سلامت و تندرستی

زگیل تناسلی چیست و چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟

زگیل تناسلی چیست؟

یکی از شایع ترین عوارض افراد فعال جنسی، ابتلا به ویروس HPV است. به دلیل ماهیت عفونی و انتقال سریع HPV، ممکن است در اولین تماس جنسی خود با یک فرد آلوده به این ویروس مبتلا شوید. بنابراین، علاوه بر رابطه جنسی ایمن، باید واکسن HPV یا زگیل تناسلی را قبل از رابطه جنسی دریافت کنید. در ادامه با این مجموعه، علائم و روش های درمان آن بیشتر آشنا می شوید:

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک عفونت شایع مقاربتی است که توسط ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست به پوست با افراد مبتلا به HPV منتقل می شود. HPV در طول رابطه جنسی واژینال و مقعدی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. گاهی اوقات از طریق رابطه جنسی دهانی نیز منتقل می شود.

چگونه به زگیل تناسلی مبتلا شویم؟

بین 30 تا 40 گونه از ویروس HPV وجود دارد که به طور خاص بر اندام تناسلی تأثیر می گذارد، اما تنها تعداد کمی از این گونه ها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. زمانی که دستگاه تناسلی شما با دستگاه تناسلی فرد دیگری که ناقل ویروس HPV است تماس پیدا می کند، دچار زگیل تناسلی می شوید. شریک زندگی شما ممکن است به ویروس HPV آلوده شده باشد، اما ممکن است هیچ علامتی مشاهده نکنید.

حتی اگر از کاندوم استفاده کنید یا با دخول رابطه جنسی داشته باشید، ممکن است دچار زگیل شوید. زیرا کاندوم تمام پوست اندام تناسلی را نمی پوشاند. زگیل تناسلی معمولاً توسط سویه‌های HPV ایجاد می‌شود که با سویه‌هایی که باعث ایجاد زگیل روی دست‌ها یا سایر قسمت‌های بدن می‌شوند، متفاوت است.

علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان چیست؟

زگیل تناسلی از طریق فعالیت جنسی از جمله رابطه جنسی دهانی، واژن و مقعدی منتقل می شود. علائم شما ممکن است چند هفته یا چند ماه پس از عفونت ظاهر شود. همچنین زگیل تناسلی همیشه با چشم انسان قابل مشاهده نیست. آنها ممکن است بسیار کوچک، رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. قسمت بالایی رشد ممکن است شبیه گل کلم باشد و ظاهری صاف یا کمی برآمده داشته باشد.

آپاندیس ها ممکن است به صورت دسته ای زگیل یا فقط یک زگیل ظاهر شوند. اگر زگیل تناسلی گسترش یابد یا افزایش یابد، این وضعیت می تواند ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد.

زگیل تناسلی در مردان می تواند در مناطق زیر ایجاد شود:

 • بدن
 • کیسه بیضه
 • کشاله ران
 • داخل یا اطراف مقعد

زگیل تناسلی در زنان معمولاً در مناطق زیر ایجاد می شود:

 • داخل واژن یا مقعد
 • اطراف واژن یا مقعد
 • در دهانه رحم

حتی اگر زگیل تناسلی را مشاهده نکنید، ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

 • ترشحات واژن
 • خارش
 • خون ریزی
 • من هستم

زگیل تناسلی ممکن است در دهان، دهان، زبان یا گلوی فردی که رابطه دهانی با شریک HPV داشته است ظاهر شود.

تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان

برای تشخیص این عارضه هم در مردان و هم در زنان، مراجعه به متخصص زنان، اورولوژیست و جراح عمومی ضروری است تا از وجود این زگیل ها اطمینان حاصل شود. زیرا این توده ها در برخی موارد با سایر بیماری های پرخطر مانند سرطان به اشتباه تشخیص داده می شوند. در اینجا چند راه برای تشخیص این بیماری وجود دارد:

 • بررسی بصری رفاه با استفاده از ذره بین
 • از آپاندیس تحت بیهوشی نمونه برداری کنید تا نوع ویروس عامل بیماری را تشخیص دهید

تشخیص زگیل تناسلی زنان آسانتر از مردان است. اگر فکر می کنید ممکن است این عارضه را داشته باشید، باید به متخصص زنان مراجعه کنید. اگر علائم قابل مشاهده در خارج و اطراف واژن وجود داشته باشد، با معاینه معمول قابل تشخیص است.

