عمومیمعرفی کسب و کار

زمان کود دهی درخت گردو

بهترین زمان کود دهی درخت گردو

زمان کوددهی اگر اشتباه انتخاب شود منجر به اتلاف انرژی و سرمایه می‌شود. هدف از کوددهی به درختان گردو افزایش باروری درخت گردو است ولی با انتخاب اشتباه، منجر به تلف شدن درخت گردو می‌شود. زمان ایده آل کود دادن به درخت گردو بهار و دقیقا قبل از شروع رشد گردوی جدید است.

چکار کنیم درخت گردو پربار شود

انتخاب صحیح کود درخت گردو منجر به پربار شدن درخت گردو می‌شود. در سال‌های اولیه رشد نهال گردو، باید کودهای آلی (کود حیوانی) همراه با کودهای شیمیایی به صورت چال کود در سایه انداز درخت چال شوند تا انرژی موردنیاز درخت تامین شود.
در چاله‌هایی که قرار است درخت گردو در آن کاشته شود، معمولا انواع کود‌های شیمیایی ریخته می‌شود تا انرژی مورد نیاز نهال گردو تامین شود. در ادامه به برررسی انواع کودهای شیمیایی مناسب درخت گردو می‌پردازیم.

بهترین کود برای درخت گردو

قبل از بررسی انواع کود درخت گردو به این نکته دقت کنید که از معتبر بودن و کیفیت کودی که خریداری می‌کنید مطمئن باشید تا از نتایج نهایی و بارورری درخت گردو رضایت داشته باشید. تهیه کود نامرغوب سرمایه و انرژی شما را هدر می‌دهد. حتما قبل از تهیه کود با کارشناسان مورد اعتماد مشورت کنید تا بتوانید بهترین کود برای درخت گردو را خریداری کنید.

کود نهال گردو در تقویت ریشه‌ها بسیار اهمیت دارد و باید دقت شود که به اندازه و به موقع انجام شود. این نکته را همیشه مدنظر داشته باشید که ریشه نهال گردو نباید به طور مستقیم با کود در تماس باشد.
همیشه ابتدا یک لایه خاک اطراف ریشه نهال بریزید و  سپس بالای این لایه کود را به درخت بدهید. این نکته را فراموش نکنید که حتما پس از کوددهی باید آبیاری اصولی به درخت گردو انجام دهید تا مواد ضرورری توسط آب به تمام قسمت‌های ریشه برسد.

پس از کاشت نهال گردو نوبت به مراقبت از نهال می‌رسد. برخی افراد به اشتباه بعد از کاشت اصولی نهال، آن را رها می‌کنند و دقت ندارند که باید از آن مراقبت کرد. این مراقبت در باردهی و در نتیجه سودآوری نهایی تاثیرگذار است.
یکی دیگر از مواردی که در زمان مراقبت از نهال باید به آن توجه شود را در مقاله راه‌های سفید شدن مغز گردو بررسی کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر، این مقاله را مطالعه کنید.

بهترین کود شیمیایی برای درخت گردو

  1. بهترین کود برای سفید شدن مغز گردو؛ کود نیتروژن

نیتروژن در تشکیل اسیدهای آمینه که ساختمان پروتئین را تشکیل می‌دهد نقش مهمی ‌را ایفا می‌کند. نیتروژن یکی از نیازهای اساسی گیاهان و حیوانات است و به عنوان بهترین کود برای گردو شناخته می‌شود.

  1. بهترین کود برای رشد سریع نهال؛ کود فسفر

بهترین کود برای نهال گردو فسفر است که در رشد خوب گیاه نقش مهمی‌ دارد و در روند فتوسنتز نیز نقش متفاوتی را ایجاد می‌کند. برای خریداری این نمونه به ویژگی‌های آن توجه کنید تا بهترین نمونه را خریداری کنید.

  1. کود مناسب درخت گردو؛ کود پتاسیم

دلیل استفاده از کود پتاسیم ایمن کردن درختان در برابر خشکسالی و انواع بیماری‌ها است. این کود در ترکیب با کودهای دیگر استفاده می‌شود تا اثربخشی آن چند برابر شود، کود پتاسیم برای ایمنی نهال بسیار مناسب است.

کود شیمیایی سفید برای درخت گردو

برای درخت گردو، می‌توانید از کودهای شیمیایی حاوی عناصری مانند نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) استفاده کنید. این عناصر برای رشد و توسعه سالم درخت گردو بسیار مهم میباشند. به عنوان مثال، می‌توانید از کود NPK با نسبت ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده کنید. این کود شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم به ترتیب ۱۰ درصد از وزن خالص آن است. این کود سفید رنگ است و می‌توانید با توجه به نیاز درخت گردو، میزان استفاده از آن را تعیین کنید.

