رشد و بازدهی نیازمند میزان لازم سرما می باشند که اگر برای درخت تامین نشود درخت با کاهش باردهی و کیفیت محصولات رو به رو خواهد شد.

زمان باردهی نهال بادام به شرایط آب و هوایی نیز بستگی دارد.

جمع بندی نهال بادام بعد از چند سال بار می دهد

هر نهال یا گیاهی که کاشته می شود بعد از کاشت نیازمند رسیدگی و بررسی هایی است تا به یک بازدهی و عملکرد عالی برسد که این رسیدگی ها میزان باردهی و کیفیت آنها را افزایش داده و بازدهی درخت را سریع تر می کند.به نقل از نهالستان نوین گردو به موضوع اینکه نهال گردو بعد از چند سال به باردهی می رسد پرداختیم.

به طور خلاصه گفتیم برای رسیدن به باردهی سریع باید رقم مناسبی برای کاشت انتخاب شود و تمامی فاکتورهای کاشت به خوبی انجام شود که اینگونه شاهد بازدهی سریعی از درخت بادام خواهیم بود.

 

دکمه بازگشت به بالا