عمومیمعرفی کسب و کار

درخت گیلاس پس از چند سال میوه می دهد؟

گیلاس از خوشمزه ترین میوه های تابستانی می باشد که جز میوه ­های هسته دار است، این میوه خوشمزه و پرطرفدار از اواخر بهار تا اوایل تابستان رسیده و به بازار عرضه می شود. تنوع بالایی از گیلاس ها در بازار وجود دارد و در هر منطقه ای، بسته به نوع آب و هوایی که در منطقه حاکم است اقلام مناسبی کشت می شوند تا بالاترین باردهی و سودآوری را داشته باشد.

در این نوشته ما به طور کلی به معرفی انواع درختان گیلاس و باردهی آن­ها خواهیم پرداخت اگر قصد پرورش گیلاس را دارید با ما همراه باشید، علاوه بر دریافت اطلاعات در مورد نهال گیلاس اطلاعاتی را در مورد خرید و قیمت نهال گیلاس از برترین نهالستان را کسب خواهید نمود.

درخت گیلاس و بررسی باردهی آن

قبل از هرچیز باید به این نکته بپردازیم که سن مهمترین عامل در باردهی گیلاس می باشند، امروزه سعی شده با پرورش نهال های اصلاح شده سن باروری درختان کاهش یافته و حتی در دومین سال از کشت خود بار دهند. در صورتی­که این نوع از نهال ها را خریداری کنید می­توانید مدت زمان مورد نیاز برای برداشت محصول گیلاس خود را کاهش دهید که بسیار به نفع باغدار خواهد بود، درخت گیلاس عمر مفید کمی دارد و با افزایش سن میزان باردهی آن به طور چشمگیری کم می شود درختان با سن بالا و در حدود 40 سال باید جایگزین شوند تا محصول کاهش نیابد.

نهال گیلاس چه زمانی بیشترین محصول را می دهد؟

همان­طور که در بالا اشاره شد اکثر نهال های گیلاس عرضه شده توسط نهالستان ها در دومین سال از کشت خود محصول می­دهند ولی این میزان از محصول بسیارکم است.

درختان گیلاس با رسیدن به سن بلوغ و باروری خود که بین 2  الی 3 سال متغیر است به بالاترین سطح از نظر باردهی می رسند.

 گفته می شود که می توان بسته به تامین سایر نیازهای گیاه که در ادامه به آن­ها خواهیم پرداخت 50-70 کیلوگرم گیلاس از هر درخت برداشت کرد.

چه عواملی باعث افزایش باردهی گیلاس می شوند؟

برای افزایش بهره وری از همه درختان بایستی بهترین شرایط را به وجود آورد.

مرحله اول انتخاب نهال خوب و با کیفیت است و مراحل بعد نگهداری درست و اصولی از درخت است تا بهترین نتیجه را گرفت.

  1. کاشت اصولی و با فواص منظم
  2. کود دهی مناسب
  3. گردافشانی کافی
  4. پیشگیری از بروز آفت­ها و بیماری
  5. آبیاری مناسب
  6. هرس اصولی و بموقع
  7. و….

تاثیر کود­دهی مناسب در افزایش محصول گیلاس

از جمله عوامل مهم و تاثیرگذار در میزان باردهی گیلاس می باشد. نهال های تازه کاشت شده نیازی به کود دهی ندارند، اکثر درختان 3 ساله که به بلوغ و باردهی رسیده اند نیاز به دریافت کود دارند و بهترین فصل برای کود دهی آنها فصل پاییز می­باشد.

کودهی علاوه بر اینکه میزان محصول را افزایش می­دهد باعث می شود که محصولی خوش طعم و مورد پسند بازار برداشت نمود، گیاهان در زمان باردهی خود به مواد مغذی نیاز دارند که کود دارای نیتروژن می­تواند نیاز گیاه را جبران نماید.

گرده افشانی مهمترین عامل در میزان محصول گیلاس

اکثر گونه­های درخت گیلاس خودبارور نبوده و برای گرده افشانی نیاز به وجود درختان گیلاس و یا آلبالو در فاصله مناسب از خود را نیاز دارد.

دقت به این نکته در باردهی درختان گیلاس و همچنین میزان بالای محصول تاثیر بسزایی دارد.

اگر امکان کاشت نهال دیگری وجود ندارد می توان در شاخه­های تاج درخت شاخه­هایی از آلبالو و یا شاخه هایی از انواع گیلاس­های گرده افشان را پیوند زد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

آبیاری و تاثیر آن در کیفیت و میزان محصول گیلاس

برای برداشت محصول باکیفیت و درشت گیلاس باید به آبیاری درخت توجه ویژه نمود، آبیاری قطره­ای و در فواصل مرتب زمانی که برای اکثر نهال­های گیلاس تولید شده در نهالستان برتر در حدود ده روز در نظر گرفته شده است بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

میوه­های خوش­رنگ، خوش طعم و بازار پسند در نتیجه مراقبت های درست و اصولی بهترین دستاورد برای باغداران عزیز خواهد بود.

عواملی که باعث می شود گیلاس باردهی نداشته باشد؟

در صورتیکه شرایط فوق برای گیاه محیا نباشد درخت گیلاس بی ثمر خواهد بود.

این شرایط برای باغدار اصلا مناسب نمی باشد، لذا توصیه می شود تمامی موارد در نظر گرفته شود تا نتیجه مطلوبی حاصل شود.

در قدم اول سعی کنید تا خرید نهال گیلاس را از بهترین مجموعه تولیدی انجام دهید.

نهال گیلاس عرضه شده توسط مجموعه ما از بهترین نوع نهال­ها در کشور می باشد و قیمت نهال گیلاس نیز برای دسترسی همگان، به منصفانه ترین حالت قیمت گذاری شده است.

کلام آخر

کشاورزان محترم که قصد کشت گیلاس را دارند می توانند اطلاعات جامع و راهنمایی­های کاربردی را از مشاوران ما از طرق مختلف کسب نمایند و با دانش کافی قدم در این راه بگذارند.

قیمت مناسب، کیفیت بالای نهال­های مجموعه برتر نهال و پشتیبانی مجموعه همراه شما در این مسیر خواهد بود.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

دکمه بازگشت به بالا