اما برای داشتن درخت گردوی سالم و با عملکرد خوب، بهتر است از روش‌های آلی برای تقویت خاک استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید کودهای آلی مانند کود حیوانی، کمپوست یا کود سبز استفاده کنید که علاوه بر تأمین عناصر غذایی، باعث بهبود وضعیت فیزیکی و شیمیایی خاک نیز می‌شوند.

روش چالکود درخت گردو

نحوه صحیح چالکود درخت گردو به این صورت است که در قسمت سایه انداز درخت، چاله ای با عمق 50 سانتی‌متر ایجاد کنید و بهترین چالکود را درون آن بریزید.بهترین قیمت خرید نهال گردو را از ما بخواهید.

چالکود درخت گردو

مناسبترین کود برای چالکود درخت گردو ورمی کمپوست است که قیمت بالایی نسبت به کودهای دامی دارد ولی به همان اندازه تاثیر بیشتری دارد. یکی دیگر از گزینه های مناسب که قیمت مناسبی هم دارد کود پوسیده گاوی همراه با کود گوگرد بنتونیت دار است.

بهترین زمان چالکود گردو

چالکود درخت گردو را زمانی که درخت در حالت استراحت و خواب زمستانه است یعنی از اواسط پاییز تا اواخر زمستان می توان انجام داد.

نکات بسیار مهم درباره چالکود درختان

در ادامه دو نکته مهم که سؤال بسیاری از باغداران عزیز است را موردبررسی قرار می‌دهیم.

داخل چالکود چی بریزیم؟

یکی از مهم‌ترین عناصری که در خاک است مواد آلی است که در کودهای دامی و ورمی کمپوست وجود دارد.
بهترین موادی که می‌توان داخل چال کود ریخت، ورمی کمپوست است. البته ورمی کمپوست نسبت به کود دامی تا 5 برابر گران‌تر است ولی به همان اندازه کیفیت و مزایای بیشتری دارد. اما اگر صرفه اقتصادی ندارد می‌توانید از کود دامی کاملاً پوسیده استفاده کنید.

آیا می‌توان کود را نپوسیده داخل چال کود بریزیم؟

به دو دلیل نمی‌توان کود نپوسیده را داخل چال کود ریخت.

اول اینکه که فعالیت پوسیدن گرمازا است، وقتی کود نپوسیده داخل چال کود بریزید این گرما کنار ریشه ممکن است، ریشه را بسوزاند.

دوم اینکه برای پوسیدن نیاز به نیتروژن است و نیتروژنی که قرار است ریشه مصرف کند، کود برای پوسیدن خودش استفاده می‌کند.

کود کبوتر برای درخت گردو

ترکیبات کود کبوتر در مقایسه با باقی کود حیوانات مقادیر بیشتری نیتروژن، فسفر و پتاسیم، منیزیم و گچ را دارد.

خواص کود کبوتر برای درخت گردو

از فواید کود کبوتر به نگه داشتن خاک در وضعیت عالی، استفاده در دباغی، چرم سازی و ساخت باروت می‌توان اشاره کرد.

کود مرغ برای درخت گردو

کود مرغ از آنجایی که نسبت به اسب یا گاو مقدار نیتروژن، پتاسیم و فسفر بیشتری دارد خیلی مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که کود مرغ را اضافه می کنید، مواد آلی به درخت اضافه می شود که ظرفیت نگهداری آب در درخت را بیشتر می‌کند.
با استفاده از دو روش می توانید کود مرغ را به درخت گردو اضافه کنید به روش چالکود و یا پخش کردن سطحی کود برروی خاک.

با استفاده از روش چالکود و استفاده از کود مرغ می توانید تمام نیازها و کمبودهای درخت را برطرف کنید. روش کار به این صورت است که باید چاله های ایجاد کنید و آن ها را با مخلوط کود مرغ پر کنید. این کود باعث می شود تا رشد و کیفیت گردوها بیشتر شود.

در روش دوم باید در زمان آماده‌سازی زمین برروی سطح زمین، کود مرغی پخش شود. با استفاده از ماشین های کودپاش یا دستی کود را در تمام سطح زمین پخش کنید. یکی از مزیت های این روش این است که کود مرغی در سرتاسر زمین به طورر یکسان پخش می شود. در این روش میزان زیادی کود مرغی مصرف می شود.

مقدار مصرف کود مرغی برای هر درخت گردو

میزان مشخصی را برای مقدار مصرف کود مرغی برای هر درخت گردو نمی توان بیان کرد و می توان با آزمون و خطاهای متعدد میزان دقیق آن را باتوجه به نوع زمین به دست‌آورد. مثلا اگر با یک میزان مشخصی شاهد افزایش رشد و باروری درخت گردو بودید، می توانید برای درخت گردوی دیگری نیز امتحان کنید.