برای مشاهده مقاله کامل زگیل تناسلی مردانه و زنانه، علت، روش انتقال و تشخیص می توانید به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

همچنین ممکن است دستگاهی بر روی واژن و رحم معاینه شود و یا پاپ اسمیر انجام شود و در صورت شک، نمونه در آزمایشگاه پاتولوژی بررسی شود.

تشخیص زگیل

عوامل خطر زگیل تناسلی

همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند در معرض خطر HPV هستند. با این حال، خطر ابتلا به زگیل تناسلی در موارد زیر افزایش می یابد:

 • آنها چندین شریک جنسی دارند
 • سیستم ایمنی آنها ضعیف است
 • آنها زیر 30 سال سن دارند
 • آنها سایر عفونت های مقاربتی دارند

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

در حالی که زگیل های تناسلی قابل مشاهده اغلب با گذشت زمان ناپدید می شوند، HPV خود می تواند در سلول های پوست شما باقی بماند. یعنی ممکن است بارها و بارها در زندگی خود دچار این عارضه شوید.

بنابراین، اگر می خواهید از سرایت ویروس به افراد دیگر جلوگیری کنید، مدیریت علائم بسیار مهم است. زیرا زگیل تناسلی می تواند به دیگران منتقل شود، حتی اگر زگیل قابل مشاهده نباشد یا علائم دیگری داشته باشد. نوع درمانی که به شما پیشنهاد می شود به ظاهر کهیرها و محل آنها بستگی دارد. پزشک یا پرستار شما در این مورد با شما صحبت خواهند کرد. این بیماری تنها به این دلیل خطرناک تلقی می شود که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم و آلت تناسلی را افزایش می دهد. در اینجا چند روش درمانی برای این مجموعه آورده شده است:

پماد یا محلول

برای از بین بردن زگیل تناسلی طبق تجویز پزشک می توانید از برخی داروهای موضعی استفاده کنید. البته این داروها معمولا روش های قطعی برای برداشتن زائده های زگیل تناسلی نیستند و فقط برای زائده های کوچک و سبک استفاده می شوند. برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان این اختلالات به شرح زیر است:

 • ادمنت پودوفیلین
 • آلدارا
 • اسید سالیسیلیک

روش لیزر زگیل تولید لیزر

برای از بین بردن این بیماری می توان از لیزر استفاده کرد. جراحی لیزر معمولاً به صورت سرپایی در مطب یا کلینیک توسط پزشک متخصص انجام می شود و نیازی به بیهوشی ندارد. این روش به عنوان یک درمان قطعی برای کاهش علائم زگیل تناسلی استفاده می شود. در حالت لیزر با تابش مستقیم تابش بر روی زائده ها، بافت های زگیل تخریب شده و با جذب اشعه لیزر ترمیم می شوند.

این روش حتی برای زگیل های بزرگ یا بزرگ نیز استفاده می شود و معمولا یک جلسه برای درمان زگیل با لیزر کافی است.

گریه کن، یخ بزن یا یخ بزن

اکثر پزشکان از نیتروژن مایع استفاده می کنند که می تواند به دمای -320 درجه فارنهایت برسد تا زگیل ها را منجمد کند. در این روش، پزشک با پاشیدن نیتروژن مایع روی زائده ها، زگیل ها را منجمد می کند. گاهی اوقات درمان تکرار می شود و ممکن است با درد و تاول همراه باشد.

متخصص برق

برای درمان زگیل تناسلی به روش الکتروکوتر، از جریان الکتریکی برای سوزاندن زائده ها تحت بی حسی موضعی استفاده می شود و اغلب در یک جلسه آپاندیس برداشته می شود. در این روش با استفاده از ابزار نوک تیز که شبیه سوزن است، بافت زگیل با حرارت شدید برداشته می شود.

عوارض جانبی احتمالی HPV چیست؟

زگیل تناسلی یک نوع کم خطر عفونت HPV است. سویه های پرخطر مانند HPV 16 و HPV 18 با اکثر سرطان های دهانه رحم مرتبط هستند. آنها همچنین می توانند منجر به تغییرات از قبل موجود در سلول های دهانه رحم به نام دیسپلازی شوند.

انواع دیگر HPV نیز می توانند باعث سرطان فرج شوند. همچنین می تواند عوارض جانبی زیر را داشته باشد:

 • سرطان آلت تناسلی
 • سرطان مقعد
 • سرطان حنجره
 • سرطان مری

* گزارش اطلاع رسانی

دکمه بازگشت به بالا