خاصیت کود مرغ برای درخت گردو

کود مرغ حاوی نیتروژن است که یک ماده مغذی برای رشد درخت گردو است. کود مرغ به علت داشتن مواد آلی نیتروژن، پتاسیم و فسفر به بهترین نوع استفاده کود تبدیل شده است.

بهترین زمان کود دهی درخت گردو چه زمانی است؟

با وجود تنه سفت و سخت، درخت گردو نیز برای افزایش استحکام در مقابل عوامل تنش زای بیرونی، به کود دهی نیازمند هستند. کود دهی همچنین مواد مغذی مهمی به ‌آن‌ها می ‌رساند، از رشد درختان حمایت کرده و به سلامت و سر زندگی کلی این گیاهان نیز کمک می‌کند.

لازم است بدانید که ماده مغذی اولیه و حیاتی درختان گردو به‌ طور کلی نیتروژن است. به طوری که کود دهی مناسب این گونه از درختان، به نیتروژن بیشتر از هر عنصر دیگری نیاز دارد. اما پس از نیتروژن عناصر فسفر و پتاسیم نیز از اهمیت زیادی در کود دهی این درختان بر عهده دارند.

اگر شما هم روی درختان اقتصادی و پر بازده گردو سرمایه‌گذاری کرده‌اید، لازم است راز مراقبت از سرمایه خود را به عنوان یک گردو کار موفق بشناسید و به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل، از بهترین زمان کود دهی درخت گردو، آگاه باشید!

زمان کود دهی درخت گردو در 4 فصل:

کود دهی اصولاً با هدف تغذیه گیاه و فراهم کردن کلیه مواد معدنی مورد نیاز آن انجام می‌شود، اما زمان کود دهی درخت گردو، به اندازه نوع کود اهمیت دارد، زیرا زمان تعیین می‌کند که آیا کود اثر مثبتی داشته باشد یا بالعکس، باعث تلف شدن هزینه و انرژی صرف شده باشد!

وقتی به کشاورزان توصیه می‌شود که به هنگام خرید نهال پالیز دقت داشته باشند تا نهال‌های اصلاح‌شده و پیوندی را خریداری کنند، دلایل خاص خود را دارد چون هر نهال گردو در هر منطقه‌ای قابل سازگار بودن نیست، در حالی که نهال گردو ژنوتیپ پالیز این امکان را دارد در هر منطقه و هر نوع آب و هوای خود را سازگاری دهد.

بر اساس سن و شرایط نهال، کود‌ های مختلفی باید مورد استفاده قرار گیرند. در ادامه انواع کود ‌های مورد نیاز این گیاه، بهترین زمان کود دهی درخت گردو، روش صحیح کود دهی معرفی می‌شوند:

زمان کود دهی در سال‌های اولیه رشد نهال گردو:

در ابتدای رشد نهال ‌ها، هر دو نوع کود شیمیایی و آلی اما به کمترین میزان، باید به درخت داده شود. کارشناسان بهترین کود را N-P-K با نسبت 15-15-15 می‌دانند؛ که در سال‌های اولیه بهتر است به میزان 113 گرم برای هر درختچه جوان، استفاده شود.

بهترین زمان کود دهی درخت گردو، جوان در دو زمان مشخص است. اولی در اواخر فصل بهار و دومی پیش از جوانه‌ زنی نهال یعنی در طول فصل تابستان می باشد. به این منظور نیز پیشنهاد می ‌شود که از روش چال کود استفاده شده و کود در سایه درخت چال گردد. البته توجه داشته باشید که کود مستقیماً به ریشه نهال برخورد نداشته باشد!

در آخر نیز توجه داشته باشید که:

  • به ازای هر سالی که به سن درخت گردو شما افزوده خواهد شد، باید میزان کود مورد مصرف برای این درخت نیز تا حدود 10% افزایش یابد.
  • یکی از عوامل موثر در افزایش اثر کود دهی، آبیاری سطحی و به اندازه پس از چال کود است که به انتقال مواد مغذی به همه نقاط خاک، کمک زیادی می‌کند.
  • به‌طور کلی، بهترین زمان کود دهی درخت گردو، محدوده بهار تا پاییز است. در حقیقت فصل سرما اصلاً مناسب کوددهی این درختان نیست!
  • با وجود تمام این نکات، بهتر است پیش از کود دهی با یک کارشناس متخصص مشورت کنید و طبق برنامه و روش خاص زمین خود، فرایند کود دهی را اجرا کنید.
عناوین این مقاله مخفی کردن عناوین
دکمه بازگشت به بالا